logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 23:14




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2022, 19:26       Заглавие:  Re: 6.5 Creedmore vs 260 Remington
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
todor_gps написа:
Килко е COAL?


Aз обикновенно работя с ogive, verifying consistency. Използвам LB Willson seater and Arbor Press - меря силата за влагане на куршума.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2022, 20:28       Заглавие:  Re: 6.5 Creedmore vs 260 Remington
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2013, 07:39
Мнения: 956
Yank написа:
todor_gps написа:
Килко е COAL?


Aз обикновенно работя с ogive, verifying consistency. Използвам LB Willson seater and Arbor Press - меря силата за влагане на куршума.

Това няма значение, и аз с това работя, дай по огрива, и куршума и ще се получи .....
А с какво сайзваш? къстъм дайс или някакъв Форстер....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2022, 22:32       Заглавие:  Re: 6.5 Creedmore vs 260 Remington
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
todor_gps написа:
Aз обикновенно работя с ogive, verifying consistency. Използвам LB Willson seater and Arbor Press - меря силата за влагане на куршума.

Това няма значение, и аз с това работя, дай по огрива, и куршума и ще се получи .....
А с какво сайзваш? къстъм дайс или някакъв Форстер....[/quote]

Какво искаш да се получи? Откъде да ти го дам? Аз ти казх - с този калибър съм приключил отдавна и какво от значение какъв die съм ресайзвал?

Оджайв се произнася, освен ако има нова български термин огрив с който не съм запознат. Ставаш прекомерно досаден.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Яну 2022, 22:50       Заглавие:  Re: 6.5 Creedmore vs 260 Remington
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2013, 07:39
Мнения: 956
Yank написа:
todor_gps написа:
Aз обикновенно работя с ogive, verifying consistency. Използвам LB Willson seater and Arbor Press - меря силата за влагане на куршума.

Това няма значение, и аз с това работя, дай по огрива, и куршума и ще се получи .....
А с какво сайзваш? къстъм дайс или някакъв Форстер....


Какво искаш да се получи? Откъде да ти го дам? Аз ти казх - с този калибър съм приключил отдавна и какво от значение какъв die съм ресайзвал?

Оджайв се произнася, освен ако има нова български термин огрив с който не съм запознат. Ставаш прекомерно досаден.[/quote]

Виж казва се не искам да казвам, щото говоря смешки, винаги може да се отвори тефтера и да се извади инфо.....
Иначе вярно е че много отдавна си го ползвал от 29 Май 2021 питаш с какви куршуми го ползвате.....
няма цяла година...... :tu:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Яну 2022, 09:13       Заглавие:  Re: 6.5 Creedmore vs 260 Remington
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Фев 2018, 19:42
Мнения: 267
Scenar 123 - COAL 71.75мм
Давай да видим сметките.
Не, че според мен имат някакво значение.

Реално в БГ никой няма да си купи нова пушка .260, при наличието на 6.5 КМ навсякъде по магазините, като първия на места не са го и чували.
Само аз съм от "прееб@лите се" с 260-ката, нищо, че съм доволен от пушката и резултатите.

По мое мнение разликите между известните 6.5 калибри (.260, 6.5 КМ, 6.5х47 и т.н.) са минимални и както винаги - много по-важно е да се стреля и тренира.
99% от грешките идват от стрелеца, не от лош патрон/калибър.

_________________
Релоудинг оборудване и компоненти


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Яну 2022, 11:47       Заглавие:  Re: 6.5 Creedmore vs 260 Remington
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 26 Юли 2017, 16:13
Мнения: 342
Местоположение: Златарица, България
BornToDrink написа:
много по-важно е да се стреля и тренира.
99% от грешките идват от стрелеца, не от лош патрон/калибър.


Е това е най-смисленото и е събрано само в няколко думи! :tu:

_________________
Георги Топалов
http://buffalo.dir.bg


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Яну 2022, 12:34       Заглавие:  Re: 6.5 Creedmore vs 260 Remington
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2013, 07:39
Мнения: 956
BornToDrink написа:
Scenar 123 - COAL 71.75мм
Давай да видим сметките.
Не, че според мен имат някакво значение.

Реално в БГ никой няма да си купи нова пушка .260, при наличието на 6.5 КМ навсякъде по магазините, като първия на места не са го и чували.
Само аз съм от "прееб@лите се" с 260-ката, нищо, че съм доволен от пушката и резултатите.

По мое мнение разликите между известните 6.5 калибри (.260, 6.5 КМ, 6.5х47 и т.н.) са минимални и както винаги - много по-важно е да се стреля и тренира.
99% от грешките идват от стрелеца, не от лош патрон/калибър.


Никъде не съм твърдял, че 260рем. е смотан калибър, нито че собствениците му са се прецакали, твърдя, че има хора които не могат да правят правилни преценки и не разсъждават ами си говорят през главите си.
Показах картинка с която показвам защо според мен в гилзата на 260рем остава по-малък работен обем, в сравнение с 6.5СМ....мисля че е нагледно и ясно, но колегата продължи да настоява че съм се заблудил и че той изтегля куршума много напред или ползва мах. COAL и аз пуснах QL и там ясно се вижда каква е картинката....
За твоя куршум нещата не са по-различни:
Прикачени файлове:
123-6.5CM.jpg
123-6.5CM.jpg [ 313.12 KiB | Прегледано 2385 пъти ]

Прикачени файлове:
123-260rem.jpg
123-260rem.jpg [ 313.95 KiB | Прегледано 2385 пъти ]

Може да ги сравнявате и по работен обем и по налягане и близостта му до мах. работно.
Иначе за стрелбата си прав, но за патрона и калибъра имам резерви....може да си много добър стрелец, но ако патроните не са добри, ще загубиш време и нерви, и няма да получиш резултат....има и моменти когато калибъра не може да решава някои задачи и тогава резултата е същия....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Яну 2022, 13:58       Заглавие:  Re: 6.5 Creedmore vs 260 Remington
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Фев 2018, 19:42
Мнения: 267
Е ама аз нарочно дадох 123 Сценар за пример, иначе сметките с Бергер-а са ясни. :P
Когато ми дойде опцията да купя тази пушка (Так А1 в .260 Рем) влязох и изчетох малко инфо за плюсове и минуси.
Предварително си бях избрал куршум, който е около 2мм по-къс от бергера и други подобни тежки проектили. Така, както в .308 стрелях със 155 (а не 175 Сценар), така и тук реших, че поне замен е по-удачен избор.
Т.е. основния минус, че не трябва да се влагат повечеко при мен отпада, затова и реших да скоча.

Разбира се, ако човек иска в БГ да си купи пушка, а не да прави къстъм билд е донякъде ограничен от калибрите.
Затова писах по-горе, че 6.5 КМ е логичния избор, 260 си е екзотика тук.

_________________
Релоудинг оборудване и компоненти


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Яну 2022, 14:15       Заглавие:  Re: 6.5 Creedmore vs 260 Remington
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2013, 07:39
Мнения: 956
BornToDrink написа:
Е ама аз нарочно дадох 123 Сценар за пример, иначе сметките с Бергер-а са ясни. :P
Когато ми дойде опцията да купя тази пушка (Так А1 в .260 Рем) влязох и изчетох малко инфо за плюсове и минуси.
Предварително си бях избрал куршум, който е около 2мм по-къс от бергера и други подобни тежки проектили. Така, както в .308 стрелях със 155 (а не 175 Сценар), така и тук реших, че поне замен е по-удачен избор.
Т.е. основния минус, че не трябва да се влагат повечеко при мен отпада, затова и реших да скоча.

Разбира се, ако човек иска в БГ да си купи пушка, а не да прави къстъм билд е донякъде ограничен от калибрите.
Затова писах по-горе, че 6.5 КМ е логичния избор, 260 си е екзотика тук.


Е ти видя ли разлика в съотношенията на работния обем при сценар-123....
Дори при изтеглен куршум напред или лек и по-къс, 6.5 СМ дава по добра възможност с по-дългата си шийка, което позволява по-добра "сглобка" на патрона.....иначе кой с каквото иска с това да стреля, само да не се говорят глупости....предимствата и недостатъците не са решаващи и всеки миже да си намери това което го удовлетворява..... :D


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Яну 2022, 17:08       Заглавие:  Re: 6.5 Creedmore vs 260 Remington
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
BornToDrinks написа:

Предварително си бях избрал куршум, който е около 2мм по-къс от бергера и други подобни тежки проектили.
Т.е. основния минус, че не трябва да се влагат повечеко при мен отпада, затова и реших да скоча.

Разбира се, ако човек иска в БГ да си купи пушка, а не да прави къстъм билд е донякъде ограничен от калибрите.
Затова писах по-горе, че 6.5 КМ е логичния избор, 260 си е екзотика тук.


Те това Тодор отказва да го приеме, че изтегляки куршума напред .260 има по-голям обем на разположение. Той си гледа неговата фабричната пушка аз гледам моята custom built (както ти казваш екзотика).

Тодоре, аз ще си отворя тефтерите през пролетта и ще ти дам цифрите да си го сметнеш сам. Казвам пролетта, защото аз живея тук на 3 места според климата. Точно сега съм на топло в Аризона а моя reloading shop е в Колорадо.

Ти дори можеш да си ги сметнеш сам - вложи Бергер 140 гр VLD в .260 гилза (на чертеж), като линията на boat tail-a да е поне 10-15 thou (хилядни от инча) над транзацията шийка - рамо и смятай колко обем ще имаш. Така както BornToDrink го е смятал. Припомни си какво казах за отвратителните donuts.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Яну 2022, 22:01       Заглавие:  Re: 6.5 Creedmore vs 260 Remington
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2013, 07:39
Мнения: 956
Yank написа:
BornToDrinks написа:

Предварително си бях избрал куршум, който е около 2мм по-къс от бергера и други подобни тежки проектили.
Т.е. основния минус, че не трябва да се влагат повечеко при мен отпада, затова и реших да скоча.

Разбира се, ако човек иска в БГ да си купи пушка, а не да прави къстъм билд е донякъде ограничен от калибрите.
Затова писах по-горе, че 6.5 КМ е логичния избор, 260 си е екзотика тук.


Те това Тодор отказва да го приеме, че изтегляки куршума напред .260 има по-голям обем на разположение. Той си гледа неговата фабричната пушка аз гледам моята custom built (както ти казваш екзотика).

Тодоре, аз ще си отворя тефтерите през пролетта и ще ти дам цифрите да си го сметнеш сам. Казвам пролетта, защото аз живея тук на 3 места според климата. Точно сега съм на топло в Аризона а моя reloading shop е в Колорадо.

Ти дори можеш да си ги сметнеш сам - вложи Бергер 140 гр VLD в .260 гилза (на чертеж), като линията на boat tail-a да е поне 10-15 thou (хилядни от инча) над транзацията шийка - рамо и смятай колко обем ще имаш. Така както BornToDrink го е смятал. Припомни си какво казах за отвратителните donuts.


Аз каквото е трябвало съм го сметнал, горе го има, а иначе ако ми трябва обем, ще си пусна по-широк патронник и пак ще имам по-голям обем.....за това те питах с какво сайзваш.....
А иначе по-високото мах. работно налягане предполага по високи гранични заряди до горещите, та и там 6.5 СМ е по напред, с една дума старите бардани са си стари, даже и поръчкови....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Яну 2022, 23:23       Заглавие:  Re: 6.5 Creedmore vs 260 Remington
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
todor_gps написа:
Yank написа:
BornToDrinks написа:

Предварително си бях избрал куршум, който е около 2мм по-къс от бергера и други подобни тежки проектили.
Т.е. основния минус, че не трябва да се влагат повечеко при мен отпада, затова и реших да скоча.

Разбира се, ако човек иска в БГ да си купи пушка, а не да прави къстъм билд е донякъде ограничен от калибрите.
Затова писах по-горе, че 6.5 КМ е логичния избор, 260 си е екзотика тук.


Те това Тодор отказва да го приеме, че изтегляки куршума напред .260 има по-голям обем на разположение. Той си гледа неговата фабричната пушка аз гледам моята custom built (както ти казваш екзотика).

Тодоре, аз ще си отворя тефтерите през пролетта и ще ти дам цифрите да си го сметнеш сам. Казвам пролетта, защото аз живея тук на 3 места според климата. Точно сега съм на топло в Аризона а моя reloading shop е в Колорадо.

Ти дори можеш да си ги сметнеш сам - вложи Бергер 140 гр VLD в .260 гилза (на чертеж), като линията на boat tail-a да е поне 10-15 thou (хилядни от инча) над транзацията шийка - рамо и смятай колко обем ще имаш. Така както BornToDrink го е смятал. Припомни си какво казах за отвратителните donuts.


Аз каквото е трябвало съм го сметнал, горе го има, а иначе ако ми трябва обем, ще си пусна по-широк патронник и пак ще имам по-голям обем.....за това те питах с какво сайзваш.....
А иначе по-високото мах. работно налягане предполага по високи гранични заряди до горещите, та и там 6.5 СМ е по напред, с една дума старите бардани са си стари, даже и поръчкови....


Браво, разбрал си, че моя обем е по-голям от твоя и моите налягания са по ниски от твоите с еднакви количества барут. За възожностите на пушките няма да говорим.

За информация само - Eдна от моите пушки (7мм Shehane Impruved) е с леко разширен (tapered) патронник и е с поръчков sizing die. За моите .260 съм ползвал Redding - bushing или body and neck bushing dies.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2022, 13:29       Заглавие:  Re: 6.5 Creedmore vs 260 Remington
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2013, 07:39
Мнения: 956
Дори и в частния случай, който ограничава използването на различни куршуми, пак не е еднозначно по-добър, защото 6.5СМ ще вади по-високи скорости, с по-високите налягания които са по визитка или с 3 000psi по-високо работно налягане.....
По -висока скорост на всички еднакви куршуми за 6.5СМ,:
Berger:130gre Hybrid OTM
В 6.5CM Vo-2920fps
В 260rем Vo-2847fps
Други варианти за сравнение НЯМА в 6.5СМ има общо 6 боеприпаса или 1:6
Hornady: 129gre. SST
В 6.5CM Vo-2950fps
В 260rем Vo-2930fps
Други варианти за сравнение НЯМА в 6.5СМ има общо 12 боеприпаса за 260рем 2 или 2:12

При SAKO картинката е същата....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2022, 17:49       Заглавие:  Re: 6.5 Creedmore vs 260 Remington
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
6,5КМ :) в този форум знаем добре колко може .. в ловджийските форуми - там по може да мине като нещо върховно :oops:

избора на профана .. е 6,5КМ, и няма да сбърка, защо върши работа :D но не е нищо ултимативно
нито е най-точен, нито е най-бърз, нито има голяма енергия .. но е американски и модерен :D и най-вече има прилични фабрични патрони



ето и една статия .. https://www.outdoorlife.com/story/hunti ... cartridge/ ... американска е :happy:

та за какви цели е сравнението ?
- свинята едва ли ще усети разликата (както пише в линка)
- за точност .. по гонгове ли ще се стреля или за точки, и на какви дистанции, как

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Яну 2022, 19:53       Заглавие:  Re: 6.5 Creedmore vs 260 Remington
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Ivo III написа:
- свинята едва ли ще усети разликата (както пише в линка)
- за точност .. по гонгове ли ще се стреля или за точки, и на какви дистанции, как


Значи, като видиш не спортист и за теб нещата преключват с едни свинки.
Така свинките измряха неспортистите продължават да стрелят и ...?
Да продължавам да стрелям къде по мишени къде по животни и ...? ..., като и по двете се стремя да стрелям максимлно точно или където трябва и прецизно, а някъде дори и някоя динамично сцена която ми позволява 10 зарядн пълнител...
Голям човек няма да ти казвам приказката за цвета, вкуса и приятелите.

Запомни 300 лева на този хал няма да дам за спорт, но за малко увоволствие и за синът ми ще ги дам.
П.П. Тези 300 лева са олекотената версия на Т клас състезание дето прави/ организира Тихомир

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer