logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 19:30




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Юли 2008, 00:05       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Авг 2006, 17:25
Мнения: 1310
Местоположение: България/САЩ
SSG написа:
Верно е че няма смисъл да я чистя след всяка стрелба , но нали ви казвам , моето е на психическа основа , като не я изчистя ми става едно такова притеснено и тревожно , треперят ми ръцете и постоянно се озъртам :D . Чистенето и смазването на оръжието ми действат успокояващо , .....нещо като ритуал се получава :DD

П.П. Бъчи сега като се замисля май наистина си прав , можеби смазката с която е покрит куршума неотрализира киселинното действие на нагара , но това е май само за флоберките. Наистина досега колкото стари флоберови цеви(предимно осо-вски) съм изчистил никога не съм видял язви от нагар а си бяха доста мръсни преди да ги изчистя . За сметка на това в по сериозните калибри съм видял доста цеви с язви от непочистване , за последно преди месец една къса цев от Блазер ,цялата в язви от край до край , седяла около година и половина нечистена .Язвите обаче като че ли не се бяха отразили на точноста й , доста добре групираше.


Не казвам това. Смазката няма неутрализиращо действие, даже може да има разяждащо действие ако е (както твърдят Eley за някои от патроните си) лой, която винаги съдържа и готварска сол.
Казвам, че самия нагар има неутрализиращо действие, защото съм мерил pH на нагара, и в цевта и тоя в гилзата, и винаги е 9-9,5. При такова pH корозия на стоманата е практически невъзможна. Не знам защо в книгите продължават да пишат за киселинното действие на нагара. Аз досега нагар с кисело pH не съм намирал. Говоря за съвременни патрони с централно и периферно възпламеняване.

А смазката е там за да предпазва оловото на куршума от стапяне при досег с цевта на висока скорост. Стопеното олово по-лесно се наслагва по цевта. Прави ми впечатление, че американските куршуми са смазани преди да сглобят патрона, т.е. те са и вътрешно смазани, а европейските са топнати след като е сглобен патрона, което сигурно е по-технологично, но ми се струва неправилно, след като петата на флоберовия куршум е подложена на най-голяма деформация и триене в цевта.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Юли 2008, 01:06       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Мар 2007, 02:42
Мнения: 775
Бъчи ,нформацията ти е интересна и нова за мен , аз в интерес на истината никога не съм се сещал да меря Рн-то на нагара в цевта или гилзата , просто винаги съм приемал за даденост че нагара е киселинен в комбинация с влага и за това си чистя оръжията след всяка стрелба.

В един от по предните постове спомена за воден разтвор , би ли казал как го получаваш? С памуче/парцалче напоено с вода обираш нагара , или просто каквото изкараш от цевта го разтваряш в някакво количество вода?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Юли 2008, 02:19       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Авг 2006, 17:25
Мнения: 1310
Местоположение: България/САЩ
Ти що не спиш, бе!
Първото сухо парцалче, прекарано през мръсната цев го натопявам в малко дестилирана вода и меря с pH-indicator strips, pH 0-14, марката е: ColorpHast, на Merck KGaA, 64271 Darmstadt, Germany.
В гилзите - с микропипета наливам малко вода, после я изсмуквам, наливам я в следващата, така няколко пъти и меря пак със същото. Лесно е, само топваш лентичката, цветните квадратчета си променят веднага цветовете, сравняваш с цветната скала с комбинациите на кутийката и си готов.
Ако си навит, другата седмица мога да ти донеса една кутийка да си играеш и ти.
Лягай сега да спиш.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Юли 2008, 09:59       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2006, 13:02
Мнения: 671
Относно чистенето на малокалибреното оръжие и аз се присъединямав към SSG - друго е да теглиш един парцал/четка след като си се позабавлявал. За по сигурно.
Честно казано много се учудвам как една малокалибнета цев, която не се чисти стреля групирано. Малко или много във всяка цев има отлагания (на различни метали в зависимост от куршума и покритието му), които поне на теория трябва да променят вътрешната балистика, а от там и външната.
Горното обаче май не е вярно във всеки случай - скоро, след като бях отделил няколко часа за почистването на ЧЗ-550 Варминт 308 Win. ми дойде на ум да ударя един парцалче със солвент (Робла Соло) на цевта на моя Glock 17. Очаквах, че след кат осъм прекарал около 2 000 партона и след като покисне със солвента няколко часа ще излезне познатото от карабината синьо-зелено парцалче. Да ама не. Излезна чисто и бяло като сняг? Вярно е че след стрелба пускам месингова четчица през цевта на Glock-а, но чак пък всичкта мед от ризниците да съм свалил нещо не ми се вярва.
Някой пробвал ли е солвент в цев на късо?

_________________
Гено Андреев
СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2008, 02:04       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Мар 2007, 02:42
Мнения: 775
Бъчи написа:
Ти що не спиш, бе!


Е как да спя при наличието на такова четиво , цяла нощ не съм мигнал а на сутринта първата ми работа беше да се обадя на една позната лекарка и да и задам в ранни зори следния интеуегентен въпрос -" Как се наричаха тия хартийхи дето мерите Пх-то на пикнята с тях ?" :happy: :happy: :happy:
...тя отговаря :stres: " Лакмус се казват за какво ти трябват?"
..аз - " Ще меря Пх-то на нагара в цевта с тях!!"
..тя - " Какво??!!!!" :stres:
...аз - "До колко мерят "
..тя - "От 2 до 7 , скъпи са и по малко от 50бр. не продават..... ама какво е туй , какъв нагар ше мериш?
..аз - "Ай чао че бързам "
Тъй де ,азбрах къде ги продават тия "лакмуси" в нашия град но не съм убеден , че теста с тях ще е показателен. Имам едни познати в химическия университет , ше взема да ги накарам да замерят те нагара .
...сега като се замисля имам и една позната от БАН :DD

Бъчи написа:
Ако си навит, другата седмица мога да ти донеса една кутийка да си играеш и ти.
Лягай сега да спиш.

Тука тия дето ги продават мерят от 2 до 7 както писах по горе , така че ще съм ти благодарен ако докараш една кутийка да се заигравам и аз с Пх-то от време на време :-) Иначе ако имаш път през Бургас може и да постреляме заедно , хем ше науча нещо ново.....айде ше ходя да си лягам вече.

Geno , Роблата и аз я ползвам , но с едно на ум , агресивен препарат е и ако попадне върху оксидацията трябва веднага да се избърше .

...тая тема стАна химическа !!!:D


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2008, 08:41       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2006, 13:02
Мнения: 671
Вярно стана химическа :-)
Имам едно на ум за Роблата - знам че е силно активен препарат и след като си свърши работата пръскам яко с Балистол да неутрализира. Стои така около 10-15 минути и после избърсвам. До сега не е попадал върху оксидация, но ще гледам да не попада. Благодаря за инфото. :D

_________________
Гено Андреев
СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2008, 10:27       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
нещо .. не съм фен на химическите реакции
може би защото не рабирам нищо от химия .. но ми се струват нещо неконтролируемо и с остатъчен ефект .. който незнам как ще протече

предпочитам и винаги сам използвал .. балистол + месингова четка

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2008, 21:07       Заглавие:  
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Май 2007, 14:16
Мнения: 252
Местоположение: където замръкне
Цитат:
Не знам защо в книгите продължават да пишат за киселинното действие на нагара. Аз досега нагар с кисело pH не съм намирал. Говоря за съвременни патрони с централно и периферно възпламеняване.

действително при старите боеприпаси чиито капсули са със състав на основата на живачен фулминат или известен като "гърмящ живак" нагара от този състав имаше кисела реакция....при новите боеприпаси обозначени и на опаковките като "некорозиращи" този проблем е избегнат с промяна химическия състав на иницииращата смес...дано не съм ви отегчил :shock:
от години ползвам само WD-40 и тефлонов спрей

_________________
....овцата кожата си мени...но краят и е винаги един същ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2008, 21:12       Заглавие:  
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Май 2007, 14:16
Мнения: 252
Местоположение: където замръкне
Цитат:
не съм фен на химическите реакции
може би защото не рабирам нищо от химия .. но ми се струват нещо неконтролируемо и с остатъчен ефект .. който незнам как ще протече

кефа е в това... :-) ...да не знаеш кога ще тресне стъкларията :punch: а иначе тгочно заради това неконтролируемо понякога протичане имаме това хоби PDT_Armataz_01_21 откъде да знае китаеца че вместо философски камик ще получи барут :D

_________________
....овцата кожата си мени...но краят и е винаги един същ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2008, 00:49       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Авг 2006, 17:25
Мнения: 1310
Местоположение: България/САЩ
SSG, ще ти донеса една кутийка със 100 лентички, знаех, че ще поискаш и вече я купих. Ще можем да се срещнем в Бургас, но няма да имам време да си играя с пушки. Дай си телефона на лични.

Аз днес съм бесен, щото вчера един реднек размаза аудито на жена ми - не ни бил видял, нито даже и светофара, че е червен. Добре, че сме живи и здрави, но за аудито много ме е яд, защото беше старо и красиво, без драскотинка и петънце, почти чисто ново, бежова естествена кожа, с всички възможни екстри за 1994 година и рядък, за тук поне, модел.
Ако се интересувате от фотосесия за сеир, ето, наслаждавайте се:

http://s51.photobucket.com/albums/f391/ ... %20Milena/


Последна промяна Бъчи на 12 Юли 2008, 01:10, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2008, 01:02       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 18:42
Мнения: 1363
Бъчи, тия с "работните" ванове и пикапи най ги мразя. Мен вчера един такъв щеше да ме отнесе както си бях на мотора... за да заобиколи един матрак. Язък за количката, много запазена изглежда. Тоя с каква скорост я е ударил. Мене ме подпетиха така преди няколко години с 45 мили в час и повредите отзад не бях чак такива. Вярно че ме удари сивик а не ван, ама все пак бях и с по-скапана кола.

Важното е че жена ти е добре. Колата предполагам е тоталка и ще ви я платят.

П.С. Сори на съфорумците за офтопика, ама това ме трогна дет се вика.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2008, 01:24       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Мар 2007, 02:42
Мнения: 775
Бъчи, язък за колицата верно е много запазена , ама и тоя бая засилка ви е дал , добре че когато ви е изблъскал до средата на кръстовището не е имало минаващи коли . Важното е че вие сте добре щото ламарините се изправят ама резервни части за хора още няма.

Прави впечатление че вана не е мръднал , здрав като чук..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2008, 01:32       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Авг 2006, 17:25
Мнения: 1310
Местоположение: България/САЩ
Форумците ще ни извинят, ама пък има и сеир...
Тоя ни удари с пълна скорост може да е била и 45mph, даже не се е и опитал да спре, спря се в нас. Човекът съвсем простодушно с това се и оправда, че не ни бил видял. Представяш ли си! Направо убиец! Още ни болят гърбовете и вратовете, снощи до 00:30 преседяхме в спешното за рентген и скенер. На мен ми се случва за втори път тук, но тоя втори удар беше неописуемо по-силен в сравнение с първия на магистралата около Вашингтон. Сега колата първо подскочи, сякаш нагоре, а после литна напред.
Аудито го купихме само преди 2 месеца, притежавана от един собственик-маниак на темата ауди-VW, карана само на Юг никога не е видяла сняг и сол, даже ауспусите и са без нито едно петънце, абсолютно чиста, никога неотварян мотор и с пълен рекорд - два пъти сменяни накладки, един комплект външни маншони и един сменен шарнир. Купихме я защото според собственика било време за ангренажен ремък и водна помпа, а това тук струва над $1500 да се смени, но ми даде и частите и намали цената, даде я само за $2500. Пък и той вече си имаше нова играчка. И нови френски континенталки и беше сложил. Човекът ни я продаде с добро сърце. Като му пуснах сутринта снимките му стана лошо. Ремъка и помпата наистина бяха оригинални и в съвсем добро състояние, от мерак за една вечер ги смених, а нямаше даже нужда. Жалко. Колата беше едно истинско бижу.


Последна промяна Бъчи на 12 Юли 2008, 02:10, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2008, 01:39       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Авг 2006, 17:25
Мнения: 1310
Местоположение: България/САЩ
SSG написа:
Бъчи, язък за колицата верно е много запазена , ама и тоя бая засилка ви е дал , добре че когато ви е изблъскал до средата на кръстовището не е имало минаващи коли . Важното е че вие сте добре щото ламарините се изправят ама резервни части за хора още няма.

Прави впечатление че вана не е мръднал , здрав като чук..


Боже Господи, човече, ти въобще спиш ли бе!

Прав си, че изкарахме и късмет в нещастието, първо че бяхме в солидна и тежка кола и че точно в тоя момент нямаше преминаващи коли на кръстовището, още докато летяхме напред и аз това се сетих.
В Америка ламарините на по-старите коли не ги изправят - тоталват я и ме оставят да избирам - прибирам ли си я или им я оставям. Аз, естествено, мисля да си я прибера - таман втора катастрофирала кола в гаража. Само преди месец и старата ми джета я помля една неразумно бързо караща черна американска бабиера докато дъщеря ми отиваше на изпит. Много ни се насъбра напоследък. Имам чувството, че сме като магнит за некадърните шофьори наоколо.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2008, 12:20       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Юни 2006, 21:05
Мнения: 1411
Местоположение: Пловдив
Язък за хубавата кола :confused:
...но важното е, че вие сте добре :-)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer