logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 15:02




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Юли 2016, 11:07       Заглавие:  Re: Прицелване (не стрелба) през параван.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2007, 09:30
Мнения: 5586
Местоположение: Sofia
За да се каже има или не нарушение, трябва да имаме предвид условията на конкретна сцена. Според това как са разположени мишени и паравани, съответно има ли чисто прицелване или е през параван са възможни и двете хипотези. Нещо повече, на един екстриим имаше сцени, които бяха така наредени, че прицелването през паравана и стрелба, предизвикваше друго нарушение - изстрел <1м., но дкюта се даваха именно за първото и точно Пинто беше там да дава тълкуване.

_________________
Cocked and Locked, Ready to Rock! - MRSMITH
Светослав Костадинов, Динамик Армс

T-Class
ΜOΛΩΝ ΛΑΒΕ


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Юли 2016, 00:47       Заглавие:  Re: Прицелване (не стрелба) през параван.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Дек 2007, 20:51
Мнения: 1303
ubboto написа:
plamenti написа:
Не знам защо се забравя, че ако в случая параваните са "прозрачни", то е само и единствено от гледна точка на безопасност в контекста на спорта. Но те реално би трябвало да се приемат като плътна преграда, каква биха били във повечето ситуации!
Като отваряш ъгъл при тактика, започваш да търсиш и обстрелваш целите отвън навътре, респ. "режеш тортата". Докато при ИСПЦ-то тръгваш отвътре навън като най-външната ти цел я стреляш на излизане от позиция. Около 1.5 сек. разлика на ъгъл при мен се получава само от смяна посоката на отваряне. Мисълта ми е, че не знам доколко е уместно да се търси и прави аналогия между спорт и реални ситуации. Що се касае до конкретния казус - наистина най-добре да се изкажат адвокатите. :happy:

:)
Ще започна отзад напред (по важност и разбира се според мен :)):
1. IPSC е free style, което автоматично означава, че спазвайки мерките за безопасност, може да решиш сцената по какъвто си искаш начин - кеф ти стил Рамбо, кеф ти стил Чък Норис, Ерик Грауфел, Бойко Борисов, абе предполагам ясна е мисълта ми...
2. В контекста на IPSC, относно "тактика" си прав - бих построил стрелбата си "грешно" точно така, цитирам те: "отвътре навън като най-външната ти цел я стреляш на излизане от позиция"..., но само и единствено при условие, че имам следваща позиция! А при вариант, че това е сцена с една единствена позиция или това е последната ми такава, бих я решил точно по този начин, който ти визираш като "Тактика" ( за по-голяма яснота като пак си позволявам да те цитирам : "започваш да търсиш и обстрелваш целите отвън навътре, респ. "режеш тортата"".), като бих приключил с последната цел "навътре" :).
3. Дали е IPSC, IDPA, СОБТ, НСО, ГДБОП, ГДЛЕЩА, ТАКТИКА или каквото и да е от другите конвертируеми съкращения към днешна дата, за мен правилото "Be sure of your target, what is in line with it, and what is beyond it!" си остава основно и едно от задължителните четири, които са фундаментални принципи за безопасно боравене с оръжие! Да гледаш през паравана, който наистина се смята ( в контекста на IPSC ) за hard cover, означава, че изобщо не виждаш целта си и всичко останало ( пред нея, зад нея и т.н...)!
4. Аналогия между спорт и конкретна ситуация... Ето това ( отново според мен, разбира се ) е една необятна тема на разговор :).
Много техники, тактики, прийоми и други такива са били открити в процеса на преследване на победата в спорта, като в последствие са приложени като конкретни решения на проблеми от живота, бита, бизнеса, службите...!
Има примери колкото искаш, лесно може да се открият из нета и за това няма да цитирам конкретни.
5. "Що се касае до конкретния казус - наистина най-добре да се изкажат адвокатите..."
Тук си имам една теория - живеем в едно юридическо блато, в което всякакви юристи са си едни алигатори, пирани и какви ли не други подходящи за средата хищници! А ние би следвало да сме една покорна, кротка и лесна жертва! Дали е така или не, зависи от нея, стига да се приема за такава!
Но това си е моя теория и ще я спестя на другите, най малкото за да не изместя контекста на конкретната тема в друга посока...
:)

_________________
Победата отива при играча, който греши предпоследен.

Let Your Game Speak.

Пламен Костадинов
IPSC Alias - PLAMENTI


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Юли 2016, 03:15       Заглавие:  Re: Прицелване (не стрелба) през параван.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
ubboto написа:
Longbow написа:
Колкото до аналогията - все пак ИПСЦ е бойно-приложен спорт(ако мога така да се изразя)
Като изключим техниката на стрелба - която като че ли вече е унифицирана по цял свят - ИПСЦ-то е много далеч от "бойната-приложност". Мое лично и скромно мнение, с което не ангажирам никого.




:tu: :tu: :tu:

В сегашниа си вид, даже тичат в противоположни посоки.

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2016, 10:37       Заглавие:  Re: Прицелване (не стрелба) през параван.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
plamenti написа:
IPSC е free style, което автоматично означава, че спазвайки мерките за безопасност, може да решиш сцената по какъвто си искаш начин - кеф ти стил Рамбо, кеф ти стил Чък Норис, Ерик Грауфел, Бойко Борисов, абе предполагам ясна е мисълта ми...
Съгласен. В тактиката, обаче, пространството за лично творчество е силно ограничено. Има си стандартни оперативни процедури, които трябва да се спазват като "свободният стил" там води до трагедии като тази в Лясковец.

plamenti написа:
В контекста на IPSC, относно "тактика" си прав - бих построил стрелбата си "грешно" точно така, цитирам те: "отвътре навън като най-външната ти цел я стреляш на излизане от позиция"..., но само и единствено при условие, че имам следваща позиция! А при вариант, че това е сцена с една единствена позиция или това е последната ми такава, бих я решил точно по този начин, който ти визираш като "Тактика" ( за по-голяма яснота като пак си позволявам да те цитирам : "започваш да търсиш и обстрелваш целите отвън навътре, респ. "режеш тортата"".), като бих приключил с последната цел "навътре".
Така е, имаше следваща позиция. В тактиката, обаче, това не важи. Обстрелването на определен брой цели докато стоиш под касата на вратата, пък - хептен! От повече аналогии няма смисъл, тъй като ще се набием в брутален и безмислен офтопик.

plamenti написа:
Дали е IPSC, IDPA, СОБТ, НСО, ГДБОП, ГДЛЕЩА, ТАКТИКА или каквото и да е от другите конвертируеми съкращения към днешна дата, за мен правилото "Be sure of your target, what is in line with it, and what is beyond it!" си остава основно и едно от задължителните четири, които са фундаментални принципи за безопасно боравене с оръжие!
Ето това е интересно като същевременно тук е и най-голямото ми разногласие с теб. Щом виждаш целта, дори и през надупчен параван, ти си сигурен в нея! Ама, видиш ли, представи си, че това е "хард кавър". То и два конуса, разположени на разстояние един от друг, може да имитират "хард кавър", но е тъпо! Второ, ти не стреляш през паравана, не слагаш дори и пръста си на спусъка - какъв е проблемът да започнеш прицелването си докато си още зад него, ПРИ УСЛОВИЕ ЧЕ ИМАШ ПРЯКА, МАКАР И ОГРАНИЧЕНА ВИДИМОСТ КЪМ ЦЕЛТА?! Като стесняването на зрителното ти поле, макар и да има известно негативно отражение върху преценката ти на това, което се намира зад целта, определено не те лишава изцяло от възможността ти да извършиш такава! Като след излизане от укритието/прикритието, докато се подготвяш да спускаш, имаш опцията още веднъж бързо да завъртиш НОРД цикъла.

plamenti написа:
"Що се касае до конкретния казус - наистина най-добре да се изкажат адвокатите..."
Тук си имам една теория - живеем в едно юридическо блато, в което всякакви юристи са си едни алигатори, пирани и какви ли не други подходящи за средата хищници! А ние би следвало да сме една покорна, кротка и лесна жертва! Дали е така или не, зависи от нея, стига да се приема за такава!
Животът ни като цяло се движи по закона на джунлгата, така че как да е другояче?! Освен ако не отидеш в някой манастир, разбира се - освен ако не си ги надробил някакви отпреди това, там вътре адвокати няма да те тормозят. Но връзката на това място с реалния свят при всички положения пак се обслужва от адвокати - един спор за земята, върху която е построен манастирът, примерно. От друга страна, какъв по-добър вариант ти можеш да предложиш за налагане на върховенството на закона?! Ето, дори и тук ти смяташ за правилно едно, а аз - друго. Как да го решим този спор по най-добрия и задоволителен начин и за двамата, освен чрез тълкувание на нормативните документи, регламентиращи конкретната дейност?! Другото е правото на по-силния или както е във военизираните структури: аз казвам, вие изпълнявате, точка. Като и там като си превиши "по-силният" правомощията - идват "лошите" адвокати, за да защитят интереса. На засегнатата страна.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2016, 10:53       Заглавие:  Re: Прицелване (не стрелба) през параван.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2007, 09:30
Мнения: 5586
Местоположение: Sofia
От един момент нататък (когато се забрави какъв аджеба е основния въпрос), диалогът тактици-спортисти винаги става интересен независимо, че изводите са едни и същи и всички го знаят много добре това... :happy:

_________________
Cocked and Locked, Ready to Rock! - MRSMITH
Светослав Костадинов, Динамик Армс

T-Class
ΜOΛΩΝ ΛΑΒΕ


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2016, 11:04       Заглавие:  Re: Прицелване (не стрелба) през параван.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Дек 2010, 01:14
Мнения: 2045
Местоположение: София
Двете ми с'тинки: хард кавър не значи "непрозрачно". Има си други думи за това. Общо-взето за това става дума.

_________________
---
Никола Пепелишев
NIKIP - НКПС "Динамик"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2016, 22:00       Заглавие:  Re: Прицелване (не стрелба) през параван.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Дек 2007, 20:51
Мнения: 1303
Ааа, далече съм от мисълта да измествам темата към дебати в стил тактици - спортисти. Определено ми е минало времето, пък и почти винаги съм го намирал за неподходящо :).
Геле, нищо по-нормално от това, мненията на различни хора да се разминават, считам го дори за природен закон. А пък относно юристите нямам нищо против - точно обратното. Споделих само общата картина, разбира се каквато е според мен .
Доста спам наляхме в тази иначе интересна тема, за което се извинявам :).

И пак да кажа, DQ :D!

_________________
Победата отива при играча, който греши предпоследен.

Let Your Game Speak.

Пламен Костадинов
IPSC Alias - PLAMENTI


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2016, 23:06       Заглавие:  Re: Прицелване (не стрелба) през параван.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 29 Юни 2006, 19:49
Мнения: 5427
Пак някой не е могъл да се сгъне/наведе или клекне достатъчно и виж вече колко страници се пишат :-)

За мен случайте, както в практиката, така и по сцените, е редно да се разглеждат индивидуално и няма една панацея!

А относно това колко ИПСЦ има общо с тактическата стрелба - въпросът е по-правилно да се поставя "доколко ИПСЦ техниката на стрелба има общо с техниката на стрелба в тактическа ситуация"
И тогава ще си отговорите колко са много общите неща:
- първи бърз и точен изстрел
- бърз пренос при повече от една мишени
- стрелба в движение
- бързо боравене с оръжието - засечки, смяна на пълнители и др
- стрелба от различни позиции
и др.

Само ще ви кажа, че на международните ИПСЦ състезания е пълно с хора от спец части и полиция+военни. В доста държави отборите са официални.
Което съм наясно, става много мъчно с БГ полицейска/военна заплата и затова изводите за нивото на боравене с оръжие току си ги вадим при някоя "случка"!

_________________
https://www.facebook.com/Alex-Koussev-I ... 120281732/
NOT A LUCKY ALPHA


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2016, 11:41       Заглавие:  Re: Прицелване (не стрелба) през параван.
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 10 Юни 2008, 18:11
Мнения: 709
kouzi написа:
Само ще ви кажа, че на международните ИПСЦ състезания е пълно с хора от спец части и полиция+военни. В доста държави отборите са официални.

И моите наблюдения са същите. :roll:
Явно все нещо им помага ИПСЦ-то, колкото и да е различно от тактическата стрелба. PDT_Armataz_01_20

_________________
Илия Йонков
КДПС "Етър IPSC"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2016, 11:51       Заглавие:  Re: Прицелване (не стрелба) през параван.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
bajiliya написа:
kouzi написа:
Само ще ви кажа, че на международните ИПСЦ състезания е пълно с хора от спец части и полиция+военни. В доста държави отборите са официални.

И моите наблюдения са същите. :roll:
Явно все нещо им помага ИПСЦ-то, колкото и да е различно от тактическата стрелба. PDT_Armataz_01_20


явно ама не е ясно ..
проблема у нас са началниците! .. а не заплати или липса на патрони

началника разсъждава - колкото по малко опасни неща правят подчинените ми - няма да има инциденти - някои паднал, друг се порязал .. и кариерката ми и и повишението ми ще върви гладко = никакви състезания!

инструкторите - разсъждават - това ИПСЦ-то показва че методиката ми е некадърна - я да ги спираме да ходят на състезания, че ще ме уволнят = никакви състезания! и рецитират на запис ИПСЦ-то е вредно за подготовката, създава вредни навици!

и така ..

не си надувайте балони, няма да се получи у нас

аз си мислех че като се пенсионират старите кадри - ще дойдат по млади и ще потръгне
уви .. младите са още по голяма мърша от старите

освен това и манталитета им е пагубен .. ние си имаме няколко зрънца и с години си ги знаем .. по лошо става по хубаво - не :)

така че .. добре си е така ;)

сорка за офтопика, но това е БГ истината ...

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2016, 12:45       Заглавие:  Re: Прицелване (не стрелба) през параван.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Ное 2006, 20:53
Мнения: 1161
Абсолютно съм съгласен с Бързилов.
Според мен няма стрелба която да пречи на друга стрелба - може само да е от помощ. И най-големите стрелци на нашето време го доказват, най-вече тези от Америка.

_________________
Тодор Терзийски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2016, 20:21       Заглавие:  Re: Прицелване (не стрелба) през параван.
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 10 Юни 2008, 18:11
Мнения: 709
Teмата е за паравани, отнесе се в друга посока. Ако на някой мод му се занимава, нека я раздели. Ще се изпише тон мастило по въпроса за тактиката и спорта :D :D :D

_________________
Илия Йонков
КДПС "Етър IPSC"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2016, 20:33       Заглавие:  Re: Прицелване (не стрелба) през параван.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2007, 09:30
Мнения: 5586
Местоположение: Sofia
Споко бе, Илийко, са ше завършим с глока като най-доброто оръжие :happy:

_________________
Cocked and Locked, Ready to Rock! - MRSMITH
Светослав Костадинов, Динамик Армс

T-Class
ΜOΛΩΝ ΛΑΒΕ


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2016, 23:02       Заглавие:  Re: Прицелване (не стрелба) през параван.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Ное 2006, 20:53
Мнения: 1161
Верно много се отплеснахме настрани.
Аз не разбрах само тоя тарикат като се прицелва през паравана посяга ли му на спусъка да го натиска или не?

_________________
Тодор Терзийски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Юли 2016, 03:16       Заглавие:  Re: Прицелване (не стрелба) през параван.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 17:42
Мнения: 1497
Местоположение: Here,There,Everywhere........
bajiliya написа:
Teмата е за паравани, отнесе се в друга посока. Ако на някой мод му се занимава, нека я раздели. Ще се изпише тон мастило по въпроса за тактиката и спорта :D :D :D


Няма бре... Аз поне с диванни командоси и хора които тактическия им опит се измерва с ипсц сцени нямам какво да говоря по темата... :joke:

И не мисля че пречи,просто имат минимални допирни точки....микроскопични... :happy:

Кусев е уцелил есенцията горе донякъде и това е.....

Преди всичко е спорт и забавление.... Оставете го такова....ма може и да фантазирате каквото искате :tu:

_________________
"Amateurs train until they get it right. Professionals train until they cant get it wrong."
''Even a broken clock is right twice a day.''
“Suaviter in modo, fortiter in re"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 70 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer