logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 27 Апр 2024, 09:22




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 81 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юни 2013, 19:12       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 19 Мар 2010, 17:33
Мнения: 189
Местоположение: В.Търново
Ivo III написа:
пропускате кефа от леенето :) и после от стрелбата на лично отляти проектили ;)

+1

_________________
Р. Хаджиниколов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Юни 2013, 23:52       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Дек 2007, 20:51
Мнения: 1303
300 WinMag написа:
Ivo III написа:
пропускате кефа от леенето :) и после от стрелбата на лично отляти проектили ;)

+1

+1

_________________
Победата отива при играча, който греши предпоследен.

Let Your Game Speak.

Пламен Костадинов
IPSC Alias - PLAMENTI


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юни 2013, 08:55       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 29 Юни 2006, 19:49
Мнения: 5427
Съгласен съм, че има кеф от това да си правиш сам нещата.
Но също пропускате натравянето, разходите за лекарства и дългото лечение, за изхвърляне на оловото от организма....
Няколко мои приятели се лекуват вече от 3 години с хапове за изваждане на оловото.......

_________________
https://www.facebook.com/Alex-Koussev-I ... 120281732/
NOT A LUCKY ALPHA


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юни 2013, 09:15       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31411
Местоположение: Sofia
по мое наблюдение най-много олово се поглъща от стрелянето!
защото се топи и не стреляме с маски!

то направо си е за нова тема - как да се пазят хората

запознах се с професор по металолеене, който от 30 години лее олово и какво ли не .. и няма никакво олово в кръвта ... но човека си спазва всички правила на безопасност

всеки човек в съвременния свят има олово .. минимум 0,3 - 0,5 .. от бои, и разни други неща в ежедневието

тези които запояват с поялник обикновен тинол (олово и калай) .. имат много олово също!

олово влиза в кръвта/тялото .. механично!
- чрез мръсни ръце, дрехи и т.н.
- чрез пушека .. от флюсването на топилката, колофона, барутните газове и т.н.

темата е много обширна .. ако има интерес ще споделя моя оловен опит .. как да си пазим здравето
преди години си правих тест .. и установиха .. 1,19 при норма 1,20
след това .. спазвах всички мерки .. но не сам се изследвал

ПП: теста струваше мисля 8-10лв.
ПП2: олово се чисти най-добре с ябълки и вино :)
ПП3: олово в кръвта .. римляните са имали много ... гуляй, разврат, жени, купони .. може да е от оловото ;)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юни 2013, 11:48       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 19 Мар 2010, 17:33
Мнения: 189
Местоположение: В.Търново
Ivo III написа:
.
ПП2: олово се чисти най-добре с ябълки и вино :)

Значи мога да си спестя парите за изследване!
От 10 години пия само ябълкова ракия (двойно припечена) и червино вино, но ме притеснява като пийна повече, главата ми натежава и пада в чинията ... това дали не е от оловото ? :D

_________________
Р. Хаджиниколов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Юни 2013, 16:58       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Дек 2006, 22:43
Мнения: 2428
Местоположение: Варна,България
300 WinMag написа:
Ivo III написа:
.
ПП2: олово се чисти най-добре с ябълки и вино :)

Значи мога да си спестя парите за изследване!
От 10 години пия само ябълкова ракия (двойно припечена) и червино вино, но ме притеснява като пийна повече, главата ми натежава и пада в чинията ... това дали не е от оловото ? :D


Със сигурност е от оловото - няма друга причина :D Само един съвет - ако жена ти сервира супа - избягвай гореописаната комбинация,да не стават фалове....да се удавиш в чиния със супа......малко ляво идва :D :D

_________________
Паскал Петров,СК"Аргус"
Grand Power s.r.o.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Юни 2013, 06:45       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 19 Мар 2010, 17:33
Мнения: 189
Местоположение: В.Търново
:D :D :D

_________________
Р. Хаджиниколов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Юли 2013, 06:47       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4036
Местоположение: Orlando, FL
:-)
Днес минах през един център за вторични суровини, често купувам оттам олово и гилзи, днес нямаше почти никакво олово, освен 2500 оловни куршуми - повечето 158гр .38 и някокостотин 9мм 147гр. Във оригиналните им торбички. :-)
За сметка на това съм затрил някъде сайзващия дай за .38, та трябваше да поръчам нов.
Ама пък за сметка на това, докато търсех дая из гаража намерих пакет с капси, забравил съм го явно някога си. 1000 капси съм напред!
Абе човек като почне да остарява и живота му става интересен.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Дек 2013, 16:22       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 08 Дек 2008, 19:01
Мнения: 375
Да посъживя малко темата.
За леенето на куршуми се изписа доста, даде се и добра рецепта за сместа (Ivo и други).
Въпросът ми е за полуоблечените куршуми, с оловен връх и медна ризница, която не позволява пооловяването на цевта. Само фабрично ли се изработват или има и "домашна" технология?

_________________
„Нощем хората спят спокойно в леглата си, само защото други хора са готови да вършат насилие вместо тях.“ Джордж Оруел
"Кириле, от мен да знаеш, че за женска красота и откат критериите варират от земята до небето!" Съдията.

https://www.youtube.com/watch?v=r1Be_owSpMI


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Дек 2013, 18:32       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Дек 2006, 22:43
Мнения: 2428
Местоположение: Варна,България
EL KAPITANO написа:
Въпросът ми е за полуоблечените куршуми, с оловен връх и медна ризница, която не позволява пооловяването на цевта. Само фабрично ли се изработват или има и "домашна" технология?


Въпросната технология се нарича "пресоване" или "Swaging" . Потърси из нета,има предостатъчно инфо по въпроса.

_________________
Паскал Петров,СК"Аргус"
Grand Power s.r.o.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Дек 2013, 07:39       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4036
Местоположение: Orlando, FL
Напоследък стана популярно ползването на 9мм гилзи и олово за правене на .40 куршуми.
Трябва ти дай, който да оформя куршума (или комплект дайове).

Трябва да събираш 9мм гилзи, трябва да ги нагряваш за да се разкалят, трябва да лееш сърцевини, трябва да си играеш да ги слагаш във разкалените гилзи, трябва да ги пресоваш със дая да оформиш куршумите.
За мен това е излишно усложняване без кой знае какви предимства. Ако правилно комбинираш заряда със твърдостта на куршума, можеш да стреляш стотици патрони, преди да има каквото и да е оловно отлагане. Моя .38 го стрелях сигурно година, преди да го изчистя, и пак нямаше никакво олово по цевта.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Мар 2015, 12:56       Заглавие:  Re:
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 07 Мар 2012, 21:53
Мнения: 74
Ivo III написа:
oldman написа:
Така....така...Малко и от мене :
Линото не е много подходящо за целта/освен при по-високи скорости
при нарезното/ - крехко е,няма експанзия,пръска се и губи от теглото.
Обикновено се прибавя към чистото олово за повишаване на твърдостта.Оловото е около 6 Бринел,линото - ок. 20-22 Бр.Добър
материал са тежестите за баланс на гуми /8-10 Бр./,а и лесно се намират-стига да няма цинк в тях....
Не знам какво е Брунокс,но пчелния восък/може и чист парафин/ върши идеална работа за по-дълго време...Опушване на формата става и с обикновена запалка.
Температурата на алуминиевите клещи/калъпа/-потапят се затворени
в стопилката за минута време и ако при изваждане оловото не се лепи
по тях,са готови за работа.
Важно е в оловото да има и калай-подобрява се ливкостта,по-доброто запълване на формата...Калаят вдига твърдостта в по-малка
степен от антимона и повече от 2-3% си е разхищение....
Олово от акумулатори - не...
"Закаляването" - става,само ако в сплавта има макар и минимално
к-во арсен...
Леенето не е опасно - отровни са изпаренията на оловото,ама там
температурата е бая висока...
Лошо е попадането на вода - оловото пръска....а е горещо....
.................




с обикновена запалка .. не успявам да я опуша добре формата
как го правиш точно .. опушването със запалка ?

с лино ... имам много добри резултати ...
но .. много зависи .. каква е рецептата ... за линото
попадал сам на лино .. дето се троши .. но отливката стои една бяла шуплеста .. явно има предимно антимон .. знам ли ..

много добри резултати сам постигал .. когато добавя малко тинол със сребро в сместа .. то и тинола е върха .. но .. добавен макар и в малки количества .. към стопилка .. върши чудеса ..

добавям .. около 1% тинол в който има 2% сребро


Говорим за проценти антимон , калай.... ама какви проценти - в обемите или в масите? Интересувам се защото явно оловото ми е чисто и форма за .44 която трябва да дава 240 грейна излизат 251-252 (олово от съчми 13/0 - мислех че ще е твърдо ама днес ми казаха че нулите се леели с чисто олово) и 253-254 грейна с оловото от което лях подкалибрения на ЛИИ. Явно ще трябва да го "лекувам" с добавки но нямам линотипно. Калай мога да намеря, тинол също... Съвет?
Иначе днес ги мерих с шублера - дебели са толкова колкото трябва да са.

_________________
RUGER SUPER REDHAWK ALASKAN. 44 Mag. ; Remington 7600 .308 ; Beretta ES100 ; ТОЗ 34ЕР
"Живота не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха" ... сентенция на Джордж Гарлин която напълно споделям....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Апр 2015, 21:49       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31411
Местоположение: Sofia
обикновено тежестите на калъпите са дават с 6% антимон и 2% калай

докараш ли теглото .. значи си ок

аз дори ги правех по леки, малко по твърди ... така ми харесваха повече

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Апр 2015, 12:11       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2011, 14:41
Мнения: 943
Местоположение: ДелиорманА
А една сплав "Бабит"калай 91%, антимон 4,5%, мед 4,5% - до колко може да се използва добавено към олово!?Аз отлях доста куршуми 357/38 като ги пусках в студена вода и се получиха задоволително твърди но не съм ги мерил а и сместа я правих :D на око... :D

_________________
Светослав Ефтимов КДС"Аргус"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Апр 2015, 16:38       Заглавие:  Re: Леене на ловни куршуми
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 07 Мар 2012, 21:53
Мнения: 74
Някой интересува ли се да се кооперираме за закупуването на антимон. Днес доста рових нета и се оказа че е трудно да се открие антимон... Намерих на едно място един човек продава на 25 лв килограма ама количеството е доста - над 20 кг - та ако някой иска - да ми пише Л.С. аз ще го купя, получа по куриер и после ще го натроша и пратя парчета на който желае.
От няколко дни се опитвам да докарам една оловна сплав - имам чисто олово от кабелно покритие (закупено от вторични на цена 3 лв/кг), отлети с него куршумите вместо 240 грейна стават 253-254 грейна. Реших да му добавя калай (понеже нямам антимон) и той като по-лек да смъкне масата на куршума, но на 5 кг олово след добавянето на 500-600 гр калай масата падна едва на 249-250 грейна :confused: ама почнаха да излизат едни такива лъскави и убави :-)
Ivo III каза че без антимон няма да стане и се разтърсих...
Ако някой се интересува - да ми пише

_________________
RUGER SUPER REDHAWK ALASKAN. 44 Mag. ; Remington 7600 .308 ; Beretta ES100 ; ТОЗ 34ЕР
"Живота не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха" ... сентенция на Джордж Гарлин която напълно споделям....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 81 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 48 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer