logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 27 Апр 2024, 08:41




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Мар 2024, 16:16       Заглавие:  10 sub second shots from 7 years challenge
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
Наскоро ми бе споделено това предизвикателство и на когото му е интересно може да го пробва.
10 последователни изстрела в зона А (аз имам едно С) на USPSA мишена от 7 ярда.

https://youtu.be/PVrzYxP1jQs?si=402bxpg0ojuPYGaV

Най-бърз изстрел - 0.84
Най-бавен - 1.00

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Мар 2024, 14:29       Заглавие:  Re: 10 sub second shots from 7 years challenge
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
От затворените американски стрелкови групи, в които членувам:

Изображение


COM “A” = Center Of Mass “Alpha” (USPSA target). Или 10 поредни "алфи" на 7 ярда/ 6,40 метра от скрито носене за под 1 секунда всеки изстрел.

Браво, Иво! И аз пробвах веднъж на края на тренировката, всички изстрели под 1 секунда, но само 5 "алфи". Зоната ми на комфорт е около 1,25 - 1,30 сек. за първи бърз и точен изстрел от скрито носене по тази цел на съответната дистанция. И за под 1 секунда ще станат 10/ 10 "алфи", но трябва целенасочено да поработя именно по това направление от базовата техника.

Което и имах предвид като си приказвахме миналия път, че левълът отвъд Голямата вода вече се вдига не с години, а с месеци! Преди 2-3 години примерно (понеже се стремя постоянно да се ъпдейтвам) - такива изстискани откъм време и трудност упраженения в ефира нямаше.

А ето това е и ъпдейтнатият MEC: https://www.ctt-solutions.com/documents ... 2Dk7Wp840o

Като почнем да го стреляме, може да го отделим в нова тема. Вкарани обръщания на 90 градуса, стрелба от движение оттегляйки се и пр.

Ако човек желае сам да се види къде се намира като приложен стрелец (да не се бърка със СПОРТЕН) на фона на ГЛОБАЛНИЯ левъл - това са стандартите!

Проблемът за мен е, че с това бясно вдигане на левъла, ако не държиш постоянно едни 80% минимум от левъла на най-добрите - наваксването после става невъзможно! Оставаш си завинаги едно намусено мрънкало у наше село, на което все някой друг му е крив - таймерът, "дрилчето", неразбиращите неговите концепции за тактика и пр.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Мар 2024, 21:15       Заглавие:  Re: 10 sub second shots from 7 years challenge
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
ubboto написа:
Браво, Иво!.....

:tu:
ubboto написа:
А ето това е и ъпдейтнатият MEC:

Интересно, ще се пробва :armed:
Само трябва да си принтна указанията, че много омотана работа ми се чини това - па надясно, па наляво, горе, долу... :D
Това си е за хора като "бомбардира" с инженерно и аналитично мислене ;)

Утре ми е ден за стрелба и съм планирал да врътна новото упражнение на Т-Клас, та ако остане време и МЕС-а може да го направим.

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2024, 08:17       Заглавие:  Re: 10 sub second shots from 7 years challenge
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
Ivo 77 написа:
Само трябва да си принтна указанията, че много омотана работа ми се чини това - па надясно, па наляво, горе, долу...

Сетих се за първото си стрелково видео, отпреди 14 години... PDT_Armataz_01_22 : https://www.facebook.com/angel.zlatanof ... 2680585394

Сега на четириплети, има и стрелба с движение назад, като на втория скоршийт оценката ти е на "хит фактор"... демек, няма горна граница на пърформънса.

Дай го насам Т-Клас упражнението, плз.! Да преценим, дали има смисъл да се хабят патрони там.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2024, 19:31       Заглавие:  Re: 10 sub second shots from 7 years challenge
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 540
ubboto написа:
Дай го насам Т-Клас упражнението, плз.! Да преценим, дали има смисъл да се хабят патрони там.

Ето го: http://www.thegunman-bg.com/forum/viewt ... 13&t=23486

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Мар 2024, 00:41       Заглавие:  Re: 10 sub second shots from 7 years challenge
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
ubboto написа:
Дай го насам Т-Клас упражнението, плз.! Да преценим, дали има смисъл да се хабят патрони там.


Ми, според мен има смисъл, на мен лично ми харесва.
Пробвай го и ти. Мисля че ще ти хареса и на теб :tu:

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Мар 2024, 23:13       Заглавие:  Re: 10 sub second shots from 7 years challenge
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
Ivo 77 написа:
Ми, според мен има смисъл, на мен лично ми харесва.
Пробвай го и ти. Мисля че ще ти хареса и на теб

На мен винаги ми е било против религията да стрелям глупости/ недомислици, а и на тия години тепърва да тръгна да се променям като личност - просто няма как да стане!

Още американските SWAT инструктори като идваха редовно в БГ (2013 г. за последно), стрелбата от укритие трябва задължително да ти отговаря на едно много важно условие:

- де презентираш МИНИМАЛНА част от тялото си от укритието. С две думи, аз ако съм отстреща - трябва да мога да ти виждам само 1/3 от главата, оръжието и пръстите. А ти трябва да виждаш 1/2 от мене. Нещо такова: https://www.youtube.com/watch?v=Qe74mXAUxbA

А за да ти се получи всичко това, задължително трябва да правиш SHOULDER TRANSITIONS с пушката, а с пищова отляво трябва да обръщаш хвата на ЛЯВА ръка!

В състезателен формат вече - дистанция 20 метра. Цел: ФБР мишена. 3 точки в 7,5х7,5 см. квадрата; 2 точки 7,5х15 см. правоъгълника; 1 точка другаде в "бутилката". Това си е ЛИЧНО мое оценяване, за да е по-трудно. Пак се гони ХИТ ФАКТОР, близката позиция е на 10+ метра.

Нещо такова се получава с карабината: https://www.tiktok.com/@angelzlatanov76 ... Qn5nbN7Hh4

И с пищова: https://www.tiktok.com/@angelzlatanov76 ... Qn5nbN7Hh4


п.п. Днес в Москва, като ТАКТИКА, за първи път имаме ГРУПОВО АКТИВНИ СТРЕЛЦИ! Не са мириканските "самотни вълци" - откачалки, а добре сработена и подготвена група с "калашници". Та, и като РАБОТНИ концепции да се мислят и да се правят глупости - аз лично ще пропусна!

Ако ще е само за бързина и точност - в Неделя примерно сме на ИПСЦ.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Мар 2024, 09:28       Заглавие:  Re: 10 sub second shots from 7 years challenge
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 540
Колега Убото никой не ти пречи да изпълняваш Н-дрила със смяна на рамото и стрелящата ръка на пистолета :D Просто на мен с оптика ми е по-сложно. На някои колеги им се получава, даже и времето им е по-добро. Целта на дрила е да се отработят само СТРЕЛКОВИТЕ елементи, като по възможност се изключат останалите (Като "припкане по цвички на разкалян терен" показано в твоя клип. Някой ще сложи шпайковете и ще вдигне хит-фактора двойно :D :P Това е несериозно!).
"Рязането на тортата" е друг момент и още не сме открили начин, как да го направим достатъчно формализирано и лесно за оценяване.

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Мар 2024, 11:13       Заглавие:  Re: 10 sub second shots from 7 years challenge
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
Първо, колеги, моля да си казваме мнението без използване на епитети - "глупости", "цвички" и т.н., защото сега ще се включи и IvoIII с "милиционери" и "профани" и темата направо може да я местим в социалния раздел.

УБО, не гледай ИЗПЪЛНЕНИЕТО на упражнението, а неговата идея, а на мен тя ми харесва - стрелба от различни положения, отляво, отдясно, преход от мишена към мишена, работиш върху контрол, моторика. Упражнението е доста комплексно и за да се справим добре много елементи трябва да са на ниво.
Това, с което съм съгласен е, че е добре да се изпълнява "тактически правилно" - смяна на водещ крак, рамо и т.н., но както и "Баян" каза, не пречи всеки да го изпълнява както му се струва най-добре.
Аз с карабината именно това смятам да правя - ще сменявам крака, колене, рамене (само, че с по два или три изстрела, защото иначе много пара).
От друга страна, бих стрелял всичко (дори и да не ми харесва напълно и стига да не е някаква безумна идиотия), което е измислено като стрелково упражнение от българин или българска организация - просто от уважение и за подкрепа.

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Мар 2024, 12:52       Заглавие:  Re: 10 sub second shots from 7 years challenge
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
Ivo 77 написа:
Това, с което съм съгласен е, че е добре да се изпълнява "тактически правилно" - смяна на водещ крак, рамо и т.н., но както и "Баян" каза, не пречи всеки да го изпълнява както му се струва най-добре

Въпросът в случая не опира до субективно "смятане" какво е по-добре, а до презентиране на МИНИМАЛНА част на тялото ти от укритието. Което няма как да стане, ако отляво не обърнеш пушката на ляво рамо, а пищова не го прехвърлиш в лявата си ръка.

Навремето (преди 10+ години), това го правехме с еърсофт. Аз от другата страна с еърсофта (по-мощния), един отляво с дясна ръка - топчето в челото (над очилата и маската за зъбите), още помни цицината.

В БГ вече вече се намира и FX .223, запъни се един ден с карабината от другата страна на укритието - и на сумати народ ще им се пренаредят концепциите за норматив.

Що се касае до "припкането", само в Т-Клас може да се види стреляне, което минава за военно-приложно - изтъпанен в цял ръст на открито. Или тичай бързо до укритие (движещата се цел е по-трудна), или веднага лягай долу на земята (за да си по-малка, и съответно по-трудна цел). Вземете за пример от укиранците/ Игорь Бондар една сцена за "тактически калаш" - движение, стрелба от укрития, всичко е както си го пише по дебелите книги.

Оптиката не ми е удобна, ми, сигурно 100 пъти споделих, че за CQB бързомерът е далеч по-удачен вариант от "вариото". Не било така, ми окей, живи и здрави!

На тия цени на аммо-то, всеки сам да си преценява какво и как да стреля, щото занятието му да е с максимално високо КПД. Аз със своето си мнение не ангажирам когото и да било с каквото и да било, а и при положение, че се работи "сейф" - всеки е свободен да си се развива така, както той самият намери за добре.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Мар 2024, 13:05       Заглавие:  Re: 10 sub second shots from 7 years challenge
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
Ivo 77 написа:
От друга страна, бих стрелял всичко (дори и да не ми харесва напълно и стига да не е някаква безумна идиотия), което е измислено като стрелково упражнение от българин или българска организация - просто от уважение и за подкрепа.

За да пуснат някое твое упражнение да види бял свят в "пистъл форума" (аз имам две авторски там) - същото се одобрява от Гейб Уайт. С други думи, с недомислици няма как да излезеш от наше село и да влезеш в световния ефир. От друга страна, всеки е свободен сам да си преценява и решава за какво да харчи личните си кинти. Както и какви каузи да подкрепя чрез всичко това.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Мар 2024, 13:24       Заглавие:  Re: 10 sub second shots from 7 years challenge
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
ubboto написа:
Въпросът в случая не опира до субективно "смятане" какво е по-добре, а до презентиране на МИНИМАЛНА част на тялото ти от укритието...

Говорили сме по този въпрос, знаеш ми мнението и именно затова казах, че съм съгласен, че трябва да се сменя рамото.

Въпросът ми е:
Ако решиш да го изпълняваш както ти смяташ за правилно , какво не ти харесва в упражнението?

Въобще не говорим за налагане на мнение, просто ми е интересна твоята гледна точка, както и на други колеги де.

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Мар 2024, 15:07       Заглавие:  Re: 10 sub second shots from 7 years challenge
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
Ivo 77 написа:
Въпросът ми е:
Ако решиш да го изпълняваш както ти смяташ за правилно , какво не ти харесва в упражнението?

Зависи от контекста: в ИПСЦ такъв (където се гони единствено комбинация между бързина и точност, без каквито и да било претенции за приложна ТАКТИКА) - по същия начин, както и Т-Клас стрелците.

От гледна точка на някава приложна ТАКТИКА вече - всичко му е сбъркано на това упражнение.

1.) Просветът. Въобще не ти е работа да "светиш" по подобен начин прав! Или друга "тактика", която съм гледал: тичаш ичаш нагоре по стълбите, после се изтъпаниш в цял ръст на касата вратата. Да, на ИПСЦ сцена може. Но ако някой те чака отсреща, с подобна нагласа/ начин на работа - пътуваш към Св. Петър с 200.

2.) Отработването на базови тактически елементи като обръщане на прикладващото рамо с пушката и стрелящата ръка с пищова - също ги няма. А на подобно упражнение, вече с претенции на някаква приложна тактика - същите задължително трябва да присъстват.

3.) Ако ще е стрелба зад УКРИТИЕ - същото трябва да си присъства в качеството на НЕПРОЗРАЧНА преграда. Дори не и парават с мрежа на дупки.

Вземи една схема на влизане на ДВОЙКА стрелци в стая. Кой, откъде, по какъв начин и с каква техника подхожда, как после двамата взаимно се покриват и пр. И въпреки че като тактическа задача е нещо елементарно, ЕЛЕМЕНТИТЕ в нея са си специфични, и то доста на брой!

Мисълта ми е, че ТАКТИКАТА си е НАУКА. Военната примерно се учи 5 години във военното училище, колкото да ти станат ясни основните принципни положения, а после се ходи във ВОЕННА АКАДЕМИЯ - и така е по цял свят.

Щурмовата тактика също се учи/ преподава от хора, които тази работа са я работили, и наистина я разбират: Bill Blowers, Eric Perkins, Aaron Barruga - дори отвъд Голямата вода, капацитетите по това направление не са чак толкова много.

А да вкараш работеща тактика в СЪСТЕЗАТЕЛЕН ФОРМАТ, като същата да не изглежда нелепо отстрани - това си е предизвикателство, определено! И за да не изглежда наистина нелепо - ОСНОВНИТЕ ПРИНЦИПНИ ПОЛОЖЕНИЯ трябва задължително да се спазват!


п.п. Без ни най-малка забежка към политика/ геополитика - от вчера в Москва имаме нов феномен: ГРУПА ОТ АКТИВНИ СТРЕЛЦИ. Тренирани и сработени, а не откачалки и/ или фанатизирани смъртници. Как ефективно ще противдействаш от твоя страна на 10 човека с 10 "калашника" на оживено публично място - с какви оръжия, с какви хора, с какви тактики и пр.?!

Както левъла на ТЕХНИКАТА се вдига с бесни темпове през последните 2-3 години, абсолютно същото важи и за ТАКТИЧЕСКИТЕ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА. И дори лежерно и самосиндикално, аз лично не мога ЗА СЕБЕ СИ да оправдая губене на време и хабене на ресурси за неща, в които не виждам смисъл.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Мар 2024, 16:15       Заглавие:  Re: 10 sub second shots from 7 years challenge
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18475
Баян написа:
Целта на дрила е да се отработят само СТРЕЛКОВИТЕ елементи, като по възможност се изключат останалите (Като "припкане по цвички на разкалян терен" показано в твоя клип.

За протокола, Adidas Terrex са ми "цвичките". Инак основните принципни положения на военно(приложната) тактика на боец с щурмова пушка са две:

- бързо придвижване до укритие, защото движещата се цел е по-трудна такава (каквото се стремя да правя и аз на база собствените си възможности и терена);
- правилно използване на укритието, тоест да презентираш минимална част от тялото си на открито.

Статична стрелба прав на открито/ през голям просвет; несменяне на прикладващото рамо с карабината и непрехвърляне на КНО-то в лява ръка отляво, защото така ти е по-удобно и пр., дори само с идеята за отработване на БАЗОВИ СТРЕЛКОВИ ЕЛЕМЕНТИ - пак са концепции, много далеч от истината!

Без значение от сферата, в която се изявяваш, вече да прибегнеш до ЛИЧНО ТВОРЧЕСТВО - трябва да си много, много напред с мат'риала! Дори като базова стрелкова ТЕХНИКА, аз лично още гледам и копирам онова, което стрелят големите отвън. А личното ми творчество (визирам двата мои авторски дрила, допуснати в най-големия форум за пистолетно стреляне в света) - преди да видят бял свят, трябваше да минат за одобрение през доказани капацитети в това направление.

Съответно, за да не изглежда комбинацията от ЛИЧНО ТВОРЧЕСТВО + ПРИЛОЖНА ТАКТИКА нелепо отстрани за онези, които са в час с нещата - спефицичните условия/ изисквания, които трябва да бъдат съблюдавани и изпълнени, са наистина доста!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Мар 2024, 23:09       Заглавие:  Re: 10 sub second shots from 7 years challenge
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31411
Местоположение: Sofia
Сега за протокола, щеше да ни изненада да харесаш нещо на Т-Клас :)

Няма как да е друго .. защото нямаш нужния капацитет да го разбереш, просто непосилно за теб

За теб има няколко американски и украински капацитети (приел си ги за лични гурута) .. и те правят само добрите неща, щом е родно или на Т-Клас - значи е лошо, и се отрича с 10 поста минимум, и се натяква поне два месеца през пост

Нищо, че американската морска пехота въведоха точно идеите на Т-Клас след доклада на американския сенатор който идва и нас няколко пъти да участва в състезанията ни, включително и скоринга ни .. ама за това трябва мозъчна дейност, не става с копи пейст от име с английски букви

Живеем в свободна страна - всеки има право на личен избор

ПП: имаме си няколко дежурни хейтъри, което ни радва - щом някой хаби толкова енергия - значи правим добри неща

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer