logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 22:54




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 81 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Апр 2015, 22:24       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Дек 2008, 14:51
Мнения: 231
Местоположение: България
колега Грешник
за антимона се иска доста по-висока температура от оловото за да се сплави
но най-добре се консултирай как се действа с тоя пусти антимон --че и аз брах ядове с него :tu:

_________________
Добри Добрев
СК Ронин Ст.Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Апр 2015, 10:11       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
gre6nik написа:
Някой интересува ли се да се кооперираме за закупуването на антимон. Днес доста рових нета и се оказа че е трудно да се открие антимон... Намерих на едно място един човек продава на 25 лв килограма ама количеството е доста - над 20 кг - та ако някой иска - да ми пише Л.С. аз ще го купя, получа по куриер и после ще го натроша и пратя парчета на който желае.
От няколко дни се опитвам да докарам една оловна сплав - имам чисто олово от кабелно покритие (закупено от вторични на цена 3 лв/кг), отлети с него куршумите вместо 240 грейна стават 253-254 грейна. Реших да му добавя калай (понеже нямам антимон) и той като по-лек да смъкне масата на куршума, но на 5 кг олово след добавянето на 500-600 гр калай масата падна едва на 249-250 грейна :confused: ама почнаха да излизат едни такива лъскави и убави :-)
Ivo III каза че без антимон няма да стане и се разтърсих...
Ако някой се интересува - да ми пише


антимона е голяма драма да се смеси с оловото
не че не сам го правил в началото на терасата с консервена кутийка и китайски котлон (преработен да вдига повече темп)

прави се лигатура (мисля че така се казваше) 50 на 50% олово и Антимон и после се добавя точно

ако не сложиш калай 2% Антимон трябва да ти е около 8%! ... само 6% Антимон и олово не става

кабелното олово е много хубаво! много гладко и точно се лее


отдавна не сам се правил на бай мангал :)) и не сам лял
и са позабравил цифрите на температурите

когато разтопиш оловото и сложиш Антимон, антимона е лек и изплува, а там е по студено
трябва да го натискаш с някакъв съд (решетка) надолу към дъното


препоръчвам ти да си купиш и това
http://www.brownells.com/gunsmith-tools ... d1132.aspx

не че няма и тук подобни химии, но това гарантирано работи добре

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Апр 2015, 09:25       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
и не забравяйте мерките за безопасност!

лейте винаги с маска, дори и най-елементарната също ще върши работа
сменяйте си дрехите, защото оловото полепва по тях и ще го внесете в дома си
помещението трябва да се проветрява, най-добре навън
мийте си много добре ръцете

оловото влиза в тялото най-вече по механичен път и заедно с пушека от флюсовете!

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юни 2015, 08:56       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 07 Мар 2012, 21:53
Мнения: 74
Та - дойде време да споделя леярската одисея и един проблем свързан с масите на куршумите..
Понеже оловото беше чисто и куршумите вместо 240 грейна излизаха тежки - 253-254 грейна и тази маса не падна след добавянето на калай след малко търсене в интернет намерих да се продава антимон и си поръчах към 2 кг и нещо... Дойде ей тая буца с красива кристална структура :)
Прикачени файлове:
antimon.jpg
antimon.jpg [ 196.75 KiB | Прегледано 12972 пъти ]

Според Уикипедията - оловото се топи при 327,46 градуса по Целзий а кипи при 1749 гр. по Целзий а антимона се топи при 630,63 гр. по Целзий. Така че реших да топна натрошения на бучки (за да мога да отмеря необходимото количество за 9%) антимон в половината от оловото ми и да го стопя разчитайки че оловото преди да кипне достига температура която е по-висока от температурата за топене на антимона. Така че - стопих оловото, пуснах бучките в него да плуват, сложих капака на тенджерката (стоманена) и седнах на ракия и салата :) След няколко ставания за проверка на състоянието - бучките се бяха стопили. разбърках сериозно с черпачето с което обирам фюса. след това добавих едно по едно кюлчетата дето имах останалото олово като постоянно бърках.
Вчера, понеже се получи голям слитък в тенджерата - към 12 кг., реших да отлея някой и друг куршум да проверя какво съм постигнал като сплав и после поне половината от стопилаката да я направя на кюлчета че да не топя всеки път голямо количество.
Ползвах следните два молда:
Прикачени файлове:
moldove.jpg
moldove.jpg [ 220.71 KiB | Прегледано 12961 пъти ]

Долния - с облия връх - който до сега даваше тежките куршуми даде 241-242 грейнови куршуми което много ме зарадва, но радостта се оказа кратка. Втория молд - с пресечения конус които също е за 240 грейнови даде куршуми с маси от 225 до 228 грейна - доста под 240. Мерих с една електронна везна за барут на Франкфорд арсенал.
Прикачени файлове:
kyrshumi.jpg
kyrshumi.jpg [ 171.72 KiB | Прегледано 12961 пъти ]

Прикачени файлове:
merene.jpg
merene.jpg [ 169.66 KiB | Прегледано 12961 пъти ]

Според мен не може с една и съща смес да се получи такава огромна разлика м/у молдовете. Има някакъв филм тука ама не мога да хвана къде е калъчката. Според мен има следните варианти:
1. Най-вероятно е единия молд да е сбъркан и да дава куршуми различни с различна маса от предвиденото - ако е така май ще е този за куршумите с облия връх.
2. Стопилката ми изглежда нееднородна - всичко е течно в тенджерката, ама ми се струва че отгоре има нещо като каймак. не прилича на шлака защото си е бяло като оловото и ми минава през главата идеята че може антилона да не се е сплавил добре с оловото въпреки периодичното яко разбъркване с черпака.
3. Везната да греши. Малко вероятно, ако има грешка тя ще е за двата вида куршуми еднаква и няма да окаже влияние на разликата в масите.
За друга причина не се сещам...
За получаването на кюлчета ползвам керемида по следния начин:
Прикачени файлове:
keremida.jpg
keremida.jpg [ 246.9 KiB | Прегледано 12961 пъти ]

а резултата от керемидата е следния:
Прикачени файлове:
slitaci.jpg
slitaci.jpg [ 252.39 KiB | Прегледано 12961 пъти ]


Та - дайте идеи - кое къде е сгрешено че не ми излизат еднакви по маса куршуми?
И - има ли допустими отклонения от номиналната маса на куршума - 1-2 грейна допустими ли са?

П.С. - куршума с пресечения конус е за газчек - и това съм го помислил, ама един алуминиев газчек е 2.25 грейна, медния и двойно да тежи пак остават едни 10-тина грейна отклонение.

_________________
RUGER SUPER REDHAWK ALASKAN. 44 Mag. ; Remington 7600 .308 ; Beretta ES100 ; ТОЗ 34ЕР
"Живота не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха" ... сентенция на Джордж Гарлин която напълно споделям....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Юли 2015, 16:30       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 06 Апр 2009, 11:22
Мнения: 36
Местоположение: Бургас
Помагайте:
Трябва ли някаква предварителна обработка на антимона преди да се стопи? Снощи започнах да си правя смес за пистолетни куршуми.
Реших да пробвам следната рецепта- 91% олово, 8% антимон и 1% калай. Започнах да топя първо антимона с газова горелка. В момента в който сместа се стопи и стана еднородна се проби тенджерата и изтече сместта. Тенджерата се оказа алуминиева. След като намерих друга се опитах да повторя стопяването на антимона, но вече не се получи. Не се топеше. Антимона с алуминия ли се свърза, какво стана не можах да разбера. Антимона сякаш една част изгоря и стана на прах, който не се топеше.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Юли 2015, 11:08       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
антимона не трябва да се оставя на повърхността, защото се окислява
направете си една решетъчна кутийка и го натиснете да е на дъното за да не се окислява

купете си това - http://www.brownells.com/gunsmith-tools ... d1132.aspx
няма да съжалявате


правите си 50/50 % смес олово антимон

теглото на формите са дадени обикновено за смес 92/6/2
ето .. магма си го пише http://www.magmaengineering.com/PDF/BBOct132008b.pdf

ако нямате калай % го замествате с антимон

(тези неща сам ги писал по горе, не четете ли :D )


формите на ЛЕЕ не отговарят, те дори се различават по форма :))
ама за тая цена .. толкова

харесайте си една тежест, при която ви работи добре, работете само с нея и си стрелкайте

ПП: навремето, когато стрелях с микроканалната форма на ЛЕЕ 124грн, аз работех с 120грн - и чак тогава имах най-добри резултати :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2015, 20:06       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1081
Местоположение: Въъъййй....маняк!
Имам следното питане:
Може ли след калибровка до .356, да се ползва ей този калъп за 9х19:
http://www.titanreloading.com/molds/bul ... 58-158swc-
Идеята е да се използват по тежки проектили.
Ако някой има и рецепта за смазка, която наподобява lee alox ще му бъда благодарен ако ми я сподели.

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2015, 20:56       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Фев 2007, 13:04
Мнения: 780
Този куршум е револверен. Не мисля че ще работи на 9х19.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2015, 21:40       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1081
Местоположение: Въъъййй....маняк!
Виж дребния текст.....затова питам дали някой е пробвал

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2015, 22:23       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Ное 2006, 20:53
Мнения: 1161
Колега, избрания от теб модел е изключително неподходящ за 9х19. Може би ще вършат работа (от ляво на дясно) 2, 6 и 9 (облите върхове), евентуално и 1 и 3. При всички други няма да работи добре подаването от пълнителя.

_________________
Тодор Терзийски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Авг 2015, 10:04       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1081
Местоположение: Въъъййй....маняк!
Ами по принцип искам да са tumble lube design, и в същото време да са по тежки. Значи остава 9-ти номер.
Най вероятно ще взема него след проба ще споделя резултата.

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Мар 2016, 11:03       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 18 Фев 2014, 12:42
Мнения: 29
В няколко поста видях че не е добре да има цинк в манджата но не ми стана ясно защо не е желан ?
- температурата на топене ли се вдига ?
- не се разтапя и драска цевта ли ?
- ??


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Мар 2016, 14:14       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 04 Авг 2011, 13:25
Мнения: 189
Местоположение: София
Цинкът пречи на тънколивкостта - демек не се изпълват хубаво кюшетата на формата. Маха се със син камък, като медта замества цинка(медта не пречи на тънколивкостта).

_________________
Орлин Александров


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Мар 2016, 20:40       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 11:12
Мнения: 1617
delf написа:
Имам следното питане:
Може ли след калибровка до .356, да се ползва ей този калъп за 9х19:
http://www.titanreloading.com/molds/bul ... 58-158swc-
Идеята е да се използват по тежки проектили.
Ако някой има и рецепта за смазка, която наподобява lee alox ще му бъда благодарен ако ми я сподели.



Може.Работи перфектно в Г19 и 17.

_________________
Емил Ефтимов-СК"Динамик армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Мар 2016, 13:13       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
delf написа:
Ако някой има и рецепта за смазка, която наподобява lee alox ще му бъда благодарен ако ми я сподели.


пчелен восък и литиева грес е най-лесното
ако нямаш уред за поставяне на смазка и калиброване

можеш да разтопиш сместа на котлон
и с пинсетка хващаш проектила, топваш и нареждаш на домакинска хартия
чакаш да изстинат .. и калиброваш

това е може би най-лесния метод

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 81 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer