logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 18:33




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Яну 2020, 13:45       Заглавие:  Избор на барут
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 30 Ное 2017, 08:57
Мнения: 97
Привет,
трябва ми съвет за избора на барут (ако някой има и изпробвана рецепта за изложеното по-долу ще е идеално).
Параметрите са:
-Стрелба до 400м (поне докато натрупам достатъчно опит и умения).
-Стрелба по мишени с идеята за все по-прилична група (с натрупването на опит и практика).
-Калибър .308win - дължина на цевта е 20" стъпка 1:11
-Гилзи - спрял съм се за сега на SAKO
-Капси - най-вероятно CCI 200
-Проектил - A-MAX на Hornady 168gr. (с фабричните до 200м имам много добри резултати). По-натам ще пробвам и други. С две думи от 165 до 180gr.
-Барут - спрял съм се на Вихта; колебая се между N140, N530 и N540 (приемам и други предложения)
Та въпросите ми са:
1.С оглед на късата цев предполагам,че по-бързо горящ барут ще е по-добре. Поправете ме ако се заблуждавам.
2.Серията N500 я дават по-термо стабилна.Ако говорим за N140 какви разлики в скоростта може да очаквам при амплитуди -10 +30 градуса? Ако някои има опит и го сподели ще съм му признателен.
3.С някой от посочените барути мога ли да постигна (безопасно) скорост от 780 -800м/с (като се има предвид цев 20"). Все още съм в начална фаза на оборудване и нямам reloading data пред мен. Със заводски Hornady A-max Black средната скорост която измерих с магнитоспида е 779м/с (в момента не си спомням при каква температура).
Предварителни благодарности!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Яну 2020, 14:33       Заглавие:  Re: Избор на барут
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Фев 2018, 19:42
Мнения: 267
С 540 съм стрелял със същата цев, никакви проблеми.
530 е твърде бърз за 168грн според мен.
Правех 780м/с със Сценар 175 и 820 със 155
Не съм ги пренапъвал.

_________________
Релоудинг оборудване и компоненти


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Яну 2020, 01:54       Заглавие:  Re: Избор на барут
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
С Вихта 140 също без проблем може да се достигнат желаните скорости за споменатата цев. А-макс 168 грн., е лесен за релоудване куршум и не е капризен към скока, което ще рече, че спокойно можеш да се придържаш към стандартния КОЛ- 2,795-2,800". Що се отнася до термостабилността на 140-ката, правил съм някакви проби, но резултатите ми не са достатъчно достоверни, за да ги обявя и подпиша под тях. Мога да кажа обаче, че според мен, за нашите географски ширини, влиянието на този фактор е малко надценен или с други думи колебанието в скоростта само от термостабилността на барута, ще е доста по-малка от диапазона, който си посочил, че се стремиш да постигнеш.Това долу на снимката са скорости за Тика Т3 Лайт с 20" цев, стъпка 1:11, като без опасност да се развали групата, може спокойно да се вдигне до 43-43.6 грн, което ще даде и търсената скорост!
Прикачени файлове:
DSC_0277.JPG
DSC_0277.JPG [ 1.68 MiB | Прегледано 3111 пъти ]

Прикачени файлове:
A-max-168_43.6_VV N140.jpg
A-max-168_43.6_VV N140.jpg [ 386.45 KiB | Прегледано 3111 пъти ]

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer