logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 19 Апр 2024, 13:29




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Мар 2017, 19:12       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юли 2006, 19:46
Мнения: 1219
Местоположение: USA
Преди време един от колегите тука казваше, че имал бизнес, който поради намаляване на държавни поръчки не вървял добре. Бизнес, който зависи до голяма степен от държавни поръчки е подобие на бизнес. При нас бизнес, който зависи повече от 10 до 20% от един клиент се смята за несигурен и опасен да даваш поръчки.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Мар 2017, 20:27       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Yank написа:
Росене свободната ПАЗАРНА икономика е базирана...
Не на централно ПЛАНИРАНЕ.... Не знам защо повечето нашенци, привърженици на централизираната икономика в Европейският модел, си въобразяват, че консервативните американци отричат изцяло държавното регулиране.... Според мене и двамата не го реализирате, Росен критикува нещо от американският модел, което не е вярно, ти се концентрираш в-у отношенията работодател - работник. И те са регулирани доста добре, има си трудови договори които се подписват при започване на работа, ако щеш и почасова, по-малко от 8 часа на ден. Ако пропуснеш плащане, работника спокойно може да те осъди, ако ще и за 5 лева да е... Росен казва почти същото, сравнението му е с БГ не че критикува нещо това което защитаваш, дано правилно съм разбрал...
Росен71 написа:
Проспериращата икономика се дължи на свободата да правиш бизнес, но и на върховенството на закона. А това е работа способен държавник и безскрупулен служител. Ако смяташ, че в Америка би могло някой да не плати заплатите на 100 човека в продължение на месеци, и да се измъкне безнаказано, значи вижданията за демокрация се разминават. Просто в САЩ нещата са вкарани в една законова рамка, и всеки я спазва. Ако имате беззаконието, което цари тука само за 2-3 год., ще стане гражданска война.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Мар 2017, 02:30       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4662
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
.38 Super написа:
дано правилно съм разбрал...


Не си :?

Където и да съм работил и когато хора са работили за мен никакви договори не съм подписвал. Не можеш ли - out and 2 седмици severance pay (след туй можеш да съдиш за всичо - sexual harassment, discrimination etc) . Това разбира се е в свободната икономика - така наречния частен сектор, който е единствения създаващ блага и плаща данъци.

Държавните хрантутниците/социалисти искат още и още (Росен и той така - в името на държавата майка - "хранилка") от частния сектор за да подържат държавните намазани служители и да купят още малко гласове, че и за тях самите. За тези служители OUT-a е немислим - за това и Тръмп има проблеми с подлеците и лентяйте. А в ЕС-то, което отдавна се пързаля по нанадолнището, това е стандртна практика.

Айде писна ми от празни приказаки.

Basta :armed:

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Мар 2017, 09:44       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
.38 Super написа:
Не на централно ПЛАНИРАНЕ.... Не знам защо повечето нашенци, привърженици на централизираната икономика в Европейският модел, си въобразяват, че консервативните американци отричат изцяло държавното регулиране.... Според мене и двамата не го реализирате, Росен критикува нещо от американският модел, което не е вярно, ти се концентрираш в-у отношенията работодател - работник. И те са регулирани доста добре, има си трудови договори които се подписват при започване на работа, ако щеш и почасова, по-малко от 8 часа на ден. Ако пропуснеш плащане, работника спокойно може да те осъди, ако ще и за 5 лева да е... Росен казва почти същото, сравнението му е с БГ не че критикува нещо това което защитаваш, дано правилно съм разбрал...


Спор няма. Правилно си разбрал. Това, което се опитвам да кажа е, че няма как да има какъвто и да е нормален бизнес, без регулации от страна на държавата, за които се изисква СЪВЕСТЕН и БЕЗСКРУПУЛЕН държавен служител. Явно Янки не е правил никакъв бизнес досега, и е далеч от реалността. Това да вземеш някой за седмица-две, или да се хванеш при някой за седмица-две, не е бизнес, а occasional job. И е далеч от реалността, че в САЩ няма регулации.

Естествено, че държавните "хрантутници" нямат място в една икономика, но частта от тях, която ще гледа регулациите, е друга бира.
Знам, че ик. модели на САЩ и Европа са различни, и затова се опитвам (с чисто познавателна цел) да разбера защо там работи едно, а у нас друго. Както дадох примерът с фабриката, дето произвежда САМО един продукт за масово потребление, и просперира, след малко проучване, се оказа, че това е доста често явление в САЩ, и то продуктът не е уникален.

В Европа, такива неща са рядкост. До някаква степен аз го отдавам на факта, че САЩ са с най-голям вътрешен пазар, което може би е причината.
Затова и вашите мнения са ОК за мен.
Но не и изказвания от човек, дето май няма идея за бизнес.

И Янки, не ме вълнува в колко клуба членуваш и колко оръжия имаш. Аз те питах-кой си, как се казваш, къде живееш, и с какво се занимаваш. Ей така да звънна 1-2 телефона, да видим така ли е.
Аз нямам какво да крия, и може би и ти нямаш (освен ако не си таен милионер, и те е страх от отвличане :) )


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Мар 2017, 09:53       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5471
rosen71 написа:
И Янки, не ме вълнува в колко клуба членуваш и колко оръжия имаш. Аз те питах-кой си, как се казваш, къде живееш, и с какво се занимаваш. Ей така да звънна 1-2 телефона, да видим така ли е.
За хумор, сатира и забава има отделна тема.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Мар 2017, 10:05       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4662
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
rosen71 написа:
Аз те питах-кой си, как се казваш, къде живееш, и с какво се занимаваш. Ей така да звънна 1-2 телефона, да видим така ли е.


:happy: :happy:

"А може би ще поискаш и ключа от квартирата?"
Остап Бендер - Златният Телец, 12 стола.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Мар 2017, 15:24       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
rosen71 написа:
Янки не е правил никакъв бизнес досега, и е далеч от реалността.
:D Никога не съм питал Янки какво е работил и как си изкарва парите макар и да сме си писали често през форума, това тука е неприлично, едно от нещата с които съм свикнал и съм "промит" по тоя начин. Въпреки всичко по приказката му и по възможностите му да се движи насам-натам като човек който не се занимава активно с работа, аз бих казал че Янки е прекарал доста време в някакъв Corporate Environment.
Радвам се, че съм схванал правилно идеята ти, съжалявам, че нещо не се разбирате, но не мисля, че греши, просто има и такива варианти за каквито говори той, просто те са на друго бизнес ниво, той просто ти дава най-лошият случай, не че така са му минали работните години... :D
JDredd написа:
За хумор, сатира и забава има отделна тема.
Би ме за няколко часа, ха ха ха ха... :DD

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Мар 2017, 19:25       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
.38 Super написа:
Никога не съм питал Янки какво е работил и как си изкарва парите макар и да сме си писали често през форума, това тука е неприлично, едно от нещата с които съм свикнал и съм "промит" по тоя начин. Въпреки всичко по приказката му и по възможностите му да се движи насам-натам като човек който не се занимава активно с работа, аз бих казал че Янки е прекарал доста време в някакъв Corporate Environment.Радвам се, че съм схванал правилно идеята ти, съжалявам, че нещо не се разбирате, но не мисля, че греши, просто има и такива варианти за каквито говори той, просто те са на друго бизнес ниво, той просто ти дава най-лошият случай, не че така са му минали работните години...


Аз пък по думите му съдя, че хабер няма от бизнес. Да, работи нещо, но не това, за което се представя.
Освен това, типично за българите по света е да се представят за супер успели, без значение че успехът им е работа в автомивка, разносвач на пица, или Макдоналдс.
Даже имахме в Русе един дето се хвалеше преди време, че бил ГЛАВЕН ГОТВАЧ в Макдоналдс.
Та относно щатите, там има доста регулативни мерки, които явно на него са му непознати. Даже има закон колко от някакви миди имаш право да ловиш, колко туна, колко краб, колко злато на сезон, и т.н. Ако това не е регулации, здраве му кажи.
Често срещано явление при българите в чужбина е да се хвалят доста, но когато трябва да кажат някои подробности, мълчат като комунист на разпит.
Ти си от моя бранш, и долу-горе нещата са същите и у нас.

Това, което мен ме интересува е, как там едно нещо успява, а тук не. Чисто от икономическа гледна точка.
Дадох ти примера с производството.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Мар 2017, 23:08       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
rosen71 написа:
Освен това, типично за българите по света е да се представят за супер успели, без значение че успехът им е работа в автомивка, разносвач на пица, или Макдоналдс.
Даже имахме в Русе един дето се хвалеше преди време, че бил ГЛАВЕН ГОТВАЧ в Макдоналдс.
Та относно щатите, там има доста регулативни мерки, които явно на него са му непознати.
:DD Много е занимателно като чета такива мнения но какво да се прави, геополитика... Както казва Хилари: Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts...
Аз познавам един адаш в Калифорния, който "работи в автомивка" и си живее много охолно... Предполагам, това което казваш за българите е верно но не е задължително правило. За Янки бъркаш генерално... Аз пък лично не мога да понасям някой да рови за това с какво се занимаваш, като че ли има значение за темата на разговора...

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Мар 2017, 23:27       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
rosen71 написа:
Както дадох примерът с фабриката, дето произвежда САМО един продукт за масово потребление, и просперира, след малко проучване, се оказа, че това е доста често явление в САЩ, и то продуктът не е уникален.

В Европа, такива неща са рядкост. До някаква степен аз го отдавам на факта, че САЩ са с най-голям вътрешен пазар, което може би е причината.
Затова и вашите мнения са ОК за мен.
Ако това ти е примера, аз мога да се опитам да ти кажа защо именно в Щатите такава схема работи и защо в Европа - не. Въпрос на социална с-ма е, на нищо друго.
Преди да падне стената, в Германия имаше абсолютно същите бизнеси - малки, местни производства, правеха един и същи продук с минимални подобрения, имаха си пазарните ниши и снабдяваха Германия и имаха износ за тези които търсеха продуктите. Аз съм го наблюдавал от престоите ми там, леля ми живее до Франкфурт, имаме доста познати и германци и българи, вазирали там от преди 40 год ако не и повече.
Мой приятел работи в подобна фирма от близо 30год, до Щутгарт, все още съществува. Правят някакви хидравлични възли. Информацията ми е от мои наблюдения и от неговите думи, беше ми на гости за Коледа. Сед Обединението на двете Германии и със Обединението на Европа, централизирането на икономиките доведе до почти изчезнал малък и среден бизнес, всичките тези бизнеси бяха абсорбирани от големите корпорации, те са донори на политическите партии и в момента в Европа има Crony Capitalism. Това сме го обсъждали и преди - под централизираното ръководство на Брюксел и със социалните политики, ориентирани към силно държавно присъствие навсякъде, събиране на много данъци за да се покриват много осигуровки и т.н.т. малките бизнеси не могат да се конкурират, нито с държавата, нито с големите корпорации, хората фалират, работниците отиват да работят за някаква по-малка но ужким по-сигурна заплата от 8 до 5. Държават се "грижи" за всичко...
Това нещо Обама се опита да го направи и в Щатите но не можа, слава Богу. За това и тука все още има фирми като тези за които говориш, предимно покриват разни специалности, продукцията им е почти винаги нещо нестандартна и с високо качество, за това и са конкурентни, малко фирми продават в секторите им. В Сарасота има една фирма която ако и видиш постройките ще помислиш, че е склад за хранителни продукти - изработват черните кутии на всички големи самолетни компании, такива примери има много, включително и в моят град. За мене това е разликата м-у Европа и Щатите, американската икономическа с-ма има по-малко рестрикции и законите разрешават на малкият и средният бизнес да е по-гъвкав, да се конкурира по-лесно, за това и доста хора успяват да пробият и да седят на повърхноста по няколко поколения. За мене глобализацията и такова маменцето на Европа но аз разбира се може и да бъркам... :D

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2017, 08:21       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
ubboto написа:
Роска, заеби я тази Германия и кажи според теб, ако комунягите спечелят идната седмица, има ли някаква вероятност после да бутнат Борда?! Щото дъртите през 96-та - въпреки че на колене ги молих да си обърнат спестените пари в долари, га го играех и аз дребен чейнчаджия и овреме се светнах, че ни гласят да ни ебЪт - загубиха кинти за един тристаен апартамент в София, а сега аз моето спестено, колкото и да е малко, не си го давам на душмани и народни изедници! А падне ли Валутният борд, каквито сигнали вече имаше досега, еврото на момента ще стане 4-5 лева, и гепиха на хората за пореден път паричките! Швейцарските франкове са ми малко далечни, та се чудя в евро или долари да имам готовност да обръщам. Ти като по-вещ по икономическите въпроси какво мислиш? Иначе, как беше: "Това че си параноик, съвсем не значи че не те следят". Впрочем, именно тези гепени от дъртите кинти, които щяха понастоящем да са в моя джеб, ми стоят като буца на гърлото, и не ми дават и аз да прегърна червената идея. То аз да се чудим вече кой е по-голям разбойник, ебаси!


Грабежът през 97 беше планиран, и понеже Жан беше против, му спретнаха свалянето.
Сега е време, в което никой няма интерес от хаос на паричния пазар. Бордът е едновременно и лекарство и болест.
Но за мен е повече лекарство за момента, тъй като предполага някаква валутна стабилност.

Въпросът стои така, че според мен ако комунягите от БСП не спечелят, по-вероятно е комунягите от ГЕРБ да го бутнат. Те са хората, които имат интерес от паричен хаос.

Засега в БГ по-важно е да се върви към румънския модел. Ако си гледал кака Лаура, тя го каза в прав текст-"Това е пътят за промяна на манталитета".

То и моите "умни" родители изгоряха с един тристаен, ама няма връщане.

Засега вложените пари в ниви се оказват доста добра инвестиция. Както и в подходящи имоти.
А между другото, сега проучвам нещата в Букурещ. Оказа се, че един апартамент с наемен потенциал за около 50К € би три носил наем от около 3-400€/месец, с тенденция за покачване. При нормална възвръщаемост от имот 15-20 год., тук го сваляш на 10.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2017, 17:10       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
ubboto написа:
Така е, но тук все пак говорим за 90 милиарда лева спестени пари, като 45 милиарда от тях са по банките. И нали се сещаш за какво нагушване ще стане въпрос, ако бутнат Борда и девалвират лева на 1:4 дори за кратко, примерно.


Така е, но на мен ми се струва, че КТБ беше за "суха" тренировка да се види реакцията на заспалото овче стадо, наречено български народ.
С девалвация на лева ще се удари цялото население, докато грабежът на фалирана умишлено банка явно ще засегне само тези, дето са имали вложения. Така с финес може да гръмне някоя друга, и пак всички ще си мълчат.

Ако помниш, Вожда на няколко пъти си показа "чувствата" към хората заради това, че имали спестявания.
Други "светила" са се изказвали публично как трябвало да се намери начин хората да си извадят парите от БурканБанк.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2017, 17:29       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2016, 12:37
Мнения: 1446
Геле е прав, мамка му!
Не само от Буркан банк трябва да се извадят парите, а и от Банките.
Маса пари стоят на влог, и колкото и да падат лихвите, никой не иска да ги извади и да инвестира. В момента доходността от влогове е такава, че на практика плащаме на банките да ни пазят парите! ;)
А това все пак са едни средства, които грубо казано, тежат!
Що да не се намери някой да ги забърше, ей тъй, елегантн. Знаейки, че стадото пак ще мучи и ще мълчи, и всичко ще се размине...
Нищо чудно отново да ни спретнат някой сценарий и да духнат с паричките!

_________________
TO DARE IS TO DO
"Явно ирационалният страх от оръжията, либерастията и глупостта, вървят ръка за ръка" Amazon 06.05.2020
Не съм хазартна личност, но съм готов да се обзаложа, че не само Щатите, а и целия нормален свят ще съжалява горещо, че Тръмп загуби президентските избори!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2017, 18:14       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2676
Че е прав, прав е.

Ама от грешна посока чакате крадеца. Както и през 1997 парите основно духнаха на запад и сега пак от там от много отдавна са ни скроили капата, и парите ни за хляба наш насъшний не са спрели да изтичат на там.

Грешката ви е в гледната точка мислите си че в ТЕХНИТЕ БАНКИ има ВАШИ ПАРИ.

Една от схемите които пробваха в Кипър си я имайте наум. Тази схема може да се приложи и с валутен борд. Ако приемем еврото пак ще ви оберат. Просто проблема е в гледната ви точка. Няма как да имате ваши пари в техния ЕС.

Пак ще дам линка към историята на парите и се надявам да разберете от къде идват и на къде отиват парите.

http://www.dnevnik.bg/v_pamet/2014/10/1 ... _filolozi/

П.С.
Пиша ви на ви защото аз се старая да не ми остават пари, та нямам грижи.

Ако човек в рамките на един икономически цикъл 7-8 години не е в състояние да спести за апартамент или друг НИ, няма смисъл да се пъне да пести.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Мар 2017, 00:38       Заглавие:  Re: Икономически модели
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Интересна тема :tu:

1. Валутният борд няма да падне и банките в България няма да фалират. Причини:

1.1. Спестяванията в банките са много по-малко спрямо отпуснатите кредити. Банките печелят най-вече от отпуснатите кредити и лихвите по тях. При фалит и падане на валутният борд ще загубят вложителите, но ще "спечелят" дължащите кредити. Дължащите са много повече. Банките нямат изгода от фалит. Банките имат изгода от отпускане на нови и нови кредити.

1.2 Банките в България имат един от най-големите ръстове на печалби. Причините са високите лихви по кредитите, ниските лихви по влоговете, високите такси по банковите операции. И арогантно ниските заплати на служителите в същите тези банки. Няма банка в Европа, където красавица завършила магистратура по икономика да ти опъва по цял ден за 350 евро месечна заплата.


2. Икономическите модели са едно, а правовата държава съвсем друго.

2.1. В Мексико комунизъм и социализъм няма. В Мексико няма каквито и да е форми на социални модели от скандинавски тип. Страна с пазарна икономика и ниски данъци.


2.2. В САЩ има по-високи данъци и по-социална система от Мексико.

2.3. Ами ходете в Мексико тогава, господа почитатели на свободната пазарна икономика.


Та тия спорове за икономическите модели са губене на време, ако няма върховенство на закона. А в България такова няма. Виж либерална икономика има. Повече от САЩ дори. Ама без правов ред полза особена няма.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer