logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 17:42




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 164 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2017, 20:31       Заглавие:  Re: Разсъждения по ЗОБВВПИ - моля за коментар
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
мноого тъп материал PDT_Armataz_01_30
изсмукан от три цифри ..

а за финала да не говорим .. даже в този форум има много хора с повече оръжия

за рекордьорите .. трябва да се сложат по една две нули на бройките :DD :D

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2017, 09:51       Заглавие:  Re: Разсъждения по ЗОБВВПИ - моля за коментар
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2007, 08:35
Мнения: 3286
sk67 написа:
Въоръжените българи са колкото 8 армии, люлинчани са с най-много патлаци

Въоръжените българи са колкото 8 армии от по 27 000 души. Общо над 210 хил. души у нас имат разрешително за оръжие, сочи статистиката на Служба "Контрол на общоопасните средства" към МВР, пише "Телеграф". На практика обаче патлаците на българите са три пъти повече. "Много от собствениците им са ловци и имат по 5 до 10 пушки" уточниха от КОС. Най-много българи - около 110 хил. души са обявили, че се нуждаят от оръжие за лична охрана. Още над 90 000 лица са поискали да имат ловно оръжие. Към 6000 души имат патлаци с колекционерска стойност или за спорт. Само в София близо 40 000 души имат в домовете си метални каси, където съхраняват огнестрелните оръжия. Тези, които са взели разрешителните си от 9-о районно, което обслужва главно ж.к."Люлин", са рекордьори по брой пушкала. В момента люлинчани разполагат с 5500 разрешителни за оръжия. Пистолетите и пушките обаче са три пъти повече - над 15 000. Рекордьор по брой оръжия е столичанин, собственик на два пистолета, един револвер, 12 ловни пушки и 12 ловни карабини. Втори в класацията също е софиянец. Той има разрешително за два пищова и 11 ловни пушки и карабини.

Прочети повече в Blitz.bg: https://www.blitz.bg/obshtestvo/vorzhen ... 27546.html

И какъв е проблема. Кефиго пича да има цеви купува си.
И аз искам да имам много неща ама нема кинти. Да изброявам ли какво искам да имам ....

_________________
Цоньо Цонев
„Si vis pacem, para bellum“

http://www.youtube.com/watch?v=nSpfTS7XgQE;
http://www.youtube.com/watch?v=SowDFRecR5g;
http://www.youtube.com/user/SLR95LHMB#p/f/2/1sd4XTqK9vM


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2017, 10:53       Заглавие:  Re: Разсъждения по ЗОБВВПИ - моля за коментар
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 03 Яну 2014, 20:35
Мнения: 487
Сред славяните сърбите имат най-много оръжия, България е предпоследна
Прочети още : https://www.actualno.com/balkani/sred-s ... 20708.html
© Actualno.com
Ей пак сме на опашката, въпреки това все ни плюят, че имаме много оръжие.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2017, 20:53       Заглавие:  Re: Разсъждения по ЗОБВВПИ - моля за коментар
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2017, 17:50
Мнения: 2021
В кръга на шегата

Преглеждайки темата и ми хрумна да преброя оръжията в моята средностатистическа кооперация в който живея.

Малък град , 70 км. от София , жилищна кооперация с два входа х 4 етажа.

В моя вход:
Трима ловци: Аз , комшията и сина му отдолу , комшията на 4-тия етаж.

Аз:
4 нарезни карабини
2 пистолета
= 490 патрона общо

Комшията отдолу и сина му:
2 гладкоствола
1 карабина
= 245 патрона

Комшията на 4-ти етаж:
1 карабина (флобер)
= 100 патрона

В съседния вход:

Комшията на първия етаж:
2 карабини
1 гладкоствол
= 300 патрона

Комшията на 4-тия етаж:
1 карабина
1 гладкоствол
1 пистолет
= 245 патрона
.................................
Дърпаме чертата: В моята средностатистическа кооперация (8 апартамента) разполагаме със:
9 бр. карабини
4 бр. гладкоствола
3 бр. пистолета
1380 бр. патрони

Поне 1 ден може да се държи кръгова отбрана (да не дава Господ)
:)

И един въпрос имам , доколкото преглеждайки Закона отгоре-отгоре не можах да си отговоря.

Промерно , както имам 2 бр. КНО , според Закона мога да нося за самоохрана само 1 бр. от двата (т.е. не и двата едновременно).
НО !!!

Ако са в един калибър и имам право да съхранявам 90 патрона от конкретния калибър , мога ли да нося 1 бр. КНО + 60 патрона (4 пълнителя) ?

_________________
Правилното хранене , редовното тичане и пълния отказ от вредни навици - могат да удължат Вашето жалко съществуване


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2017, 21:17       Заглавие:  Re: Разсъждения по ЗОБВВПИ - моля за коментар
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
Една корекция - с гладкоцевното можеш да имаш до 300 патрона (чл.6,ал.(3),т.2).
За въпроса - можеш да ги носиш, но не и в пълнители. Защото патроните се дават на цев в съответния калибър. И ако носиш повече от определените за носената цев 50(45), носиш част от другото оръжие (щом са заредени в пълнител, значи именно ги носиш, а не пренасяш от магазина).

И аз искам да питам нещо - къде е написано, че ловното оръжие се пренася от мястото за съхранение, до ловната територия разглобено, в калъф и патроните да са отделно от него? Начинът е подробно описан в учебника за младия ловец и в поне един от учебниците по които карахме подборния лов, но не го намирам законодателно регламентиран.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2017, 22:13       Заглавие:  Re: Разсъждения по ЗОБВВПИ - моля за коментар
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2017, 17:50
Мнения: 2021
Absolut написа:
щом са заредени в пълнител, значи именно ги носиш, а не пренасяш от магазина


Да. Благодаря.

Absolut написа:
къде е написано, че ловното оръжие се пренася от мястото за съхранение, до ловната територия разглобено, в калъф и патроните да са отделно от него?


Според мен няма такова изискване да е разглобено и да е в калъф.
Има изискване патроните да са отделно.
чл.96 , ал.4

Но сега докато рових в Закона и се натъкнах на нещо много интересно:
Там където посочваш чл.6 , ал.3 , т.2 и т.3

и веднага отиваме на ал.4:
(4) Освен боеприпасите по ал. 2 и ал. 3, т. 1 – 4 могат да се придобиват и съхраняват допълнителни количества за:
1. учебни стрелби – до 50 броя за късоцевни огнестрелни оръжия, до 200 броя за дългоцевни огнестрелни оръжия с гладкостенна цев и до 50 броя за дългоцевни огнестрелни оръжия с нарезна цев


Това означава ли , че освен полагаемите 45(50) патрона за КНО имам право да съхранявам + 50 за "учебни цели" ? Както и + 50 на цев за същите цели за карабините ?

_________________
Правилното хранене , редовното тичане и пълния отказ от вредни навици - могат да удължат Вашето жалко съществуване


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Сеп 2017, 06:06       Заглавие:  Re: Разсъждения по ЗОБВВПИ - моля за коментар
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
Absolut написа:
Една корекция - с гладкоцевното можеш да имаш до 300 патрона (чл.6,ал.(3),т.2).
За въпроса - можеш да ги носиш, но не и в пълнители. Защото патроните се дават на цев в съответния калибър. И ако носиш повече от определените за носената цев 50(45), носиш част от другото оръжие (щом са заредени в пълнител, значи именно ги носиш, а не пренасяш от магазина).

И аз искам да питам нещо - къде е написано, че ловното оръжие се пренася от мястото за съхранение, до ловната територия разглобено, в калъф и патроните да са отделно от него? Начинът е подробно описан в учебника за младия ловец и в поне един от учебниците по които карахме подборния лов, но не го намирам законодателно регламентиран.


Абсолют, една корекция....Боеприпасите не са конструктувна част от огнестрелното оръжие....Да, боеприпасите за огнестрелно оръжие са на същия разрешителен режим, както и самото оръжие, о не са част от кострукцията на оръжието.
Ако носиш резервен пълнител на държач/холдер или клипсове с патрони за револвер, това си е носене! Носене е! Пренасяне е да ги държиш в кутия, сак или нещо друго и да ги пренасяш със себе си / т.е. да ги придвижваш, посредствем извършваните от теб телодвижения/.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Сеп 2017, 10:34       Заглавие:  Re: Разсъждения по ЗОБВВПИ - моля за коментар
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2017, 17:50
Мнения: 2021
andrei p226 R написа:
Да, боеприпасите за огнестрелно оръжие са на същия разрешителен режим, както и самото оръжие, а не са част от кострукцията на оръжието.


Оказва се , че не са на същия режим...........

В Закона е дадена отдела дефиниция за "боеприпаси".
До тук добре !!!

И сега разглеждам въпроса който ме интересува:

Чл.6 , ал.3 , т.1
1. огнестрелни оръжия за самоотбрана – късоцевни огнестрелни оръжия – пистолети и револвери с дължина на цевта до 30 сантиметра и до 50 броя боеприпаси за всяко огнестрелно оръжие;

Като че ли ..... всичко е ясно !!!

Отиваме на Чл.93 , ал.2
(2) Физическите лица, получили разрешение за носене и употреба на огнестрелни оръжия, носят само по един брой огнестрелно оръжие за самоотбрана от изброените в издаденото разрешение.

..... и виждаме , че никъде не пише за "боеприпаси".

И сега повтарям хипотетичния Казус:

Горд собственик съм на 2 бр. КНО - и двата в калибър 9х19.
Нося 1 бр. КНО съгласно чл.93, ал.2
Нося 4 бр. 17 зарядни пълнители (1 в оръжието + 3 резерва на колана) = 68 бр. боеприпаси

Въпроса ми е:
В директно нарушение ли съм на Закона и ако "Да" , в кой Чл. ?

Или може би съм в нарушение , което се тълкува и е по "подразбиране" ?

_________________
Правилното хранене , редовното тичане и пълния отказ от вредни навици - могат да удължат Вашето жалко съществуване


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Сеп 2017, 11:05       Заглавие:  Re: Разсъждения по ЗОБВВПИ - моля за коментар
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2017, 17:50
Мнения: 2021
Мдааааааа
:)

Явно колегата Absolut е прав !!!

Всичко е написано , но Закона трябва да се чете в последователност и връзка , а не както Дявола чете Евангелието (т.е. както ни изнася)=

чл.6
Огнестрелните оръжия в зависимост от предназначението и техническите си характеристики биват за служебни или за граждански цели.

и имаме дефиниция "граждански цели"

ал.3
(3)За граждански цели – самоотбрана, лов, спортни дейности, учебни стрелби, колекциониране и като реквизит за театрални, филмови и други постановки, могат да се придобиват и съхраняват:

и имаме дефиниция за "самоотбрана"

т.1
1. огнестрелни оръжия за самоотбрана – късоцевни огнестрелни оръжия – пистолети и револвери с дължина на цевта до 30 сантиметра и [color=#FF0080]до 50 броя боеприпаси за всяко огнестрелно оръжие;[/color]

т.е. самото КНО + до 50 боеприпаса = 1 бр. оръжие за самоотбрана

Абе то е ясно , но тряба да се чете ......

_________________
Правилното хранене , редовното тичане и пълния отказ от вредни навици - могат да удължат Вашето жалко съществуване


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Окт 2017, 06:10       Заглавие:  Re: Разсъждения по ЗОБВВПИ - моля за коментар
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
В изпълнение на призива на премиера Бойко Борисов за намаляване на административната тежест, вътрешното министерство е изработило законови изменения за намаляване на бюрокрацията при издаването на разрешителни за оръжие. Предложенията за промяна в Закона за оръжията и боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия целят от гражданите и фирмите да не се изискват документи на хартиен носител, които могат да се набавят по служебен път.

Законопроектът е качен за обществено обсъждане на сайта за консултации, а срокът за това е по-кратък - 14 дни. Причината - кратките срокове, за изпълнение на няколко решения на Министерския съвет за намаляване на бюрокрацията, пише в мотивите на проекта

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2017/10/ ... za_orujie/


Тук

http://www.strategy.bg/PublicConsultati ... iniValue=0

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Окт 2017, 09:12       Заглавие:  Re: Разсъждения по ЗОБВВПИ - моля за коментар
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
За мене е малко нож с две остриета: от една страна отпада задължението за кандидата да предостави свидетелство за съдимост и документ, удостоверяващ липсата на образувани срещу лицето наказателни производства, но пък служебното набавяне на тази информация откъсва напълно кандидата от хода на производството: ами не се е върнала справката, компютъра се счупи, няма връзка с базата данни, стана грешка някаква и не можем да разберем на какво се дължи и т.н.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Окт 2017, 09:22       Заглавие:  Re: Разсъждения по ЗОБВВПИ - моля за коментар
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Това че се иска по служебен път не значи че Аз ако искам по свое желание не мога да подам свидетелството за съдимост и удостоверението от следствието.

П.С.
Случвало ми се е да го играя куриер между различни служби на СО за един мост за да не се изтърват разни срокове щото по служебен път я камилата я камиларя.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Окт 2017, 11:44       Заглавие:  Re: Разсъждения по ЗОБВВПИ - моля за коментар
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Юли 2007, 19:54
Мнения: 1993
Местоположение: София
Аз си вадя СС с ел. подпис. Означава ли, че като дам на полицая линк към сайта на МПр, той ще се справи с него?

_________________
best rgds

Иво "TheBoss" Босев
DSC ALPHA

Изображение
"...await the right moment for one, and only one, well aimed shot..." V. Zaytzev


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2017, 19:36       Заглавие:  Re: Разсъждения по ЗОБВВПИ - моля за коментар
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 04 Дек 2011, 10:45
Мнения: 268
Местоположение: София
Оказва се, че и тях ще ги проверяват PDT_Armataz_01_24 и то за граматност :(
https://www.vesti.bg/bulgaria/sluzhitel ... st-6074679


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 164 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], SVIREPIY и 52 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer