logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 14:00




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Сеп 2017, 19:33       Заглавие:  Битие...съзнание...интелект...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
Интелигентността е вид талант - тя е нещо като способност да се прилага творчески знанието, независимо от нивото му - може да си интелигентен среднист и интелигентен висшист...може и де не си.
Така мисля аз, оценявайки доста хора около мен, които съм имал възможност да наблюдавам.

но и стинате е че ...
Spurs написа:
битието определя съзнанието.

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Сеп 2017, 21:03       Заглавие:  Re: ОЦЕЛЯВАНЕ НА СЕКУЛАРНА ЕВРОПА
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
sk67 написа:
...............
Така мисля аз, оценявайки доста хора около мен, които съм имал възможност да наблюдавам.

но и стинате е че ...
Spurs написа:
битието определя съзнанието.


Това е твърдение на Маркс / Карл/...
Уви, твърде много хора вярват, а не мислят , дали е така.
Фактът, че общества със висока степен на съзнание, //пример Япония и Германия// при които страни без ресурси, са постигнали висока степен на просперитет, не буди съмнения.
Фактът, че същите страни, преживяли войните от 20в. при които камък върху камък не бе останал, освен високата степен на съзнание /семейна и обществена/, традиция и морал и успяха да стъпят на крака, до степен да изпреварят по стандарт и статут на тежест победителите им, също не буди размисъл.
Различният поглед по отношение на съзнание и морал които протестантските общества //пример Швейцария, Англия, Холандия, Германия///спрямо католическите такива //пример Италия, Франция, Испания, Португалия// и даваща разделителна между по "заможният" и по "бедният" свят, също няма значение.
Това което ни дава като пример при "новите" общества, базирани на различна степен на съзнание и Морал //пример Австралия и САЩ от една страна и Латинска Америка от друга пък, съвсем няма значение.
Така или иначе, разделителната винаги е била по линията лична отговорност и степен на съзнание.
За тези при които винаги друг е отговорен, то битието определя съзнанието.... и обратното, при общества които личната отговорност и инициатива са издигнати на висота, при тях, съзнанието определя битието.
В психологията са добре разделение като профили Водещи и Водени.
Водещите, сами избират статута си, до като при водените, битието определя статута им, а съзнанието // при последните// се опитва компенсаторно да оправдае безучастието им.
Емиграцията също е аргумент в полза на съзнание пред битие. Потокът на емиграция винаги е бил и е, в посока на страни с по висока степен на обществено и лично съзнание.
И обратното, в страни в които личният пример и инициатива е без значение, висотата на съзнание е стъпкана в наложено/ натрапено битие, има най голям отлив на население склонно да емигрира. Пример за натрапено битие е контролираният дефицит при тоталитарните общества.
Естествено е, личности с висока степен на съзнание, да се опитат сами да формират битието си.... някъде другаде.
Всъщност Съзнанието определя битието, като дори хора със по малки доходи успяват да подредят и малкото което имат, за да устроят себе си и семействата си с дисциплина и отговорност към тях.
Обратното, хора със предопределено /като заможност/ битие радващи се на висока степен на приходи в резултата на статута си, успяват да деградират до степен на личностно падение.
Общества или личности с нисък морал и различна ценностна система, при които съзнанието е непозната според нашата представа дума, //пример криминални затворници// или
//цигански общества//, се радват на тъжно битие и са силно доказателство в подкрепа на разликата с общества с по висока степен на личностно и обществено съзнание.

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Сеп 2017, 21:32       Заглавие:  Re: ОЦЕЛЯВАНЕ НА СЕКУЛАРНА ЕВРОПА
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2016, 12:37
Мнения: 1446
Ок, съзнанието определя битието. Но и битието със страшна сила определя съзнанието, помисли! ;)
Пък дали го е казал Маркс, Конфуций или Мао, няма значение... Тука съм невежа и съм пас.

_________________
TO DARE IS TO DO
"Явно ирационалният страх от оръжията, либерастията и глупостта, вървят ръка за ръка" Amazon 06.05.2020
Не съм хазартна личност, но съм готов да се обзаложа, че не само Щатите, а и целия нормален свят ще съжалява горещо, че Тръмп загуби президентските избори!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Сеп 2017, 23:16       Заглавие:  Re: ОЦЕЛЯВАНЕ НА СЕКУЛАРНА ЕВРОПА
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
Spurs написа:
Ок, съзнанието определя битието. Но и битието със страшна сила определя съзнанието, помисли! ;)
Пък дали го е казал Маркс, Конфуций или Мао, няма значение... Тука съм невежа и съм пас.

Съвсем шеговито и в унисон с казаното искам да дам още един пример:
Ако са ти мръсни краката, кое би те накарало да ги измиеш, битието или съзнанието?
.....и вече сериозно Мария Антоенета, преди да я обезглавят при Френската/поредна/ революция коментира, "вмирисаните " революционери.
-Какво им пречи да се измият, в края на краищата, сапунът струва стотинки и не е въпрос на бедност?
Има и друго, ако човек е "паласпурин" или мърльо.... и в Ню Йорк или на Марс да отиде, отново ще си бъде такъв.
Всеки сам избира според нивото на съзнанието си и щастлив обявява на света кой и какъв всъщност е...... ;) :tu:

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2017, 00:06       Заглавие:  Re: ОЦЕЛЯВАНЕ НА СЕКУЛАРНА ЕВРОПА
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 04 Юни 2012, 13:19
Мнения: 2528
Местоположение: South America
Да се обади повелителят на мухите. И торните бръмбари. :DD

Съзнанието определя битието! Обратното може да го каже само пълен идиот, като Маркс.

Колкото до капитализма. Или апогея на придворните лихвари. Създали първите акционерни корпорации. Макс Вебер е объркАл рейса. :DD Ква протестантска етика бе пич...

Нема да се плашите. Циганките са Very Hot !!! :happy: Либидото им е неудържимо, като ниагарския водопад.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2017, 01:31       Заглавие:  Re: Битие...съзнание...интелект...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
kanartikin написа:
Всъщност Съзнанието определя битието, като дори хора със по малки доходи успяват да подредят и малкото което имат, за да устроят себе си и семействата си с дисциплина и отговорност към тях.
Обратното, хора със предопределено /като заможност/ битие радващи се на висока степен на приходи в резултата на статута си, успяват да деградират до степен на личностно падение.
Общества или личности с нисък морал и различна ценностна система, при които съзнанието е непозната според нашата представа дума, //пример криминални затворници// или
//цигански общества//, се радват на тъжно битие и са силно доказателство в подкрепа на разликата с общества с по висока степен на личностно и обществено съзнание.

тези философски категории са много разтегливи...
пример:
гледам по ТВ циганка осиновена от американка от 1год. възраст и живяла САЩ ...
върнали се тук да дарят на сиропиталището пари... и дават интервю..

Ами тази наша циганка израсла в американско битие обаче...демонстрира и съзнание и интелект за който 80% от хората които срещам ежедневно в Сф не могат и да се докоснат...

ако беше израснала в битието на Факултета....как ли щеше да е ...

кое кое определя, м? в този случай ок...

интересно е това за краката и сапуна...ами бил съм в армията...честно да ви кажа никога няма да си измия краката понеже имам съзнание...
тц...
като почнат да те сърбят тогава...
такава беше средата ...демек битието...

сега съм в друга среда и си мия краката по-редовно :-) а съзнанието ми е еднакво , но в различни среди действам различно...

бай Ганя е с едно съзнание и тука и в Германия...ама там не пресича на червено...

този дебат е безкраен...требва да преместим и тука за наследяването на интелекта и расовите особености...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2017, 10:15       Заглавие:  Re: Битие...съзнание...интелект...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
Poseidon написа:
тези философски категории са много разтегливи...
пример:
гледам по ТВ циганка осиновена от американка от 1год. възраст и живяла САЩ ...
върнали се тук да дарят на сиропиталището пари... и дават интервю..

Ами тази наша циганка израсла в американско битие обаче...демонстрира и съзнание и интелект за който 80% от хората които срещам ежедневно в Сф не могат и да се докоснат...

ако беше израснала в битието на Факултета....как ли щеше да е ...


Това го коментирахме вече, ето и аргумента в подкрепа на идеята от вчера, а казаното от теб, добавя още, към вече изложеното.
Ако не е достигнало по някаква причина, погледни го пак моля те !

kanartikin написа:
Идеята е, че интелекта се предава или по точно казано преподава. Ти се фиксираш върху наследява, а това е различно.
Тук е мястото да разкажа една стара притча:
Попитали Един стар човек , какво е да си образован?
Да си образован моето момче означава да има 3 висши образования!
Но, не 3 като бройка,
а едно висше на дядо ти,
едно висше на баща ти
и едно висше на теб....
тогава моето момче ще знаеш че си образован!
Казаното се свързва по скоро със средата в която се израства, а не толкова с гени.
Децата на образовани родители са съпричастни с темите които са актуални за семейството.
Тези които разпрягат коне в каруци са различни по натоварване и интензитет от тези които говорят три езика, изкуства техника математика или компютри.
Няма никакво съмнение ,// освен демонстриращите ефекта на Дънинг- Крюгер//, че, децата на образованите родители обикновено надскачат родителите си и има градация на натупаното.
Естествено, всеки може да се съмнява... ;)


Нормално е, дори и тази циганка, поставена в среда близка до етика и морал на новото за нея общество, да поеме поне малко, ако не и доста, още повече тя отива там като "табула раза", а не като оформен човек.

Poseidon написа:
кое кое определя, м? в този случай ок...

интересно е това за краката и сапуна...ами бил съм в армията...честно да ви кажа никога няма да си измия краката понеже имам съзнание...
тц...
като почнат да те сърбят тогава...
такава беше средата ...демек битието...

сега съм в друга среда и си мия краката по-редовно :-) а съзнанието ми е еднакво , но в различни среди действам различно...

бай Ганя е с едно съзнание и тука и в Германия...ама там не пресича на червено...

този дебат е безкраен...требва да преместим и тука за наследяването на интелекта и расовите особености...


Няма дебат братле...
Няма!
Тук има материал за поне една дисертация....

Poseidon написа:
интересно е това за краката и сапуна...ами бил съм в армията...честно да ви кажа никога няма да си измия краката понеже имам съзнание...
тц...

Аз лично, съвсем приятелски бих те подкрепил,
да не го казваш това гласно, но пък, възрастен човек си...
деца и семейство имаш... ти решаваш!

Poseidon написа:
като почнат да те сърбят тогава...

Без коментар....
Poseidon написа:
сега съм в друга среда и си мия краката по-редовно а съзнанието ми е еднакво , но в различни среди действам различно...

аз бих казал, че е по вероятно да има някаква еволюция от казармата до сега, предполагам си над 40г.
Естествен процес би било да има някакво израстване и се надявам да не си на едно / същото/ ниво на съзнание.
Poseidon написа:
бай Ганя е с едно съзнание и тука и в Германия...ама там не пресича на червено...

Виж сега, не е хубаво да се обобщава.
В един друг коментар, по друг повод и с друг колега говорихме за това.
Всеки гледа и измерва света по себе си.
Лъжецът се опасява, че ще го излъжат, крадецът се опасява че ще го оберат, а убиеца, че ще го убият.
Въпрос на типаж е.
Аз лично не правя така и негодувам когато някой мисли, че аз или други хора постъпват като него самият.
Хората са различни, не само в лошото, но и в хубавото.
Въпросът е, в какво се вглежда човек.
Животът е пъстър, а нашият диалог потвърждава това.
П.П. Цялото това като отделна тема едва ли ще се развие.
Беше си просто отклонение .
Така мисля.
Поздрави :tu:

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2017, 12:21       Заглавие:  Re: Битие...съзнание...интелект...
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 27 Яну 2012, 18:22
Мнения: 236
Местоположение: София
Най-лошото е, че при българина през последните десетилетия не битието, а питието определя съзнанието. Народа жули като за последно...
Руско-съветският челен опит в това отношение показва, че алкохолът поражда 2% гении и 98% дегенерати.
Нашите 2% вече са по света...
Това мен лично най-много ме притеснява. При разните там орки нещата са ясни, що се отнася за въпросите относно битието и съзнанието. Да вземем да си гледаме нас самите, че я докъде сме се докарали...

_________________
H&K USP 9x19 full size
Benchmade H&K series


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2017, 12:36       Заглавие:  Re: Битие...съзнание...интелект...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
Evgeni написа:
Най-лошото е, че при българина през последните десетилетия не битието, а питието определя съзнанието. Народа жули като за последно...
Руско-съветският челен опит в това отношение показва, че алкохолът поражда 2% гении и 98% дегенерати.
Нашите 2% вече са по света...
Това мен лично най-много ме притеснява. При разните там орки нещата са ясни, що се отнася за въпросите относно битието и съзнанието. Да вземем да си гледаме нас самите, че я докъде сме се докарали...


:tu:

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2017, 21:31       Заглавие:  Re: Битие...съзнание...интелект...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Paco написа:
Съзнанието определя битието! Обратното може да го каже само пълен идиот, като Маркс.
Преди няколко години Евгени Минчев благотворително облече от глава до пети неколцина сирачета за абитуриентския им бал - маркови костюми, ризи, колани и обувки... вратовръзки "Сарар" /това поне си го спомням/... и, децата започнаха само от това да говорят и да се държат по друг начин.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Сеп 2017, 01:57       Заглавие:  Re: ОЦЕЛЯВАНЕ НА СЕКУЛАРНА ЕВРОПА
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
kanartikin написа:
Това е твърдение на Маркс / Карл/...
Уви, твърде много хора вярват, а не мислят , дали е така.
Фактът, че общества със висока степен на съзнание, //пример Япония и Германия// при които страни без ресурси, са постигнали висока степен на просперитет, не буди съмнения.

Фактът, че същите страни, преживяли войните от 20в. при които камък върху камък не бе останал, освен високата степен на съзнание /семейна и обществена/, традиция и морал и успяха да стъпят на крака, до степен да изпреварят по стандарт и статут на тежест победителите им, също не буди размисъл.


Различният поглед по отношение на съзнание и морал които протестантските общества //пример Швейцария, Англия, Холандия, Германия///спрямо католическите такива //пример Италия, Франция, Испания, Португалия// и даваща разделителна между по "заможният" и по "бедният" свят, също няма значение.


Това което ни дава като пример при "новите" общества, базирани на различна степен на съзнание и Морал //пример Австралия и САЩ от една страна и Латинска Америка от друга пък, съвсем няма значение.
Така или иначе, разделителната винаги е била по линията лична отговорност и степен на съзнание.

И обратното, в страни в които личният пример и инициатива е без значение, висотата на съзнание е стъпкана в наложено/ натрапено битие, има най голям отлив на население склонно да емигрира. Пример за натрапено битие е контролираният дефицит при тоталитарните общества.

Естествено е, личности с висока степен на съзнание, да се опитат сами да формират битието си.... някъде другаде.
Всъщност Съзнанието определя битието, като дори хора със по малки доходи успяват да подредят и малкото което имат, за да устроят себе си и семействата си с дисциплина и отговорност към тях.

Обратното, хора със предопределено /като заможност/ битие радващи се на висока степен на приходи в резултата на статута си, успяват да деградират до степен на личностно падение.

Общества или личности с нисък морал и различна ценностна система, при които съзнанието е непозната според нашата представа дума, //пример криминални затворници// или //цигански общества//, се радват на тъжно битие и са силно доказателство в подкрепа на разликата с общества с по висока степен на личностно и обществено съзнание.


Разделих цитата на параграфи за да формулирам по лесно за сбе си написаното. Всичко е абсолютно и фактологически вярно. Искам само да добавя, че съзнанието/морала от векове е формулирано от многобройните фракции на религията и в днешно време, благодарение на комуникационните технология, излезе от традиционните религиозни/смейни канали.

Един малък куриоз - за еврейте казват, че правят пари като епископилианите и гласуват като порториканци. С векове религиите не само са проповядвали - не убивай, не кради, не желай жената на ближния си, но от друга страна са проповядвали work ethic, charities etc. Аз не виждам кой знае каква разлика в практиката на днешните политически проповеди и древните религии. Днешният Папа, например, е 100% политик и много по-наляво от който и да било преди него.
Или Лео Х: Господ ни даде папството, let's enjoy it.

И тук е въпроса, как се оформя съзнанието (съвокупност от вградени принципи и вярвания/днешно време ценнности) и от какво зависи това съзнание да се върти в коренно противоположни посоки. С други думи съзнанито търпи развитие в добрата и лошата посока (разбира се и това е относително - за едни е добра за други е лоша).

И още, какво кара хората да си сменят, фигуративно казано, съзнанието си. Тук вече според мен трябва да го търсим в характера или генетичната нагласа на индивида. Това последното би могло да се тълкува, по днешните политически догми за расизъм, но аз съм далеч от това. Вродена агресивност, алчност, егоцентризъм, суета, доминиране, добродушие/овчедушие, страх, подлост, двуличие, смелост или стадни инстинкти за оцеляване и прочие са малките двигатели, които определят посоките и промените на така нареченото съзнание.

И разбира се, от примера по-горе, великолепно битие и пълно деградиране. Или обратното. Защо? За отбелязване е, че Маркс визираше само посоката - "осъзнаването на пролетариата" в унищоженито на "експлоататорите". Винаги съм се чудел тогава, кой ще кара автобуса? :-)

За мен, обществата в днешно време са истински общества при бедствия (природни или войни), или силна диктатура или при закон и ред с гарантирана свобода на индивида. Разбира се говоря статистически. Във всяко друго време индивида си е индивид с всичките разновидности, характреистики и съзнание. Ето защо аз намирам за абсолютно неприемливо да се сравняват народи, класи, раси и какви ли не класификации. Аз вярвам в индивида и го приемам или отхвърлям според моите цености/съзнание. С други думи правото ми да избирам shall not be infringed.

kanartikin: Хората се раждат неравни. :tu:

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ztavi и 49 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer