logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 11:18




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 54 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юни 2018, 22:21       Заглавие:  Носене на КНО в гората
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1275
Изображение

Питане към съфорумците, които ходят в гората за повече от един ден - как най-удобно носите кно-то със себе си при походи
и продължителен горски престой, извън населено място ?

Ясно е, че снимката е само илюстративна и не отговаря на българското законодателство, както и е ясно,
че съм наясно с питането си и държа на реални, практически примери, а не на безмислени дискусии, за което предварително благодаря.

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юни 2018, 00:44       Заглавие:  Re: Носене на КНО в гората
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Beer написа:
не отговаря на българското законодателство


Предполагам, че законодателството не ти позволява да си показваш желязото (надявам се също, че мнението ми тук не е безмислена дискусия :-) )

И така аз, ходя из гората на лов и нося side arm. Когато съм с тежки зимни дрехи аз препочитам да носия желязото на гърдите. Поне така го правят и всички професионални гидове в Аласка (протекция при нападение от гризли).

От друга страна съпругата е професионален фотограф и аз ходя из планините като охрана (и като хамалин разбира се :-) ). При добро време нося желязото на колана открито или закрито и понякога в ръка - тук нашите законодатели не им пука.

От друга страна интересно е ако си ловджия с дълго в ръка, закона в БГ забранява ли при тази ситуация да криеш късото оръжие?

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юни 2018, 08:53       Заглавие:  Re: Носене на КНО в гората
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1275
Много ми хареса този начин за транспортиране, защото държи радиусът пред гърдите свободен за действие.
За моя радост, в България досега не съм срещал агресивни животни от типа на гризли и пума,
което автоматично снижава необходимостта от този тип носене.

За момента обмислям доколко е рационално диагоналното носене отзад на кръста....

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юни 2018, 10:45       Заглавие:  Re: Носене на КНО в гората
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
Beer написа:
Питане към съфорумците, които ходят в гората за повече от един ден - как най-удобно носите кно-то със себе си при походи
и продължителен горски престой, извън населено място ?

Гледай сега, малко е относително, защото има и други обстоятелства съпътстващи носенето.
1./там където ходя на лов, си носят на бедро//не на кръста//
2./ други си го носят на кръста.

Други фактори които съпътстват в гората:
сядане, лягане, провиране, пренасяне,
хранене, пиене, преобличане,

зависи каква е гората,
планинска гора - стръмно и катерене спускане
полска гора - равен терен

сезонни фактори:
зимно облекло което създава проблеми заради претрупаност
лятно облекло, което създава проблеми заради семплата си даденост

времеви фактори:
ако си на разходка около станцията за почивка е едно
но, ако си на преход със нощуване в гората е друго.

Така показаното на снимката //със дете//, НЕ предполага дълъг преход със нощувка, пренос на храна, вода и стръмен терен.

Така показаното на снимката, предразполага разходка за няколко часа престой в гората и тук акцента е, в бързината на реакция и подвижността на носещият, но в рамките на светлата част на деня и без допълнителни обгрижващи- съпътстващи ежедневието нужди.

Ако е преход над ден със преспиване по прехода, //според мен//, така поставено оръжието е абсурд.

То не позволява, а и затруднява съпътстващите дейности които, ще принудят носещият да потърси друго решение.

Какво ползвам аз:
1. носене под анорак,
на кръста/апендикс/ със не фиксиран за илика на панталона кобур, за да мога да го премествам по дължината на колана, при всичко което един преход налага, сядане и ставане долу на/от земята, лягане, провиране, спускане и катерене.
2. носене дълга--до чатала шуба/яке,
на кръста или зад кръста,със същият принцип по колана.
3. при преход се пие и храни при полеви условия, така както е на снимката, ще ти трябва лигавник :wink: , за да съхраниш оръжието от мазнотии и дреболии.
Често се налага да се вдигат, пренасят или прехвърлят подробности от гората.
Аз бих го държал скрито под анорак или шуба, защото
//ако не е лов//, то в България, почти няма място в планината, където да няма населено място на около 10км. по права линия.

Освен това, в гора/планина, задължително шнур за колана и оръжието !!! -ПО ред причини за които не ми се обяснява.
Дано съм бил подробен.

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юни 2018, 10:50       Заглавие:  Re: Носене на КНО в гората
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
Beer написа:
За моя радост, в България досега не съм срещал агресивни животни от типа на гризли и пума,
което автоматично снижава необходимостта от този тип носене.

Такива животни в България могат да се срещнат само в зоологическата градина и няма да ги срещнеш и от сега нататък.
Кафявите мечки в България не са Гризли!

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юни 2018, 13:36       Заглавие:  Re: Носене на КНО в гората
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1275
Ей...бедрен кобур....да, добро предложение.
Това с шнура, тоже.
Меrsi !

p.s. Снимката в първоначалния пост е изцяло илюстративна и няма отношение към настоящата тема.
Тя е плод на фантазията на задокеанските ни попечители и служи само като фон.

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юни 2018, 14:06       Заглавие:  Re: Носене на КНО в гората
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
Beer написа:
Ей...бедрен кобур....да, добро предложение.

Не!
Ако забеляза, личното ми предпочитание е покрито оръжие.
Защото, избягвайки разходката около почивната станция, и приемайки че разглеждаме дневен или над дневен преход, всичко което е открито, е подложено на натиск, травма и всякакво замърсяване,
Говорихме за сядане, ставане, лягане провиране, изкачване, спускане и всичко което съпътства....
Ще ти се набере
1./шума, кал, съчки, иглички, прах,
2./влага от дъжд, сняг или конденз заради разликата в температурара. метала веднага ще кондензира влага.
3./Освен това се случва удар или смъкване при прескачане или провиране.

Ако оръжието е скрито/покрито вероятността от изпадане, е по малка, отделно от изреденото по горе.
Отделно, не е работа да си почистваш фугите от паяжини и всичко набрано по движещите елементи.

Сега, ако ходиш по пътя в гората е едно, но ако е преход със спускане или изкачване, пътека или напряко през шубрак или дребак, всичко носено открито създава повече проблем от колкото ползата му.
Ако си в ситуация, времето ти за реакция, няма да бъде по бърза от колкото ако оръжието ти е покрито.
И, повярвай ми, ако ситуацията настъпи, вземането на решение да реагираш с оръжие, ще едва втората ти реакция. ;)

Разбира се, Ако искаш да се похвалиш, може и каубойска шапка да сложиш... и шпори. :wink: Шегувам се... :-)

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юни 2018, 14:09       Заглавие:  Re: Носене на КНО в гората
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
Лично аз в гора/планина го нося или в подмишничен кобур или в чантичка-кобур закрепена на левия ремък на раницата. Набедреният кобур е опция при ловни излети, където сте се събрали хора на един акъл. Иначе ще има да стряскаш с вида си туристи и бушкрафтъри :D . Отделно е, че набедреният кобур си иска време, докато свикнеш с габаритите му, а и трябва да е кобур, който добре фиксира и защитава оръжието. Като цяло е опция, когато местата по колана и торса са заети с други неща.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юни 2018, 16:49       Заглавие:  Re: Носене на КНО в гората
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
Това риторичен въпрос ли е? PDT_Armataz_01_22
Точно ти да не си носил късо и всичко останало по гори... :danger: :armed: :tank:

Аз го нося на кръста под дрехите - всички други варианти съм ги пробвал и съм ги отхвърлил поради една или друга причина...

П.С. В общия случай гората/планината е публично място и си важи нормата за скритото носене на КНО.

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юни 2018, 17:48       Заглавие:  Re: Носене на КНО в гората
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Vimpel написа:
Аз го нося на кръста под дрехите - всички други варианти съм ги пробвал и съм ги отхвърлил поради една или друга причина...
И аз съм тъй :wink:

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юни 2018, 17:59       Заглавие:  Re: Носене на КНО в гората
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 10:55
Мнения: 3081
Местоположение: София
Бедрен съм тествал, като гонач. Хич не става. По-скоро е подходящ за шофьора на хамъра...
Какъвто и кобур да избереш, гледай да е затворен от страната на цевта.
Случката - пребивам се чат-пат (пак гонач). Кобура за ревото - сикингер отворен отдолу. При някоя от гъзните каскади в цевта се беше образувала тапа от сняг и кал, въпреки че бях с яке отгоре и т.н.

_________________
Андрей Николов

http://shop.olight.bg
http://olightbg.blogspot.com/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юни 2018, 18:50       Заглавие:  Re: Носене на КНО в гората
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
Jose написа:
Бедрен съм тествал, като гонач. Хич не става. По-скоро е подходящ за шофьора на хамъра...
Какъвто и кобур да избереш, гледай да е затворен от страната на цевта.
Случката - пребивам се чат-пат (пак гонач). Кобура за ревото - сикингер отворен отдолу. При някоя от гъзните каскади в цевта се беше образувала тапа от сняг и кал, въпреки че бях с яке отгоре и т.н.

Тези, които носят на бедро//при мен// обикновено стрелят по дърветата, след гонките, обикновено са гости и никога не отиват гоначи.
В повечето случаи, са по скоро манекени на скъпо оръжие, от колкото ефективни ловци.
Който познава планината, знае какво може да му поднесе
То само веднъж човек да се срине по шумата в дерето и след това ще знае всичко описано по горе.
Трябва да се мине през това.

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юни 2018, 19:27       Заглавие:  Re: Носене на КНО в гората
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Мисля подходящ /ловен елек или тактическа жилетка / решава успешно носенето на обвеса в гората...
много предимства има...разпределя равномерно багажерията...нож, пистол...вода ...а не ти висят тежести странично на колана...закопчва всичко стабилно...може да се търкаляш с нея в долове и оврази...леко се сваля за да отмориш ...запалиш огън ...опечеш дивеч...и так дале...
има мнооого модели знаещите може да посочат...

пиша от личен опит имам ловен елек ...поема всичко което ми трябва за в гората...е беше преди 15 год. последния ми горски поход...а вече има мнооого по-добри елеци...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юни 2018, 19:42       Заглавие:  Re: Носене на КНО в гората
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Защо да не се носи тала, както нормално се носи?
От 2003 нося на кръста, всичките ми тренировки са били за вадене от кобур на кръста, изградил съм мускулна памет и рефлекс там да посягам за пистолет, не виждам смисъл да го слагам другаде, само защото ще ходя в гората.*

* Не съм горски тип, ако ходя е по утъпкани пътеки.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Юни 2018, 19:57       Заглавие:  Re: Носене на КНО в гората
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Е при професионално изграден рефлекс...ок не го мести...но в общия случай жилетката е удобна много... закопчава/защитава напълно пистола...и в реката да паднеш ...плуваш и си ок...
а и темата е ако целенасочено бродиш в горите...а не ако чрезвичайно подгониш някой келеш странично през ливадите
а и в кал и сняг не се търкаляш...разлика си има в кална балканска гора и на плажа в Маями...

ето една на първо търсене евтина 50 лв /ако прекарваш повечко време в гора може и по-добра/

https://www.youtube.com/watch?v=gBTKpJ- ... e=youtu.be


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 54 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], Ivo III и 31 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer