logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 19:16




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 61 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2017, 22:16       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
Ritter написа:
Mad Dog написа:
А като гледам присъствието на родния производител, на родният пазар ...

Родният цивилен пазар не е фактор за родния производител. Два файтона граждански стрелци и малко ловци с калашоиди, които си кътат патроните като за края на света са пренебрежим фактор.

И разчита че “това е моята крава- аз си я доя”. Докато например при някой калибри където има обеми (и съответно конкуренция) положението е малко по- различно.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Дек 2017, 22:14       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
ubboto написа:

..............
Отделно, 100 милиона "калашника" в световен мащаб, които в близко бъдеще не виждам коя оръжейна система би могла да започне масово да ги измества. И докато се ползват - за тях ще има нужда от "гориво", демек - 7,62х39 боеприпаса.

Още по-отделно, в конфликта в Сиря се видя, че американци и руснаци се ограничиха до налагането на безпилотни зони... а на терен участваха с ограничен брой специалци. А на терен... се чебрастиха предимно "проксита", наемници и маймуни... пак предимно с АК-47. В следващите 5-10 години нещо съществено да се промени?! Ами, аз лично... не вярвам.


Ubboto,
Именно поради причините посочени от тебе, аз лично смятам че през следващите минимум 5-10 години, търсенето на армейски боеприпаси в калибър 7,62х39 ще се повишава и те ще поскъпват.
Пак поради тези причин ивярвам, че производителите им в държави като нашата и други подобни няма да намират никакъв смисъл да инвестират и развиват боеприпаса като ловен такъв и борбата за налагането му на цивилния пазар.
Всеки виде и разбра от последния конфликт в Сирия, че на некоЙ велики сили им е много полит угодно и коректно да се снаражават прокситата им с оружия и муниции асоциирани с бившия съветски/комунистически блок.
Щото, примерно, би било много грозно и полит некоректно ако масовите асълт райфъл в ДАЕШ са АР-ки в 5.56/223.
Иначе в следващите 5-10 години аз мисля, че нещата ще се променят съществено - ще има все повече конфликти, като този в Сирия, все повече проксита, наемници и маймуни предимно с АК-47 и все повече човешкия живот ще се обезценява за сметка поскъпването на мунициите, основно тези в 7,62х39.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Дек 2017, 23:40       Заглавие:  Re: 7,62 фишеците и тънките сметки на познавачи и фенове
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
много съмнително ми изглежда пушка с добутвач на невкаран патрон PDT_Armataz_01_30

като видя едни тънки безбройните пружинки и осички .. и тея тънки тръбички
с тоя пълнител не работи, с онзи ама само при такива условия
а засили и изтряскай някой пълнител при вкарване под стрес .. да видите какво ще стане
.. и редица неща дето водят до присвиване на корема и червата

айде за еърсофт пушка :DD, за спортна пушка как да е .. преживява се .. ама да ти зависи живота от това нещо не го разбирам

някой виждал ли е снимки на FN SCAR разглобен, каква му е карантията ?

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2017, 00:25       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
ubboto написа:

.....................
Пак в Щатите... се преосмисля потенциалът на 7,62х39 като ловен калибър "за всичко":
.....................


7,62х39 като ловен калибър "за всичко" е "малко" с "условности" казано...
Ако се има в предвид един от основните ловни обекти в САЩ- White-tailed deer или buck, doe, които са със средна маса за мъжките 68 кг и 45 кг за женските, то е очевидно, че 7,62х39 е повече от подходящ за тез животни, 223 рем също.
Обаче, амъъ, винаги има едно (в случая няколко НО-та).
За мен лично 223 рем е доста по-развит, като ловен боеприпас, от 7,62х39.
Въпреки, че за "универсален ловен боеприпас" по нашите ловни ширини и за нашите ловни обекти, от средния и едрия дивеч, бих избрал 308 уин или 30-06спр.
223 категорично е по-универсален като ловен калибър от 7,62х39.
Не за друго ами защото благодарение на релоуда, за болтова карабина в 223 рем може да се репликира представянето на 22лр, 22магнум, 22хорнет и 223 рем.
Става "4 в едно". Рецепти по щатските сайтове има бол.
Възможността да се ползват Барнес TTSX в 223 рем го прави подходящ и за по-едри животни.
Освен това тук предлагането на ловни боеприпаси в 223 е ДОСТА по-голямо от 7,62х39.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


Последна промяна tsb на 15 Дек 2017, 22:25, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2017, 02:04       Заглавие:  Re: 7,62 фишеците и тънките сметки на познавачи и фенове
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
tsb написа:
бих избрал 308 уин или 30-06спр.


Това е и най масово избрания калибър за лов тук. .223 е предимно coyote и дребен дивеч по простата прична, че е много точен на далечни дистанции. Мисля, че на 100-180 метра, което е средна далечина, трудно ще падне елен освен ако пласирания изстрел е в главата или сърцето. Исторически най много убити елени в САЩ са с 30-30.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2017, 03:26       Заглавие:  Re: 7,62 фишеците и тънките сметки на познавачи и фенове
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2007, 08:35
Мнения: 3286
Да допълня има .308 и 30-06 които се водят акселератор или още в гилзите за тез кслибри се поставя куршум в калибър .223 или 5,56 и се изстрелват с оръжия в калибър .308 и 30-06.
П.П. колкото повече остарявам взех да се заглеждам по - поголемия патрон т.е. да има повече джаули

_________________
Цоньо Цонев
„Si vis pacem, para bellum“

http://www.youtube.com/watch?v=nSpfTS7XgQE;
http://www.youtube.com/watch?v=SowDFRecR5g;
http://www.youtube.com/user/SLR95LHMB#p/f/2/1sd4XTqK9vM


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2017, 18:20       Заглавие:  Re: 7,62 фишеците и тънките сметки на познавачи и фенове
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8101
Местоположение: USA, FL
ubboto написа:
Пак в Щатите... се преосмисля потенциалът на 7,62х39 като ловен калибър "за всичко"
Така е ама обърни внимание на куршума, това не ти е нормалният военен патрон, това си е съвем различен патрон просто в същият калибър. Аз бих предположил и че зареждането е друго. Американците се оглеждат именно в калибъра, защото е междинен, иначе 7.62 си е отдавна "ловен" размер, нито руснаците имат нещо причем тука нито калашника. Хорнади отдавна правят куховръх боеприпас в калибъра само за ловуване.

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2017, 19:02       Заглавие:  Re: 7,62 фишеците и тънките сметки на познавачи и фенове
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Ivo III написа:

някой виждал ли е снимки на FN SCAR разглобен, каква му е карантията ?


Аз на живо :tu: една пружина,едно бутало и болт който се разглабя за секунди без да има какво да губиш или да не можеш да смажеш/замениш след 70-80-100 000 патрона.
Брен е другото просто като чук макар,че там болта малко тегаво се разглабя и има екстра пружина.

2 лоуьра АР имам и не мога да си стъпя на врата да ги сглобя на пушка с добутвач,зареждане с дърпане на мустака и без буталце.Буталцето как да е,ще намеря с ъпьр буталце ма другите странности не ми ги побира акьла,една шепа с чарколяци ме навива брата да сглобя.

Ловни патрони има в кой ли не калибър,аз имам заредени от тия в 4-5 калибъра е така ако вземе мечка да нахьлта в хола.Не съм ловец ма леко ми е странно с малкото как ще бия нещо по-голямо от голямо куче па ако ще и полимерен връх да има с какъв да е сьрдечник.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2017, 19:06       Заглавие:  Re: 7,62 фишеците и тънките сметки на познавачи и фенове
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
tconiotconev написа:
Да допълня има .308 и 30-06 които се водят акселератор или още в гилзите за тез кслибри се поставя куршум в калибър .223 или 5,56 и се изстрелват с оръжия в калибър .308 и 30-06.
П.П. колкото повече остарявам взех да се заглеждам по - поголемия патрон т.е. да има повече джаули


Аз мога да си представя, как шийката на 30 калибър гилза може да се модифицира да стисне .223 куршума. Само не мога да си обясня как цевта с диаметър (грубо без да броим нарезите 0.30 инча) ще завърти един проектил с грубо 0.20 инч диаметър за да му даде стабилност.

Би ли дал някои подробности как става тази нагласа?

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2017, 20:17       Заглавие:  Re: 7,62 фишеците и тънките сметки на познавачи и фенове
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Пишеш в гугъл 308 accelerator и гледай какво излиза:


_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2017, 20:49       Заглавие:  Re: 7,62 фишеците и тънките сметки на познавачи и фенове
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Yank написа:
tsb написа:
бих избрал 308 уин или 30-06спр.


Това е и най масово избрания калибър за лов тук. ......


Yank то и тука като че ли е така.
В нормалните магазини избора на патрони за двата калибъра е доста приличен.
Отивам на селското стрелбище и гилзи за 308 и 30-06 има бол по земята - не щат да се навеждат и да ги дигнат даже PDT_Armataz_01_22 PDT_Armataz_01_22 PDT_Armataz_01_22

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2017, 07:50       Заглавие:  Re: 7,62 фишеците и тънките сметки на познавачи и фенове
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2007, 08:35
Мнения: 3286
Yank написа:
tconiotconev написа:
Да допълня има .308 и 30-06 които се водят акселератор или още в гилзите за тез кслибри се поставя куршум в калибър .223 или 5,56 и се изстрелват с оръжия в калибър .308 и 30-06.
П.П. колкото повече остарявам взех да се заглеждам по - поголемия патрон т.е. да има повече джаули


Аз мога да си представя, как шийката на 30 калибър гилза може да се модифицира да стисне .223 куршума. Само не мога да си обясня как цевта с диаметър (грубо без да броим нарезите 0.30 инча) ще завърти един проектил с грубо 0.20 инч диаметър за да му даде стабилност.

Би ли дал някои подробности как става тази нагласа?

Ти зад големия гьол ли живееш ... от марс ли падаш....?

_________________
Цоньо Цонев
„Si vis pacem, para bellum“

http://www.youtube.com/watch?v=nSpfTS7XgQE;
http://www.youtube.com/watch?v=SowDFRecR5g;
http://www.youtube.com/user/SLR95LHMB#p/f/2/1sd4XTqK9vM


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2017, 07:58       Заглавие:  Re: 7,62 фишеците и тънките сметки на познавачи и фенове
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Аз съм зад големия гьол и не падам от Марс та също ми е интересно какво става нареди,стабилизиране,скорости на куршума,различното тегло......е такива работи та ако искаш сподели.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2017, 09:08       Заглавие:  Re: 7,62 фишеците и тънките сметки на познавачи и фенове
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2007, 08:35
Мнения: 3286
Снредяване като подкалибрено бренеке или снаряд на танк ( като на американски чурук Абрамс). Скоростта отива над 1100 м/с или още супер бърз . основно предназначение за лов на хишник с размер на чакал и лисица, а така също и за сърна

_________________
Цоньо Цонев
„Si vis pacem, para bellum“

http://www.youtube.com/watch?v=nSpfTS7XgQE;
http://www.youtube.com/watch?v=SowDFRecR5g;
http://www.youtube.com/user/SLR95LHMB#p/f/2/1sd4XTqK9vM


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2017, 10:43       Заглавие:  Re: 7,62 фишеците и тънките сметки на познавачи и фенове
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
tconiotconev написа:
Снредяване като подкалибрено бренеке или снаряд на танк ( като на американски чурук Абрамс). Скоростта отива над 1100 м/с или още супер бърз . основно предназначение за лов на хишник с размер на чакал и лисица, а така също и за сърна


колегите питат за подробности - защото едните са гладкоцевни, а другото - нарезно
освен това знаят, че масата на куршума има връзка със стъпката на нарезите .. от там стабилизация и точност
и т.н. подробности от практическа гледна точка, а не от весникарска

от това им е породен интереса за повече подробности - а не че не работи

:wink:

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 61 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 31 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer