logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 12:13




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 91 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Юли 2018, 21:02       Заглавие:  Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
От уважение към tojito и молбата му да не спамим по неговата темата в Основния форум… отварям огледална тук.
tojito написа:
Накрая май Бай Вълчо ще сглоби едно - две тестови пушкала с .223 патронник ... и да си пуцат ония с калпавите им патрони, ама с надежден калаш ;)


Американската армия търси да бяга от 5.56:
http://www.thedrive.com/the-war-zone/10 ... -cartridge

...щото, по думите на един коскоджамит началник щаб… не пробивал новите бронежилетки на противника.


Като в случая да вземаш най-лошото от системите /визирайки АР-15 и АК/ и боеприпаса /да не говорим, че в .223 не е препоръчително да стреляш 5.56/… и да правиш "надежден калаш"... не знам! :punch:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Юли 2018, 21:20       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
ti6kata написа:
moderna написа:
ubboto написа:
.... вече не е модерно да имаш незасичаща пушка. За да си в унисон с новите тенденции, задължително трябва да ти изпадат пълнители, да не ти дотиква, да не ти изкарва, да не ти заключва, да ти прави двойни комини и пр.
PDT_Armataz_01_22
Американците са го измислили това. Те и с пищовите са тъй.

Чета ви и някакси не мога да ви повярвам / убото и модерна/


И аз като tojito… покрай моя началник в извънслужебните ми стрелкови занимания/ мероприятия… имам възможността да пипна и да пострелям с някоя друга по-различна и модрена пушка. Като до 200-250 метра… лично за мен… по-добро от базовия АК-47... с дървена дръжка и ложа, задължително - НЯМА!!!

С истинско АК... пробвахме 1-5 дрила... де принципно се стреля с АР-ка… и, като си го натиснеш "акито" както трябва - ти влизат и на автоматична! Ма кривяла се цевта, ма не знам какво било… проблемите идват от неправилна тренировка… и малко тренировка! В темата ми "за хвалби и аплодисменти"... ще кача в скоро време какво казва таймерът и попаденията в мишената.

Като най-големият плюс на "калашника"... Е НАДЕЖДНОСТТА!!! АР-ка и на мен ми е засичала… докато АК-47 дори с "африкански" патронье, досега не ми е създавал проблеми! А и моя личния е некъв кенеф, събиран в ISD.

Стрелял съм и с "калашници" в 5,56... като нещо хич не можах да се убедя в предимствата им пред тези в 7,62. Да, ако гониш някакви 300+ метра дистанции… но за чий ти е калаш на дълги дистанции?! АК-47 просто ти е по-доброто оръжие за CQB … потвърдено и от бай ти Петко от Лясковец… и за дистнации малко по-дълги от пистолетните… стига да можеш да го кормуваш както трябва, разбира се.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2018, 10:45       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ubboto написа:
Американската армия търси да бяга от 5.56:
http://www.thedrive.com/the-war-zone/10 ... -cartridge

...щото, по думите на един коскоджамит началник щаб… не пробивал новите бронежилетки на противника.


Имат нов патрон в 5.56
https://www.americanrifleman.org/articl ... me-coming/

И много пространна статия по темата за патрона
https://gruntsandco.com/army-vs-marine- ... e-believe/

вече точно по темата 5.56 в калаш не би трябвало да има проблеми принципно...

но дизайна на американеца с малкия си конус смущава малко....от фи9мм отива на фи9,58мм или 0,29мм наклон за дължина 36.52мм...защо? Уай ?
...директно от болтов пушечен прецизен ремингтон са минали на автоматичен ...гилзата същата по външен размер , но малко са одебелили стените в 5.56...
верно работят картечници Ок с този дългуч, но аз бих го скъсил с 3мм поне а същия конус нека остане...но си е за увеличаване


Изображение

ето руския 5,45мм
от фи9,25мм отива на фи10мм или 0,38мм наклон за дължина 30мм

Изображение


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2018, 11:46       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Poseidon написа:
вече точно по темата 5.56 в калаш не би трябвало да има проблеми принципно...

А за чий ти е 5,56 в "калаш"?! :punch: Ако ще скачаш на този боеприпас… ами ходи направо на по-лачената "аркова" система! Сега, че с "арка" не се стреля по-лесно и приятно отколкото с "калаш"... е невярно, и никога/ никъде не съм го казвал/ твърдял. Но вместо да ти засичка "калашник"... по-добре е да ти засича "арка", все пак. :DD А .223 "калашник" за комбат вече надхвърля измеренията дори и на моето развинтено въображение.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2018, 13:53       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 05 Мар 2007, 00:22
Мнения: 2808
Poseidon написа:
ето руския 5,45мм
от фи9,25мм отива на фи10мм или 0,38мм наклон за дължина 30мм

Бях чел преди време, че по-голямата конусност на съветската гилза и патронник съответно е обусловена от материала, от който се изработва гилзата. Че при по-малки ъгли на конуса се затруднява надеждната екстракция на стоманената гилза. А и по-голямата конусност осигурявала по-надеждна фиксация на патрона в патрнонника. Предполагам, че освен всичко друго са си имали и причини от технологично естество, за да са такива размерите на гилзата.

_________________
Христо Христов
"Динамик армс"

Смелого пуля боится, а в пьяного хрен попадеш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2018, 20:44       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Да и това го има по-лесно технологично да правят гилзите с по-голям конус, но на 5.56 е много малък...няма и 1 градус...около 0,7 градуса е наклона
А на руския е 1,5 градуса грубо...два пъти по-голяма конусност има...

има ли всъщност 5.56 с железна гилза? наши? или?

иначе Геле 5.56 е с малко по-голям обем на гилзата 1.87 ml срещу 1.75 ml и го насвиткват и до 960м/с а това на 4 грама куршум е доооста... отива и над 70 000пси или над 4800атм което цевите ги поизносва здраво...

калаша работи с 80 100м/с по малко...пак на 3,5 - 4грама курщум...
което му е стига да осакати или пречука човек на 300м и отгоре...

а 5.56 ако се барне с добър куршум пробива много здраво...

от двата да се избира....принципно ми се иска да погледнем...кой е по переспективен?
а и в НАТО сме...но дългосрочно не се знае кво става с НАТО...но да оставим това...
кой от двата патрона е по-переспективен в Калаш? е темата...и защо не ставал 5.56 за комбат?

говорим за 5,5 мм...руски и американски за 762 не говорим...нали бъдещето е в двата - .308 и около 5.5мм за щурмови пушки


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2018, 21:44       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2644
.223 има доста със стоманени гилзи,че и куршуми ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Юли 2018, 23:44       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юли 2006, 19:46
Мнения: 1218
Местоположение: USA
ubboto написа:
От уважение към tojito и молбата му да не спамим по неговата темата в Основния форум… отварям огледална тук.
Като в случая да вземаш най-лошото от системите /визирайки АР-15 и АК/ и боеприпаса /да не говорим, че в .223 не е препоръчително да стреляш 5.56


Това е малко като "градска легенда". Има малка разлика в размерите на камерата. .223 е стандартизиран (SAAMI), докато 5.56 отговаря само на военните изисквания. Тук искам да повторя на "Съдията", че AR е конструирана да покрива изискванията на военните, а не за дълги разстояния или прецизна стрелба състезания.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Юли 2018, 00:07       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Borislav написа:
Това е малко като "градска легенда". Има малка разлика в размерите на камерата. .223 е стандартизиран (SAAMI), докато 5.56 отговаря само на военните изисквания.

За "арките" има изписано много, но за "калашника" наистина не знам/ и ми е интересно… доколко окей е в .223 цев да стреляш 5,56. Иначе мисълта ми беше, че ако трябва да стрелям 5,56/ .223 и имам опцията да избирам система… определено бих се спрял на "арка". 5,56 "калашниците", с които имах опцията да стрелям на една презентация преди време… нещо не успяха да ме грабнат.

Смисълът от 5,56 "калашник" пък вече отива в съвсем отделна тема… плюсовете и минусите пред добрия стар АК-47 - както на системата, така и на боеприпаса.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Юли 2018, 01:28       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Едно време май 7.62х39 за АК единствено се внасяше тук, затова опция в .223/5.56 имаше логика.
За африканците, дето си правят техни .223 също е логично да пробват, едно заради двойно по- ниските цени на автомата, друго заради по-високата надеждност на системата и по-лесната поддръжка в тамошните условия.
Тъй и тъй си стрелят с .223, за уцеления няма значение с какъв автомат са го гръмнали.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Юли 2018, 10:19       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
minavasht написа:
Едно време май 7.62х39 за АК единствено се внасяше тук, затова опция в .223/5.56 имаше логика.За африканците, дето си правят техни .223 също е логично да пробват, едно заради двойно по- ниските цени на автомата, друго заради по-високата надеждност на системата и по-лесната поддръжка в тамошните условия.

Това ми е мистерията тук на мен… за чий ти е калашник в .223, като си имаш добрия стар и надежден 7,62х39?! Щото, вижда се в 5,56 какво се случва… КАПРИЗИ!!! А АК-47 меля всичко, което му сложиш!

И дебатът логично отива на 7,62х39 vs. .223:
- вътрешна балистика;
- външна балистика;
- терминална балистика;
- пробивност и пр.

И дали си струва заради тези позитиви /ако въобще има такива/… да се слага на карта надеждността на системата. Това, което се сещам на първо четене е... че заради по-полегатата траектория на .223, ще можеш с него да целиш по-далечни цели. Ама нещо не мога да се сетя за конфликт, където по-далечните цели /де принципно по-трудно ще ги стигнеш с 7,62х39/… до .223 са опрели. Рашките ти слагат еймпойнт с магнифайър на ПК-тата /и става лудница/… американците /тяхната войска/ директно ти резват нещо ръчно противотанково по живат сила на противника… а прокситата ребрят себеподобните им с ТОУ.

Та, мисълта ми е... че "калашник" в .223 си е просто една екзотика с доста спорен мисъл. Просто така аз си мисля, като може и да бъркам, разбира се.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Юли 2018, 11:07       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2017, 17:50
Мнения: 2021
ТЕСТ .......

........ във връзка със стария спор , кое е по напред: "Калашника" vs Релсата



Резултат от ТЕСТА:

1. АКМС 7.62х39 : пробива с БЗ (бронебойно запалителен)

2. АК-74 5.45х39: пробива с ПП със стоманен сърдечник

3. РПК-74 5.45: пробива със стандартен патрон със стоманен сърдечник

4. СВД 7.62х54R: пробива с БЗ

5. "Дончанка" 12.7х108 (сепаратистко копие на Barrett M107A1): пробива всякак

_________________
Правилното хранене , редовното тичане и пълния отказ от вредни навици - могат да удължат Вашето жалко съществуване


Последна промяна Dorssay на 27 Юли 2018, 11:24, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Юли 2018, 11:19       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Dorssay написа:
5. "Дончанка" 12.7х108 (сепаратистко копие на Barrett M107A1): пробива всякак

Първият, де попадна в вътрешния ъгъл на релсата, не я проби. Иначе видеото е яко. :tu: Това е щото в играта още не са се включили .223-ите на Тишо… със стоманените гилзи, та даже и куршуми. :DD

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Юли 2018, 17:35       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
ubboto написа:

......

И дебатът логично отива на 7,62х39 vs. .223:
- вътрешна балистика;
- външна балистика;
- терминална балистика;
- пробивност и пр.

И дали си струва заради тези позитиви /ако въобще има такива/… да се слага на карта надеждността на системата. Това, което се сещам на първо четене е... че заради по-полегатата траектория на .223, ще можеш с него да целиш по-далечни цели. ..........


За военни цели мислим категорично не си струва да се слага на карта надежността.

По отношение на другите въпросителни - гледах в едно предаване по хистори чанел :oops: :oops: :oops: , че по време на виетнамската война САЩ са предпочели военния 5.56×45mm NATO в сравнение с 308 и заради по-лекото тегло и по-малкото място което заема 5.56 при доставки и транспорт на по-големи разстояния, по-малката цена, по-големият боекомплект, който мога да носят бойците и т.н.
Преди време четох един матрял в нета (писан от контрактор в Ирак), според който прайвът секюрити агентите, контрактори и както искате така ги наричайте, обслужващи предвижването на ВИП-овете по определен опасен път в Ирак и днеска и нощеска предпочитали АР-ки в 308 (не АК47 в 7.62Х39) в сравнение с такива в 5.56, поради по-голямата пробивност на 308, тъй като повечето бандити участващи в засадите по пътя винаги били прекрити зад някакви прегради.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Юли 2018, 18:37       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
tsb написа:
Преди време четох един матрял в нета (писан от контрактор в Ирак), според който прайвът секюрити агентите, контрактори и както искате така ги наричайте, обслужващи предвижването на ВИП-овете по определен опасен път в Ирак и днеска и нощеска предпочитали АР-ки в 308 (не АК47 в 7.62Х39) в сравнение с такива в 5.56, поради по-голямата пробивност на 308, тъй като повечето бандити участващи в засадите по пътя винаги били прекрити зад някакви прегради.

Естествено! Нито между системите, нито пък между калибрите можем да правим каквато и да било аналогия. Специалците, или тия де минават като такива… всичко им е специално - оръжие, оборудване и пр. На аутсорснатите от Третия свят обаче… не мога им видя далаверата в това да бягат от 7,62х39 и да ходят на .223, пак в "калашник" и то! Айде, 5,56 МИЛСПЕК "арки" с всичкото им там оптики, джунджурии и пр… ще си замълча. На "калашник" в .223 - на този етап просто не го разбирам.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 91 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], Ivo III, Ztavi и 36 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer