logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 20:09




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 61 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2017, 11:37       Заглавие:  7,62 фишеците и тънките сметки на познавачи и фенове
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Mad Dog написа:
Та както написах преди няколко поста- както 7.62х39 като боеприпас, така и самото АК като платформа според мен са безперспективни.
С приблизително 100 млн. АК-47 по света /по един на всеки 60 души/, "калаша" още дълго време ще е гръбнакът на локалните конфликти в глобален мащаб.


п.с. Американците официално пуснаха заданието за 7,62х51 пушка за пехотата им:
https://www.military.com/daily-news/201 ... rifle.html

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2017, 11:46       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Mad Dog написа:
Тогава в един друг форум имаше един друг спор в който аз хвърляйки на боб предвидих, че до 10 години 9х18 ще е по- скъп от 9х19 (което и е факт в момента) - за 7.62х25 - даже няма да споменавам как се наиграха собствениците на ТТ от към боеприпаси. Айде сега една подобна прогноза - до 5 години 7.62х39 ще е ПО- СКЪП от .223, а 5.45 изобщо няма да се намира (или ако се намира ще е по-скъп и от 7.62х39) по нашите ширини.

9х18 е приблизително с двойно по-слаб PF от 9х19; новите образци пищови са с по-голяма вместимост на пълните; да покриеш "Стандарта за проникване на ФБР"... боеприпасът трябва да ти е от 9х19 нагоре.

В този ред на мисли, 7,62х39 няма как да го сравняваш с оглед на PF-то с .223; а докато тояга/и в .308 Win замести АК-47 в глобален мащаб... ще мине още мнооооого време. Така че залезът на 7,62х39 въобще не мисля, че ще дойде толкоз скоро.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2017, 11:57       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
ubboto написа:
9х18 е приблизително с двойно по-слаб PF от 9х19; новите образци пищови са с по-голяма вместимост на пълните; да покриеш "Стандарта за проникване на ФБР"... боеприпасът трябва да ти е от 9х19 нагоре.

В този ред на мисли, 7,62х39 няма как да го сравняваш с оглед на PF-то с .223; а докато тояга/и в .308 Win замести АК-47 в глобален мащаб... ще мине още мнооооого време. Така че залезът на 7,62х39 въобще не мисля, че ще дойде толкоз скоро.

Говоря за родните ширини и дължини. В Африка още си бягат и с ФАЛ и с Г3.... Можем да се обзаложим, че до 5 години 7.62х39 у нас ще е на същата цена и/или по- скъп от .223. Ти говориш за PF а аз ти говоря за логистика и маркетинг.
Тая с 7.62х51 .... освен за конкретни специализирани подразделения е малко като в поговорката "тате ще ми купи колело". А армията на САЩ пускаха какви ли не задания до сега - надали ще има сериозно превъоръжаване скоро освен ако не решат да скочат на телескопична гилза/безгилзово оръжие.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2017, 12:03       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
Интересното е, че не става дума за класически 7.62х51 със сигурност:
Цитат:
Milley told Senate Armed Services Committee members May 25 that Army officials at the Maneuver Center of Excellence at Fort Benning in Georgia, have developed a new 7.62mm round capable of penetrating enemy body armor plates similar to U.S. military-issue rifle plates such as the Enhanced Small Arms Protective Insert, or ESAPI.


Значи според тестове (на които съм присъствал и са в акредитирана лаборатория) ESAPI спира до 6 попадения 7.62х54R Б-32. Това което пробива подобна плоча ще да е нещо като М855А1 в калибър 7.62... Брррррр..... Като се има предвид, че М855А1 пробива БТР-60 ПБ двустранно......


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2017, 12:06       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Mad Dog написа:
Можем да се обзаложим, че до 5 години 7.62х39 у нас ще е на същата цена и/или по- скъп от .223. Ти говориш за PF а аз ти говоря за логистика и маркетинг.

Е, то ако има търсене... и готовата продукция бива закупувана преди още да е произведена /а излишъците рано или късно ще свършат/... е логично и 7,62х39 също да поскъпне. Но причината за това няма да е "умирането" на боеприпаса /каквито са случаите с 7,62х25 и 9х18/... а продължаващото му търсене. Също така, .223 да измести 7,62х39 в следващите 5 години /независимо дали у нас или в глобален мащаб/... ми се струва много слабо вероятно.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2017, 12:45       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
ubboto написа:

Е, то ако има търсене... и готовата продукция бива закупувана преди още да е произведена /а излишъците рано или късно ще свършат/... е логично и 7,62х39 също да поскъпне. Но причината за това няма да е "умирането" на боеприпаса /каквито са случаите с 7,62х25 и 9х18/... а продължаващото му търсене. Също така, .223 да измести 7,62х39 в следващите 5 години /независимо дали у нас или в глобален мащаб/... ми се струва много слабо вероятно.

Ами случайно знам какви са едровите цени (на милярдни партиди) и за двата боеприпаса и каква е тяхната динамика. И на въпроса "защо бе джанъм" отговора е, че всъщност 7.62х39 е по- скъп за производство (с изключение на стоманената гилза (а и там има зорове) и всъщност поръчваните обеми падат. Все по- малко "бели" армии останаха с този боеприпас и съответно извън братята по разум в разни африкански държави, не е чак такова търсенето. Малко по на изток взеха решение, че изобщо няма да почват производство на този патрон а преминават директно към 5.56 и 7.62 НАТО. 7.62х39 ще поскъпва доста динамично точно по тази причина.
Динамиката на оръжейните пазари малко е на принципа на Мечо Пух- колкото повече - толкова повече.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2017, 12:47       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
А за излишъците- приемете , че вече свършиха. Или поне това което го има като предлагане е на цени слабо различаващи се от предлаганите излишъци в .223/5.56.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2017, 13:01       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Mad Dog написа:

................
Говоря за родните ширини и дължини. .............. Можем да се обзаложим, че до 5 години 7.62х39 у нас ще е на същата цена и/или по- скъп от .223. Ти говориш за PF а аз ти говоря за логистика и маркетинг.
..............


Това което описваш, че предстои, според мен вече е факт.
В една от големите вериги магазини на щанда за боеприпаси има близо 40 и повече различни вида боеприпаси в калибър 223 рем и 3-4 вида в калибър 7.62Х39.

Ето за това говоря:

223:

http://guns.bg/products/?action=product ... g=&outlet=
223 към този момент са 38 различни вида на цени от 1.05 лв. до 3.44 лв.

7.62х39:
http://guns.bg/products/?action=product ... g=&outlet=
към този момент са два вида на цени от 1.47 лв до 2.59 лв

Логично е като си купува човек дадено оръжие в определен калибър да провери как стоят нещата по отношение предлагането на боеприпаси в съответния калибър - вид, цена, качество и т.н. За да не се превърне въпросното оръжие в сейф кралица :D

Тук изобщо не искам да влизам в полемика кой от двата калибъра е по-добър и за какво.
По скоро фактите са си факти - от единия калибър има еди колко си вида боеприпаси на еди кви си цени в магазинната мрежа, от другия вид - по-малко.

За мен лично е парадокс защо рядко се намират по магазинната ни мрежа български патрони 223рем, 7.62х39 и 308уин, имайки в предвид че сме страна производител. Иска ми се да ги виждам по-често, в различни разновидности с добро качество и на прилични за нашия стандарт цени.
Обяснение първо - няма търсене и затова няма предлагане.
Обяснение второ - търсенето на съответната продукция на външни пазари превишава капацитета на производствените ни мощности и цената на пласмента по външните пазари прави необосновано предлагането на продукцията на нашия вътрешен пазар.
Вероятно има и още доста други обяснения, за които не се сещам в момента.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2017, 13:04       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Mad Dog написа:
И на въпроса "защо бе джанъм" отговора е, че всъщност 7.62х39 е по- скъп за производство (с изключение на стоманената гилза (а и там има зорове) и всъщност поръчваните обеми падат. Все по- малко "бели" армии останаха с този боеприпас и съответно извън братята по разум в разни африкански държави, не е чак такова търсенето.
Не знам, не съм запознат с динамиката на оръжейния пазар... просто чета малко по-различни гледни точки по въпроса:

Read more: https://www.ammoland.com/2014/04/russia ... z512lK5gED
Under Creative Commons License: Attribution
Follow us: @Ammoland on Twitter | Ammoland on Facebook

Цитат:
Once the Russian army hordes drink the vodka and steal the flags they will begin suppressing the surprised Russian-speaking Ukrainians. I however will not be surprised. When this happens the rest of the former Soviet satellite countries will panic and realize they should have been spending their new found Euros on weapons and ammo resupply.

They will demand that the West ship them all the 7.62 X 39 ammo, NATO and the EU can find and send it for free, real fast. When this happens the logistics types (yet again) will start issuing purchase orders for every round of available 7.62 X 39 on the free market. This of course will cause the 7.62 X 39 to disappear.


И... е логично щом нещо започва да се изчерпва... то цената му да поскъпва. Това, в което не съм убеден е... че 7,62х39 ще изчезне/ поскъпне... щото за него няма/ няма да има търсене.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2017, 13:08       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
tsb написа:
Обяснение второ - търсенето на съответната продукция на външни пазари превишава капацитета на производствените ни мощности и цената на пласмента по външните пазари прави необосновано предлагането на продукцията на нашия вътрешен пазар.

Далеч по-вероятната причина, ИМХО.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2017, 13:11       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Дек 2006, 22:43
Мнения: 2427
Местоположение: Варна,България
tsb написа:
Вероятно има и още доста други обяснения, за които не се сещам в момента.


Мога да ти посоча още едно,но на ЛС.... не му е мястото тук,мисля :-)

_________________
Паскал Петров,СК"Аргус"
Grand Power s.r.o.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2017, 13:15       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
ubboto написа:
tsb написа:
Обяснение второ - търсенето на съответната продукция на външни пазари превишава капацитета на производствените ни мощности и цената на пласмента по външните пазари прави необосновано предлагането на продукцията на нашия вътрешен пазар.

Далеч по-вероятната причина, ИМХО.



Възможно е, но това не е в полза за цивилния потребител като нас.
Ква ми е файдата да имам оръжие в калибър дето трудно се намира и на все по-висока цена, без значение какви са причините за това, освен ако не съм един вид колекционер?

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2017, 13:19       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
Никой не говори за изчезването на търсене, просто за неговото спадане. Специално за Украйна напълно официално ти казвам, че там са твърдо решени да преминат на НАТО боеприпаси точно поради описаните от теб причини (със съответното собствено производство). И поради факта, че е наложен мораториум (там а май и тук) за продажбата на наличностите по складовете пак там пазара на "сърплъс" практически остана без източник на 5.45 и със силно завишени цени на 7.62х39. На Запада (ако визираш САЩ) е доста по- лесно да даде и оръжие и боеприпаси , отколкото да се занимава с логистика на "нестандартен" калибър- като пример това че и Ирак и Афганистан преминаха на 5.56. Нещо подобно се мъти и в Украйна - кога ще стане и дали ще стане ... божа работа.
От друга страна като извадим руските производители (и съответно запаси) от уравнението (а в момента те са извадени) производителите на 7.62х39 остават далеч не чак толкова. И съответно те ще са крайно незаинтересовани да смъкват цената.

По повод на родното производство - макар и с леко забавяне то следва международният тренд на цената (както на боеприпасите, така и на оръжието) - справка - новите цени на Арсенал за САР. По отношение на качеството.... темата е дълга , но това могат да кажат хората тествали арсенал .223.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2017, 13:22       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
Като пример за това за което говори tsb то - преди точно 30 години 7.92х57 е бил един от най разпространените калибри в света (че и у нас по складовете)- а сега ? За 8х56 Манлихер изобщо няма да споменавам- имало е милярдни партиди по складовете.....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2017, 13:23       Заглавие:  Re: Борчард, Броуниг, Люгер, П38, 1911 .. кой по-по-най
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Цитат:
In May, Army Chief of Staff Gen. Mark Milley told lawmakers that the current 5.56 mm rounds chambered in the M4 and M16 assault rifles ubiquitous among infantry troops (namely the M855A1 Enhanced Performance Round) cannot penetrate modern enemy body armor.
http://taskandpurpose.com/army-interim- ... ice-rifle/

И щом дискусията върви на толкоз високо ниво, в Щатите и то... нищо чудно именно 5,56 да започне да запада поради причината в червеното.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 61 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer