logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Дата и час: 16 Фев 2019, 11:08

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2019, 07:12       Заглавие:  Прецизна обработка на гилзи за long range shooting

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

bobretty написа:
Ще споделите ли,как се постига толкова малка делта?Аз под 7-8м/с не мога да я сваля .Отгрявам,скъсявам,меря куршумите да са еднакви на тегло.Стрелката на везната я гледам с камера/за да съм сигурен ,че е под един ъгъл винаги/ и пак не става.Капсите са ми РВС дали там е мъката?Гилзите са лапуа на 3или 4 цикъла.

Тази Делта в статистиката се измерва със така наречената Стаnдартна Девиация (SD) и е решаващ факор при Long Range Shooting (1000 ярда например). Една неприемлива стойност те праща от X-a на осмицата. Вярно е също, че и вятърът може да ти напарави тази шега в хоризонтална посока, но ние тук ще говорим за вертикалните отклонения.

Ето защо откривам тази тема за да споделим опит. Долу са изложени два метода, които се използват на широко в практиката при различни случаи.

emil5koff написа:
Възможни са два подхода. Единия е както казвате, първо изстрел със занижена навеска и после всякакви други манипулации. Вторият, който се предпочита именно за гилзи като Лапуа с по-малко очаквано отклонение, е директно от кутията. Някъде препоръчват гилзите, макар и нови, да се прекарат през фулсайз матрица със свален бушинг, с цел уеднаквяване на раменете и тогава да се стругова, но аз не го правя.
Патронникът ми не къстъм, но това не е задължително. В случая, със струговането търся, само относително еднаква равностенност на гилзите при запазване на възможно най-голяма дебелина на стените. Тези се получиха 0,37-0,38 мм. Има и една друга благинка която се получава като следствие, а именно, че когато се стругова и част от раменете, вероятността да се образува отвътре "бабуна" на границата между раменете и шийката при употреба на матрици без експандер (бушингови), намалява значително. Не виждам причина, поради която струговането, разбира се, ако се прави както трябва, да води до по-лоши резултати. На мен ми върши работа и ще продължа да го ползвам. Това му е хубавото на релоуда, че обикновено има повече от един верен път за постигането на определена цел, така че всеки сам решава какви методи и средства да използва!

iterziev написа:
Моите 5ст по въпроса от това което съм изчел ( и тествал ) е, че струговането бива 2 вида:

1. Отвън - което освен за тесен патронник, никаква друга полза няма. Грип и т.н. не оказва значение ( поне така пишат професионалистите в Америка ). SD при мен е около единица, което значи, че скоростта ми варира +- 1м/с.

2. Отвътре - това е най-важното струговане за точността. За целта му Wilson правят тримери с вложки които за 2 вида - за нова и за изстреляна гилза. Имат всички калибри. Та както споменах за добрата групираност е тествано и най-вече вътрешното струговане е важно. А тук в БГ съм чувал само 1-2 човека да го правят и настина групите им на 300 метра са по 1-2 см ( около 0.1 - 0.2 ) моа.

И има логика - защото струговането отвън прави концентрична гилзата спрямо патронника, което не виждам как ще влияе на грипа.
Вътре обаче струговането гарантира окръжност и равно стискане на куршума отвсякъде.

За мен обаче 0.5 моа са достатъчни и такава операция ми идва в повече. Освен това пушката ми не е от класа на бенч , че да може да се възползва от тези екстри.

Равното натискане на куршума, заедно с прецизното мерене на барута е гранция за точност (приемам, че стрлеца е без грешка).

Ето я моята ситуация - релоудвам 260 Ремингтон и 6мм BR. Започнах са 2 по 500 гилзи от всеки калибър. След 3 цикъла (Annealing, Full Size, Neck Bushing, Expanded) гилзите направиха "бабуна" (масово се използва думата doughnut - подобно на кравай, геврек с малък диаметър). Влагането на куршума (отбележи - дългите) започва плавно (използвам Arbor Press с индикатор на усилитео) и внезапно с усеща едно подскачане. Резултатите на стрелбището бяха плачевни.

Струговах гилзите отвън (само 0.001 инч) използвайки k&m turning tool with expander/reamer и отнемаки съвсем малка част от рамото на гилзата геврека изчезна и днешните резултати са бяха повече от задоволителни.

Аз съм напълно съгласен с Mr emil5kof с това, че подобна операция върху нови гилзи намалява вероятността за образуването на гевреци. Това ще бъде незабавно направено върху 200 нови 260 Рем и 100 нови 6мм)

Поръчал съм и един reamer (Mr iterziev) from L.E. Wilson с който имам намерение да отсrруговам гевреците от останалите гилзи, които не са още формирани.

Mr iterziev дава един полезен линк http://www.mssblog.com/2017/06/23/reloaders-corner-inside-reaming-vs-outside-turning/ автор: Glen Zediker. Последният има издадена една огромна книга за релоудинг, която се счита за библия.

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” -President Ronald Reagan.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Сподели темата във Facebook

Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Фев 2019, 21:15       Заглавие:  Re: Прецизна обработка на гилзи за long range shooting

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

Има ли някой от колегите тук да шлифоват втрешната страна на шийката - как го правите?

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” -President Ronald Reagan.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Сподели темата във Facebook

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ]