logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 17:39




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 285 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Апр 2015, 02:16       Заглавие:  Re: Пробивност на проектили в зависимост от дизайна и матери
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Хубаво ще е ако ги пускаш през хроното да видиме как се движат, ако пък някой спретне и един спредшиит със маса на проектила, ще стане бетер дисвртация дееба... :DD

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Апр 2015, 07:05       Заглавие:  Re: Пробивност на проектили в зависимост от дизайна и матери
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 15 Дек 2014, 17:15
Мнения: 81
.38 Super написа:
Хубаво ще е ако ги пускаш през хроното да видиме как се движат, ако пък някой спретне и един спредшиит със маса на проектила, ще стане бетер дисвртация дееба... :DD


Всичко, винаги пускам през хроното, при мен е закон; понякога две различни хронота едно след друго. Едно време имах хроно пред мен и едно на 100 ярда (когато работя с оптика, де :-)... Научен подход трябва в тая работа... :-)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Апр 2015, 13:33       Заглавие:  Re: Пробивност на проектили в зависимост от дизайна и матери
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
Много добре :tu: Аз също пускам чат-пат неща през хроното но няма как да го направя на 100м, стрелям на частно стрелбище и такива неща не са ми разрешени, иначе до лентата мога да слагам каквото си искам, то моето хроно е с отделен екран, така че имам поне 3-5м м-у него и дулото, пак е зад линията но е близко не ми правят проблеми.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2015, 21:56       Заглавие:  Re: Пробивност на проектили в зависимост от дизайна и матери
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Здравейте добри хора!

Не само по Коледа ставали чудеса. Явно и по Великден е така или пък може би всеки ден - и аз не знам, но днес се случи нещо, което сериозно разклати типичното за мен неверие в първичното добро у хората. Накратко казано запознах се и се срещнах с много ценни кадри - любители на стрелбата, с които много се надявам да станем и добри приятели в скоро време.

Та гореописаните лица ми оказаха пълно съдействие в реализиране на проекта за стрелба с Тодорка по малката релса.

С тези хора хем ми беше всичко познато, хем толкова ново в същото време, та стрелката на адреналинометъра ми залепна в крайно дясно положение и забравих да снимам релсата в първоначално положение - с вече поръждясалите попадения от 7.62. Нейсе, това не е загуба в информационно отношение.

Пуснах един изстрел със http://www.sellier-bellot.cz/rifle-ammunition-detail.php?ammunition=12&product=155, след което потресен колко точно стрелям със залепнал адреналинометър реших да пусна един в дебелото горе. Беше ме страх да не се получи подсечка и релсата да падне от коловете, затова я треснах по проекцията на задържащата я отзад шпилка. Уви, не помогна - релсата пак падна. Получи се ей това:

Изображение

Виждат се новите попадения. Все пак съм ги маркирал и номерирал:
Изображение

Дълбочината на попаденията е същата като от 7.62х54R с желязна ядка, дето с правилната стъпка уж дупчели, па аз не можах. Единствено диаметърът е малко по-малък - вижда се на снимката.

След това заредих http://www.sellier-bellot.cz/rifle-ammunition-detail.php?ammunition=18&product=220
Ако си спомните какво бях написал за тях на 27.03 - ще се сетите, че това са най-скъпите .223, които някога съм купувал. Според моята скъперническа оценка за толкоз пари трябваше да са поне самонасочващи се, но нищо такова не пишеше на кутията в магазина, от който ги купих тогава. И явно откъм емоция беше ми вече дошло доста, та в комбинация със скъперничеството ми стана страшно. При мисълта как ще се чуе бум-дзън и 1.80 ще отлетят в небитието показалецът ми се вдърви, започнах да дишам на пресекулки, пот се стече в очите ми - абе въобще все фактори настъпиха, дето силно пречат на стрелбата. Мерих се, отказвах се, пак се мерих, пак се отказвах... Най-накрая го пуснах. Бум имаше, но нямаше дзън. Айдеее, рекох си 2 хляба се забиха в пръстта. Да де, ама и пръстта отзад не мръдна. От моите спътници също никой не беше чул дзън, а при първите 2 изстрела си имаше. Трябваше да ида до релсата да видя какво става. И тука стана по-зле: адски ме домърза да измина 103 метра и мързелът надделя над скъперничеството у мен - пуснах още един. Пак нямаше дзън и мърдане на пръст отзад... Тук вече пък любопитството надделя мързела, та в крайна сметка отидох до релсата. Ей то положението:

Изображение

Ето ги и отбелязани попаденията:
Изображение

Попаденията са по-плитки, но пък кратерите са с някакси равно дъно в сравнение с коничното дъно на тези от 55 грн.

С това стрелбата приключи. Отзад попаденията изглеждат така:
Изображение

Разбивка:
Изображение

Впоследствие разгледах страницата на С&Б за тези незвънящи при попадение в релса и безбожно скъпи патрони и сякаш намерих жалък опит за оправдание от страна на производителя:
Цитат:
SIERRA - Bullet HPBT
A special-type expanding biogival bullet provided with a hollow in its front part and a lead core in a metallic jacket. It features excellent ballistic parameters and accuracy. It is appropriate for competition shooting and possibly for cloven-hoofed game hunting.
Накратко това е супер-дупер-хипер-гига-мега-турбо насъскан мачов куршум със специфична конструкция, който явно не е предназначен за стрелба по релси, осъществявана от скръндзи :joke:
Заклевам се – преди да отворя страницата им бях дълбоко убеден, че това е някакво тежко, но най-обикновено FMJ :joke:
Представяте ли си да не бях отворил интернет? –още щях да тъна в тъмата на собственото си безпросветие :shock:

Няколко думи към тези от вас, които сега започват да четат този форум, както и към тези, които не го четат редовно:
Подобна стрелба по релси и въобще по твърди метални повърхности и предмети е много рискована и може да доведе до нараняване или смърт на хора и животни!!!
Експериментите, които споделям с вас, се провеждат в строго контролирана среда под стриктното наблюдение на лица с голям опит в подобни начинания. Ако не сте абсолютно сигурни, че сте напълно наясно с опасностите – моля ви продължително: не правете това! Не превръщайте радостта в скръб!

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2015, 23:05       Заглавие:  Re: Пробивност на проектили в зависимост от дизайна и матери
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Много добре Дред!
Стрелял си заради нужда от познание, а ...1,80лв или 1 стинка да си дал, то не е лично за тебе, а го споделяш...снимаш и так дале...

Сега по експериментите...опасно е но 70-100м са ок залегнал на добро обезопасено стрелбище няма как да стане фал.

а като гледам нещата обаче тази релса ще бъде пробита от М855 армейските с ядка дето Божанчев ги гласи...металически жакети оловни са за лов... 6мм ли беше дебела? нещо ми се вижда повече...а и не е от теснолинейка тази...м?

е добре де това значи матряла...10мм дебела шина с .223 оловняк с риза го дупча, като кашкавал...верно на 25м, а релса 6мм на 100м не мое...хм...
пак ше требва да показвам видяло се е... :-)

п.п. по безопасността с централно попадение .223 или пробива или фрагментира много дребно...рикушети не се забелезват и то на закрито стрелбище на 25м ...но трябва да е гладко желязото и под 90 градуса да е попадението...ти как ги мелваш в ръбовете релсите наистина може да се изметне костилката доста в неопределена посока...но на открито стрелбище и като се вземат мерки става...

разбира се да кажа и аз...това не бива да се прави от хора без опит...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Дек 2017, 17:45       Заглавие:  Re: Пробивност на проектили в зависимост от дизайна и матери
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 20 Мар 2017, 15:40
Мнения: 257
Да съживя малко темата с един въпрос, който възникна след теста:

Възможно ли е да има разлика в заряда/силата на патрона при различните марки?

Пистолет: Глок 41
Боеприпаси: 2 вида .45 кал. 230 грейна FMJ:

1) S&B
2) Megatech

Мишена: Суха книга с твърди корици, приблизително 800 страници
Разстояние: 7м.

S&B успя да пробие книгата. Megatech обаче спря по средата. Единствената разлика между 2-та изстрела е, че втория е направен под съвсем лек ъгъл спрямо първия.

Изображение


Изображение


Изображение



Изображение


Изображение


Изображение


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Дек 2017, 19:48       Заглавие:  Re: Пробивност на проектили в зависимост от дизайна и матери
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 27 Авг 2014, 09:08
Мнения: 122
Местоположение: София
Да не си го "клъвнал" втория?

_________________
Любомир Любенов
____________________


Без пари от мене толкова
JDredd 4.01.2018 00:22


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Дек 2017, 19:58       Заглавие:  Re: Пробивност на проектили в зависимост от дизайна и матери
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 20 Мар 2017, 15:40
Мнения: 257
DoctoraBG написа:
Да не си го "клъвнал" втория?


Не - само ъгъла на попадението не беше много прав. То си личи и от входа на 2-тия проектил.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Дек 2017, 21:06       Заглавие:  Re: Пробивност на проектили в зависимост от дизайна и матери
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1081
Местоположение: Въъъййй....маняк!
Цитат:
Възможно ли е да има разлика в заряда/силата на патрона при различните марки?


Със сигурност :tu: :tu:
Хронограф, мерене и тестове!
Ще взема да купя един мааму да .....

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Дек 2017, 22:20       Заглавие:  Re: Пробивност на проектили в зависимост от дизайна и матери
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
sitemap, браво!

Намери ли куршума, който проби?

За мене тука разковничето е в твърдостта на куршумите: единият е бил по-твърд, не се е деформирал и е пробил; другият е бил по-мек, деформирал се е и заради увеличената си челна площ не е пробил. Скоростите и енергиите не са чак такъв фактор тук - няма как двойно по-малко страници да пробие заради едната енергия.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Дек 2017, 09:30       Заглавие:  Re: Пробивност на проектили в зависимост от дизайна и матери
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 20 Мар 2017, 15:40
Мнения: 257
JDredd написа:
Намери ли куршума, който проби?

Не, не успях да го открия за съжаление.
Хм, не ми беше хрумвало, че може да има разлика в твърдостта на самия проектил.
Май ще трябва да повторя теста.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Дек 2017, 10:59       Заглавие:  Re: Пробивност на проектили в зависимост от дизайна и матери
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 783
Местоположение: София
А може извода да е комплексен :) аз като гърмях с .45, селиер и геко по спомен бяха с по-силен откат от магтек съответно би се очаквало по-голяма енергия...., но според мен от единични тестове не може да се направи категоричен извод.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Дек 2017, 11:23       Заглавие:  Re: Пробивност на проектили в зависимост от дизайна и матери
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 20 Мар 2017, 15:40
Мнения: 257
Изкушавам се да разглобя 2 различни (поне с толкова разполагам за момента) и да сравня:
- обема/тежестта на барута (не съм сигурен, че везната с която разполагам обаче е толкова чувствителна)
- размера на гранулите на барута
- твърдостта на проектила (идея нямам как се мери това)

Или да гугълна за вече подобни тестове из нета...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Дек 2017, 11:44       Заглавие:  Re: Пробивност на проектили в зависимост от дизайна и матери
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2644
sitemap написа:
Изкушавам се да разглобя 2 различни (поне с толкова разполагам за момента) и да сравня:
- обема/тежестта на барута (не съм сигурен, че везната с която разполагам обаче е толкова чувствителна)
- размера на гранулите на барута
- твърдостта на проектила (идея нямам как се мери това)

Или да гугълна за вече подобни тестове из нета...

И да ги отвориш и премериш горивото ефекта ще е нулев
Едва ли двете фирми снарядяват с един и същ барут

Както писа колегата по горе и аз напремето като стрелях с .45 ,Магтечите бяха по-меки

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Дек 2017, 12:42       Заглавие:  Re: Пробивност на проектили в зависимост от дизайна и матери
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 20 Мар 2017, 15:40
Мнения: 257
Интересна статистика+графики за различни марки боеприпаси в най-различни калибри:
https://www.luckygunner.com/labs/self-defense-ammo-ballistic-tests/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 285 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 15, 16, 17, 18, 19


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer