logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 26 Апр 2024, 08:22




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 247 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 17  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Сеп 2018, 11:51       Заглавие:  Re: HP vs soft targets
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 02 Сеп 2018, 18:46
Мнения: 98
.


Последна промяна Glock 21 на 28 Окт 2018, 00:57, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Сеп 2018, 13:17       Заглавие:  Re: HP vs soft targets
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
tsb написа:
Чакал ударен от около 120м. по ребрата с 223 фмж (не военен боеприпас, а обикновен 55 грейнов фмж дето се намира по магазините), реагира така все едно си му бил инжекция допинг - квичи, скимти и бяга...

T. Pavlov написа:
Категорично подкрепям горното /по-горното/ твърдение, като идентични са наблюденията ми и със 62 и повече гренови ФМЖ-та. Нещо повече - 5 килограмови зайци, 7-10 килограмови лисици, да не говорим за диви котки - изшити с ФМЖ от всякакъв калибър - обърнете внимание, дори с 300 ВМ,- бягат и си избягват...

Господа, без да имам ни най-малкото намерение да влизам в спорове с когото и да е от вас, заявявам на свой ред, че моите наблюдения са точно обратните:
1. Чакал, ударен в корема от 70 м с обикновен .223 (пушката г-н Павлов много добре я знае, защото той ми я одобри за покупка и съм я кръстил на него :P ) - все едно с катана беше изрязано всичко между гръдната клетка и задните бутове: черва, стомах, дроб, бъбреци... всичко беше изсипано от другата страна.
2. Лисица, ударена с армейски 7.62х54R в гръбнака в областта, където свършват ребрата - изстрелът я скъса на 2 части в зоната на попадението.

П.С.: горното в никакъв случай да не се счита за промотиране на лова с FMJ. Уважаеми ловци, моля ползвайте правилните куршуми!

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Сеп 2018, 16:34       Заглавие:  Re: HP vs soft targets
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 16:18
Мнения: 476
ubboto написа:
С 5,45х39 същото ли е?! Питам... щото той почти веднага след проникване започва да се превърта през задната си част... и дори в малко разстояние би направил доволно "демидж"... или поне така требе да е на теория:
https://www.youtube.com/watch?v=lawJIWrRcL4

Тоест, чисто теоретично... в по-дребни/ къси цели... 5,45х39 би трябвало да е по-ефективен от по-големите/ мощни калибри. Но на практика така ли е?



Това уточнение е дължимо, но 5.45 не ги слагам при класическите ФМЖ, поради кухината в носа. Имам доста изстрели в малка плът с тях и пораженията са ужасяващи - отворени гръдни кошове и изхвърлени вътрешности, ампутирани крайници и т.н.

.45кал. по обективни причини не може да се използва с късо по хищници - дистанция, скорост на придвижване, недобра осветеност ... Но по идентични като килограми цели наблизо, с ФМЖ си падат , но с ХП е доста по-енергично и отривисто.

Ивайло, еуфорията ми преди години около 223 бързо спихна със загубването на дузина дребни дивечи, поразени с ФМЖ. Пробвах всякакви теглови конфигурации, резултата беше консистентен - загуба, тяхна и на увереност, последващи прострелки, нови тестове с полуоблечени или куховърхи и възвръщане на самочувствието. Описаният от теб резултат би могъл да се дължи на среща преди дивеча на клонка и загуба на стабилността. С ФМЖ резултатите по дребна плът винаги са били плачевни, освен при среща с гръбнак или череп. Имам предвид всичко от .22 до 300 ВМР, с което съм стрелял.

_________________
СК "Арес" Пловдив .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Сеп 2018, 18:44       Заглавие:  Re: HP vs soft targets
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4036
Местоположение: Orlando, FL
Намерих накрая от тия Магтек Гардиън Голд 180 грейна, ще докарат другата седмица, ако не мине мечка път, в четвъртък ще видим как се представят паралелно с другите.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Сеп 2018, 18:51       Заглавие:  Re: HP vs soft targets
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
T. Pavlov написа:
Описаният от теб резултат би могъл да се дължи на среща преди дивеча на клонка и загуба на стабилността.
Хмммм.... Нищо чудно и така да е станало :confused: Предвид условията на изстрела - може точно това да е причината.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Сеп 2018, 20:29       Заглавие:  Re: HP vs soft targets
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
T. Pavlov написа:
С ФМЖ резултатите по дребна плът винаги са били плачевни, освен при среща с гръбнак или череп. Имам предвид всичко от .22 до 300 ВМР, с което съм стрелял.

Хубав и много полезен коментар, а и дискусия, особено за хора пребиваващи често в гората.
За дребната плът, е разбрано, но за по едра, защото понякога
/наистина рядко/ има срещи и с очи които гледат и носят между 100 и 180кг.
Имаш ли наблюдения там как се държи?
Стискам тук едни 9мм. 147гр. ФМЖ с плосък връх, които купих заедно с пищова.
Просто това имаше във магазина тогава и ги гушнах с пистолета и фактурата.
В предишни дискусии, коментара бе, че се търси максимално прехвърляне на енергията при контакт с тялото, а плоският връх, добре би прехвърлил енергията.
Тежината също.
Слава богу, погаждаме се с моите горски съседи и до сега са ми демонстрирали лоялност и респект, но знае ли човек, понякога стават изненади.
Все съм си мислел, че ще свършат работа, но.... Много се замислих, след тези коментари.
Как би се държал в по едра плът между 100и 200кг грубо.

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Сеп 2018, 22:50       Заглавие:  Re: HP vs soft targets
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 16:18
Мнения: 476
Ооо, горе писах за дългоцевни калибри. 357 маг. от късоцевните е минимума на който може да се разчита при среща с над 60-80кг. С 9пара всичко зависи от степента на раздразненост - може да счупи посоката, но може и да те идентифицира като източник на проблемите. Имаше една зависимост, която не обхваща доста субективни елементи и тя беше, че при 60кг, трябва да им се отдата 600джаула, при 100 - хилядо джаула и т.н. Драли сме шопари с калцирани или загноили в кожата или мускулите и 13 нули и бренекета.

_________________
СК "Арес" Пловдив .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Сеп 2018, 23:59       Заглавие:  Re: HP vs soft targets
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
Мда, понякога си избягват хайваните и си носят нулите като" армаган". Аз съм със 16ка, а там нулите са с една по малко.
Има го този момент, да си отнесат нещо за спомен.

Преди време някой колега беше постнал една статистика /Руска/, естествено Сибир, за възпиращ ефект на 9мм при Сибирска мечка.
С уточненито, че Сибирската, е два пъти по едра от нашата, там имаше две заключения.
Стрелба под 2м. Дистанция, Има фатален край за стрелящия, независимо от интензитета.
При общо 10 случая, 7 са спряли атаката.

Не помня какъв е бил финалът, при спряната атака, дали бягство или смърт за мечката, но Имаше уточнение, че споменатите стрелби обхващат период от началото на 20в. До ВТОРАТА С. В.
Като предположението беше, че избора на формати на проектили
/тогава/, е нищожен спрямо сегашният избор на патрони, както и че, барутите сега, са значително по "силови" спрямо сегашните.
Тогава, това ме караше да мисля, че 9мм. Посък връх, 147гр, е решение някакво.
Тук, при тестовете на Минаващият, говорят като недостатък пробивността, но и аз съм се нагледал на разни дебелокожи твари, дето им остава сърбеж подкожен, заради ниска пробивност.

Няма съмнение, че е добре да се предаде носената енергия върху целта, но ще бъда знчително по сигурен, ако плоският връх на тежък проектил,
пробие плътта и излезе, от колкото ако спре под първата кожа/козина.
За което говорихме по горе.
За това и попитах, ако имаш поглед, щото моето, е разсъждения повече, по споменатата 9ка, как би се държала, ако решат да проявят своеволие, моите горски съседи.

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2018, 01:30       Заглавие:  Re: HP vs soft targets
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Зависи от 9ката и от какво я стреляш.Аз за свине / че знам ли тия дни,пълно със свине / съм си приготвил една карабинка с 9мм кухарки от по-яките и малко пълнители с нормални патрони,за малки свинки.

Снимах ма ми големи снимките и форума бие контра.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2018, 01:39       Заглавие:  Re: HP vs soft targets
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4036
Местоположение: Orlando, FL
147 с плосък връх всъщност беше причинил сносни повреди по месоти и динята, не колкото ХП, но забележимо по-добре от 115 или 95 грейна плосък връх 380. Имаше и много по-висока пенетрация, и ако не се лъжа, бяха се завъртяло и бяха спрели пероенсилулярно в хартията. Мисля, че след динята бяха влезли без да се завъртят, и вече в молрата хартия се бяха извъртяли напречно.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2018, 08:10       Заглавие:  Re: HP vs soft targets
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
minavasht написа:
Намерих накрая от тия Магтек Гардиън Голд 180 грейна, ще докарат другата седмица, ако не мине мечка път, в четвъртък ще видим как се представят паралелно с другите.

Ами е това е...от тука тръгна всичко...сравнени с федерал при еднакви условия нещата ше се изяснят...
и да доуточним , че разглеждаме научно-физическо-механически нещата...и с примери кой как и защо носи...полицай в Европа в Америка в Бразилия ловец и прочие

Иначе умъртвяването на живо същество явно не е работа човешка а е Божия...
доказателства:

1. Доказан случай в Дакота ли беше 38ия показа /стрелян с 5 /ПЕТ/ .44 в гърдите ...приседнал само на пейката и се обадил на ченгетата и оживял...

2. Киро Японеца оцеля именно защото е стрелян с флоберка халоу пойнт ...и то в тила - областта на малкия мозък /няма по-смъртоносна област при гръбначно/ куршума фрагментира проникнали оловни фрагменти в мозъчната кора преставете си го...ама го оперираха и днеска човека е жив и здрав...

3. ТСБ и Тодор Павлов с .223 с .308 фмж стрелят лисици и дребни добитъци, а те бягат презглава...Дред с подобен 762по54 я разкъсва на две и с .223 я корми , но се оказало че закачила клонче костилката ...иначе пак щяла да избяга...
мани мани...

дотука извода ми е упражнения в стрелба редовно поне месечно един път и плоскоглави в 9мм ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2018, 10:25       Заглавие:  Re: HP vs soft targets
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 02 Сеп 2018, 18:46
Мнения: 98
.


Последна промяна Glock 21 на 28 Окт 2018, 00:56, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2018, 11:08       Заглавие:  Re: HP vs soft targets
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3149
Poseidon написа:



3. ТСБ ......... с .223 с .308 фмж стрелят лисици и дребни добитъци, а те бягат презглава..........


Посейдоне,
Изключително почтително те моля, ако се позоваваш на мое мнение да го цитираш правилно.
Прави ми впечатление, че неколкократно се опитваш да изопачаваш писаното от мен. Не е коректно.

Никъде не съм казвал, че аз лично ползвам ФМЖ в 223 и 308 за да стрелям лисици и дребни добитъци.
Казах -
tsb написа:
ще ти дам пример дето съм го виждал многократно
. Това, че съм го виждал не е равнозначно, че е мое дело.
Аз лично ползвам за ловни цели само боеприпаси/куршуми, специално проектирани за ловни цели.
И не ми се случва често да стрелям втори път.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2018, 11:20       Заглавие:  Re: HP vs soft targets
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3149
Poseidon написа:
....

2. Киро Японеца оцеля именно защото е стрелян с флоберка халоу пойнт ...и то в тила - областта на малкия мозък /няма по-смъртоносна област при гръбначно/ куршума фрагментира проникнали оловни фрагменти в мозъчната кора преставете си го...ама го оперираха и днеска човека е жив и здрав...

.... ...


Това с какво е стреляно по тоз чивяк, ти предполагам го знаеш от първа ръка единствено число, примерно щото си бил част от оперативно-следствената група, водил си разследването по случая, бил си съдебен лекар или балистик по делото назначен да извърши необходимите експертизи, чел си материалите по делото лично, да речем като защитник?

Или го знаеш от агенция ЕЖК - "една жена каза"?

Ако наистина е стреляно с "флоберка халоу пойнт" - немам коментар.
Аз лично "флоберката" отдавна съм я отписал за всякакви ловни цели поради причина, че я смятам за немощна и импотентна според моите разбирания и виждания.
За протокола - имал съм две "флоберки" - 22LR & 22WMR, ползвал съм ги доста време, видял съм какво могат и какво не могат. Вече ги нямам.
И поради тази причина минах на 22 хорнет и 223рем.
Принципа ""right tool for the job" си е в сила и при лова. Без значение какво точно ще "ловуваш".

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2018, 11:48       Заглавие:  Re: HP vs soft targets
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3149
ubboto написа:
Poseidon написа:
са...аз не знам как да помогна на тебе Геле...

Като отделиш тестовете на Дреда, Минаващия и който друг се наеме да се стреля/ тества/ снима… в отделна тема. Щото ако искам пак да хвърля едно око на тестовете на Дреда, примерно… да превъртя назад 3-4 страници… а не 30 - 40. Или да ги търся с години назад. Даже може да се закачат най-отгоре на раздела.

А за мнения/ общи приказки/ сравнения… на тема "холоупойнти", "софтпойнти" и пр… да си има друга обособена тема.


Абсолютно!
Да не я спамим (в това число и аз :oops: ) тая тема с тестовете на минаващия!

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 247 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 17  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: klegein и 45 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer