logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 15:24




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2011, 07:07       Заглавие:  Положение на приклада ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2007, 08:35
Мнения: 3286
Здравейте! Отдавна не съм влизал ... но все се каня да задам един въпрос свързан със стрелбата Rifle and shotgun и по точно къде трябва да се намира приклада на оръжието при стартовата позиция спрямо тялото?
Задавам го този въпрос защото все по - често се натъквам на ситуация при която стрелеца държи оръжието по високо , като самият приклад се пада опрян до самият хълбок, а от там се печели време.
До колкото се сещам оръжието трябва да е хоризонтално, а самият приклад трябва да е опрян в областта между тазовата кост и бедрото.

_________________
Цоньо Цонев
„Si vis pacem, para bellum“

http://www.youtube.com/watch?v=nSpfTS7XgQE;
http://www.youtube.com/watch?v=SowDFRecR5g;
http://www.youtube.com/user/SLR95LHMB#p/f/2/1sd4XTqK9vM


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2011, 08:33       Заглавие:  Re: Положение на приклада ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
8.2.2 от съответния правилник.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2011, 10:49       Заглавие:  Re: Положение на приклада ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Юли 2007, 19:54
Мнения: 1993
Местоположение: София
Който все още не е преведен на български език. Въпреки предстоящото Европейско първенство :evil:

_________________
best rgds

Иво "TheBoss" Босев
DSC ALPHA

Изображение
"...await the right moment for one, and only one, well aimed shot..." V. Zaytzev


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2011, 15:33       Заглавие:  Re: Положение на приклада ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2007, 09:30
Мнения: 5586
Местоположение: Sofia
TheBoss написа:
Който все още не е преведен на български език. Въпреки предстоящото Европейско първенство :evil:


едното няма нищо общо с другото.

ако все пак трябва да търсим нещо общо, то това е, че нито един от правилниците не трябва да се превежда на български, а трябва да се учат на английски точно, защото като идеш на европейско или нещо подобно никой няма да ти прича на бугарски, а само на енглиски...

вервай ми не веднъж съм бил свидетел на ситуации, в които се прави брифинг или се подават команди, а шампионите седят и гледат като изтукани без да знаят какво им се казва... за съжаление това е най-често срещано при италианци, руснаци и бугари :evil:


tconiotconev написа:
къде трябва да се намира приклада на оръжието при стартовата позиция спрямо тялото?


в общия случай, както пише "at hip level" или "на нивото на хълбока", в хоризонтално положение по посока на мишените, държейки с две ръце с пръст извън спусъка. това е базовото, освен ако в брфинга не е друго.

за някои хора с по-дълги ръце това би било известно предимство, в сравнение с тези, които са с по-къси, предвид по-бързото вдигане, но това е положението. иначе аз като съм съдия гледам, ако някой реши, че хълбокът му е някъде около нивото на колана да го коригирам с около една педя надолу...

но все пак, най-същественото за такова стартово положение е да се изисква оръжитео да е право по посока на мишените или с други думи перпендикулярно на стартовата линия.

Не знам да ли ше го опиша добре, но ако на пример един десняк държи пушката леко изкривена на ляво което е по-естествената поза (лява ръка на ложа, дясна ръка на приклад) и първата мишена му е открита ляво ниско, то тогава той очевидно има предимство в сравнение с един левак, който ще държи обратно, съответно посоката на пушката ще бъде обратна и има въртене на ляво за обстрелване на същата мишена. именно затова трябва пушката да е изправена право по посока на мишените, както и тялото/главата също. на английски ще се каже facing downrange.

_________________
Cocked and Locked, Ready to Rock! - MRSMITH
Светослав Костадинов, Динамик Армс

T-Class
ΜOΛΩΝ ΛΑΒΕ


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2011, 17:35       Заглавие:  Re: Положение на приклада ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Юли 2007, 19:54
Мнения: 1993
Местоположение: София
Mr. Smith написа:
TheBoss написа:
Който все още не е преведен на български език. Въпреки предстоящото Европейско първенство :evil:


едното няма нищо общо с другото.

ако все пак трябва да търсим нещо общо, то това е, че нито един от правилниците не трябва да се превежда на български, а трябва да се учат на английски точно, защото като идеш на европейско или нещо подобно никой няма да ти прича на бугарски, а само на енглиски...

...


Не знаех, че, за да се занимавам с динамична стрелба трябва да уча и английски. Ама щом го казва генсека явно е така. Което пък означава, че или трябва на стари години да уча език, или да спра да ходя по мероприятия организирани от БФДС. И понеже едва ли ще седна да уча език на 46 години явно ще трябва да преразгледам членството си във федерацията.

Г-н Костадинов, крайно време е да разберете, че болшинството от членовете на федерацията са тук само и единствено за собственото си удоволствие и им е през .... за ходене на европейско или световно. И повечето тук НИКОГА няма да отидат на такова състезание. Изключение може би ще направи 2012 и то само защото БФДС е домакин на Европейското. Но щом, за да участва на Европейско ще трябва освен да може да стреля, състезателят трябва да знае и английски вероятно доста хора ще отпаднат от състезанието.

И последен въпрос, това официално становище на федерацията ли е? Или е лично мнение на потребителя на форума Мр.Смит? Ако е официално становище, ще ми е интересно дали ще се проведе изпит по английски с входно ниво, позволяващо на състезателите свободно да четат и коментират Правилника?

_________________
best rgds

Иво "TheBoss" Босев
DSC ALPHA

Изображение
"...await the right moment for one, and only one, well aimed shot..." V. Zaytzev


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2011, 18:09       Заглавие:  Re: Положение на приклада ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
ИСКАМЕ КРЪВ! И някой и друг избит зъб за автентичност... :DD :danger:
Изображение
После може да започнем превода. Напр. от:
Цитат:
12.2. Language
English is the official language of the IPSC Rules. Should there be discrepancies
between the English language version of these rules and versions presented in other
languages, the English language version will prevail.

Цонката, който в момента учи английски, та ушите му пушат, може да ни го преведе. :)

Горното по никакъв начин не променя необходимостта правилниците да бъдат преведени на български...

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2011, 21:37       Заглавие:  Re: Положение на приклада ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Мар 2007, 08:35
Мнения: 3286
Absolut написа:
ИСКАМЕ КРЪВ! И някой и друг избит зъб за автентичност... :DD :danger:
Изображение
После може да започнем превода. Напр. от:
Цитат:
12.2. Language
English is the official language of the IPSC Rules. Should there be discrepancies
between the English language version of these rules and versions presented in other
languages, the English language version will prevail.

Цонката, който в момента учи английски, та ушите му пушат, може да ни го преведе. :)

Горното по никакъв начин не променя необходимостта правилниците да бъдат преведени на български...


Значи до сега съм минал first week от курса т.е. four day и наистина ушите ми пушат барабар с цялата глава, която има чувството, че ще се пръсне по шевовете. Въпросния езиков курс е за първо ниво, а по езиковата рамка отговаря за нива А1; А2 и В2 ...
Темата я отворих т.е. започнах защото забелязах по снимките, че много от стрелците в RIFLE масово си опират приклада на хълбока вместо да е опрян в областта м - ду тазовата кост и ябълката на бедрото. Отделно ако приклада е в областта на хълбока прикладването става много по - бързо както каза mr. Smith ...

П.П. В другия форум има вече култова phrase или по - правилно е да кажем sentence " Ножът ми е жаден ..." .

П.С. Откраднах малко време да видя какво става ... Отивам да си лягам че утре вечер ще бъда разцепен като тиква.

_________________
Цоньо Цонев
„Si vis pacem, para bellum“

http://www.youtube.com/watch?v=nSpfTS7XgQE;
http://www.youtube.com/watch?v=SowDFRecR5g;
http://www.youtube.com/user/SLR95LHMB#p/f/2/1sd4XTqK9vM


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2011, 11:24       Заглавие:  Re: Положение на приклада ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 06 Юли 2006, 08:50
Мнения: 2532
Местоположение: Sofia
Макар и да не е тук мястото държа да отбележа, че аз лично се бях подвел по не напълно коректен превод на параграфите, касаещи сформирането на отбор. Те бяха преведени добре, но смисълът им бе предаден неточно.

Това ме въведе в заблуждение и изказ на некоректно мнение.

Затова е редно правилника да се знае на английски.

п.п. Не само заради командите, но и заради:

1.Съдийската колегия към БФДС реши, че на турнири 3-то ниво ще се командва и чете на английски.
2.RM комуникира само на английски и ако имаме проблем, оплакване, протест ще трябва да можем да се разберем.
3.документите и последващите разисквания са на английски.
4.горепосоченото правило.


Съзнавам, че не е много удобно, но е правилно;)

_________________
Михаил Витанов - НКПС "Динамик"
"Прогресът, постигнат вчера, както прогресът, който ще постигнем днес, ще създаде традициите утре"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2011, 13:40       Заглавие:  Re: Положение на приклада ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2007, 09:30
Мнения: 5586
Местоположение: Sofia
:happy: :happy: :happy:
г-н босев, до колкото не се лъжа да ви познавам, съм склонен повече да мисля, че откровено се правите на дръж ми шапката, вместо да приемете дори и с известно несъгласие повечето факти.

п.с.
с формата "вие" темата е съвсем различна вече :happy: :happy: :happy:

_________________
Cocked and Locked, Ready to Rock! - MRSMITH
Светослав Костадинов, Динамик Армс

T-Class
ΜOΛΩΝ ΛΑΒΕ


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2011, 13:43       Заглавие:  Re: Положение на приклада ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2007, 09:30
Мнения: 5586
Местоположение: Sofia
Изображение

:tu:

_________________
Cocked and Locked, Ready to Rock! - MRSMITH
Светослав Костадинов, Динамик Армс

T-Class
ΜOΛΩΝ ΛΑΒΕ


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2011, 18:25       Заглавие:  Re: Положение на приклада ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Окт 2006, 19:00
Мнения: 1274
Местоположение: Велико Търново
Цитат:
Който все още не е преведен на български език. Въпреки предстоящото Европейско първенство


Все още си чакам превода от 10000 евро, обещани ми за пистолетния правилник PDT_Armataz_02

_________________
Велизар Захариев
Само ЕТЪР !


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2011, 18:36       Заглавие:  Re: Положение на приклада ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Окт 2006, 19:00
Мнения: 1274
Местоположение: Велико Търново
Някой има ли идея какъв къртовски труд и колко време отнема такъв превод ( направен кадърно, а не джаста праста ), особено ако се прави ей така, заради каузата. Друг е въпроса, че никъде не ги признават тези преводи - всички гледат оригинала. Всички викат няма превод, ама никой не се хваща да свърши нещо.

_________________
Велизар Захариев
Само ЕТЪР !


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Май 2011, 02:06       Заглавие:  Re: Положение на приклада ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Юни 2007, 20:26
Мнения: 1710
Местоположение: deep water
Boarhunter написа:
Все още си чакам превода от 10000 евро, обещани ми за пистолетния правилник PDT_Armataz_02

бягай до банката! последните си 4600 еврака- всичко, което ми остана от вашия турнир :shock:
оставил съм си 2 лв. за количка :D

_________________
Я счастлив по умолчанию. Пожалуйста, не лезьте в настройки!
Если я тебе не нравлюсь,-застрелись! Я не исправлюсь!
Специални благодарности на азбуката за любезно предоставените букви
HitCo
ETAR IPSC

Изображение


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Май 2011, 16:23       Заглавие:  Re: Положение на приклада ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Окт 2006, 19:00
Мнения: 1274
Местоположение: Велико Търново
И без това за догодина се очертава да има нов правилник

_________________
Велизар Захариев
Само ЕТЪР !


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Last Man Standing и 62 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer