logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 14:50




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юли 2019, 06:03       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
minavasht написа:
Ако ще ги боядисваш, може да са доста по-меки от 14.
Преди години много се шашках с твърдостта, защото всеки казваше, че по-твърдите били по-добре. Оказа се, че 12-13 върши идеална работа. Причината е, че оловяването се причинява при недобра обтурация (куршума не уплътнява цевта) и газовете минават между него и цевта.
Дъното на мек куршум, когато бъде “ударен” от газовете на барута, се разширява и уплътнява цевта, в резултат пооловяването намалява.
Копал съм олово от стрелбище, тук обикновено е смес 70-80%ФМЖ и 20-30% лети куршуми, обикновено с твърдост 11-12. Такова олово без проблем съм стрелял в .38 и 9мм. Ако е само ФМЖ е към 7-8, и иска да се добавят или от клип тежести за гуми ( не знам дали има оше в БГ, тук са 14-16, залепващите тежести са 5-7) или линотип (печатарско олово).
Калая е по-скоро за да свали температирата на топене и да изпълва по-лесбо формите, не трябва много.
Ако стреляш небоядисани куршуми смазката е може би по-важна от твърдостта, купешките (дето идват на сини или червени цилиндри) обикновено са твърди и се топят на по-високи температури, и не са подходящи за ниски скорости. Домашно приготвени меки смазки вършат по-добра работа в такива случаи - ланолин и пчелен восък са чудесна смес.
Често след дълга стрелба цевта се оловява частично до някаква степен, но никога не се натрупва повече, и стои на едно ниво постоянно - имам една глокова цев, която чистя няколко пъти в годината, без да имам проблеми.
Най-лошо оловяване съм имал с твърди (16-18) 9мм от калъп на Лии, смазани с тяхната съхнеща смазка, с намален заряд - след 10-на изстрела не се виждаха каналите на цевта. Същия куршум, но с олово 12 и смазано с домашна смазка, си стреляше без проблеми на същите скорости, с почти никакво оловяване. Предполагам и по-мек щеше да върши работа, но имах само такова олово.
Чисто олово (BHN 5-6) има в зъболеларските рентгенови плаки (почти никой няма вече такива, минаха на дигитални) , и тук в оловните капаци за тръбите по покривите.
Пробвай с партида от 100-200 от това, което имаш, ако ги боядисваш, гарантирам ти, че не ти трябва твърдо олово.
Един недостатък на меките смазки - намерих в килера кутия с .38, които не помня кога съм зареждал, сигурно поне преди 5-6 години. От около 200 патрона към 40 не гръмнаха - капсата се смачква, но нищо не става, не ги отворих да видя вътре, но предполагам че смазката им е видяла сметката след толкова години.

Моите експерименти потвърждават всяка една написана дума от колегата "minavasht". Плътността на куршума в цевта е по-важна от твърдостта.Затова калъпите на LEE,те са .356, не са на-добрите.Просто няма какво да се добави.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Юли 2019, 17:14       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 21 Юни 2006, 18:33
Мнения: 197
Местоположение: sofia
Ми "разпилете" ги малко тия калъпи...
Куршуми от чисто олово,диамантена паста с масълце и въртене...

_________________
MOLON LABE


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Юли 2019, 19:04       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1081
Местоположение: Въъъййй....маняк!
Може и да се получи, но шанса да се прецака молда е голям.
По добрия вариант е да се вземе .358, .359 и след изливане да се калиброва.

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 15:42       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Моите калъпи на Лии са с правилни размери и винаги трябва да ресайзвам куршумите. Чувал съм обаче, че често има такива с малък диаметър - тогава наистина куршум и паста, въртени с дрелка вършат работа, правил съм го на калъп за едни куршуми за мосин мисля. В края на краищата, и да се обърка нещо, ако калъпа е с малък размер е неизползваем, така има шанс да се ползва. И да не е перфектно, при ресайзването после ще се изправи куршума.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Апр 2020, 23:41       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Здравейте,
Връщам се в тази моя стара тема, защото от когато я пуснах понатрупах опит в леенето и боядисване на куршумите. С помощта на колеги и приятели от форума си лея, боядисвам и нямам проблем с пооловяване (експерементитрал съм до 700 изстрела без чистене на цевта) или разсейки на изстрелите.

Едно нещо обаче остана тайна за мен - таблицата за твърдостта на Лии. Тази зависимост твърдост налягане какво ни показва?

Някъде пише, че налягането определя с каква мин твърдост трябва да се работи, за да не се деформира пластично или разрушава куршума. Тази теория работи при 38 Спец, където максималното налягане е 14 500 psi, и всичкото куршум над 11,5 BHN – става. Не става, обаче при 9х19 – там имаме мин 25 000, а успешно си стреляме с 13,14 - 15 BHN.

Тук идва друго прочетено, в което се казва, че всъщност даденото в таблицата налягане е границата след която започва еластичната деформация на проектила, така необходима ни за обтурацията му в цевта. Т.е това целим с по ниски твърдости от тези за макс. налягане. Разбира се остава въпроса, колко надолу - кога почва остатъчната деформация. А и тогава 38 Спец става като FMJ, не уплътнява от деформация. В цялата тази история 45 АСР е на границата, защото наляганията му са там някъде, като за твърдост около 13-16 BHN.

Знам,че е прекалено теоретизирам, ама всеки път като меря твърдостта на поредната серия, това ми вади очите и се дразня.
Та дайте жокер, за което покорно благодаря предварително.


Прикачени файлове:
LEE_hardness_22.jpg
LEE_hardness_22.jpg [ 24.94 KiB | Прегледано 3333 пъти ]

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Апр 2020, 14:23       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
Khany написа:
... таблицата за твърдостта на Лии. Някъде пише, че....
Знам,че е прекалено теоретизирам, ама всеки път като меря твърдостта на поредната серия, това ми вади очите ...
Та дайте жокер, за което покорно благодаря предварително.

Тази таблица е писана по време когато полимерното покритие не е било на мода. Стреляли са голи оловни куршуми, смазани със смазка. Освен това таблицата се отнася за американци. Американците имат повече от една цев в даден калибър,които обикновено са различни. Било е важно ритника на барутните газове да раздува и уплътнява куршума в различните по размер цеви.
За европейци нещата не са точно тъй. Стреляме с оръжия, предназначени за куршуми .355. Така, че куршум .356 винаги уплътнява, колкото и да е твърд е достатъчно пластичен за да се свие до .355.
Минимално допустимата твърдост е необходима за да не се размаже оловото по цевта както краве масло по препечена филийка. Оказва се, че полимерно покритите куршуми допускат доста по ниска твърдост.
Всяка твърдост над 12 за полимерно покритие е достатъчна за 9х19. И никой не е имал неприятности с твърдост над 16.
Меките стрелят по-меко от твърдите но колко от нас имат усета да се насладят на мек откат. Освен това по-меките куршуми са по-капризни за снаредяване от по-твърдите.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Апр 2020, 17:24       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
moderna написа:
Khany написа:
... таблицата за твърдостта на Лии. Някъде пише, че....
Знам,че е прекалено теоретизирам, ама всеки път като меря твърдостта на поредната серия, това ми вади очите ...
Та дайте жокер, за което покорно благодаря предварително.

Тази таблица е писана по време когато полимерното покритие не е било на мода. Стреляли са голи оловни куршуми, смазани със смазка. Освен това таблицата се отнася за американци. Американците имат повече от една цев в даден калибър,които обикновено са различни. Било е важно ритника на барутните газове да раздува и уплътнява куршума в различните по размер цеви.
За европейци нещата не са точно тъй. Стреляме с оръжия, предназначени за куршуми .355. Така, че куршум .356 винаги уплътнява, колкото и да е твърд е достатъчно пластичен за да се свие до .355.
Минимално допустимата твърдост е необходима за да не се размаже оловото по цевта както краве масло по препечена филийка. Оказва се, че полимерно покритите куршуми допускат доста по ниска твърдост.
Всяка твърдост над 12 за полимерно покритие е достатъчна за 9х19. И никой не е имал неприятности с твърдост над 16.
Меките стрелят по-меко от твърдите но колко от нас имат усета да се насладят на мек откат. Освен това по-меките куршуми са по-капризни за снаредяване от по-твърдите.


:tu: много точен анализ

общо взето всяка цев се държи различно, зависи от дълбочина на нарезите, стъпката на нарезите, полигонални или не и т.н.
и няма точно правило .. валидно за всички оръжия, в добавка - при мазането има .. зимни ли летни рецепти (при полимерите също има разлики, но по малки)
също зависи тази твърдост с какво е постигната - какво е съотношението калай/антимон 5/5% или 2/6% .. дали има бисмут и други добавки

но с времето се натрупва опит и данни за конкретно оръжие

за да не се превъртат, или просвредляват/превъртат .. има значение да не е паднал диаметъра при леене (използвайте газови горелки, а не свещ от парафин)
също и .. конкретната цев какъв диаметър харесва
както и формата на куршума .. например Микроканалните искат повече твърдост, отколкото такива без канали

в крайна сметка има .. така наречената разумна достатъчност :)

прочетох в една американска статия навремето - водете си подробни записки за рецептите на куршумите, какви съотношения, какви смазки и при какви температури
защото често се случва да се налучка добра рецепта и после да се забрави

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2020, 15:38       Заглавие:  Re: Твърдост на оловните куршуми за пистолетни патрони
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Благодаря за точните анализи.
И всъщност в резултат на тях се замислих, че в нашия случай е много по-важно да се намерят в практика установените допуски и да се остави на страна прекаленото теоретизиране.
По препоръка на "Модерна" лея с молдове за 9х19, но .359, след изливане стават .358, след боядисване и калибриране винаги .356+. Твърдост около 14. И конст. темп. - това е всичко.
Таблицата на Lee я забравяме.

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer