logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 13:49




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Сеп 2014, 21:30       Заглавие:  Почистване на гилзи с хромникелова медиа.
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Окт 2012, 15:52
Мнения: 504
Здравейте. Преди няколко дни, успях да почистя част от истреляните си гилзи, използвайки нов подход. Не исках да се примиря с мръсотията, която се отделяше при почистването на гилзите с вибрационния ми тумблер (Lyman Turbo 1200 PRO Sifter Case). Затова, след като преди няколко седмици, гледах едно видео, за това, как се почистват гилзи с ротационен тумблер и хромникелова медиа, в мен се породи надежда, че скоро ще успея да се отърва от онова досадно почистване с нормална медиа и всичката онази мръсотия с която е свързано. Тъй като трябваше да чакам доста време за евентуална доставка на въпросния ротационен тумблер, и поне 2 кг. медиа за него, реших да пробвам един различен подход. В моя Лиман Турбо 1200, поставих около 1кг. нарязани на малки 0.8-10мм нарязани колчета от 1.2мм хромникелова тел. Не ме питайте колко време ми отне да я нарежа.... :evil: Добавих около 1 литър вода и малко течен сапун. След това, оставих гилзите да се почистват около 4 часа, и когато се върнах, видях че се е получил един много добър резултат. :shock: Гилзите бяха изчистени перфектно! Както отвън, така и отвътре, а на всичко отгоре, бяха почистени и гнездата на капсулите! Една от онези операции, които винаги съм намирал за досадни и неприятни. Прилагам малко снимки за това да видите резултата, като се надявам, че идеята ще допадне на и на някой от вас. Поздрави


Прикачени файлове:
IMAG0819.jpg
IMAG0819.jpg [ 981.88 KiB | Прегледано 13070 пъти ]
IMAG0843.jpg
IMAG0843.jpg [ 1.04 MiB | Прегледано 13070 пъти ]
IMAG0850.jpg
IMAG0850.jpg [ 819.23 KiB | Прегледано 13070 пъти ]
IMAG0855cop.jpg
IMAG0855cop.jpg [ 451.53 KiB | Прегледано 13070 пъти ]
IMAG0851.jpg
IMAG0851.jpg [ 1.92 MiB | Прегледано 13070 пъти ]
IMAG0853.jpg
IMAG0853.jpg [ 1.14 MiB | Прегледано 13070 пъти ]
IMAG0846.jpg
IMAG0846.jpg [ 1.03 MiB | Прегледано 13070 пъти ]

_________________
Юлиан Иванов,
IPSC Alias - MCCLAIN
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Окт 2014, 05:11       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи с хромникелова медиа.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2007, 09:30
Мнения: 5586
Местоположение: Sofia
:tu:
Резултатът е видим.

_________________
Cocked and Locked, Ready to Rock! - MRSMITH
Светослав Костадинов, Динамик Армс

T-Class
ΜOΛΩΝ ΛΑΒΕ


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Окт 2014, 07:50       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи с хромникелова медиа.
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 22 Мар 2009, 13:19
Мнения: 331
Местоположение: Стара Загора
http://www.nemos.bg/bg/produkt/igliki-z ... v-baraban/ виж тези може да ти свършат работа

_________________
Николай Иванов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Окт 2014, 12:11       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи с хромникелова медиа.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
това е може би най-добрия и най-модерния начин
отдавна бижутерите го ползват .. даже и диск с магнити под съда

веро и течен сапун не винаги дава блясък, понякога потъмняват, кой знае какво има в тях :)
най-добри резултати според приятели бижутери дава домашен сапун или обикновен сапун за пране
настъргват малко и го слагат да се разтвори

те взимат неръждаема тел .. нарязват я и я въртят в ротационен вибратор заедно с шмиргелов прах .. за да се заглади (поне 1 седмица)
и после ползват медията .. като вече е с добре загладени краища

чесно за мен е изненада, че в обикновен вибратор си постигнал такъв добър резултат
вече зависи колко КГ може да поеме ефективно вибратора и какво количество гилзи ще се почистват от един път

благодарим за споделеното инфо!

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Окт 2014, 07:04       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи с хромникелова медиа.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 29 Юни 2006, 19:49
Мнения: 5427
:tu: за споделянето!
Имаш ли щети по вътрешната част на тъмблера?
Опитвал ли си без сапуна и водата - би било полезно откъм време и допълнителна операция, да се отърве човек от сушенето и чакането.

Поздрави

_________________
https://www.facebook.com/Alex-Koussev-I ... 120281732/
NOT A LUCKY ALPHA


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Окт 2014, 10:42       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи с хромникелова медиа.
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Окт 2012, 15:52
Мнения: 504
Няма, абсоютно никакви поражения по вътрешната част на тумблера! Даже бих казал, че започна да става все по нов с всяка следваща партида изчистени гилзи. PDT_Armataz_01_22 За сега ползвам само 1 кг. хромникелова медиа, но смятам да добавя още 1/2 кг за проба. Притеснява ме единственно това, че тумблера работи с малко по-голямо натоварване, поради по-голямото тегло на медиата, но съм склонен да рискувам, след като получавам толкова добри резултати в почистването на гилзите. Относно течния сапун, смятам че абсолютно необходим за премахването на мазнините и нагарите от почистваните повърхности. След като гилзите са готови, просто ги измивам във вода и ги изсипвам на една голяма хавлия, с която ги подсушавам набързо, а след това ги оставям да изсъхнат. Откакто открих този метод на почистване, рилодването стана далеч по-приятно за мен, тъй като, усещането е все едно ползвам чисто нови гилзи. Поздрави :-)

_________________
Юлиан Иванов,
IPSC Alias - MCCLAIN


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Окт 2014, 10:52       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи с хромникелова медиа.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
натоварването е от водата, защото тя гаси вибрациите,
вероятно с още 1кг стоманена медия - няма да окаже влияние


аз мисля да пробвам, да сложа малко стоманена медия в черупките .. да не се налага да се сушат :))

много хора си купуват уреди за сушене на плодове и там сушат гилзите
защото е много кофти да е мокра гилзата ..


за пистолетни, няма особено значение за работата, по скоро за душевен комфорт :)

но за снайперски патрони - ако не се чисти добре отвътре променя обема на гилзата
ако не се премахне праха от медията - променя бърн-рейта на изгаряне на барута

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Окт 2014, 10:56       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи с хромникелова медиа.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
сега говорих с бижутери, които имат всякакви уреди

казаха ми че като ползват, въртящи - не чистят кухи детайли отвътре, само отвън

само вибрационни - чистят отвътре (така че си налучкал най-добрия метод)

те ползват - домашен настърган сапун, е не течен
в книгите за галванична техника навсякъде пише - обикновения сапун прави най-малко корозия

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Окт 2014, 11:35       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи с хромникелова медиа.
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Окт 2012, 15:52
Мнения: 504
:tu:

_________________
Юлиан Иванов,
IPSC Alias - MCCLAIN


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Окт 2014, 11:59       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи с хромникелова медиа.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
иначе няма какво да ми претовариш на тублера
то е един двигател обикновен с екранирани полюси (ако не се лъжа, така се казваше)
при когото режима му на късо е почти като този при работа
т.е. дори да спре въртенето - няма да се запали :) (а се е случвало няколко пъти)

на оста му е сложена една тежест .. която създава вибрациите

аз моя поне 10 пъти сам го ремонтирал,
два пъти сам му пренавивал двигателя :) защото от работа му се късаха изхода на намотките ..
и гумата която държи лагерите на оста .. се смачква от работата и времето и там сам кирилизирал

даже сега е .. с разместени места на мерката и тежеста и .. работи с 50% повече ефективност ;)

от голямата тежест, могат да се премачкат пружините които носят барабана
също може да се износи самия барабан от острите върхове на стружките


за да не го прегрявам .. от много работа
само му махнал на моя отдолу дето имаще една ламарина да го пази .. за да може да влиза по-добре въздух

както и сам му сложил таймер - да спира на 1ч по 15 мин да се охлажда и да знам всяка партида колко време е работила .. и е имало дни, дори седмици дето е работил постоянно :)

моя е Арсенал и е на повече от 10 години :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Окт 2014, 16:49       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи с хромникелова медиа.
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Окт 2012, 15:52
Мнения: 504
Едно пояснение. Дебелината на моите колчета е 2мм, а не 1.2 мм. както бях писал в предишния си пост. Въпреки всичко, препоръчвам при възможност да използвате хромникелова тел с дебелина 1.8 мм, тъй като при срязването на тази от 2 мм се получава лека фаска в края на колчето, което често причинява заклинване, когато колчето влезе в огнепроводния канал. Предполагам, че с времето този проблем ще се елиминира, когато краищата на колчетата се позаоблят, а другата възможност, е да се ползва 2мм., но срязването трябва да е с хубав инструмент, който да не деформира края на колчето! Поздрави

_________________
Юлиан Иванов,
IPSC Alias - MCCLAIN


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Окт 2014, 17:32       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи с хромникелова медиа.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Ivo III написа:
казаха ми че като ползват, въртящи - не чистят кухи детайли отвътре, само отвън
Адаш, запленен съм от идеята на mcclain с тази разлика, че не искам да си мокря тумблера (а и той моя ще почне да чурка, че е с малко по-различна конструкция на купата), та мислех да си правя ротационен с подръчни средства, обаче това горното ми спря тока направо...

Ето тоя http://www.doublealpha.biz/reloading-gear/tumblers/ced-brass-tornado-tumbler ми се види ротационен, па чисти отвсякъде. Дайте да уточним нещата, че да не стане грешка.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Окт 2014, 17:45       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи с хромникелова медиа.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Юни 2007, 20:26
Мнения: 1710
Местоположение: deep water
JDredd написа:
...обаче това горното ми спря тока направо...

споко, ше го направим! :tu:

_________________
Я счастлив по умолчанию. Пожалуйста, не лезьте в настройки!
Если я тебе не нравлюсь,-застрелись! Я не исправлюсь!
Специални благодарности на азбуката за любезно предоставените букви
HitCo
ETAR IPSC

Изображение


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Окт 2014, 20:11       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи с хромникелова медиа.
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Окт 2012, 15:52
Мнения: 504
Да, идеята ми беше продиктувана точно от този вид ротационни тумблери. Въпреки всичко, смятам, че и нашите, вибрационните, могат да бъдат използвани със същия успех с хромникеловата медиа, вода и течен сапун. Поне при мен работи перфектно!

_________________
Юлиан Иванов,
IPSC Alias - MCCLAIN


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Окт 2014, 20:31       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи с хромникелова медиа.
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Окт 2012, 15:52
Мнения: 504
....... и още малко снимки.


Прикачени файлове:
IMAG0865.jpg
IMAG0865.jpg [ 1.04 MiB | Прегледано 12874 пъти ]
IMAG0866.jpg
IMAG0866.jpg [ 788.77 KiB | Прегледано 12874 пъти ]
IMAG0867.jpg
IMAG0867.jpg [ 836.9 KiB | Прегледано 12874 пъти ]
IMAG0868.jpg
IMAG0868.jpg [ 766.86 KiB | Прегледано 12874 пъти ]
IMAG0869.jpg
IMAG0869.jpg [ 956.32 KiB | Прегледано 12874 пъти ]
IMAG0870.jpg
IMAG0870.jpg [ 904.89 KiB | Прегледано 12874 пъти ]

_________________
Юлиан Иванов,
IPSC Alias - MCCLAIN
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer