logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 17:41




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 355 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2017, 12:00       Заглавие:  Връщането на наборната военна служба - неизбежно
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
"Връщането на наборната военна служба е неизбежно" - това заяви днес новият Министър на отбраната на РБ. Недобра или липса на каквато и да било адекватна преценка на настоящата ситуация или евтин празничен популизъм, за мен е без особено голямо значение.

Другари, задължителната военна подготовка изисква наистина качествена военна подготовка и оборудване, които в момента не получават дори професионалните войници заради липсата на ресурси. А и на днешната младеж да тръшнеш в чинията онова, което на нас пробутваха през "виденовата зима" - и един читав няма да остане повече от два дни! Фатмащината от едно време - тоже! Пък и като изключим връзкарите /шофьорчета и клатикурци по щабовете/, на останалите по-голямата част от службата им преминаваше в даването на наряди, основно по опазване на огромното армейско имущество, останало от времето на соца. Така че бойната подготовка и тогава като цяло не беше на нужното ниво, за сметка на "подаръка" - увреден слух, който мнозина продължават да носят за спомен от славните си армейски години.

Здрави казарми едва ли вече също има останали, едни модерни пари сега някой наш човек да усвои за строежа и оборудването на нови, като вече влизаме в едни коренно различни хипотези. Малкото налични $$$, ребята, ги инвестирайте разумно така, щото професионалната военна служба да стане по-привлекателна за по-широк кръг от читави младежи. Комшия бачка на автомивка и мачка по хиляда и четиристотин кинта месечно /без бакшишите/, а хиляда лева в София вече вземат и най-застреляните, които не ги мързи да станат от кревата и да отидат на работа. Да, с 600-700 лева можеш да прилъжеш някой от по-малък град, където това се водят добри пари, да отиде да служи - но на това ли и занапред ще се разчита?!

За протокола, над 5,000 души е некомплектът само в редиците на българската армия /полицията и другите служби тук въобще не ги включваме в сметката/, като именно този проблем трябва приоритетно да започне да се разрешава. Как точно - това аз не знам, но повишаването на доходите при всички положения трябва да бъде първата и най-важна стъпка в тази посока. Вместо това, новото военно ръководство дава заявка за набиването на стотици милиони, ако не и милиарди левове държавна пара в една загубена кауза - връщането на наборната военна служба. Като дискусия за или против отдаването на сектор "Сигурност" на външна концесия /нашите като не могат да се справят/ на мен в случая би ми прозвучала далеч по-смислено и логично, сериозно!


п.с. Честит 6-ти май!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2017, 15:25       Заглавие:  Re: Връщането на наборната военна служба - неизбежно
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
+1
Това все едно аз съм го писал.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2017, 18:05       Заглавие:  Re: Връщането на наборната военна служба - неизбежно
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Това с повишаването на доходите ме изкефи...
кажи ми Геле колко кинти трябва да получава в България полковник от НСО с длъжност повдигач на бариера?
и колко продавачка в книжарница и хлебарница?
Колко в малка фирма която произвежда вани и ги изнася в ЕС...има такава просперираща е в Сливен...


ubboto написа:
За протокола, над 5,000 души е некомплектът само в редиците на българската армия /полицията и другите служби тук въобще не ги включваме в сметката/, като именно този проблем трябва приоритетно да започне да се разрешава.

Как точно - това аз не знам, но повишаването на доходите при всички положения трябва да бъде първата и най-важна стъпка в тази посока.

Вместо това, новото военно ръководство дава заявка за набиването на стотици милиони, ако не и милиарди левове държавна пара в една загубена кауза - връщането на наборната военна служба. Като дискусия за или против отдаването на сектор "Сигурност" на външна концесия /нашите като не могат да се справят/ на мен в случая би ми прозвучала далеч по-смислено и логично, сериозно!


После по "загубената кауза"... ама чакай сега , като не знаеш и аз не знам де...ама не знаят и в Австрия...
разделено е обществото ето:
https://news.bg/int-politics/avstriya-g ... uzhba.html

не се коси за неколко стотици милиони ако трябва да правиме казарми и да се облича и храни и въоръжава наборна армия...

като не знаем просто поглеждаме КАК са другите и като се съобразиме с демогравфски особености...още други особености и взимаме решение...
какво ще видим...
та ето как е в близки държави:
Цитат:
Австрия
Поддръжниците на промяната са на мнение, че професионалната армия ще бъде по-ефективна, докато критиците смятат, че това би поставило на риск заветният неутралитет на Австрия.

На 18-годишна възраст мъжете в Австрия служат по шест месеца в армията или девет месеца в цивилна служба. 22 000 мъже са привиквани в армията за военна служба всяка година. Тези, които не искат да служат в армията трябва да прекарат девет месеца на работа като шофьорите на линейки или в домовете за възрастни .


"Задължителна военна повинност в Европа сред членките на НАТО има в следните страни: Дания, Естония, Гърция, Норвегия, Турция. Сред нечленките на НАТО наборната служба е задължителна в Беларус, Кипър, Финландия, Молдова, Русия, Швейцария, Украйна"

гърците си ги издирват и ги намират разни швестери отклонили се от военна служба я в Брюксел я някъде по Европата..

Иначе чухте ли днес според новия мин на отбраната какво е геройство?

"Геройство било да си войник в недоимък...лесно се служило в уредена държава...и не е геройство да служиш в такава..." бзззз... не ми е добре на главата...

Каракачанов борави с психарски клишета....и дразни всеки нормален човек...толко ли е трудно да си трае и да изглежда умен...тц тц дано прочете тука...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2017, 18:10       Заглавие:  Re: Връщането на наборната военна служба - неизбежно
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
Poseidon написа:
"Задължителна военна повинност в Европа сред членките на НАТО има в следните страни: Дания, Естония, Гърция, Норвегия, Турция.

Миналата година Литва върна наборната военна служба.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2017, 19:30       Заглавие:  Re: Връщането на наборната военна служба - неизбежно
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Poseidon написа:
кажи ми Геле колко кинти трябва да получава в България полковник от НСО с длъжност повдигач на бариера?
Повдигачи на бариери полковници в НСО няма, а близо 1/4 от новоназначените младоци си бият камшиците още през първите две години. При последния случай, един се върна на предишната си работа - управител на бензиностанция от веригата ЕКО. А пенсионери едновременно на пенсия и заплата са временно закърпване на положението с кадрите, мислим. Но в крайна сметка, има си хора, които вземат пари да ги мислят и решават тези неща. Моето скромно мнение тук беше, че тези стотици милиони, които ще потънат в блатото "връщане на наборната военна служба" би било по-удачно да бъдат насочени към професионалните военни, на които положението и сега никак не е цветущо. От друга страна, времето в наше време повече отвсякога е пари, като задължаването на младежите отново да слагат униформа и да набиват чепик на плаца единствено ще засили емиграционната вълна към нивите и консервените фабрики в Англия и САЩ на младоци в наборна възраст. За справка - твоята щерка.


п.с. Да избереш на детето някое изпънато "А-класе" като се върне с негови си парички от Щатско, а аз ще ти обадя къде да отидеш да му махнеш ЕГР-а и допълнително тунинговаш... за таткова сметка, разбира се. :happy:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2017, 19:45       Заглавие:  Re: Връщането на наборната военна служба - неизбежно
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Poseidon написа:
Иначе чухте ли днес според новия мин на отбраната какво е геройство?"Геройство било да си войник в недоимък...лесно се служило в уредена държава...и не е геройство да служиш в такава..." бзззз... не ми е добре на главата...
Ако се стигне до строежа и оборудването на нови казарми, цялата работа ще е някой да прибере от тези държавни поръчки едни модерни $$$... като хотела на един друг виден патрЕот, дето се оказа че не бил негов, а на фирмата му. За оградата по държавната ни граница пък викам и дума да не отваряме.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2017, 19:54       Заглавие:  Re: Връщането на наборната военна служба - неизбежно
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Значи се облягам на недостоверни източници, но Мира Бенатова някъде пишеше за повдигачите на бариери ...ок за протокола...сори за подвеждащото инфо...

моята щерка и нейния кръг се притесняват за гладните в Африка пишат си по темата с фейсбук активистка от университета в Ковънтри...и изобщо ...нали...
искала да и е трудно...работа ...бригада в...щата мейн ...полсе Аляска мей би...чик чирик ок нека види кое как...
тя си живее нейния живот и знаеш в различините възрасти има различни приоритети...на нейната възраст исках да съм главния конскруктор в Коминтерна на стрелкови системи ...


Но точно е в темата...полезно ли ще е наборната служба или не?

ще избягат да работят по нивите в Енгланд за да не служат?

меннеене съм сигурен...както виждаш- 22 000 момчета годишно отбиват 6 мес служба в Австрия...

да който не иска ще мете градинки ще гледа старци и прочие като в Австрия...друг в Мейн трети в беларус в требич бе кудето си иска мое да замине...

но които останеме

виждаш няма как ... няма човешки ресурс да пазиме границата...аз на 50 лазарника ли ...ако скръцне толкова да ще отида...доброволец...за месец ли за колко ще се сменяваме ...

ако се оставим...докъде стигаме?

сина е 5ти клас...като не иска да служи в българската армия ще служи в турската...натам отиваме...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2017, 20:09       Заглавие:  Re: Връщането на наборната военна служба - неизбежно
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Poseidon написа:
сина е 5ти клас...като не иска да служи в българската армия ще служи в турската...натам отиваме...
Ами, не, просто ще отиде да бачка в някоя верига за бързо хранене в Ирландия, примерно... като стартовата му заплата гаранция ще е по-голяма от тази на полковник в НСО или БА. Пък и ако има санкции за младежите, неотбили задължителната военна служба - няма повече и да се върне в Бг-то.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2017, 20:37       Заглавие:  Re: Връщането на наборната военна служба - неизбежно
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ами да не се връща...10 20 50% нека заминат...пишеме тука за тези дето останем.

въпроса е друг...днес наистина се подразних много ...почти буквално цитирам Каракачанов:
Цитат:
Геройство било да си войник в недоимък...лесно се служило в уредена държава...и не е геройство да служиш в такава...


как може да измисли нещо толкова комично??? все едно говори на инфантили!!!

това не може да е мой главнокомандващ...за щастие това е цивилна гарга политикан...

върховния главнокомандващ е Президента.

По този повод днес чувам един офицер от ВВС цитирам по памет:

"добър войник е този който се бие за кауза... а кауза е Родината твоя дом семейство"

това е простичко земно истинско... ИСТИНСКИ БЪЛГАРСКИ ОФИЦЕР

какви матрялни доволства и геройства бе ...думи нямам...

да, като не желаеш да живееш тук свят широк Русия Китай Сащ Австралия...създаваш дом среда и т.н.

та ... няма ли да има никаква полза от въвеждането на наборна служба за България ?

и всичко е за да се краде??? :roll:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2017, 20:52       Заглавие:  Re: Връщането на наборната военна служба - неизбежно
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Poseidon написа:
По този повод днес чувам един офицер от ВВС цитирам по памет:"добър войник е този който се бие за кауза... а кауза е Родината твоя дом семейство"
Ко му уя тогава търсят българските военни в Афганистан и Ирак, примерно?! Хайде, за националния ни интерес е оправдано - играем чинно по свирката на американците, като по този начин си спестяваме редица главоболия като косовския сценарий и какво ли още не... та даже мачкаме и по някой лев, продавайки оръжие под масата на бойците от Ал Кайда и ИД в Сирия. Що се касае до Каракачанов, дюшеш му идат на баце подобни инфатилни изпълнения... да седи отстрани и да гледа патрЕотски сеир. Стигне ли се до строежа на нови казарми, обаче... сериозни $$$ за усвояване ще излязат на първа линия. За едните еврофондовете и магистралите, за другите оградата по границата и казармите... така че какво тук значат някакви ти ми инфантилни приказки?! Да не завъртаме сега темата към политика, но тотално съм се отчаял като цяло в последно време нещо аз.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2017, 21:02       Заглавие:  Re: Връщането на наборната военна служба - неизбежно
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Да прав си да не завиваме политикански, но самото предложение е политическо на мин на отбраната...на мен ми харесва одобрявам и ще е полезно...мислим

Ама като кравата която дава млеко ...дава, па бутне кофата с млекото е малко Каракачанов ...та споделих тука...

За мисиите в Афган и Ирак...ми нали сме в нато договор имаме...германци и те са там..та прегреяха Г36 ците чак... :roll:

има си специфики обаче...наша военна мисия в Русия аз не си я представям...да имали сме една две битки на наша територия там с казаците...но български войник натовец да стреля в подмосковието примерно по руснаци некак си не мога да си го представя...
съюзници бяхме с Хитлер ама войска не пратихме там...

"винаги с Германия никога против Русия"...кой беше автора ама това ни е пътя...неестествено е иначе...мисля лично аз де...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2017, 23:20       Заглавие:  Re: Връщането на наборната военна служба - неизбежно
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
ubboto написа:
За протокола, над 5,000 души е некомплектът само в редиците на българската армия /полицията и другите служби тук въобще не ги включваме в сметката/, като именно този проблем трябва приоритетно да започне да се разрешава. Как точно - това аз не знам, но повишаването на доходите при всички положения трябва да бъде първата и най-важна стъпка в тази посока. Вместо това, новото военно ръководство дава заявка за набиването на стотици милиони, ако не и милиарди левове държавна пара в една загубена кауза - връщането на наборната военна служба. Като дискусия за или против отдаването на сектор "Сигурност" на външна концесия /нашите като не могат да се справят/ на мен в случая би ми прозвучала далеч по-смислено и логично, сериозно!

Съгласен.Трябва да имаме добре платена и подготвена професионална армия. Но дори и това да се случи, в този си формат българските въоръжени сили не могат да изпълняват основната си задача - защита на териториалната цялост и суверинитета на РБългария. Необходим е още един компонент, дали ще се казва национална гвардия, активен резерв или както си ще, но си трябва подготвен мобилизационен резерв и части за териториална отбрана. А за това си трябва наборна военна служба и периодични сборове на резервисти. Защото в един конфликт, дори като тоя в Украйна се видя, че кадровата армия се стопи за нула време и се мина към мобилизация. Като междувременно стихийно се формираха всякакви доброволчески чети и дружини за запушване на дупки. Тука господ да не дава да ни окълве такова пиле.
Щото няма да има кой една пушка да гръмне, ами ще стане задръстване по КПП-тата кой по-бърже да се изнесе.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2017, 23:35       Заглавие:  Re: Връщането на наборната военна служба - неизбежно
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Ritter написа:
А за това си трябва наборна военна служба и периодични сборове на резервисти.
По стечение на обстоятелствата, в момента ми се налага да се занимавам именно с младоци в тази възраст, които слагат униформа по собствено желание и то. Не ми се влиза в подробности, но разликата в мат'риала отпреди 20 години, когато аз бях новобранец - е доста голяма. И не щото аз сега съм от другата страна. Така че, да, някакво дву-три месечно интензивно обучение по боравене с ОО и някаква базова тактика - съм окей. Но това с връщането на наборната военна служба от онези години - просто не виждам как ще стане.

Като по-важният въпрос за мен тук е ОТКЪДЕ ЩЕ СЕ ВЗЕМАТ ПАРИТЕ за тази инициатива, и не би ли било по-удачно тези средства да си отидат по предназначение към онези, който така или иначе вече са избрали да се посветят на тази професия?!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2017, 23:47       Заглавие:  Re: Връщането на наборната военна служба - неизбежно
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Ritter написа:
Щото няма да има кой една пушка да гръмне, ами ще стане задръстване по КПП-тата кой по-бърже да се изнесе.
Е, някой може да реши все пак да се жертва за новите-стари народни избранници - да не бъдем чак толкова крайни песимисти. :happy: Иначе, сериозно - това с каузата вече все по-трудно ще минава, особено имайки предвид пропастта, зейнала между едните и другите.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Май 2017, 00:24       Заглавие:  Re: Връщането на наборната военна служба - неизбежно
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
ubboto написа:
Така че, да, някакво дву-три месечно интензивно обучение по боравене с ОО и някаква базова тактика - съм окей.

За такъв вариант говоря. Едни 3-4 месеца базово обучение и редовни сборове през следващите 10 години. Като частите и подразделенията се формират на териториален принцип.
Макар че, едва ли и нещо подобно ще се случи. Отношението към военната служба през последните десетина-петнайсет години е от типа - има там едни будали, дето са съгласни да мрат за жълти стотинки, ако се наложи, туй си е тяхна работа. Ама на будалите нещо взе да им писва и напоследък има дефицит на защитници на отечеството.
А никой не е отменил текста от Конституцията, че "Защитата на Отечеството е дълг и чест за всеки български гражданин."

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 355 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer