logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 23:42




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Фев 2018, 17:57       Заглавие:  Re: Anschütz 2013 Lilja barrel
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
cz85 написа:
Снайпер да уцели десетката.


Не оставай с впечатление, че само моята го може! По принцип, всички пушки за спортна стрелба би трябвало да го могат и повечето са го можели, когато са били в кондиция. След като я загубят, клубовете ги продават на физически лица. Такива са Аншютците от ОСО, тези от СК "Академик" и др. При положение, че десетката на 50 м. е 10,2 мм. и се стреля без оптически мерници, а се разчита само на прецизността на окото и като се има предвид, че се стреля от ръка, без никакви опори и упори и въпреки това нерядко на големи състезания се улучват 60 десетки от 60 възможни, очевидно е, че нормалната групираност е подобна на показаната от мен.
За да се постигне обаче тази групираност, хубавата цев е необходимо, но не достатъчно условие.
Снимах паспорта с прострелката на Аншютца ми, с който се състезавах края на 80-те години.
Другата снимка е на прострелка от 40 изстрела в една мишена на Грюниг и Елмигер, а последните четири снимки на на паспорта на пневматичната ми пушка (всъщност е на клуба) от темата за Държавното първенство 2018.


Прикачени файлове:
IMGP0010.JPG
IMGP0010.JPG [ 912.67 KiB | Прегледано 8297 пъти ]
IMGP0013.JPG
IMGP0013.JPG [ 1016.51 KiB | Прегледано 8297 пъти ]
IMGP0019.JPG
IMGP0019.JPG [ 942.54 KiB | Прегледано 8297 пъти ]
IMGP0020.JPG
IMGP0020.JPG [ 976.94 KiB | Прегледано 8297 пъти ]
IMGP0022.JPG
IMGP0022.JPG [ 1.11 MiB | Прегледано 8297 пъти ]
IMGP0024.JPG
IMGP0024.JPG [ 978.52 KiB | Прегледано 8297 пъти ]

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Фев 2018, 20:19       Заглавие:  Re: Anschütz 2013 Lilja barrel
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
cz85 написа:
Твоята обича най- скьпите

cz85 написа:
Каква е дистанцията на групите на хартията? Как , колко често и с какво чистиш тази пушка?

Дистанцията е 50 метра. Това е стандартната дистанция за дисциплините по спортна стрелба с малокалибрена пушка.
Тя и с по-евтини може да стреля, ама резултатът, няма да ми харесва! В България знам за три пушки с цеви Лиля, в калибър .22LR. Едната е моята, другата е на Иван Касабов (http://buffalo.dir.bg/_wm/gallery/?df=758397), поставена на цевна кутия от Аншютц 1807 и третата е на Блайкер-а на Ризов.
И трите стрелят страхотно!
Тъй като на Касабов я доработвах, за да я присъединя към кутията, при поставянето й между центри констатирах практически съвършен контур - максималното радиално биене, което измерих приблизително в средата на контура, беше 0,03 мм.!!! Тази процедура наложи на неговата и направата на дулна фаска. (оригинално са само с корона 11 градуса) До тогава такъв прът, дълъг 530 мм., с толкова малко биене не бях виждал. Как го постигат, не знам. Явно в заготовката няма почти никакви напрежения, за да не се измята при обработката. От външната страна финишът е от шлифоване, а не от полиране. Надявам се и моята да е такава, защото не съм я проверявал, заради липсата на фаска. И на моята и на Иван диаметрите заковават точно на 22,50 мм. по цялата дължина.
До там са стигнали от Лиля, че вероятно да не вкарват напрежения при клеймене, надписите са изрязани на гравирна машина, а номерата са клеймени на пластинки, които са залепени на цевите.
Някой ще каже "Тия са се престарали. Има една пушка, дето отворът й не излиза отпред в средата, ама стреля добре." Чувал съм тези лаически твърдения, както съм виждал и пушката. Това може и да е така, но за 5-10 изстрела. След леко прогряване или лятото, като я пече слънцето, центъра на групата почва да пълзи на някъде. Ако забавиш темпа (изчакваш вятъра, почиваш, бави ти се смяната на мишената и т. н.) започва да се връща. Да, ама по време на състезанието нямаш право на пробни. В спортната стрелба примерно "60 изстрела легнал" упражнението е 60 мин. Т. е. ако почнеш в първата секунда и завършиш в последната и стреляш равномерно като машина (което никога не става), имаш по 60 сек. за изстрел с презареждането, прицелването и смяната на мишената - доста интензивна стрелба. И ако си налетял на някоя разностенна цев, си обречен, без значение каква група прави от 5 или 10 изстрела.
Тези неща (и много други) ги обясняваха на семинара на ELEY по време на Световната купа по бенчрест в Пилзен 2013 г. Ако Касабов чете форума, да потвърди. Лекцията беше подкрепена с видео от тестовете, с три тестови цеви, от различни топ производители, с всяка от които са стреляни по 600 изстрела с еталонна серия патрони, за 10 часа, като всяко едно попадение е маркирано на електронна мишена. Резултатът е такъв, какъвто се очаква - най-разностенната отворила сумарната група (по памет) около 27+ мм. но и при нея коя да е извадка от 10 поредни изстрела не надвишава 14 мм. Иван беше толкова впечатлен, че помоли лекторите да му направят копие на презентацията, но му отказаха. Изследването и резултатите били фирмена собственост.
Той може да допълни нещо и за прострелките. Стреля с R50 на RWS. Специално ходи до изпитателния им център в Германия за да избира серии. Може да ви покаже и прострелки на електронна мишена и групите на неговата (не по-лоши от на моята, а някои и по-хубави!).

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Фев 2018, 21:01       Заглавие:  Re: Anschütz 2013 Lilja barrel
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
cz85 написа:
Как , колко често и с какво чистиш тази пушка?

В една друга тема бях направил малко лирично отклонение, което ще копирам:
buffalo_gt написа:
Иначе за чистенето - до преди няколко месеца ползвах само WD-40 и специални кечени цилиндърчета, препоръчвани от Bleiker (той даже си има в сайта отделен раздел с инструкции за почистването - подробно, стъпка по стъпка). Нужен е и водач (ползвам оригинален на Аншютц) и специален накрайник за шомпола. Тъй като цевта е стреляла само със спортната върхова серия на ELEY, при чистени почти нищо не излизаше. В началото дори се притеснявах, дали правя всичко както трябва, защото при предишните ми аншютцови цеви винаги си излизаше черно. Дори периодично (на 1000 изстрела, според инструкциите) съм ги чистил с месингова четка.
Откакто видяхме обаче, в Марибор с Касабов миналата година, че над 90% от елита в стрелбата с .22LR ползват Rimfire Blend на Boretech, преминах на него.

Ще допълня - чистя я след всяка стелба. На същия ден!

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Фев 2018, 22:31       Заглавие:  Re: Anschütz 2013 Lilja barrel
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Ето, само това са инструментите.
Прикачени файлове:
IMGP0028.JPG
IMGP0028.JPG [ 928.1 KiB | Прегледано 8266 пъти ]

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Фев 2018, 23:38       Заглавие:  Re: Anschütz 2013 Lilja barrel
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Yank написа:
Освен това гледам, че състезания се провеждат и на открито. Как четете вятъра и какви корекции предприемате при определен вятър. Използвате ли се балистични изчисления.


По правилник, състезанията по спортна стрелба с малокалибрена пушка задължително се провеждат на открито (изключвам финалите). В правилника пише, че дистанцията е 50 м., като минимум 46 от тях трябва да са на открито.
Когато има вятър и особено ако е силен, стрелбата е трудна и я печели почти винаги най-опитният. Стрелците се ориентират за посоката и силата на вятъра по флагчета. За да се унифицират показанията им, т.е. за да си изгради стрелецът някакъв критерий при каква сила на вятъра (какво положение на флагчето) колко се отклонява попадението, плътността на платнените им ленти в г/дм2 е регламентирана в правилника. Лошото е, че вятърът не винаги е чисто страничен и променя силата и посоката си, а по време на зачетната стрелба, стрелецът няма право на пробни изстрели. Утежняваща е ситуацията, когато по време на състезанието завали и дъжд. Тогава флагчетата натежават и отчитат само много силен вятър и то неточно.
Все пак, вятър, невятър, трябва да се стреля. Всеки стрелец, в зависимост от опита си в тренировките си е изградил някакъв стил на стрелба в такива ситуации. Когато е правилен, има успех, когато е рисков, обикновено води до провал. На рисков стил залагат по-неопитните стрелци, на които не им се вярва,че един среден по скорост -около 4 м/с страничен вятър, ще отвее куршума на 50 м. с около 2,5 сантиметра, а това е попадение в 8-цата! Само едно такова попадение на голямо състезание на легнал и вероятно си вън от играта! Ате пробват по два - три пъти, докато се убедят, но вече е твърде късно.
Не мога да коментирам стила на други, но мога да споделя някои детайли от моя.
Той, в общи линии се състои в следното:
Непосредствено преди състезанието наблюдавам флагчетата. Какво е най-често заеманото им положение и с каква сила е най-продължително духащият вятър. На пробните изстрели, коригирам пушката си така, че при най-често духащия възможно по-слаб вятър (въпрос на правилна преценка), да е в десетката. При зачетните изстрели, внимавам да стрелям при избраното положение на флагчетата. Случва се обаче, по по време на стрелбата, вятърът да се промени и то трайно. Тъй като се стреля с диоптрични мерници без увеличение, не можеш да се прицелиш малко на една страна и да компенсираш примерно един сантиметър. Затова правя корекция на мерника - колко точно - зависи от конкретния вятър и предположението за евентуалното отклонение (пак опираме до натрупания опит). При много големи разлики в силата, трябва да се дава и височинна корекция. Ориентировъчно: на три клика странично - един клик надолу или нагоре, в зависимост от посоката на вятъра. И тук е важно да вметна, че за да не се променят изградените навици на стрелците, във връзка с темата, пушките за спортна стрелба, без значение немски ли са или американски, се правят с десни нарези.
Така, както го написах звучи сякаш съм безгрешен, но не е вярно. Бъркал съм често в преценките си и занапред вероятно ще е така. Надявам се само да е по-малко от другите!

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Фев 2018, 00:26       Заглавие:  Re: Anschütz 2013 Lilja barrel
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
cz85 написа:
Жоре каква е вьзможноста да се докарам ( другия месец се прибирам до БГ и вьобще не ми е ясно как и дали може да се помькне и пушка до БГ за сравнение с твоята)до теб и да я видя?


Заповядай! Пречка от моя страна няма. Иначе да си носиш тук пушката, мисля, че ще е голямо приключение, граничещо с подвиг!

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Фев 2018, 00:54       Заглавие:  Re: Anschütz 2013 Lilja barrel
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 08 Дек 2014, 01:10
Мнения: 572
Ок супер.Ще се радвам да се видим.Златарица ей го кьде е .Има много информация която може да се изтиска от теб.Стрелкова имам впредвид,другото с машинките не е за мен. Единствената причина беше да сравня моето пушле и твоето на менгемето и затворения тир . Моето е гаражно дело на един местен самозванец , изпьлнена по мой най-тьнки като цени изисквания. Цев-куча марка SHILEN и т.н. Засега в наше село всички кригери, лилджи и прочие ги отвявам(други критерий,правила,условия ит.н.) Между другото RWS имат затворено 1 километьр стрелбище ако не се льжа. С техните 75 годишни партити(опреден лот) на 50 метра нямам равен в квартала :D Но само на 50 м , ако трябва да вкарам всичко друго от 25 до 100 метра черния мач бие рибата.Преди и аз чистех всеки пьт след мач, така ми беше препорьчано от майстора, сега няма да я чистя няколко сьстезания да видя какво ще стане.Аз спирам да пиша :oops: само спамя тук , ти обаче не спирай. Мноооогоооо ценен си тук.

_________________
Blade™ написа:
Да живее камшика! Удриййй! Бой по путката с черпака!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Фев 2018, 01:08       Заглавие:  Re: Anschütz 2013 Lilja barrel
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
cz85 написа:
Златарица ей го кьде е .Има много информация която може да се изтиска от теб.Стрелкова имам впредвид,другото с машинките не е за мен. Единствената причина беше да сравня моето пушле и твоето на менгемето и затворения тир .



Да ми дойдеш на гости - може! Да постреляме някой мач бенчрест на открито - също. Но тунелът със стенда е на клубното стрелбище в Пловдив (АСК "Тракия"). Та ако толкова държиш да сравняваш, ще трябва така да нагласим нещата, че да направим срещата там. Иван Касабов също е в Пловдив, така че може да се запознаеш и с него.

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Фев 2018, 08:21       Заглавие:  Re: Anschütz 2013 Lilja barrel
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Зароди се интересна дискусия, която съвпада с моите последни теоритични занимания на тема прецизност и акуратност при стрелби на далечни разстояния (книгата е на Bryan Litz). Методиката е с компютърни модели с намиране на степен на вероятност за постигане на целта при различни фактори (например вариации на оръжие, дулна скорост (Muzzle Velocity - MZ), вятър, кант и др.)

В примерите за MV разглежданата променлива е Стандартно Отклонение (Standard Deviation - SD). Например при SD от 10 fps вероятността за попадене в 5" кръг на 700 ярда е само 50%. При по големи стойности на SD от 15 fps тази вероятност пада до 41% и вече при 20 става 34%. Ето защо, боравйки с .22LR исках да меря скоростта и за сега не съм успял нито с фотосензорните нито с индуктивните хронографи. Другият метод който приложих за проверка consistency на патроните е да меря теглото на всяко патронче на ELEY (най високия клас) с високо прецизна везна. Оказа се, че от 100 патрона имах поне 4 вида тегла (закръглявах ги до цяла цифра с други думи +/- 2 грейна). Погледнато в проценти, отклонението за мен е пълно разминаване между цена и качество. Напълно съм съгласен, че другите производители, разбира се, са по лоши.

Ако някой е правил подобни "изследвания" любопитно би било за някакви резултати.

ESP - по къс патронник и куршума влиза в нарезите. Знам, че и бенч рест стралците го практикуват. От релоудинга знам, че най добрия siting die is the rifle chamber. Обаче абсолютно всички релоудер хора практикуват по 10 до 15 хилядни дистанция от нарезите (may be to offset eventual dimensional discrepancy) . Каква разликата/предимствата и защо - отдавна търся обяснени?

Вятър - присъствах на един семинар с преподавател от снайперска величина. Имахме и стрелби при променлив вятър с около 15-20 MPH (40 и повече М/С) - насрещен и попътен вятър. Даде практически съвети за определяне величината косиносовата съставка (90-те градуса). Полезно беше да "уцелваме" реалния ватър наблюдавайки байраците и маранята. Интересна беше дискусияат как да се коригираме - една школа държеше на прицелване по краищата на мишената за компенсация другата беше с промяна (кликс) на мерните прибори. Интересна беше и дискусията как да търсим истинската посока наблюдавайки маранята.

Ето и един пример - статистики при грешно определяне на ефективната сила на вятъра (90 градуса) вероятността за точен изстерл на 1000 ярда с определен заряд.
+/- 1, 2, 3, 4, 5 MPH съответно 100, 100, 88, 69, 56, 45 %.

Цеви - в много форумни дискусии за .22 LR почти всеки (тези всеки имат поне 4-5 rifles) твърди, че всяка отделна пушка си харесва определени патрони. Има ли някакво добро обяснение?

Жоро, извинявай. Предполагам, че си зает ама сам се натопи в този висок пилотаж. А може би това ще ти помогне да подготвиш материали за евентуални бъдещи семинари. :tu:

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Фев 2018, 11:12       Заглавие:  Re: Anschütz 2013 Lilja barrel
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
https://www.bleiker.ch/files/documents/ ... d_Eley.pdf

А ето и световния рекорд за група от стенд. Пушките Bleiker се сглобяват с цеви Lilja. На страницата на фирмата има формуляр за поръчка само на цев.

https://www.bleiker.ch/?lid=1#!11

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Фев 2018, 15:03       Заглавие:  Re: Anschütz 2013 Lilja barrel
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Един човек написа в една друга, вече заключена тема:

Мотивите на Аншутц за това освобождаване на цевния канал под резбата са съвсем други. При нарязване на дулна резба на студено кована цев, диаметърът на цевния канал намалява, получава се нещо като шоково стеснение. Някои смятат това за полезно, други - обратното. При 'бутонираните' /button-rifled/ цеви, каквито са тези на Аншутц - става точно обратното, получава се дулно разширение, което е категорично недопустимо.

Без да пренасям дискусията тук, тъй като става въпрос за Ашютцови цеви, явно не знае, че ловната гама на тази фирма е с ковани цеви, а само спортната е с бутонирани. От там и грешните заключения, подвели и един друг, уважаван от мен човек, да се изкаже в тон с тази заблуда.


Прикачени файлове:
IMGP0029.JPG
IMGP0029.JPG [ 896.7 KiB | Прегледано 8182 пъти ]

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Фев 2018, 15:37       Заглавие:  Re: Anschütz 2013 Lilja barrel
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 08 Дек 2014, 01:10
Мнения: 572
buffalo_gt написа:
Да ми дойдеш на гости - може! Да постреляме някой мач бенчрест на открито - също.
Това ми стига.За бенчреста на открито ще ми сбьднеш моята детска мечта. Забравяме за тунела. Имам и други задачки, няма да ми стигне времето.

_________________
Blade™ написа:
Да живее камшика! Удриййй! Бой по путката с черпака!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Фев 2018, 23:18       Заглавие:  Re: Anschütz 2013 Lilja barrel
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
Yank написа:
Другият метод който приложих за проверка consistency на патроните е да меря теглото на всяко патронче на ELEY (най високия клас) с високо прецизна везна. Оказа се, че от 100 патрона имах поне 4 вида тегла (закръглявах ги до цяла цифра с други думи +/- 2 грейна). Погледнато в проценти, отклонението за мен е пълно разминаване между цена и качество. Напълно съм съгласен, че другите производители, разбира се, са по лоши.


Това, че теглиш патроните .22LR, според мен не е коректно. По този начин ти теглиш съвкупност от масите на няколко компонента, които не са равнопоставени спрямо масата си. Например, грешка от 0,1 г. при куршума е по-незначителна от същата грешка, но при барута. Освен това, спортните патрони имат обмазка на куршума за предотвратяване на заоловяването, която видимо е с различно количество по куршумите дори от една и съща кутийка. Последното, разбира се, не оказва никакво значение на качеството на изстрела, но те лъже при твоите статистически изследвания.
Не подценявай ELEY! Димитър Спасов, оръжейник на Националния отбор и мой добър приятел, многократно е посещавал завода им и изпитателните им центрове и ми е разказвал, че роботизирана система следи стойностите и сортира всеки куршум по 400! параметъра, един от които е масата му, а по-интересното е, че повечето са разни размери на дънната част.
Скорости не съм мерил, но предполагам, съдейки по групираността, че отклоненията не са големи. Все пак, струва ми се, че знам един човек, който е правил такива измервания, като в същото време е следил и къде се отклонява съответното попадение. Николай Атанасов се казва. Стрелец е от малокалибрения бенчрест и е от Бургас. Не знам дали чете този форум, но ако е така, вярвам ще се включи с неговите наблюдения.
Мога да споделя обаче, какво ми каза Сергей Мартинов - Олимпийски шампион от Лондон на "60 изстрела легнал" . "Мен ме интересува само групата да е малка! Нищо друго не ме интересува!" Той стреля с "Олимп". http://buffalogt.snimka.bg/sports/sport.478708.25266414
Касабов пък, стреля с R50 и групите не са по-лоши от тези на ELEY Tenex EPS. От последната Световна купа по бенчрест взе една кутийка Lapua X-act, ей така, за проба, защото ония от щанда на Lapua твърдяха, че каквито и да вземе, все ще са хубави. И наистина! Може да е случайност, да е улучил слепешката серията, ама дано да чете и да покаже групите от стенда! Така, че не мисля, че Lapua X-act са по-лоши от ELEY Tenex EPS. Напротив! Въпреки шумната реклама, че държат рекорда за група, все повече състезатели се ориентират към тях. Мисля още, че основният им недостатък е по-високата им цена спрямо ELEY Tenex EPS.

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Фев 2018, 03:57       Заглавие:  Re: Anschütz 2013 Lilja barrel
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Бъфало, производителя за .22лр препоръчва друго за чистене...

http://riflebarrels.com/support/22-rimfire-maintenance/

In a match-grade stainless steel hand-lapped barrel, leading is an almost nonexistent problem. Powder fouling is minimal too.

това добре...обаче

It is possible however to have an accumulation of fouling in the leade area in front of the chamber. A build up here is detrimental to top accuracy.

трябвало да играе и солвент и бронзова /не месинг/ четка на 200 300 изстрела /четката трябва да е /износена/ ползвана доколо разбрах

We suggest cleaning in the following manner. After approximately 100 rounds push a dry loose patch through the barrel from the breach end. This pushes out loose fouling. Then take a tighter dry patch and work it back and forth about 10 times in the leade area, pushing it out of the barrel at the muzzle end when finished.

Every 200-300 rounds a loose (worn out) 22 caliber bronze brush, wet with solvent, should be worked back and forth in the leade area with short strokes and withdrawn from the chamber end. If there is any evidence of lead in the barrel then brushing the full length of the barrel with solvent is suggested.

Match quality bullets have a wax coating on them that aids accuracy. It may take 10-50 shots to “lay” a good coating of it down in the barrel and using solvents will only remove this desirable wax coating.


и Лиля тоя солвент препоръчват
The solvent we use and recommend for our barrels is Butch’s Bore Shine.

$26 с доставката
https://www.ebay.com/itm/Butchs-Bore-Sh ... xy-WxTEPNC

много интересни са им препоръките за чистене на муницията с централно възпламеняване / куршуми с ризи/
http://riflebarrels.com/support/centerfire-maintenance/
Пак същия солвент, /отделял и олово и мед и нагара , но препоръчват и тези абразивни пасти J-B paste или Flitz или RemClean , но не редовно, а на 1000 изстрела и само около гърлото на куршумния вход.
шомпол с полимерно покритие било най-добре и пак бронзова четка /никога четка от неръждаема стомана/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Фев 2018, 09:00       Заглавие:  Re: Anschütz 2013 Lilja barrel
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
buffalo_gt написа:
По този начин ти теглиш съвкупност от масите на няколко компонента, които не са равнопоставени спрямо масата си.


Простият факт е, че като им се махне смазката едно качествено производство би трябвало да няма никакво отклонение. Единсвено, което може да се мести в цялто тегло е барута. Дори и половин грейн разлика ще направи flyer. Както казах моите статистики дадоха доста неприемлив +/-.

И бъди сигурен, не подценявам ELEY (най доброто са на пазара), само че както ти описа изизсква многбройни тестове и разфасоване за да се намери най постоянното представяне. Аз бих включил в тези тестове и мерене на скоростта, което е истински показател за нивото на постоянство на траекторията при всеки изстрел, поне така се описва в балистичните учебници.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 56 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer