logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 23:55




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 89 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 12:12       Заглавие:  Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Коментирано е многократно, но мисля да го доуточниме и тук

ubboto написа:
тъй като в Допълнителните разпоредби на същия закон липсва дефиниция както за т.нар. "експанзивни боеприпаси", така и за "боеприпаси с експанзивно действие, както и куршуми и снаряди с такова действие" - точната формулировка в чл. 5, ал. 5 на ЗОБВВПИ.

Така че един куховърх боеприпас, дали е или не е такъв "с експанзивно действие" - категорично няма как точно да бъде установено на база на настоящата формулировка на закона.


Сега се замислям Геле някак си не е ли тази дискусия като с онези напредничави американци дето не шофирали, а карали кола...

доколко разбирам тази "сложнотия" /по скоро буря в чаша с вода / твоя дерт е че понятието "действие" не се разбира за поразените тъканите ли става дума или физически за костилката?

от тука ти заключваш, че и ФМЖ е с екпанзивно дейстиве /тоест отваря тъканите/ или се деформира променя си размера демек е експанзивен...

ubboto написа:
В закона никъде не присъства понятието "експанзивен". Там пише: "боеприпаси и куршуми с експанзивно действие". От друга страна, няма, а и няма как въобще да има терминална балистика, без да е налице експанзивно действие на проектила в тъканите. Тоест, всеки боеприпас, чийто проектил е с конструктивно заложено свойство да прониква в жива цел, нарушавайки повърхностната й цялост - е такъв с експанзивно действие, включително и FMJ- тата.


А няма ли да си улесниме живота ако приемем че:
Екпанзивно действие имат проектили конструирани умишлено да екпандират

1.ФМЖ или оловен или змийски със сачмета нямат експанзивно действие - по отношение на тъкани или на самите себе си НИЩО че си променят размерите

2.полуоблечен , кух връх или с кухина с пълнеж или конструиран по друг начин за да експандира пак по отношение на тъкани или на самия себе си е забранен.
елементарно за разбиране е мислим...и така ще го тълкуват във всеки наш съд предполагам

Дали е справедлив закона и дали така не мислим за майките с колички /които може да пострадат от ФМЖ/ дето е основния проблем на колегата ТСБ и не само на него е отделна тема...

но ти да ползваш куховърх и да обясняваш че е екпанзивен колкото и ФМЖ щото и двата отваряли тъканите или и двата деформират...което и да е ...може и двете явления едновременно да гледаме ...е яко напрединчаво, като ония американски авангардисти ... "не ми трябва книжка защото шофирам, а не карам кола .."

да, имат право на свободно мнение ама съда нещо не им обръща внимание

ubboto написа:
За мен това е от изключителна важност да бъде уточнено от хора с повече юридически знания и по-дълбоки познания относно функционирането на съдебната ни система у нас, тъй като тези принципни положения стоят в основата на всяка една гражданска концепция/ техника/ тактика на въоръжена самоотбрана.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 12:17       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
и да добавя според тестове реално проведени от различни участници във форума, а не копирани снимки на производитело /ще дам линкове/...аааабсолютно НИКАКВО предимство по принцип не дава халоу пойнт куршум.
трябват точно определени условия за отваряне ...и много рядко се отваря /екпандира/ както е по рекламите на производителите му, но пък цената му е екстра...

п.п. само като се замисля в колко държави и то демократични не може и да си помисли цивилен да носи пистолет...тука е направо СВОБОДНО притежанието и носенето...

но не можееее да ни е лесно...НЕ ! ние си имаме проблеми...ЗАЩО ни забраниха холол понтите бе майка му деба...ама ем ги забраниха, ем не се разбира кои са забранени...то се оказА че и ФМЖ са ескпанзивни....НЕ няма живот тука! PDT_Armataz_01_30
а колко щеше да е Ок ако бяха разрешени кухите половин цолови фортифайф :DD
ех мечти....ама че това реално не се отваря в 85% от случаите нема значние...а и да се отвори все е тая...но пък носи психологическо предимство! а това е важно :tu:

...а забравих...има и революционери - те са по принцип против рестрикциите:
"днеска ти ограничават холол понта, а утре ше ти земат и пистолета бе! ей аман от такива дето си обръщат меките части към властта!" :oops:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2018, 23:45       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Копирам мнението на Андрей тука, че просто се губи в онази тема по ефективност на калибрите ...

Въпроса е има ли подобна дефиниция в някоя друга държава от ЕС или изобщо.
такава "нормативна празнота" както деюре се изразява автора, само у нас ли е?

andrei p226 R написа:
Ritter написа:
ubboto написа:
С цялото си уважение към теб, но къде точно го пише това в закона?! Да се самоцитирам:

Очаквах тази твоя реакция :D За себе си съм решил, че каквото и да значи според законодателят "експанзивен", аз не бих искал да го разбирам посредством експертизи и тълкуване на мой гръб.

По отношение ЗИД на ЗОБВВПИ, касателно дефиницията за ,,боеприпаси с експанзивно действие" аз не съм оптимист, че ще има такава. А такава следва да има.
При условие, че имаш пределно ясна, изчерпателна забранителна норма на чл. 5, ал. 1, т. 5 от ЗОБВВПИ, установяваща недвусмислен запрет за придобиване и употреба на ,,боеприпаси с експанзивно действие", освен за гражданските цели: лов, спорт и колекциониране, е крайно наложително да се създаде легална дефиниция за ,,боеприпас с експанзивно действие" в ЗОБВВПИ. Дефинитивна норма, която да установява стабилен, обективен, ясен и непораждащ съмнение критерий/критерии, по смисъла, на който даден боеприпас, ще се третира, като такъв с експанзивно действие.

В момента, преценката за ,,боеприпас с експанзивно действие", е въпрос на тълкуване и фактическо установяване с експертиза, което предвид наличието на забранителна норма в ЗОБВВПИ считам за недопустимо.
Това е едно състояние на нормативна празнота, което съществува вече 8 години, считано от обнародването на ЗОБВВПИ на 17.09.2010г.
В ДВ на ЗОБВВПИ са дефинирани ясно и по непораждащ съмнение начин, както следва:

"Боеприпаси с бронебойно действие"

"Боеприпаси с експлозивно действие"

"Боеприпаси със запалително действие"


Но няма легална дефиниция за поставените в Категория ,,А"

,,боеприпаси с експанзивно действие


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2018, 17:25       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Poseidon написа:
и да добавя според тестове реално проведени от различни участници във форума, а не копирани снимки на производитело /ще дам линкове/...аааабсолютно НИКАКВО предимство по принцип не дава халоу пойнт куршум.
...........................


Ти па!
Верно?
Дай линкове да видим!
Щото аз вече неколко десетилетия правя експерименти на живо по ловните полета и да ти кажа, разликата между това как работи върху живо същество фмж и качествен ХП, при попадение различно от ЦНС, е бая голяма!

Ся, ако обекта на отстрел има каска, модел 43 година, ватенка мод 45 год, жилетка от винкели маде ин перник, и е обградена от джанти на опел - знам си че немам шанс :D :D :DD !

п.п. Посейдоне, ти знаеш ли как реагира, примерно едър дивеч, ударен не в ЦНС с ФМЖ куршум?!?

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


Последна промяна tsb на 12 Юли 2018, 18:17, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2018, 17:46       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2809
tsb написа:
разликата между това как работи върху живо същество фмж и качествен ХП, при попадение различно от ЦНС, е бая голяма!

Съгласен. При .357маг примерно разликата е драстична.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2018, 18:15       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Ritter написа:
tsb написа:
разликата между това как работи върху живо същество фмж и качествен ХП, при попадение различно от ЦНС, е бая голяма!


Съгласен. При .357маг примерно разликата е драстична.



Абсолютно! И аз съм я констатирал тая разлика, сигурно и доста други хора!
И при 45аср - също я има таз разлика!

Ама иска да гръмнеш нещо живо, да видиш как реагира. Па тогава да си направиш изводите.
Със стреляне по вестници, списания, дъски, каски, маски, кастофони, мастофони - не става :D :DD :D :DD, не можеш придоби ясна представа за поведението на живия организъм.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2018, 18:27       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Добре де!

Само си представете как ще ви изгледа Иван от Лозен или Тошо ако закараме 2 80 кг прасенца сипеме им малко фураж насред бъбрека да са кротки и после рез ама не смъртоносно а някъде в бутовете.

За такова нещо ще ни осъдят ефективно на 5 години по новия закон и пари ще плащаме!

Как точно легално го виждате такъв експеримент. Питам защо явно Pоseidon ще иска да пробва а аз пък не бих пропуснал глетката. Като знам как бяга изтървано и недоклано прасе малиии.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2018, 18:41       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
b5202s написа:
Добре де!

Само си представете как ще ви изгледа Иван от Лозен или Тошо ако закараме 2 80 кг прасенца сипеме им малко фураж насред бъбрека да са кротки и после рез ама не смъртоносно а някъде в бутовете.

За такова нещо ще ни осъдят ефективно на 5 години по новия закон и пари ще плащаме!

Как точно легално го виждате такъв експеримент. Питам защо явно Pоseidon ще иска да пробва а аз пък не бих пропуснал глетката. Като знам как бяга изтървано и недоклано прасе малиии.



Аз правя експерименти на живо, по ловните полета, при реален, законен лов, с бележки и както си му е реда.
И съм се убедил, че с качествен ХП може да приключиш животното много бързо и ефективно, отколкото ако го прошиеш в торса с фмж.
При прошиване в торса с фмж (ако не знаеш да ти кажа) следва едно гонене, бягане, мъки за животинчето и така. В повечето случай не го намират същия ден, а след време, втасало и изхабено.
Толкова за драмата фмж срещу качествен ХП.
Хората дето ги разправят тия мохабети, че няма разлика м/у качествен ХП и ФМЖ, извън попадение в ЦНС (извън ЦНС имам в предвид торса, без гръбнака, не бутове, опашки, копита и т.н.) явно нищо не вдяват от тоя занаят.
Нема и да вденат.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2018, 19:18       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Чакай сега аз не споря с тебе, Аз в момента рупам пуканки. Ако нещо мога да възразя ,е че няма как с КНО да лолуваш. А пък за патрони за карабина не на 100 на 200% съм съгласен с тебе.

Обаче нали говорим за КНО? :shock: Аналогията ми се струва неуместна като аргумент.

Отивам за кола и чакам добрия чичко Фил да се включи.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2018, 20:13       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
tsb написа:
Щото аз вече неколко десетилетия правя експерименти на живо по ловните полета и да ти кажа, разликата между това как работи върху живо същество фмж и качествен ХП, при попадение различно от ЦНС, е бая голяма!
Извинете продължително, г-н ловец, ама вие боеприпас за късоцевно и такъв за дългоцевно ли сравнявате?

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2018, 20:22       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
JDredd написа:
tsb написа:
Щото аз вече неколко десетилетия правя експерименти на живо по ловните полета и да ти кажа, разликата между това как работи върху живо същество фмж и качествен ХП, при попадение различно от ЦНС, е бая голяма!
Извинете продължително, г-н ловец, ама вие боеприпас за късоцевно и такъв за дългоцевно ли сравнявате?



Зависи от гледната точка.
Имам и ловна карабина в 45аср.
В тоя случай 45аср боеприпас за късоцевно или дългоцевно е?
Или най-вероятно и за двете?
Де да знам и аз...
Но за 45 аср говора, не за 223
Така че приемам продължителното извинение.
И разбира се имам законното право да си купувам в тоз калибър ХП, тип поинти, пластик поинти и т.н.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2018, 21:05       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Първо...това което прочетох, че Бомбардира /зрял мъж/ щял да пие кола след залез слънце :shock: ааабсолютно ме извади от равновесие и го приемам за обидно към всички стрелци ...щеше да цитирам какво мисли по въпроса великия Достоевски, но темата е друга...замълчи сърце 8) :DD

tsb написа:
Ама иска да гръмнеш нещо живо, да видиш как реагира. Па тогава да си направиш изводите.
Със стреляне по вестници, списания, дъски, каски, маски, кастофони, мастофони - не става :D :DD :D :DD, не можеш придоби ясна представа за поведението на живия организъм.


Колега Тсб, разбирам те... и си прав по принцип естествено...повече е по-добре от по-малко...

Но все пак не си единствения ловец у нас...познавам ловци...коментирали сме...казват следното:
Попадение попадение и пак попадение...да наистина прасе бяга прошито
със 7мм маг бяга и не го и намират...
тоест това което неколкократно казваш ЦНС - ти опит имаш очевидно достатъчно...резнеш ли го в ЦНС му спираш тока...
така че требва да се намира баланса по контрола и мошта...казват знаещите...
аз съм виждал лично как пада куче на 80м с .22 все пада като ударено от ток.

Това за което говориш и е ВАЖНОТО:

Ако все пак не уцелиш АКО е качествен кухия врух се отваря и ще порази надежно ...а ако е ФМЖ няма

искам да отбележа два момента все пак говорим за хора...и ако си позволим да сравняаме човека анатомически е като прасе...демек 90 кила прасе...в моя случай ако бях прасе щеше да съм 115 кила глиган /надебелях/

другия момент е важния и ще цитирам ЦЕЛИЯ тест на Дред в следващия пост / с който се караме често, но когато напраи нещо важно е редно да се оцени и разбере/

Та Тсб в реален тест .40 просто не се отваря!!!!

Минаващ огледай и ти Дредовия тест, мен... е интересен е , а и ти носиш .40...може да не изчерпва въпроса тоталише по ХП .40, но носи достатъчно инфо...

ти разбираш ли тоягата да си вярваш, а то е се едно да носиш ФМЖ

да в хартия е ама в месо пък ептен няма да се отвори конкретно .40

а и мисля .45 и .40 просто поради по-малката си скорост отварят трудно...
ако е КУХ ПАК е редно да е скоростен 9x19

със 357 маг полуоблечен вече е различно...те и пушки ползват ловджиите с това...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2018, 21:08       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
viewtopic.php?p=141088#p141088
JDredd написа:
Докато чакаме Митко зад океана да обобщи и систематизира материалите си, аз да подгрея темата с последния си самоцитат - последен, щото всичко, което си спомням да съм правил, е вече тук :wink:
---------------------------------------------------------
Привет на всички фенове!

Най-накрая дойде редът да споделим с вас резултатите от един отдавна планиран и с много трудности осъществен експеримент, посветен на годишнината от създаването на Ruse Glock Gen. 4 Team.

Става дума за стрелба в мокра хартия с 9х19 и .40 S&W от 8 метра. Предполагам няма някой тук да не знае, че тази идея я прегърнахме още преди години, когато нашите американски колеги споделиха челен опит с нас относно този балистичен желатин за бедни. Ключът в случая е да се намери подходящата хартия, която добре да се омокри и надеждно да се обездвижи за да не „яде” от енергията на куршумите. Друг наш задокеански колега – дядо Дон от The box of truth – ни открехна за поставянето на бариерен материал отпред, който да симулира облекло.

И така стигнахме до нашето творение: 155 броя рекламни брошури на най-големия телекомуникационен оператор в България (когото и от трите да питаш – всеки се представя така), към които добавихме един доклад на The world justice project в размер на 240 страници и още един каталог на английски пощенски марки, който обаче оцеля при експеримента.
Държа да отбележа, че подбора на хартията беше съвсем случаен и по никакъв начин не бива да се свързва с личностите на участващите в експеримента, тяхното образование и професия, както и с техни близки, роднини и работодатели.

Омокрената хартия разделихме на две и всяка половинка пристегнахме със свински опашки. След това по същия начин съединихме и двете половини. Получи се този блок:

Изображение

С най-модерна апаратура измерихме дебелината му – 30 см:

Изображение

За калибрация на измерването ползвахме и криминалистическия метод на сравнителната фотография (страната на възглавницата е 40 см.):

Изображение

Пропуснах да отбележа, че отговорната роля на бариерен материал беше поверена на една възглавничка пълна със силиконов пух, закупена от клиърънса на голяма чуждестранна търговска верига:

Изображение

Ето и два погледа върху завършената опитна постановка:

Изображение
Изображение

Ползваните 9х19 боеприпаси:

Изображение
Изображение

От ляво на дясно:
1. Hirtenberger patronen L7A1 – марката и моделът казват всичко
2. Fiocci 115 gr. JHP – решително не им намирам даже и снимка в нета
3. S&B 9х19 softpoint – http://www.sellier-bellot.cz/pistol-and-revolver-detail.php?ammunition=9&product=71
4. Geco FMJ – http://geco-munition.de/en/products/hand-gun-cartridges.html#!95/591/350

И тези в .40S&W:

Изображение
Изображение

От ляво на дясно:
1. S&B 180 gr. – http://www.sellier-bellot.cz/pistol-and-revolver-detail.php?ammunition=9&product=87
2. Geco 180 gr. – http://geco-munition.de/en/products/hand-gun-cartridges.html#!95/590/346
3. Magtech Guardian Gold - http://www.magtechammunition.com/sitepages/pid103.php?productId=473&ltemplate=details&templateId=14&pageId=103&search=details

Издумкахме патроните, като от 40-ките (1 и 2) пуснахме по 2, а от всички други по 1:

Изображение

При махането на възглавницата се видя, че доста бариерен материал беше навлязъл в хартията:

Изображение
Изображение

Съответно тя беше заприличала на таралеж:

Изображение

А хартията отзад изглеждаше така:

Изображение

Видя ни се свободно местенце и резнахме още един HP L7A1 без възглавница – да видим ще има ли разлика в проникването (в кръгчето е новата дупка):

Изображение

Не ни оставаше нищо друго освен да срежем свинските опашки и да започне The final countdown, само че без Europe :joke:

Съвсем естествено след пробити 90 каталога най-първо излезе Fiocci-то (в кръгчето) и беше направило страхотно отваряне без да му се съблече ризницата:

Изображение

После след пробити 94 каталога намерихме първия S&B .40 S&W 180 gr. цял обвит във вата и завъртян на 90 градуса:

Изображение

След него и 120 пробити каталога – втория S&B .40 S&W 180 gr. FMJ:

Изображение

След пробити 124 каталога излезе и S&B 9х19 softpoint – завил на 90 градуса. Никаква деформация нямаше при него:

Изображение

129 каталога беше пробило Geco 9x19 FMJ, но в еуфорията забравихме да го снимаме.

Душата ми пърхаше какво ще покаже бразилското чудо Magtech Guardian Gold .40 S&W 180 gr. и о, шок и ужас, извадихме го след пробити 139 каталога, само дето беше напълно непокътнат. Ако не бяха следите от цевта човек ще рече, че с инерционния чук беше ваден. За отваряне и дума не може да става:

Изображение
Изображение
Изображение

Предпоследно след пробити 142 каталога излезе едното Geco .40 S&W (другия го бях изтървал покрай постановката и затова го нямаше в хартията):

Изображение

И най-накрая след пробити 155 каталога + 114 страници от WJP излязоха и двата HP L7A1. Очевидно наличието или липсата на бариерен материал не бяха оказали влияние на проникването в случая:

Изображение

Ето ги и извадените куршуми:

Изображение
Изображение
Изображение

Горен ред от ляво на дясно (.40): Geco, S&B, S&B и Magtech GG. Не се смущвайте от това, че двата S&B са с различен цвят – това е защото единия съм го пипал с ръка, а аз като пипна куршум с ръка – до 24 часа придобива такъв цвят – керемиден.

Долен ред от ляво на дясно (9х19): Fiocci JHP, Geco, S&B SP и 2 бр. HP L7A1.

Обикновено тук следва някакъв заключителен абзац, обаче сега няма да е така.
Не знам какво ме прихвана, но няколко часа след експеримента реших да проверя т. нар. weight retention. Изненади определено имаше:
1. Fiocci JHP – 103 gr. Нормално е да загуби тегло – липсва предната част на ризницата, която вероятно е отлюспила и малко олово. С др. думи казано – weight retention е 89.57%
2. Geco FMJ – 122.6 gr.
3. S&B SP – 123.6 gr.
4. HP L7A1 – 123.8 gr. и двата куршума
5. Magtech GG – 180.8 gr.
6. S&B – 180.4 и 181 gr.
7. Geco – 170.4 gr. – и това ако не е изненада, а? На кутията пише 180 грейна. Тука няма от какво да са се загубили 10 грейна. Явно от завода са сложили 170 грейнов куршум, а на кутията пише друго.

С това, уважаеми колеги, приятели и фенове, приключва нашият експеримент. Надявам се да сте се кефили задочно с нас. Искам дебело да подчертая, че опитите бяха извършени в контролирана среда при спазване всички изисквания на закона и под наблюдението на опитни и квалифицирани инструктори. Апелирам към всички да ползват само законно притежавани оръжия и боеприпаси за тях и да спазват златните правила за боравене с огнестрелно оръжие!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2018, 21:13       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
tsb написа:
Имам и ловна карабина в 45аср.

tsb написа:
Но за 45 аср говора

Мра си да чуя за чутовните поражения на .45АСР куховръх, попаднал в ЦНС на животно, че по нашия край не ги ползват много :armed:

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2018, 21:15       Заглавие:  Re: Боеприпаси и куршуми с експанзивно действие...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
tsb написа:
Аз правя експерименти на живо, по ловните полета, при реален, законен лов, с бележки и както си му е реда.
И съм се убедил, че с качествен ХП може да приключиш животното много бързо и ефективно, отколкото ако го прошиеш в торса с фмж.


Качествен качествен се повтаря ...разбирам.Ако е тояга няма да отвори

Ок кажи тогава, моля кой е качествен? Хорнади...друг?

а и лично лично....ок е ама НЯМА как да покриеш чак толкова случая за да вадиш статистика...
за себе си си устрановил...нещата...Ок

но е редо да се ползва статистика от различни източници...
като е за добичета ...сега нещо не можах ама ще го намеря имаше един тест с кози неколко стотин кози стреляли с пищов в една лаборатория в Европа и имаше извод ...забравих какво беше...в обшия форум е...
като я намера ще я приложиме и тука

заслужава си и да коментира /някой ловец/ защо няма куховърхи в .500NE и прочие тежки ловни калибри...само солид нос ....както са в моя глок :roll:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 89 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer