logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 12:33




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Фев 2011, 16:46       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
Този примерно?




Изображение




Price: $11,982.00


ЦЪК

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Фев 2011, 00:09       Заглавие:  
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 26 Ное 2008, 17:07
Мнения: 55
Местоположение: ямбол
Да този направо ще лепне и без монтвж с тази цена :D


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2011, 02:49       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Мар 2007, 02:42
Мнения: 775
Yank ,по въпроса с калибърът .... тук eлковете ги моря с 308Win.:D .... но нашите елкове не са като вашите.
...243 е интересен калибър , имам го в арсенала , при стрелба на далечни разстояния макар и по лек от 308 , вятърът го отклонява по малко . За съжаление при нас трудно се намират качествени патрони за далечна стрелба в този калибър .Има много мек откат .

...имам едно кратко клипче с един български елк PDT_Armataz_01_20 но незнам дали ще е подходящо да го кача в този форум .Клипчето само потвърждава ,че когато изстрелът е добре пласиран в животното, дори "скромен" на пръв поглед калибър върши отлична работа за далечна стрелба по големи животни .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2011, 20:16       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
SSG Напълно си прав за .308 и добре пласиран изстрел с .308 както моя приятел Norman свали а mule deer (около 160 кг) с изстрел в гръбначния стълб. Моите приятели ловци имат следната "практика" - стрелят 2 патрона на стрелбището ден преди лов и след това още два в животното. Най употребяваните калибри са 300 Winchester, 7 мм Remington mag, класическия 30-06. Болшинството в 165-1855 гр. In Canadian Rockies .338 Lapua . Калибрите са предпочитани за отбрана срещу гризли или черни мечки. Също за смоотбрана се използват револвери .44 маг. Неотдавна видях елк ловци убили нападаща гризли с 5 изстрела (.338) от около 8 метра. Лапата на мечката беше голяма колкото гръдния кош на ловеца.

Както казах по нагоре, запалих се по далечни стрелби заради предизвикателството и кефа. В последния месец прехвърлих сумати материали по въпроса (вече съм напълнил една тетрадка с бележки). Кажи го речи го това е наука и малко спорт. Станах член на поне 10 форума и се снабдих поне с 15 кг каталози от производители.

За лова ще използвам сегашните си калибри и оръжия и опита от последните ми занимания (при това лова е само една-две седмици) а останалото време на стрелбището. Вече имаме 1до 000 ярда на вдигащи и сваляши се мишени и 2000 яарда на силуети. Гонгове колкото искаш от 300 ярда нагоре.

Вчера започнах да човъркам rifle twist vs bullet weight. Мисля да систематизирам материалите и да ги представя в този форум. Надявам се да има интерес.

И разбира се огромен фактор за добри резултати са амунициите било фабрични или самоделни. Имам чувството, че в момента огромна конкуренция се развихря между производителите и тенденцията е високо качество а не по-ниски цени. И разбира се, качественият релоудинг е настъпил много яко. Има хиляда хиляди машнки и приспособления за обработване на гилзи.

И накрая, очевидно е за мен, че си супер сериозен в тази област (не го приемай за комплимент) и смятам че не само аз, но и съфорумците биха се обогатили от твоите познанив в тази област (например - как знаеш, че .243 е по малко зависим от вятъра отколкото .308).

btw: боравиш ли с английски?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Фев 2011, 01:53       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Мар 2007, 02:42
Мнения: 775
Yank написа:

Вчера започнах да човъркам rifle twist vs bullet weight. Мисля да систематизирам материалите и да ги представя в този форум. Надявам се да има интерес.

btw: боравиш ли с английски?


Да поразбирам го английския.
Определено ще има интерес към материалите, както и да пуснеш снимки като вземеш новата пушка и оптика :-) ...дето се вика да оплакнем малко окото.

С меракът и условията с които разполагаш смятам че бързо ще навлезеш в материята , тия стрелбища с тези дистанции които ги имате са голямо богатство.
Купи си програмата Load Base на Patagonia Ballistics , ще ти помогне много в цялостната ти подготовка.
За 243 знам че го отнася по малко вятъра понеже веднъж докато стрелях с 308-цата бях взел и ловджийската ми пушка която е в 243 , стрелях с Winchester Ballistic Silvertip - 95gr. на същата дистанция на която стрелях с 308-цата ...та за мое учудване се оказа че 243 бяга по малко от 168гр. Sellier Bellot Match . После стрелях и с Лапуа Мега -100гр. , и тя се отклони по малко спрямо 308-цата. По-тежките куршуми в 243 са доста издължени за калибърът си и имат много добър балистичен коефицент.

Последно на коя пушка се спря?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Фев 2011, 00:02       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Savage & Thompson Center

Savage Model 12 - те са няколко модела Varmint and Target rifles. Някои са с единичен изстрел, някои са магазин. Клоня към единичен изстрел, но калибъра дето искам (.243) го няма в такъв вид. Всички са с дебелостенни цеви 26 до 30 инча дължина.

В края на Април NRA има конгрес/панаир в Питсбург (Пенсилвения). Почти всички фирми са представени от технически лица и се надявам те да ми помогнат с избора. Преди това искам да посетя и работилницата на препоръчания ми оръжейник за видя мога ли да работя с него.

Savage патентова така наречения Accu Triger, който ти дава възможност да си настроиш спусъка на много ниско усилие. Аз имам една тяхна карабина с такъв спусък и разликата с другите спусъци е съвсем осезателна.

И иммам Т/С, която е muzzle loader с сменяеми цеви (за сега 7 мм маг). Единичен заряд. Ще купя още една цев вероятно .308. Със 7 мм дава групи 2 1/2 инча на 100 ярда.

От оптиките се колебя между FFP (First Focal Plane) & SFP (Secon Focal Plane). FFP (reticel e предпочитан в лова и тактикал, заради "оразмеряването" т.е. може да се определи далечината на целта. При SFP големината на reticular (кръстачка??) се мени с увеличението и намалението на силата.

Спрял съм се на Leopold Mark 4, Bushnell 4500 Elite или Vortex Viper PST. Всички са 6-24 х 50 с 30 мм туба. Всички имат светещи точки. По напредналите стрелци имат Night Force. МОА е препочитаното. Отново ще чакам до Април в Питсбург да взема решение. През Май доставката и Юни и нататък на полигина. ДО тогава снежните бури около нас ще са отминали.

Препоръчаната компютърна програма се базира на математическите разработки от 1953 година на един Аржентински Професор. Предполагам, че върши добра работа. На техния сайт (те са в Аржентина) не ми харесаха безкрайните им "не сме отговорни" фермани и факта, че не ти дават диск. Ами аз всеки две години сменявам лаптоп.

Поръчах тази книга http://www.thegunman-bg.com/forum/viewt ... 4c62a6c679, която идва с някаква програма.

Авторът http://bulletin.accurateshooter.com/200 ... stic-guru/ има солидна репутация на инжинер, учен и стрелкови шампион.

Продължавам да чета и споделям


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Фев 2011, 01:10       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Мар 2007, 02:42
Мнения: 775
Ако ще купуваш оптика с далекомерна скала ,и наистина ще я ползваш да определяш разстояние , най- добре е да е в първа фокална равнина , защото разстоянието се измерва по точно отколкото ако е във втора фокална равнина. Най-честата причина за пропуск при стрелба на далечни разстояния е неправилно определено разстояние ...от там вече всички останали изчисления са погрешни .....грешка в поправка по вертикала , грешка в поправка при вятър и т.н.....грешката се "натрупва" до степен че даже не си близо до попадение в мишената.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Фев 2011, 17:30       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Ето подробна информация за първия кандидат Vortex PST (Precision Shooting Tactical)
6-24x50 FFP

http://www.libertyoptics.com/index1.html

И повече подробности

http://www.vortextactical.com/uploads/w ... 24f1-m.pdf

Предпочитам MRAD пред МОА. Моите нови съграждани са разделени по въпроса. Хора с военно минало предпочитат първото. Аз съм "и така и така"!!

Нов е на пазара (средата на миналата година) и отзивите са много добри с добавка "за цената", която е $900. Всички казват, че има много добра оптика, механика, просветка и т.н.

Продължавам да събирам мнения и данни


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Фев 2011, 21:46       Заглавие:  MRAD и/или MOA
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 00:36
Мнения: 684
Местоположение: София
Относно MRAD и MOA, ето една статия която написах в Armi e Tiro преди години

Малко е сухичка, ама все пак може да ви е от полза....


Прикачени файлове:
Gotovata Statiq.pdf [223.22 KiB]
962 пъти

_________________
Ивелин Добрев СК "Динамик Армс"
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Фев 2011, 04:08       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Никак не е суха. Напротив статията коректно представя темата от човек, който е добре запознат с метричната система. Тук (САЩ) само военните боравят добре с тази система.

Каквато и да е системата множеството от "снайперистите" изискват МОА/МОА или MRAD/MRAD т.е кликването и кръстачката да са еднакви подразделения. Не е за вярванае ама има такива оптики оптики на пазара.

Както е отбелязано в статията МОА е по прецизна за клик (най популярните кликове) - 1/4 инч срещу 0.1 МRAD, който се равнява на 0.36 инча на 100 ярда.

Според мен това е наистина незначително, като се има пред вид дори, че 1 МОА не е 1 инцч на 100 ярда, а е 1.05 инча.

Всичко това се обърква разбира се в практиката, като 1 милиграйн барут "изстрива" в повече или по малко цялата теория за прецизност. Да не говорим, вятър, надморска височина, температура и самия стрлец.

И все пак хубаво и приятно е да кореспондирам с начетена аудитория. Thanks for the input!!

ПС. В събота поръчах Vortex Viper PST 6-24x50 tactical scope MRAD/MRAD,като начало. Има опашка за него. Ще чакам известно време.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Фев 2011, 17:58       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 00:36
Мнения: 684
Местоположение: София
ще е интересно да споделиш, след това, твоите впечатления за качеството на лещите и т.н, тъй като нямам никакви наблюдения върхи тази марка...

_________________
Ивелин Добрев СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Фев 2011, 18:35       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Миналата година през юни е излязла на пазара за първи път. В момента се чака ред. Аз я поръчах в събота (беше обявено, че ще я получат днес, обаче днес е "отложена" за 26 Февруари).

Гледах снимки през окулярате при различни увеличения на Night Force, Leopold and Vortex (ако ги намеря отново ще ги кача). Като я взема ще направя подобни снимки. В момента не съм край стрелбище но до месец и нещо вече ще съм в състояние да дам повече подробности (с удоволствие разбира се).


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Фев 2011, 04:29       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Мар 2007, 02:42
Мнения: 775
Не е лоша статията, добре е написана , но 300м. не са 274 ярда , а по скоро 330 . :-)
Сметнал си 300х 0.914 ..само че 0.914 е метър за ярд. Ярд за метър е 1.094 .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2014, 21:25       Заглавие:  Re: Съвети и Мнения за кoe е най-доброто за F - class?
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Яну 2011, 22:41
Мнения: 209
Много интересна тема защо не я продължиме.

_________________
Практиката не прави стрелеца перфектен. Перфектната практика го прави перфектен.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Яну 2014, 15:44       Заглавие:  Re: Съвети и Мнения за кoe е най-доброто за F - class?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
suzi1973 написа:
Много интересна тема защо не я продължиме.


защото пробвахме и F-Class

и установихме че .. нито бенчреста, нито F-Class ... е нашия спорт .. и минахме на по-високо ниво :)) - на T-Class

а там нещата са доста по различни :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer