logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 07:20




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Сеп 2012, 12:01       Заглавие:  Kампания „Осинови паметник" на ЕИЦ „Европа директно"
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
http://europedirect.szeda.eu/component/ ... odini.html

Големият руски паметник на връх Шипка на 130 години - кампания „Осинови паметник" на ЕИЦ „Европа директно"- Стара Загора, общински офис Казанлък

video: http://vbox7.com/play:3392fbc84e&r=emb


Учениците от ПГ по транспорт и транспортен мениджмънт, гр. Казанлък осиновиха Големия Руски паметник и Стоманената батарея и по този начин се включиха в доброволческата кампания „Осинови паметник" на Европейски информационен център „Европа директно"- Стара Загора, общински офис Казанлък. Паметникът е един от 26-те руски паметници намиращи се на територията на Национален Парк Музей "Шипка". В близост до паметника се намира и една от батареите на Предната позиция - Стоманената.


Доброволците от Професионалната гимназия са от 11-а клас, специалност "Икономическа информатика" и бяха мотивирани да вземат участие в инициативата от педагогическия съветник и психолог на училището - Иван Георгиев. Учениците се включиха в почистването на паметниците от тревата и боядисването на 8 оръдия от Стоманената батарея и на веригите около Големия руски паметник.

НПМ „Шипка" осигури материалите за боядисването и методическата помощ в лицето на Дарина Петкова, уредник в отдел „Експозиционен" към музея.

26 са паметниците на Шипка, които напомнят за загиналите руски воини и български опълченци, воювали за българската свобода по време на Руско-турската Освободителна война 1877-1878 г. Те са издигнати от българския и руския народи, като паметници на признателността.

В писмо на военния министър Милютин до ген. Тотлебен се посочва, че руският император Александър II разпорежда, на територията на България, където са станали най-кръвопролитните сражения по време на войната , да бъдат издигнати 11 еднакви паметника с форма на пирамида. Един от тях е издигнат на връх Шипка и се нарича Голям руски паметник, той е посветен на всички части, сражавали се на Шипченския проход и при Шипка - Шейново.

Големият руски паметник е изграден по проект на архитект Вокар. Организацията на строителството е възложена на трима офицери от инженерните войски на Одеския военен окръг под ръководството на инженер-полковник Рамбах, които пристигат в България през 1880 г. За облицовка на откритите повърхности на паметника е използван светлосив пясъчник. Върху паметника са поставени руския държавен герб, щит и други военни доспехи, Георгиевският кръст за храброст и плочата, на която са изписани имената на частите, сражавали се на Шипка, са изработени в италианския град Карара, в работилницата на майстор Фиаски.

Паметникът е официално открит през октомври 1881 г. и през тази година се навършват 130 години от неговото съществуване.

Около Големия руски паметник е разположена „Стоманената батарея", която се състои от 6 оръдия „Круп", едно планинско оръдие, пленено от врага и 2 плоски деветфунтови оръдия от 2-ра батарея на 9-а артилерийска бригада. Надписът върху мемориалната плоча гласи:

„Като лавини се свличаха свирепите турци от насрещните върхове, но тук стоманено твърда ги посрещаше Стоманената батарея.."



В нощен бой на 9 август 1877 г. Стоманената батарея сразява турците и задържа до край и тази ключова позиция по време на историческата отбрана на Шипченския проход.

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer