logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 02:15




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2017, 18:14       Заглавие:  Нахлуване на крадец у дома
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 10 Яну 2016, 16:45
Мнения: 10
Здравейте имам въпрос :При какви условия мога да употребя кно при нахлуване на крадец във моята собственост ?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2017, 18:50       Заглавие:  Re: Нахлуване на крадец у дома
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Привет! Само при неизбежна отбрана, тоест при нападение от страна на крадеца... или наличието на реална и непосредствена заплаха за живота и здравето на теб или някой твой близък. Като; когато имаме нападение в "жилище", нямаме превишаване пределите на неизбежната отбрана. Но; дворът на вилата ти, примерно... едно че не се води "жилище" /така че пределите там си ги има/... друго, че ако ме свариш да ти крада ракията от мазата, примерно... ако не ти скоча на бой - нищо не можеш да ми направиш! Поне така е по закон; но, от друга страна съдебната практика знае за не един случай, където хора, употребили оръжие... си отекоха и при наличието на сто процентова неизбежна отбрана! Така че; изводите си ги вади сам!

Тоест, в твоята собственост /излючая "жилището"/... е като на улицата. Ако пушнеш някого, дори напълно законно - после ще ти трябват едно минимум 50К лева за съдебни разходи; административни наказания /кръвнини/ и пр. Щото; при наличието на труп... почти винаги имаме превишаване пределите на неизбежната отбрана... като; в този случай най-много да ти отпадне наказателната отговорност /ходенето в затвора/; но административната /кръвнината/... си стои.

Така че; ако не държиш у вас милиони... и по закон; и по логика - стреляш чак когато вече наистина няма накъде; ако крадците са те нагънали да те млатят яко с дървените колци, примерно... и нещата отиват на издуй гащи. Иначе; не си заслужава - лично мое мнение, с което не ангажирам никого.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2017, 19:16       Заглавие:  Re: Нахлуване на крадец у дома
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 13 Мар 2010, 15:14
Мнения: 100
По добре 20 години в затвора отколкото 2 метра под земята. П:П Никои не е ангажиран в избора си.


Последна промяна EMO на 26 Юли 2017, 19:18, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2017, 19:17       Заглавие:  Re: Нахлуване на крадец у дома
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
С казаното от бате Геле темата спокойно може да се заключи, защото просто няма какво повече да се каже.

Е, няма да я заключвам, разбира се, за да стане дискусия.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2017, 19:20       Заглавие:  Re: Нахлуване на крадец у дома
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
EMO написа:
По добре 20 години в затвора отколкото 2 метра под земята.
Да, принципно е така. Но; щом ти е застрашено здравето и живота... значи имаме ситуация неизбежна отбрана - и; тогава е друго. Тук въпросът беше за крадец, нахлул в собствеността ти. И; ти можеш да го пушнеш законно именно единствено и само при наличието на ситуация на неизбежна отбрана! А не да го резнеш от прозореца с двуцевката, щото ти бере от гроздето в двора, примерно. Тогава отиваш директно на предумишлено убийство... като непознаването на законовите положения; тук няма как да мине като оправдание.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2017, 19:34       Заглавие:  Re: Нахлуване на крадец у дома
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 10 Яну 2016, 16:45
Мнения: 10
Имам предвид следната ситуация ; Спя чувам шум от разбиване не врата примерно вземам законно притежаваното кно да проверя какво става заварвам крадец който държи нож или друго оръжие и тръгва към мен.
Ще подлежа ли на санкция ако го застрелям и го раня смъртоносно ,а ако само го раня има ли разлика във съдебната тежест ?Благодаря за бързите отговори.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2017, 19:46       Заглавие:  Re: Нахлуване на крадец у дома
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
gergito6 написа:
Имам предвид следната ситуация ; Спя чувам шум ит разбиване не врата примерно вземам законно притежаваното кно да проверя какво става заварвам крадец който държи нож или друго оръжие и тръгва към мен. Ще подлежа ли на санкция ако го застрелям и го раня смъртоносно ,а ако само го раня има ли разлика във съдебната тежест ?
Самото тръгване към теб с нож в ръка вече се води като създаване на НЕПОСРЕДСТВЕНА ОПАСНОСТ --> имаме налице ситуация НЕИЗБЕЖНА ОТБРАНА --> ти имаш право на ВРЕДОНОСНИ ДЕЙСТВИЯ спрямо този, който генерира тази непосредствена опасност... тоест, можеш спокойно да употребиш каквото законно оръжие имаш под ръка - за самоотбрана... ловно или спортно, дори.

Ако спиш в "жилище" /да не търся сега законовата му дефиниция/; при наличието на неизбежна отбрана; нямаш превишаване на пределите й... тоест, съвсем спокойно можеш да застреляш нападател с нож. Но, пак... така е по закон! При всички положения, ще минеш по далеч по-тънката лайсна, ако просто го раниш... а не убиеш. Отделно от това, никой не може да ти даде сто процентова гаранция... ще съдът ще признае, че е било налице ситуация на неизбежна отбрана. Така че... еднозначен отговор на всичко това, аз поне не мога да ти дам.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2017, 19:55       Заглавие:  Re: Нахлуване на крадец у дома
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Преди четири години; на "Герена"; с Делян... правихме такива курсове:
viewtopic.php?f=1&t=9516&hilit=%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BE%D1%82%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0+%D1%83+%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%B0


Час и нещо лекция по основните законови положения, щото познаването на закона е задължително... после Force on Force тренировки "нож срещу пищов"; стрелба от по-завъртяни позиции на пределно близка дистанция... вторият модул бе за т.нар. "граждански арест"; пак законовите положения... кога и как да задържиш субект в съответствие със закона; движение по коридор, отваряне на ъгли и стрелба на светло и тъмно; и пр. Поне на мен ми беше забавно... особено предвид това; колко сбъркани представи имат хората за нападението с нож. Именно оттогава; Делян ходи с патрон в цевта. :happy:


.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2017, 20:04       Заглавие:  Re: Нахлуване на крадец у дома
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 10 Яну 2016, 16:45
Мнения: 10
Бих изкарал един такъв курс със удоволствие.Защото признавам си нямам представа как ще реагирам във подобна ситуация.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2017, 20:16       Заглавие:  Re: Нахлуване на крадец у дома
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
gergito6 написа:
Защото признавам си нямам представа как ще реагирам във подобна ситуация.
То; никой готово решение не може и да ти даде; щото две еднакви ситуации в реала няма. Но; все пак... всичко започва с познаването на закона! После; четеш съдебните решения... за да видиш в каква степен написаното в закона се припокрива със случващото се в реалността... особено що се касае до самозащитата с оръжие! След това; идват тренировките... без сценарии и предварителни уговорки. Част от атмосферата тогава:

https://www.youtube.com/watch?v=kMjD0Bie5u4

... които да ти покажат; кое на практика работи... и кое не! Значи; ако ти нанеса 3-4 удара в торса в гумения нож, преди са ми пратил някое друго топче с еърсофта - не е добре работата! Като; това трябва сам да го направиш - сам да се убедиш!


Що се касае до курсовете; виж в Основния форум... колеги като tojito понастоящем правят най-различни такива. Мен вече ме мързи... и определено не ми се занимава.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2017, 20:42       Заглавие:  Re: Нахлуване на крадец у дома
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Тоя с ножа в ръка вървящ срещу теб и не спиращ не е крадец,на това му се вика потенциален убиец.

Крадец е тоя с дистанционното от телевизора бягащ като му свирнеш и който спокойно го оставяш да краде,че какво и да вземе ще е по-малко разправия от съда и адвокати и мангизи с нерви.......това ако оживее да те съди МО не го на,реят с нож в ръката.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Дек 2017, 15:13       Заглавие:  Re: Нахлуване на крадец у дома
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
За първи път попадам на тази медия, така че доколкото може да се вярва на написаното в нея:
http://sonsoflibertymedia.com/intruder- ... uder-sues/

Со кратце: взломаджия влиза през странична врата в гаража на къща в Калифорния, синът на собственика чува шума, отива да види какво става, и се изправя лице в лице с неканен гост, висок 1,95 метра... и го стреля три пъти. Не го убива, щото оня после го съди с оправданието, че е бил пиян и е мислил че влиза в къщата на приятел. Съответно, съдебните разходи набъбват на $85К, и човекът се принуждава да събира кинти чрез:
https://www.gofundme.com/


Като това ми стана особено интересно:
Цитат:
U.S. Concealed Carry Association provides specific insurance to help should you have to use your firearm.

Някой от колегите отвъд Голямата вода може ли да хвърли малко повече светлина върху същността и условията на тази застраховка?

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Дек 2017, 16:25       Заглавие:  Re: Нахлуване на крадец у дома
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Подобни ситуации в нормалните шати се решават от местните шерифи/полицаи законно - self defense no charge. В по-ненормалните щати ти трябва кинти за адвокати. По принцип можеш да имаш застраховка за всичко - застархователната компания преценява риска, слага малко печалба и ти си плащаш вноските, докато дойде момента застрахователя да плаща. В последно време NRA предлага адвокатска застраховка - ако ти трябва подобна помощ то е платена.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Дек 2017, 16:56       Заглавие:  Re: Нахлуване на крадец у дома
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Винаги съм се чудел защо няма ГО за ловци и други оръженосци. В БГ риска се счита твърде голям и застраховките живот не важат.

Иначе не е лошо да се диференцира КНО , за спорт, за домашна защита и за носене плюс съответната ГО. Отделно всеки оръженосец трябва да е деполитизиран, така ще прецакаме партийците.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Дек 2017, 17:45       Заглавие:  Re: Нахлуване на крадец у дома
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Лошо е - тогава ти трябват 5-6 различни ирьжия па и тренировки с тях което не е добре,не ти пречи да ходиш на лов с двуцевката па и с нея да си пазиш живота.

Ако искаш разделение то най-голямото което аз приемам е едно орьжие за домашна употреба закупено с минимални мъки пред контролните органи / които те контролират как да си пазиш живота един вид /,това едното за лов,едното за дома,едното за носене..........ми ако ми се носи рязана двуцевка какво правим,някой клатикурец ми обяснява,че това не е добре за мен?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта



 
Иди на:  
cron

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer