logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 19 Апр 2024, 12:18




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 91 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2018, 06:26       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
Dorssay написа:
ken6iro написа:
Определено .223 пе4ели за мен,като контрол и комфорт при ползване


Естествено с уговорката , че "автомати4ната" не е направена като опция за удоволствие и кеф , а за използване при определени ситуации.

И ако продължим да разсъждаваме за тези определени ситуации (когато ръчичките се изпотят и коленцата разтреперят) , то границата и различията в контролируемостта и мощността на различните калибри (5.56 , 5.54 и 7.62) много се стесняват и според мен нямат абсолютно никакво значеие.

P.S. Много имам мерак на "Сайга" МК .308-1
Изображение

Мярнах някъде еденични бройки в Пловдив , но ще изчакам да видя как ще е новия Закон и дали ще мога да се оборудвам с нея.


Да,автомати4ната си има приложение,това е така...
АК в .308 съм ползвал ,един сръбски ту4 ... застава някаква.
Или бяха сглобявани петък следобед или не знам,напасвано на ръка,пилено с шмиргела,а уж нови.... като цяло нищо особено,Саигата може да е по пипната.
FNAR e доста по добра игра4ка в тоя калибър или някоя бутална Мка ...ама там и цените са други

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2018, 12:13       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
ken6iro написа:

............Саигата може да е по пипната.
...........


Ми ... не, не е :-) :-) :D.
Имам наблюдение върху една която неколкократно съм прострелвал.
Абсолютно дърво е - тежка, недодялана и мн. трудно й пасна патрон който да харесва цевта.
От сите патронни опции по магазините (включително и възможно най-скъпите, не са жалени пари), единственото с което стреля прилично е едни руски 308 с надпис на кутията "Патроны охотничие" :D
Монтажа за оптиката, който си е специфичен за АК производните, неколко пъти по време на стрелба се разглобява и пада заедно с оптиката, въпреки че бе монтиран от квалифициран оръжейник. Явно нещо отката не му понася на тоя монтаж.

Ако иска човек полуавтомат в 308 бива да се огледа за други варианти.
Да, те са и на друга цена, но аз тая Сайга 308 и да ми я подаряват няма да я взема.
Навремето и аз я заглеждах на картинки, но след като я пипнах и пострелях с нея - не благодаря, не ща я!

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2018, 13:03       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2017, 17:50
Мнения: 2021
tsb написа:
Да, те са и на друга цена, но аз тая Сайга 308 и да ми я подаряват няма да я взема.


Не е въпроса в цената.
Лично аз търся нещо кучешко и здраво за Зомби-апокалипсис, като мога да направя компромис с прецизността в някаква степен.

Точно миналата година се прее*ах с тези ми мераци. Запазиха ми във ВИП-а един Хейнел в 8 маузер.
След това обаче , от НИТИ Казанлък пуснаха мухата , че имат на склад лимитирана серия от М76 (сръбския Драгунов , също 7.92) и като увиснах там да го чакам .... та изтървах и Хейнела и М76 (той още си е там , но нещо не могат да го пуснат в продажба).

Сега разгледах FNAR-а на Кенджиро.
Интересно , мачова цев пише го в наличност в Старфорс под индекс Browning BAR .308 Match .... легне ли ми и ще го взема.

_________________
Правилното хранене , редовното тичане и пълния отказ от вредни навици - могат да удължат Вашето жалко съществуване


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2018, 16:08       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
Dorssay написа:
tsb написа:
Да, те са и на друга цена, но аз тая Сайга 308 и да ми я подаряват няма да я взема.


Не е въпроса в цената.
Лично аз търся нещо кучешко и здраво за Зомби-апокалипсис, като мога да направя компромис с прецизността в някаква степен.

Точно миналата година се прее*ах с тези ми мераци. Запазиха ми във ВИП-а един Хейнел в 8 маузер.
След това обаче , от НИТИ Казанлък пуснаха мухата , че имат на склад лимитирана серия от М76 (сръбския Драгунов , също 7.92) и като увиснах там да го чакам .... та изтървах и Хейнела и М76 (той още си е там , но нещо не могат да го пуснат в продажба).

Сега разгледах FNAR-а на Кенджиро.
Интересно , мачова цев пише го в наличност в Старфорс под индекс Browning BAR .308 Match .... легне ли ми и ще го взема.


Разработвана е за конкурс за американската армия за взводна марксменска пушка,трябва оба4е сам да си прецени 4овек.
Много контролиран импулс назад при стрелба,дори и темпова такава,но си е пушка за оптика или поне добър бързомерец...

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2018, 21:44       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
minavasht написа:
11” не сваля скоростта чувствително, 7.5” цев май ги докарва почти докъм пистолетни скоростите.

А терминалната балистика на .223... тоест този "демидж", де го прави от стандартна цев… се дължи именно на голямата му скорост. А със скоростта от късоцевката каква ще е терминалната му балистика и съответно поразяващият ефект… това именно ми беше интересно. И да се сравни със същите късоцевки в 7,62х39... особено външните и терминалните им балистики... а не субективните усещания за комфорт при боравене и стреляне, както и за скорост на цикъла.

А ако някой утре извади "калашник" в .22 LR... това ще бъде най-комфортното и бързоциклещо SBR в целом мире… автоматичната стрелба няма въобще да се усеща... пък и в стандартен пълнител ще можеш да набъхтиш едно поне стотина патрона, де ще ти стъпват на някакви жълти стотинки, особено ако си ги произвеждат и африканците.
Щото нали именно това беше лайтмотивът на оригиналната тема... в Африка си правят .223... и да вземе Бай Вълчо сега да им спретне и един "калашник" в този калибър, че 5.56 нещо спичал с африканското джепанье.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2018, 22:09       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5471
ubboto написа:
И да се сравни със същите късоцевки в 7,62х39...
Тука съм публикувал скорости на едни и същи армейски патрони 7.62х39 (124 грейна, железен сърдечник), стреляни през 415 мм и 215 мм цев. Ако не ме лъже паметта - през 415 мм беше 713 м/с, а през 215 мм беше 600 м/с. Спомням си, че бях силно впечатлен, че почти 2 пъти по-къса цев даде само 20% по-малка скорост.

Нямам идея какво е положението обаче с .223. Нямам и железа за тестове PDT_Armataz_01_30

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2018, 22:21       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2658
Според един Хамерикански сайт / сравнявано с данните и изключително близки и верни/ :
55 гр м193 АР15

18 инча - 3200 ft/s
16 инча - 3100
14.5 инча - 3000
10.3 инча - 2700

За сравнение моята 14.5 арка с Фиоки 55 гр 223 / не 5.56/ прави 2950 ft/s /


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2018, 22:21       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Същата средна скорост… около 600 м/с... я дава и американецът от линка на Минаващия:

Изображение

… само че с двойно по-лек куршум.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2018, 22:43       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2658
https://www.swggun.org/5-56-vs-7-62/


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Авг 2018, 23:09       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Тишо, това е четено и в общи линии е ясно. Интересното в случая ми е сравнението в презентацията на двата калибъра през късоцевките или т.нар. short-barreled rifles. Идентична скорост с 7,62х39 от около 600 м/с, като при .223 като цяло имаме двойно по-лек проектил.


И, на въпроса:
Цитат:
These high-velocity bullets can damage flesh inches away from their path, either because they fragment or because they cause something called cavitation.
https://www.wired.com/2016/06/ar-15-can-human-body/

каква е минималната за .223/ 5,56 скорост, за да се случи "кавитацията"?
Цитат:
The bullet from an AR-15 might miss the femoral artery in the leg, but cavitation may burst the artery anyway, causing death by blood loss.


Всъщност, поразяващият ефект на временният раневи канал се дължи именно на кавитацията, а не на масата на проектила. Масата е фактор в цялостния поразяващ ефект дотолкова, доколкото участва в уравненията за кинетична енергия и импулс.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Авг 2018, 00:07       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
ken6iro написа:
И с трите,като наи много със 7,62.Определено .223 пе4ели за мен,като контрол и комфорт при ползване,имам усещането 4е самият цикъл там е по бърз,може и да бъркам.Аз коментирам от позицията на обикновен ползвател Осезаема разлика ,особено при по високо темпо…

Окей, вземаме тихи и спокойни лабораторни условия:

- полигон: кой какъвто има на разположение;
- разстояние: 10-15-25 метра и повече;
- цел: "А"- зоната на ИДПА мишена или кръг с диаметър от 8 инча или 20 сантиметра;
- положение: high ready, low ready… може и седнал на стол с гръб към мишената, без значение.

Понеже понастоящем нямам/ не ми се налага и да имам пълно бойно, и на теб ще ти е по-лесно само по тениска… "бийп" от таймерчето, и по 10 бързи в "А-зоната". Даже ще е най-добре от три различни дистанции да се пробва. Аз съм със стандартен нетунингован АК-47 /в .223 имам под ръка само АР-ки/, а ти каквото .223 калашоподобно набараш. После споделяме резултатите… като моите ще ги и заснема.


Като ми изпадне късоцевка в 7,62х39... с начале. Предложението ми е от чисто експериментаторска гледна точка... ей така, просто да се види колко по-лесно се стреля с .223. Че времената и попаденията ти ще са по-добри, е ясно... интересното в случая е аз колко ще изостана като време, за да ми се получи групата... и дали си струва с оглед на терминалната балистика на проектилите както през дългите, така и през късите цеви.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Авг 2018, 05:38       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
ubboto написа:
ken6iro написа:
И с трите,като наи много със 7,62.Определено .223 пе4ели за мен,като контрол и комфорт при ползване,имам усещането 4е самият цикъл там е по бърз,може и да бъркам.Аз коментирам от позицията на обикновен ползвател Осезаема разлика ,особено при по високо темпо…

Окей, вземаме тихи и спокойни лабораторни условия:

- полигон: кой какъвто има на разположение;
- разстояние: 10-15-25 метра и повече;
- цел: "А"- зоната на ИДПА мишена или кръг с диаметър от 8 инча или 20 сантиметра;
- положение: high ready, low ready… може и седнал на стол с гръб към мишената, без значение.

Понеже понастоящем нямам/ не ми се налага и да имам пълно бойно, и на теб ще ти е по-лесно само по тениска… "бийп" от таймерчето, и по 10 бързи в "А-зоната". Даже ще е най-добре от три различни дистанции да се пробва. Аз съм със стандартен нетунингован АК-47 /в .223 имам под ръка само АР-ки/, а ти каквото .223 калашоподобно набараш. После споделяме резултатите… като моите ще ги и заснема.


Като ми изпадне късоцевка в 7,62х39... с начале. Предложението ми е от чисто експериментаторска гледна точка... ей така, просто да се види колко по-лесно се стреля с .223. Че времената и попаденията ти ще са по-добри, е ясно... интересното в случая е аз колко ще изостана като време, за да ми се получи групата... и дали си струва с оглед на терминалната балистика на проектилите както през дългите, така и през късите цеви.


С удоволствие...оба4е пропускаш важни моменти:
1. Аз и Ти не сме еднакви,което губи смисъла на -колко по лесно се стреля с .223... аз за мен тая дилема я нямам,тебе те тревожи въпроса :-)
2.Не съм авеилабъл ат дъ момент а,когато ще съм ,такъв списък с неща за вършене са ми приготвили у дома,4е само ако удариш едно рамо за тежката работа ще мога да имам време за забавления :P PDT_Armataz_01_30

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Авг 2018, 05:50       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Online

Регистриран на: 25 Юни 2006, 06:57
Мнения: 1361
Ако и двамата се съгласите мога да заместя Драката, има и калашоподобно в 223. Ще снимаме всичко, да може и Драката да е съпричастен.

_________________
Живко Антонов
СК "Shotgun Masters"
Тяжело в деревне без нагана.
И с наганом - тоже тяжело.


Последна промяна strike на 04 Авг 2018, 05:55, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Авг 2018, 05:54       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
strike написа:
Ако и двамата се съгласите мога да заместя Драката, има и калашоподобно в 223. Ще снимаме всичко.

:tu: :armed:

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Авг 2018, 07:18       Заглавие:  Re: Калашник в 5,56
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2658
strike написа:
Ако и двамата се съгласите мога да заместя Драката, има и калашоподобно в 223. Ще снимаме всичко, да може и Драката да е съпричастен.

Тук ще помагам със заснемането :)



Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 91 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer