logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 24 Апр 2024, 21:26




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Мар 2017, 16:12       Заглавие:  Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Като разнищихме политиката :D
предлагам да започнем и с икономиката. С образователна цел.
На база моят скромен опит и наблюденията, които имам, бих определил 2 основни икономически модела-Американският, и Европейският. Като важен бих включил и българския.
Ако има интерес, мисля, че ще се заформи тема ОК, тъй като все пак икономиката е движещата сила на света, и не би трябвало да се оставя на заден план.
Бих се радвал на споделяне на мнения и знания, естествено обосновани, а не измишльотини.

Като за начало бих споменал една особеност на американския модел, която някак си не работи по нашите земи :)

Примерно, в САЩ има немалко компании, които произвеждат само и единствено един продукт, като в някои случаи без промяна с години. Естествено, става въпрос за масов продукт (примерно желирани бонбони), а не за уникален такъв. Това не пречи на тази компания да се развива и да просперира.
В Европа, ако има такъв производител, конкуренцията ще се пръкне веднага да произвежда точно същото, но с малка разлика в опаковката примерно.
В БГ, ако има такъв, другите, които ще го правят, веднага ще се договорят за цени и т.н., и пак лошо за клиента.

С две думи, на база мнения и факти, можем да си споделим знанията и вижданията по такива чисто бизнес въпроси, които биха били полезни за интересуващите се.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Мар 2017, 16:14       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Сложи и Китайския модел,да закрьглиш крьга


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Мар 2017, 16:18       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
FIRSTGUN написа:
Сложи и Китайския модел,да закрьглиш крьга


Китайския модел умишлено не го споменах, защото там нещата са различни, и принципно неприложими на друго място.
Ходил съм в Китай, имам познати на високи постове, и от тях съм научил туй-онуй.
Това, което Китай прави по света, се доближава до останалите.
Но ако държиш, не е проблем да го чоплим и него :)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Мар 2017, 16:59       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2676
ubboto написа:
За икономическите модели не знам, но това определено ме впечатли:
https://nova.bg/news/view/2017/03/14/17 ... %B0-%D0%BD%D


Имам удоволствието да живея на 5 минути от въпросния парк. Миналото лято редовно се разхождах там с малкия. 86 000 000 000 за асфалт на 3 алеи, 2 нови сгради и подмяна на дограмата на част от сградите на щаба. Няма жив човек само охрана тук там. Аз като социопат веднага си харесах това място 15 минути ходиш и не срещаш никой.

Това е кражба която бие дори санирането. Да му е честита на "ирландската пастирка" далаверата. Иначе мястото е хубаво и има какво да се застрои по него. Де се вика плаца не е мръднал.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Мар 2017, 17:59       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 24 Яну 2012, 22:06
Мнения: 132
Цитат:
rosen71 написа:
тъй като все пак икономиката е движещата сила на света
[quote="rosen71"]
Принципно съм съгласен, но ще ми позволите една забележка, на базата на скромния ми опит -движещата сила не е икономиката, а вездесъщата, вопиюща и безкраайна човешка глупост и нейните производни: страх, алчност, завист, его и тн... Икономиката просто се нагажда според тия особености. 'Ма т'ва е мое мнение на неикономист, сакън да не оскърбя некой, не ми е т'ва целта.
Завършил съм история (и не само), та като учихме за принципите развитието на човечеството като цяло още от древни времена (Стара история на Света му викаха), ни обясниха, че има два основни начина да накараш един индивид (съответно група от хора, общности, племена, народи и тн...) да свърши няк'ва работа, дейност и тн (или пък респективно да не прай нещо):
1. Извъникономическа принуда (известна на широката публика като робство) - т'ва значи в най-общи линии фащаш некой(и) и от позиция на доминиращ, по-силен, (умен? и т.н.) със средства, като заплаха за здравето и животя, бой, еб*н и српска музика го караш да върши няк'ва работа. В класическото робство сигурно сте чували робът е по-скоро вещ, апсулютно безправен, и съотвтно реагира от позиция на страха, има и други видове, 'ма ся няа задълба'ам. В процеса на историческото развитие на човечеството този метод се е доказал, като ниско продуктивен и неефективен, като съответно постепенно отпада, ама не съффсем. :wink:
2. Икономическа принуда (некои идеалисти, фйенове на Че Гевара и др., да речем му викат икономическо робство). Тук по линията на времето разграничаваме феодализъм и капитализъм (пак най-общо казано, ама ме мързи да пиша в дълбочина). Икономистите по-добре от мен могат да обяснят, но пак в най-общи линии т'ва значи да накараш некой да свърши (да не сфърши) нещо с нек'ви материални блага: земя, ценности, пари, мидички и т.н. Тук само ше дам еднин джокер -феодализмът и религията са взаимно неразделно свързани, не ма карайте да обяснявам що!!! Този начин на стимулиране (контролиране) на индивида (масите и т.н.) исторически се е доказал като до-оста по-продуктивен и ефективен и затуй под различни форми се ползва и до ден днешен. Тук страхът също е един от водещите фактори (но не единствен за разлика от робството! -страх да не останеш без материални средства, съответно без всичко останало, което обуславя нашия "модерен" начин на живот). Така постоянно се стимулира оная първична, праисторическа агресия между индивидите, на която по модерно му викаме конКУРенция!
Та в заключение, мисля че доказах причинно-следствената връзка, м/у глупостта (страхът като нейна форма) и икономиката. :-)
Т'ва е кат оня лаф: Времето е пари>парите са жени>жените са губене на време. :D

Поздрави!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Мар 2017, 19:02       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
SEAMAN, прав си в общи линии, но аз все пак говоря в друга насока. То ясно, че глупостта също е движеща сила на икономиката, щото рекламите са основно за глупаците, та да ги насочат в правилната посока, но това е друга тема.
Моята идея е да обменим мнения на икономическа тема, базирани на наука, опит и практика,които поне за мен биха били от полза.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Мар 2017, 19:10       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
ubboto написа:
За икономическите модели не знам, но това определено ме впечатли:https://nova.bg/news/view/2017/03/14/17 ... %B0-%D0%BD%D


Този не го познавам лично, но познавам другия, дето се изказа след него- Мариан Колев. Един от крупните български бизнесмени, който има пряк досег с т.нар. Тех парк.

Та общо взето, ако държавата се движеше по начина, по който тези хора си движат бизнеса, сигурно и германците щяха да емигрират в БГ :)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Мар 2017, 16:30       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 25 Авг 2008, 16:37
Мнения: 304
*Икономически модели*


Сингапур


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2017, 09:16       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2676
Турския!

При 90% неграмотно и човекоподобно население да имаш промишлеността която има Турция си е голям успех.

Мисля, че това е модела на бъдещето когато да работиш ще бъде изключителна привилегия останалото ще бъде просто материал.

Ще ми се да пиша и за робството но в друг пост.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2017, 17:18       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Давате предложения, ама давайте и обяснения :)
Иван е писал Сингапур-давай реферат :happy:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2017, 19:19       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 25 Авг 2008, 16:37
Мнения: 304
rosen71 написа:
Иван е писал Сингапур-давай реферат :happy:
Сингапур е държава от само 580 кв. Км. ,без природни ресурси обаче с население 5 млн.(колкото нас). Заобиколен е с държави в които е повсеместна мизерия. Доход на човек – 40,336долара (в Бг. е 16,500)на година.

Кражбата, насилието, наркотиците, рушветите се наказват със смърт чрез обесване. За по-леките провинения се предвижда наказание с камшик. Проявите на национална вражда и омраза се наказват, дори когато това се прави по Интернет. Тези закони се отнасят и за туристите. През периода 1991 - 2004 година са приведени в изпълнение 400 смъртни присъди и това е един от най-високите показатели в света. Нивото на престъпността в Сингапур е едно от най-ниските.
Пресата е цензурирана. Забранено е да се пише за секс и политика. За да станат сингапурците по-умни, има мерки за поощряване правилния избор на партньора. Мъже, които се женят за жени с висше образование получават възнаграждение. Жените без висше, които раждат второ дете, плащат глоба. Слабограмотните се убеждават да се подложат на стерилизация срещу значителна парична сума...

Та такива работи :D – просто законите трябвма да бъдат работещи и за всички да са еднакви ! На сегашния еволюционен момент единствения способ да се държи човешкия индивид в правия път е страха от безкомпромисни и неотменими сурови наказания. :wink:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2017, 19:35       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 25 Авг 2008, 16:37
Мнения: 304
ubboto написа:
Исландия. Държава без армия, която вкара корумпираните си банкери в затвора, и с едно от най-ниските нива на престъпност в света и процъвтяваща икономика.

Много студ в тая исландия , пък и в какво се състои процъфтяващата и икономика - риболов и преработка. Един файтон народ са... :D

п.с. единствената им далавера че не плащат парно - имат си вряла вода от гейзерите... :DD

п.с.2 "ubboto , знаеш ли че хамериканците имат военна база с аскер - да охраняват исландия един вид.... Обаче им е забранено да излизат - за да не се предизвика расово замърсяване.... :x PDT_Armataz_01_30


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2017, 00:46       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 25 Авг 2008, 16:37
Мнения: 304
ubboto написа:
.... Едно от основните изисквания да ти върви икономиката, след като вкараш корумпираните си банкери в затвора. Пък Росен ако иска може да направи паралел между икономиката на България и тази на Румъния през годините. Да, същата тази Румъния, с която Иван Костов не искаше да вървим в комплект при влизането ни в ЕС, за да не ни дърпала назад.
Така де , нали вече казахме че неотменимо условие за просперитет е законите да работят ефективно.

Що се отнася до паралели с Румъния - икономически тя винаги е била по напред от нас ,добре я познавам и имам наблюдения още от чаушесково време. Просто там политиците и държавните служители ,чиновници,бюрократи са безобразно алчни и крадяха на поразия. Отдолу до горе.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Мар 2017, 12:47       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
ИВАН написа:
Що се отнася до паралели с Румъния - икономически тя винаги е била по напред от нас ,добре я познавам и имам наблюдения още от чаушесково време. Просто там политиците и държавните служители ,чиновници,бюрократи са безобразно алчни и крадяха на поразия. Отдолу до горе.
...и затова сега румънците се стегнаха здраво в кръста и изкорениха корупцията и всичко им тръгна по мед и масло PDT_Armataz_02

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Мар 2017, 17:09       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4662
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
rosen71 написа:
Yank написа:
Ако свържеш тази "демокрация" (аз я наричам свобода) с възможността свободно (без намеса на правооправляващите органи - такси, регулации, кронизъм и пр. ) да упажняваш бизнес, ще свържеш двата края на просперираща икономика. Ама ти си държиш на своите мечти за способни държавници и безкруполни служители (смях в залата разбира се :-) ). Утопията и голите обещания са базата за на най лесно възприемания модел на управление и икономика.

rosen71 написа:
Много грешиш. Първо-пише се правоУправляващи органи, и второ, свободата, за която ти говориш, тук се проявява като анархия и беззаконие.
Проспериращата икономика се дължи на свободата да правиш бизнес, но и на върховенството на закона. А това е работа способен държавник и безскрупулен служител. Ако смяташ, че в Америка би могло някой да не плати заплатите на 100 човека в продължение на месеци, и да се измъкне безнаказано, значи вижданията за демокрация се разминават. Просто в САЩ нещата са вкарани в една законова рамка, и всеки я спазва. Ако имате беззаконието, което цари тука само за 2-3 год., ще стане гражданска война.

И пак не даде малко инфо за тебе, че да питаме там как си.


Росене свободната ПАЗАРНА икономика е базирана на взаимната изгода и свободната ВОЛЯ между купувач и продавач. Закон за задължително плащане на заплати тук няма. Просто на първото не плащане (обикновенно седмично) дигаш си шапката и толкоз. После в съда ако башията не е out of business.

ПП И не се заяждай за моето typo - търси в твоя текст къде си изял предлога.

ПП За мен - Имам доста дълги и къси пушкала. Патроните си правя сам, но ползвам и фабрични. Стрелям редовно skeet, sporting clays, cowboy shooting, IDPA, 3 gun, Long Range shooting. Член съм на много стрелбища и клубове и гледам пълноценно да използвам привилегиите, които ми дават. Подкрепям всякакви движения за свободно притежание на оръжие и гранатиране на Частната Собственост.

Пиша и ЧЕТА в този ОРЪЖЕЕН форум повече от 10 години. Научих много и в същото време съм се старал да помогна с нещо. Имам доста приятели и съвсем малко неприятели. Последните за съжаление дойдоха от Политизацията на Форума. Гледам все повече да не се занимавам с този раздел на форума. Утопиите и убежденията и понякога със супер невероятните си заключения правят огромна и безмислена какафония (последния пример от теб за гражданска война тук за неплащане на заплати). Thanks but no thanks - the life is good.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: dobri, Tik Tak и 34 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer