logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 27 Апр 2024, 02:09




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 216 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2018, 21:14       Заглавие:  Re: Оръжие и проверка от полицай.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
Да не разбираш закона - е разбираемо. Но да не четеш вече написаното в темата, и пак да питаш - това вече не знам какво е. Специално за теб, отново написаното в нашия закон:

Цитат:
Чл. 48. (1) Лицата, придобили огнестрелни оръжия, са длъжни да ги опазват от кражби, изгубване и достъп на други лица, а при боравене с него да вземат мерки за недопускане на злополуки или наранявания.
(2) Не се разрешава преотстъпването и предоставянето на придобитите ООБ на други лица, независимо дали последните притежават разрешение за извършване на дейности с ООБ.
https://www.lex.bg/laws/ldoc/-12804607

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2018, 21:18       Заглавие:  Re: Оръжие и проверка от полицай.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
А сега специално за бате Геле - чл. 152 от ЗОБВВПИ:
Чл. 152. (1) Контролът върху дейностите с взривни вещества, с оръжия, с боеприпаси и с пиротехнически изделия се осъществява от полицейските органи на МВР.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2018, 21:27       Заглавие:  Re: Оръжие и проверка от полицай.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
JDredd написа:
А сега специално за бате Геле - чл. 152 от ЗОБВВПИ:
Чл. 152. (1) Контролът върху дейностите с взривни вещества, с оръжия, с боеприпаси и с пиротехнически изделия се осъществява от полицейските органи на МВР.

... без те да им се преотстъпват или предоставят от страна на проверяваните лица. Не ли?

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2018, 21:30       Заглавие:  Re: Оръжие и проверка от полицай.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3154
ubboto написа:
Да не разбираш закона - е разбираемо. Но да не четеш вече написаното в темата, и пак да питаш - това вече не знам какво е. Специално за теб, отново написаното в нашия закон:

Цитат:
Чл. 48. (1) Лицата, придобили огнестрелни оръжия, са длъжни да ги опазват от кражби, изгубване и достъп на други лица, а при боравене с него да вземат мерки за недопускане на злополуки или наранявания.
(2) Не се разрешава преотстъпването и предоставянето на придобитите ООБ на други лица, независимо дали последните притежават разрешение за извършване на дейности с ООБ.
https://www.lex.bg/laws/ldoc/-12804607


Ubboto, язе не съм юридически грамотен колкото тебе ( :D ), но все си мислим, че между "преотстъпването и предоставянето на придобитите ООБ на други лица" и между проверката им от органите на МВР има малка разлика? Или се бъркам?
Аз не давам пищова и патроните на МВР служителя да си ги ползва със здраве и да си пуца с тях, да си го носи в къщи и да си го стопанисва, а за да провери дали нося законно или незаконно оръжие?
То по тая логика и на КОС-аджия не мога да го дам за проверка или да ми го вземе ако ми е изтекло разрешителното!?! Или нещо бъркам?
Справка за думите "преотстъпвам" и "предоста̀вям"от произволно избран тълковен речни:
http://rechnik.info/%D0%BF%D1%80%D0%B5% ... 0%B0%D0%BC
http://rechnik.info/%D0%BF%D1%80%D0%B5% ... 1%8F%D0%BC
Вероятно има и легална дефиниция на понятията някъде.
И последно да те питам, ако няколко служители на МВР ти спрат МПС-то, държат те учтиво "на мушка" и учтиво те помолят да им дадеш ОО което носиш, ще им откажеш ли?

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2018, 21:32       Заглавие:  Re: Оръжие и проверка от полицай.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
ubboto написа:
Писали сме го по-назад в темата, че по нашите закони нямаш право да предаваш оръжието си на когото и да било. Щото е незаконно! ... Другият вариант да ти го вземат е като те обискират, а след това ти съставят протокол за обиск.
Добре, не споря, разбрах го това за незаконното но се опитвам да разбера нататъка: Значи нямам право да го давам на никого и те нямат право да ми го искат ( говориме за полицията на пътя) но когато ми правят обиск, аз трябва да им го оставя да се занимават с него ? как ми го връщат тогава, има ли протокол или няма ?
tsb написа:
Правили са ми такива проверки, та затова знам.
Спират ме с колата на входа на града, аз отбивам и гася двигателя, свалям прозореца.
МВР служител: Добър ден, полицай "Иванов" съм от енското РУП, ето ми служебната карта ... Правим проверка за незаконно оръжие и наркотици. Имате ли да декларирате нещо преди да започнем проверката?
Аз - нямам нищо незаконно, нося си само законния пищоФ...На колана, от дясно.
МВР служител: Извадете го с двата пръста на лявата ръка и го оставете бавно на седалката до вас, след което излезте от МПС-то и се отдръпнете до задната му част.
След документалната проверка "Иванов" идва с документите при мен и казва - документите на МПС-то са изрядни, почваме проверката на Вас и автомобила....
После пишат протокол за проверката на МПС-то. Почват от оръжието. Един служител го взема, маха внимателно пълнителя, проверява за патрон в патронника и го оставя на задръжка. Проверява сериен номер, марка и модел, калибър и т.н., квото пишеше в разрешителното. Боравеше си човека доста грамотно с оръжието.
Преровиха цялото МПС, не откриха нищо. ...върнаха ми оръжието и ми пожелаха приятен ден....

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2018, 21:36       Заглавие:  Re: Оръжие и проверка от полицай.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3154
ubboto написа:
JDredd написа:
А сега специално за бате Геле - чл. 152 от ЗОБВВПИ:
Чл. 152. (1) Контролът върху дейностите с взривни вещества, с оръжия, с боеприпаси и с пиротехнически изделия се осъществява от полицейските органи на МВР.

... без те да им се преотстъпват или предоставят от страна на проверяваните лица. Не ли?


Подкрепям Дред!!!
Точно така, ubboto - нищо не им преотстъпваш - даваш му го за проверка и ти го връща.
МВР служителя, който е контролен орган, не ти го ползва, съхранява, стопанисва, не упражнява фактическа власт върхо твоето ОО за продължителен период от време, него ползва по предназначение, ти не му го прехвърляш, продаваш, отчуждаваш и т.н., а той проверява дали номера на ОО съответства на посочения в разрешителното, примерно и т.н.
Това дето ти го казваш, ако е преотстъпване - язе ке съ фърлим диломата за инженер технолог :D :D :D .

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2018, 21:38       Заглавие:  Re: Оръжие и проверка от полицай.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3154
.38 Super написа:
ubboto написа:
Писали сме го по-назад в темата, че по нашите закони нямаш право да предаваш оръжието си на когото и да било. Щото е незаконно! ... Другият вариант да ти го вземат е като те обискират, а след това ти съставят протокол за обиск.
Добре, не споря, разбрах го това за незаконното но се опитвам да разбера нататъка: Значи нямам право да го давам на никого и те нямат право да ми го искат ( говориме за полицията на пътя) но когато ми правят обиск, аз трябва да им го оставя да се занимават с него ? как ми го връщат тогава, има ли протокол или няма ?
tsb написа:
Правили са ми такива проверки, та затова знам.
Спират ме с колата на входа на града, аз отбивам и гася двигателя, свалям прозореца.
МВР служител: Добър ден, полицай "Иванов" съм от енското РУП, ето ми служебната карта ... Правим проверка за незаконно оръжие и наркотици. Имате ли да декларирате нещо преди да започнем проверката?
Аз - нямам нищо незаконно, нося си само законния пищоФ...На колана, от дясно.
МВР служител: Извадете го с двата пръста на лявата ръка и го оставете бавно на седалката до вас, след което излезте от МПС-то и се отдръпнете до задната му част.
След документалната проверка "Иванов" идва с документите при мен и казва - документите на МПС-то са изрядни, почваме проверката на Вас и автомобила....
После пишат протокол за проверката на МПС-то. Почват от оръжието. Един служител го взема, маха внимателно пълнителя, проверява за патрон в патронника и го оставя на задръжка. Проверява сериен номер, марка и модел, калибър и т.н., квото пишеше в разрешителното. Боравеше си човека доста грамотно с оръжието.
Преровиха цялото МПС, не откриха нищо. ...върнаха ми оръжието и ми пожелаха приятен ден....


Данчо, нямам идея дали имат някаква инструкция или наредба как се действа в такива случай? Не знам, питай бивши и настоящи МВР служители.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2018, 21:42       Заглавие:  Re: Оръжие и проверка от полицай.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
tsb написа:
чл. 152 от ЗОБВВПИ:
Чл. 152. (1) Контролът върху дейностите с взривни вещества, с оръжия, с боеприпаси и с пиротехнически изделия се осъществява от полицейските органи на МВР.

Верно требва да се чете Закона...малко тълкуване тука трябва...
дейност с оръжие е като го нося...ок
Контрол по тази дейност се осъществява от полицейски орган.
КАК? не е казано...явно както намери за добре...
и се оказа че у нас е досущ като в америка...тц тц


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2018, 21:44       Заглавие:  Re: Оръжие и проверка от полицай.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
tsb написа:
То по тая логика и на КОС-аджия не мога да го дам за проверка или да ми го вземе ако ми е изтекло разрешителното!?! Или нещо бъркам?

Те не даваш оръжието си на КОС-аджията у вас или на улицата, а отиваш сам да го занесеш в служба КОС към съответната ОДМВР или РУ. Щото аз като полицейски орган ти взема оръжието от ръцете на улицата, мога да реша да ти го върна след две седмици, примерно.


Оръжието могат да ти го вземат само при извършен по надлежния ред обиск, а когато иззетите от теб вещи НЕ СА ДОКАЗАТЕЛСТВО ЗА ИЗВЪРШЕНО ПРЕСТЪПЛЕНИЕ ИЛИ НАРУШЕНИЕ, следва да ти бъдат върнати веднага след обиска, никой няма право да ги задържа. Забележи, обаче... О-Б-И-С-К!!!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


Последна промяна ubboto на 19 Фев 2018, 21:51, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2018, 21:48       Заглавие:  Re: Оръжие и проверка от полицай.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3154
ubboto написа:
....... Другият вариант да ти го вземат е като те обискират, а след това ти съставят протокол за обиск.........


А трети вариант да си чувал? Или четвърти?
Примерно с протокол за доброволно предаване да го предадеш ОО на служител от МВР?!?
Или с протокол за претърсване и изземване да ти го вземат, ако ти го вземат от касата в къщи, или пък протокол за оглед, ако е оставен някъде извън касата примерно, или си го хвърлил през терасата???

Само питам глупави въпроси и соча варианти ubboto, да не се обидиш, аз не съм юрист като теб. Не знам дали са верни или грешни въпросите и отговорите, задавам си гласно разни въпроси, породени от четене на дебели книги, кодекси и прочее главоблъсканици :D :D :D .
Друго си е да си учил като теб, право. Юрист да си един вид.
Абе да те питам, без да се обиждаш, колко години юридически стаж имаш?
Колко протоколи за личен обиск, претърсване, изземване и т.н. си съставил, прочел и т.н.?

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2018, 21:51       Заглавие:  Re: Оръжие и проверка от полицай.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2016, 12:37
Мнения: 1446
Какво значение има точното тълкувание на "преотстъпвам" или "предоставям"...?! Презумпцията е никой друг освен законния собственик да не може да вземе, държи или борави с оръжието. Точно заради отговорността, ако не дай Боже, настъпи инцидент! Кой носи отговорност тогава?!
Друг е въпроса при изземване при обиск, изтекло разрешително, престъпление или друго противозаконно деяние! Тогава оръжието се изземва, но срещу протокол. И съвсем законно собственика се разделя с него. И ако стане престъпление с това оръжие, точно протокола за изземване защитава собственика. Същото е с предаване на оръжието в КОС, или на оръжейник, приемно-предавателния протокол е защитата за собственика...
Това е моето тълкувание.

_________________
TO DARE IS TO DO
"Явно ирационалният страх от оръжията, либерастията и глупостта, вървят ръка за ръка" Amazon 06.05.2020
Не съм хазартна личност, но съм готов да се обзаложа, че не само Щатите, а и целия нормален свят ще съжалява горещо, че Тръмп загуби президентските избори!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2018, 21:54       Заглавие:  Re: Оръжие и проверка от полицай.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
tsb написа:
Абе да те питам, без да се обиждаш, колко години юридически стаж имаш?
Колко протоколи за личен обиск, претърсване, изземване и т.н. си съставил, прочел и т.н.?

Аз не се правя на голям юрист, а просто си размишлявам... като ще се радвам спорът да се води с юридически аргументи, това първо. Второ, никога никъде не съм казал, че аз съм най-правият или че моето е най-правилното. Точно обратното, може и да бъркам... много и то. А за съставените от мен протоколи за обиск... каде десетина. Колкото са ми и задържанията.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2018, 21:58       Заглавие:  Re: Оръжие и проверка от полицай.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3154
ubboto написа:

......................
Те не даваш оръжието си на КОС-аджията у вас или на улицата, а отиваш сам да го занесеш в служба КОС към съответната ОДМВР или РУ. Щото аз като полицейски орган ти взема оръжието от ръцете на улицата, мога да реша да ти го върна след две седмици, примерно.


Ала бала говориш, брачеде, идвали са да ми го вземат от вкъщи, щото ми беше изтекло разрешителното. Дойдоха вечерта и ми го взеха, понеже не ме намерили през деня. Съставиха ми съответния протокол, взеха пищова, който им предадох доброволно, след като ми го поискаха.

Това го говоря от личен опит, първо лице единствено число. Не съм го прочел в нета, в книжки и прочее. Консултирал съм се по въпроса и с доктори на юридическите науки. И съм си платил за консултацията.

А полицейския орган на улицата може да ти вземе каквото си поиска и да ти го върне когато реши (началството му, прокурара, съдията), стига да го облече в подходящата законова форма. Ако органа на МВР го направи бездарно и в нарушение на процедурите - кинеш ги в съда от дела, печелиш парични обезщетения и тва е.
Ако ти си прегрешил и са те заковали - навеждаш главата, посипваш си я с пепел и мълчиш. Иначе ставаш за смях.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2018, 21:58       Заглавие:  Re: Оръжие и проверка от полицай.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
tsb написа:
а той проверява дали номера на ОО съответства на посочения в разрешителното, примерно и т.н.
Не само. Така даден - текстът позволява да го разглобява и изследва за непозволени конструктивни промени, модификациЙ и др.; да извади всички патрони от пълнителя и да види дали не са от забранен вид.

На прима виста това се сещам.

За мене предаването на ОО на служител на МВР не е преотстъпване на ОО, доколкото той не е "друго лице", а е контролен орган с правомощия за такива конкретни действия по проверка.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Фев 2018, 22:02       Заглавие:  Re: Оръжие и проверка от полицай.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3154
JDredd написа:

............Не само. Така даден - текстът позволява да го разглобява и изследва за непозволени конструктивни промени, модификациЙ и др.; да извади всички патрони от пълнителя и да види дали не са от забранен вид.

На прима виста това се сещам.

За мене предаването на ОО на служител на МВР не е преотстъпване на ОО, доколкото той не е "друго лице", а е контролен орган с правомощия за такива конкретни действия по проверка.


Абсолютно съм съгласен!!!

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 216 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer