logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 13:00




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Юли 2016, 23:35       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
http://www.6mmbr.com/annealing.html

http://www.predatormastersforums.com/fo ... er=2759521

http://www.scout.com/military/snipers-h ... ling-guide

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Ное 2016, 17:10       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Ное 2016, 17:47       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Ное 2016, 21:57       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Окт 2012, 15:52
Мнения: 504
:tu:

_________________
Юлиан Иванов,
IPSC Alias - MCCLAIN


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Ное 2016, 22:11       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
ситуацията е следната
ако не си вземете качествена прецизна машина - по добре си купувайте нови гилзи

ако искате да си играете, е така за спорта - става с всичко, даже може и с пирон и горелка за брюле :)

риска да прецакате гилзите е много по голям отколкото да направите по добра гилзата след обработка

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Фев 2017, 17:40       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Ivo III написа:
ситуацията е следната
ако не си вземете качествена прецизна машина - по добре си купувайте нови гилзи


Нещо ме ентусиазира тази миналогодишна тема. Подготвям се за сериозно снарадяване през идващото лято. И тъй като всичките нови гилзи (Лапуа - термообработени оргинално) са изтреляни 1 път, чудя се дали имам нужда от термообработка за сега. Може би както почна да ги процесвам ще ми "сигнализират", че не са толкова еластични.

Какъв е вашият опит?

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Фев 2017, 11:56       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
моят опит с 6,5х47 показа че Lapua гилзите започват да стрелят най-добре след 3тия цикъл
имам изстреляни 9 пъти без термообработка и са неразличими от тези на 2-3 цикъла и стрелят еднакво
(жертвах 100 гилзи .. и ги стрелях само тях, за да им навъртя цикли)

трябва да отбележа, че не стрелям с най-горещия заряд, но не е и слаб
ако стреляш на предела с големи налягания .. ще им скъсиш живота, определено

зависи също и колко са допуските на патронника, и колко ги свиват матриците ти


за 308 - гилзи Лапуа и ловна пушка, горещи заряди ... започнаха да се цепят шийките на около 15-20 изстрел
но при тях .. заряда беше .. горещ, много горещ :armed:



за термообработката
това вашето момче Браян Литз .. разби всички детско в нас :DD
направил е тест като стреля 3 серии гилзи
едни термообработва на всеки цикъл, вторите - на 5, а другите - 10 цикъла без термообработка

стреля ги всичките 10 цикъла .. и доказва че разлика в точността на далеко няма!

сега за бенчрест - незнам, но за тактически цели .. няма особен смисъл за точност

но пък можеш да прецакаш доста гилзи докато термообработваш, докато хванеш режимите, времето и горелките
особено ако е някоя ефтина машина .. дето си прави каквото иска и не се задават точно времената
ако не използваш голяма бутилка за газ - пламъка се променя по време на работа ...
а на всичкото отгоре - може и да предизвикаш пожар :))

индукционите изглеждат по добре .. но за 1000$ ще си купиш мнооого гилзи ;)


ПП: не сам се отказал напълно от термообработването .. е така от любов към науката :))
направих мнооого подобрения на мишината дето имам, нов софтуер, нов регулатор, две горелки, различни ъгли на насочване, различни видове горелки
... и ще си поиграя на разни стари гилзи и ще споделя дали виждам някаква практическа полза

но определено на състезания ще стрелям гилзи .. в цикли между 3 и 9 :))
чисто психологически ще ми е по-добре .. отколкото стари и отгряти

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Фев 2017, 12:04       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Yank написа:
И тъй като всичките нови гилзи (Лапуа - термообработени оргинално) са изтреляни 1 път, чудя се дали


не се чуди :)
Лапуа на трети цикъл .. започват да стрелят както трябва - стига да знаеш как да ги формоваш разбира се ;)
да използваш правилните матрици, да използваш правилната смазка и да мериш колко отблъскваш раменете!

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Фев 2017, 22:14       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 02 Авг 2013, 01:18
Мнения: 93
Ivo III написа:
Yank написа:
И тъй като всичките нови гилзи (Лапуа - термообработени оргинално) са изтреляни 1 път, чудя се дали


не се чуди :)
Лапуа на трети цикъл .. започват да стрелят както трябва - стига да знаеш как да ги формоваш разбира се ;)
да използваш правилните матрици, да използваш правилната смазка и да мериш колко отблъскваш раменете!


Какво имаш в предвид под почват да стрелят както трябва? ;)
Ако имаш в предвид, че трябва да се напаснат еднотипно всичките по headspace-a на патроника.
Ами до колкото съм забелязъл при мен всички гилзи нови независимо от марката го имат този момент.
Независимо от производителя Norma, Lapua,Sako,Remington и т.н.

Лекувам ги новите гилзи, като им засилвам леко първия товар за да влязат по бързо в работен режим. :D
След това почвам да ги стрелям с нормалните за мен товари.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Фев 2017, 21:42       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Ivo III написа:
но пък можеш да прецакаш доста гилзи докато термообработваш, докато хванеш режимите, времето и горелките
особено ако е някоя ефтина машина .. дето си прави каквото иска и не се задават точно времената
ако не използваш голяма бутилка за газ - пламъка се променя по време на работа ...
а на всичкото отгоре - може и да предизвикаш пожар :))


:tu:

Контролирано време, сила на пламъка, равномерно обгаряне (въртене на гилзата докато е под пламъка) са задължителни условия за успех. Ентусиазирах се да напаравя самоделка. Дори поръчах някои неща - проект за лятото :-) . Имам в голямо изобилие .223 гилзи от различни производители (по нашите места доста хора стрелят и въобще не си пазят гилзите), които по лесно или по трудно се ресайзват. И понеже АР-ката да заклинва болта отереме на време затова се задействам. С пламъка няма да имам проблеми имам 1000 галона пропан танк закопан в земята. Освен това колега стрелец има невероятни металорежещи CNC машини (само хоби - напарвил си е сам една спортна кола, приличаща на Ферари) и се ентусиазирал да помага. Очаквай снимки :armed:

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Фев 2017, 22:12       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
elwix написа:
Ако имаш в предвид, че трябва да се напаснат еднотипно всичките по headspace-a на патроника.
Ами до колкото съм забелязъл при мен всички гилзи нови независимо от марката го имат този момент.
Независимо от производителя Norma, Lapua,Sako,Remington и т.н.


Грешиш. Всяка пушка има head space (съчетание от конфигурацията на chamber-a и лицето на болта), който в никакъв случй не съвпада с произведените гилзи или готовите патрони. Ето защо при презареждането гилзите се формуват, с помоща на матрици, във форма най близка до head space-a на определната пушката.

Формуването (лекуването както ти го наричаш) в патроника произвежда гилза, която при презреждане без формуване е прекомерно стегната и по мнение на много автори опасна.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Фев 2017, 22:27       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Yank написа:
Ентусиазирах се да напаравя самоделка.


:tu: :tu: :tu:
това вече е друга писта! и кефа е неописуем когато стане :)

мога да ти пратя моя схема на прецизен регулатор на оборотите на платформата

всъщност коя концепция си избрал .. че има много варианта
легнали гилзи, прави, ... а има и такива дето само пирон на винтоверт както правят рашките :)))

последователни горелки, срещуположни ? да ти споделя моите наблюдения :happy:

аз сам на тази схема, само че гилзата стъпва на платформа която ги върти докато се нагряват ;)

Изображение

само че този тип горелки - ужасно нагряват тялото си!
аз купих поне 10 вида :)) и се спрях на едни китайски .. подобни на тези модела е GAS TORCH 888

Изображение

махнах им бутилките и отдолу им сложих накрайник за маркуча с газта, събират се в тройник и от там към 3 литра бутилка
има си запалка и регулатор .. и не им загрява много тялото

обаче много остър пламък правят, за 308, 300 са страхотни, но за 408 не можах да ги наглася (а основно за 408 ми трябваха) и сега правя едни кирилизации да им разширя пламъка :)))

и аз като теб .. е така се занимавам отвреме на време от любов към спорта :))

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Фев 2017, 23:03       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 02 Авг 2013, 01:18
Мнения: 93
Yank написа:
elwix написа:
Ако имаш в предвид, че трябва да се напаснат еднотипно всичките по headspace-a на патроника.
Ами до колкото съм забелязъл при мен всички гилзи нови независимо от марката го имат този момент.
Независимо от производителя Norma, Lapua,Sako,Remington и т.н.


Грешиш. Всяка пушка има head space (съчетание от конфигурацията на chamber-a и лицето на болта), който в никакъв случй не съвпада с произведените гилзи или готовите патрони. Ето защо при презареждането гилзите се формуват, с помоща на матрици, във форма най близка до head space-a на определната пушката.

Формуването (лекуването както ти го наричаш) в патроника произвежда гилза, която при презреждане без формуване е прекомерно стегната и по мнение на много автори опасна.

Чакай малко, защо с рогата напред, май не ме разбра или аз се изразих неправилно :D :D
Може ли малко по сериозно?!?! Нали това имах в предвид, че новите гилзи не съвпадат с патроника.

Разбира се, че всяка пушка има различен headspace и той винаги е по голям от headspace на новите гилзи.
Съответно ти по никакъв начин новите гилзи неможе да ги разпънеш освен чрез изстрел до размерите на патроника.
При изстрел гилзата се разпъва по формата на патроника и след това с настроената от теб матрица която трябва да върне рамената с 0.002".
От този момент нататък тези гилзи вече работят ок за дадената пушка.

Съответно с по лек заряд може да отнеме няколко цикъла на релоуд преди да се унифицират.
Докато с един малко по топъл първи изстрел влизат веднага в работен режим след обработката им.

Дано сега си ме разбрал, като се постарах да го опиша доста подробно. :D :D


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Фев 2017, 04:55       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
elwix написа:
Дано сега си ме разбрал, като се постарах да го опиша доста подробно. :D :D


Така е :tu:
Аз дори търсех начин да раздуя НОВИТЕ гилзи без да има нужда да хабя патрон. :-)

Има един продукт - L.E. Wilson Case Length Head Space Gauge, който е много удобен да си провеиш гилзите - нови или изстреляни на дължина и head space. Чети коментарите в линка за да решиш дали ти трябва.

https://www.midwayusa.com/product/456614/le-wilson-case-length-headspace-gauge-223-remington

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Фев 2017, 05:08       Заглавие:  Re: Термообработка на гилзи (Brass Annealing Guide )
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Ivo III написа:
Това вече е друга писта! и кефа е неописуем когато стане :)


Така е. Сега се занимавам с чертежи и идеи.

Клоня към хоризонталното разположение на гилзите. Според мен е по-просто, но то зависи от материялите и от количеството обработка. Не вярвам да открия топлата вода, но ще се опитам.

Благодаря за референцията за регулатора на скоростта - аз поне в тази област имам познания. Имам няколко торча, които използвах за медни водопроводни тръби, но ще работя за оптимален пламък.

На пълно си прав Иво - няма по-голямо удоволствие да достигнеш целта със собствени качества и труд.

Ще те държа в течение - предстои ми пътувания (business), но през Юни започвам.

Благодаря ти за вдъхновението и ентусиазма.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer