logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 10:50




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2019, 19:57       Заглавие:  Модерно леене на куршуми
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
Предвид следната молба на moderna отделих постингите за леенето в настоящата нова тема.
Модератор: JDredd


moderna написа:
Моля! JDredd да отдели темата за леене на куршуми в нова тема за да може, тези, които имат опит, които сега леят и такива, които имат такива намерения да ползват натрупания опит.


rosen71 написа:
Аз само да питам, по колко патрона на месец трябва да се стреля, за да е оправдан релоуда?
Ако приемем, че средната цена на нормален фабричен е 50 ст., да видим колко прави на месец.

Ако човек не знае много си прави следната сметка
Куршум 12.5 ст. от Пловдив 360
Барут 4 ст. на патрон от най-скъпия. Вихта 320, 300 лв за 2кг
Капса 6 ст Босненски. Гилза, аз мисля 5ст. но тук обясниха , че нищо не струвала.
Ей тъй, едно към гьотере излиза 27-28 ст. броя. Далавера 22 ст на патрон сравнено със заводски. Според хора, които не са релоудвали даже много повече. И какво излиза. ако стреляш 30 хил. на година си на печалба. 6600 лв. Оборудване и туй онуй него смятаме. то, нали остава.
Какво остава за такива като мен, които не купуват куршуми. аз си ги лея.
То да излееш куршуми е много лесно. Купуваш си олово, калай и антимон, котлон, казан и газ,топиш, добавяш и разбъркваш, отливаш слитък, охлаждаш и редиш. Готово имаме суровина. След като имаш къде, с топилня, клещи, форма, аспирация и кофа лееш си куршуми. После сушиш, нареждаш, боядисваш, печеш, охлаждаш и почистваш.
Остава да се калибрират и да снаредяваш.


_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2019, 20:19       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2011, 14:41
Мнения: 942
Местоположение: ДелиорманА
Респект!Камене ти си на друго ниво приятелю!

_________________
Светослав Ефтимов КДС"Аргус"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2019, 20:46       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
moderna написа:
То да излееш куршуми е много лесно. Купуваш си олово, калай и антимон, котлон, казан и газ,топиш, добавяш и разбъркваш, отливаш слитък, охлаждаш и редиш. Готово имаме суровина. След като имаш къде, с топилня, клещи, форма, аспирация и кофа лееш си куршуми. После сушиш, нареждаш, боядисваш, печеш, охлаждаш и почистваш.
Остава да се калибрират и да снаредяваш.
https://www.youtube.com/watch?v=m7WLENyzNEE

Страхотно видео, евала! За цената на цялото това оборудване няма да питам... но вярвам, че на всички тези, които цепят стотинката... им стана ясно за каква сериозна инвестиция иде реч... ако искаш да ги правиш нещата както трябва. Бил съм свидетел на не един релоудърски процес... но ти наистина си на друг левъл, респект! :tu:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2019, 21:29       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
ubboto написа:
Страхотно видео, евала! За цената на цялото това оборудване няма да питам... но вярвам, че на всички тези, които цепят стотинката... им стана ясно за каква сериозна инвестиция иде реч.


По скоро сръчни ръце, подръчно оборудване (изключение калъпите) и ingenuity. Това 13 минути видео "произведе" поне 6000 (слагам 1500 на една тава - може и да са повече) патрона за по малко от ден, ден и половина.

Браво на Камен :tu:

Кой каза по-горе, че кефа няма цена - да го правиш, че и да го гледаш. Че дори може и да изкараш някоя пара.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2019, 21:54       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
moderna написа:
rosen71 написа:
Аз само да питам, по колко патрона на месец трябва да се стреля, за да е оправдан релоуда?
Ако приемем, че средната цена на нормален фабричен е 50 ст., да видим колко прави на месец.

Ако човек не знае много си прави следната сметка
Куршум 12.5 ст. от Пловдив 360
Барут 4 ст. на патрон от най-скъпия. Вихта 320, 300 лв за 2кг
Капса 6 ст Босненски. Гилза, аз мисля 5ст. но тук обясниха , че нищо не струвала.
Ей тъй, едно към гьотере излиза 27-28 ст. броя. Далавера 22 ст на патрон сравнено със заводски. Според хора, които не са релоудвали даже много повече. И какво излиза. ако стреляш 30 хил. на година си на печалба. 6600 лв. Оборудване и туй онуй него смятаме. то, нали остава.
Какво остава за такива като мен, които не купуват куршуми. аз си ги лея.
То да излееш куршуми е много лесно. Купуваш си олово, калай и антимон, котлон, казан и газ,топиш, добавяш и разбъркваш, отливаш слитък, охлаждаш и редиш. Готово имаме суровина. След като имаш къде, с топилня, клещи, форма, аспирация и кофа лееш си куршуми. После сушиш, нареждаш, боядисваш, печеш, охлаждаш и почистваш.
Остава да се калибрират и да снаредяваш.
https://www.youtube.com/watch?v=m7WLENyzNEE



Ба.. ма.. му. Аз съм лял тежести за риба, ама туй е луда работа.
Ама ти друго занимание имаш ли, щото аз имам, и ако се самооценя на час, ще ми излезе доста скъпо :)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2019, 22:57       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Как леех куршуми в къщи:
Изрязах една бутилка от пропан и използвах дъното за топене. Слагам го на газова горелка (turkey fryer). Да речем съм взел кофа оловни тежести от гараж.
Включвам електрическите топилните на Лии - една 10 паундова за леене, и една 20 паундова за топене - когато почна да лея, малката не. Смогва, затъва с черпак прехвърлям от голямата. Обикновено са готови за 20-30 минути. Докато се нагрява, пълня топилнята с около 30 паунда тежести, чистя боклуци и особено гумени вентили. Паля горелката и я оставям да нагрява тежестите - отнема около час да ги разтопи. Приготвям алуминиевите форми за кексчета - в тях ше наливам оловото, тежат около 1 паунд.
Опушвам 6-куршумната форма на Лии, и я слагам над топилнята на Лии да се нагрее. По това време оловото вътре е почнало да се разтапя или е вече готово. Потапям формата за леене в него за кратко време, и почвам да лея. Кохато нивото в топилнята намалее, преливам от другата топилня с стоманен черпак (никога не се ползват алуминиеви, отслабват от темоератирата и могат да се разпаднат по всяко време), след това добавям в нея ново кюлче олово. Така около час, мисля че правех около 400-500 куршума на час. Обикновено слагах малко дървени стърготини отгоре, така не се окислява и калая си стои в сплавта.
След около час тежвстите в големия съд са започнали да се топят. Със стоманена лъжица с дупки изгребвам железните клипове и цинковите тежести, които плуват отгоре в една тенджера, слагам стърготини и разбърквам около минута-две да изплуват боклуците, с малка лъжица ги обирам и хвърлям в тенджерата с друхите боклуци. С металния черпак наливам оловото в формите за кексове, и като остане един пръст олово на дъното на бутилката, пак зареждам 30-на паунда тежести, усилват газта, и продължавам да лея куршуми докато пак се разтопи.
Излизат 20-на паунда олово. Като изстинат с фулмастер пиша датата и от какво са кюлчетата.
Всичко това става върху сложени на земята картони, които след това се навиват и хвърлят. Тенджерата с отпадъците се захлупва и държи в ъгъла, докато се напълни, когато е пълна, се носи на скрап ярда и те я пращат за претопяване с останалите железа. Купува се друга от трифт стора за 1-2 лева, и така.
Ако е само леене, обикновено го правех за 2-3 часа, докато ми омръзне.
Инвестиции:
Газова горелка - $20, стара бутилка пропан -$10, форми за кексчета - мисля бяха по $1от трифт стор, също и черпаци и лъжици.
Формите на Лии май бяха по $20-на всяка, топилните на Лии бяха мисля $60 за малката и 70 за голямата.
Нямам идея колко газ гореше горелката, защото ползвах бутилката от грила, но не беше нещо сериозно.
Винаги съм лял или в гаража или на двора, върху картони, които после се навиват и хвърлят, така че няма отпадъци по земята.
Това е философията на леене на куршуми в дома, иска минимални инвестиции, малко практика, и желание.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Юли 2019, 23:23       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Хубаво видео, с мерак си организирал производството.
Правих опити с боядисване, но удвоява времето до готовия куршум, и се отказах. Ако трябваше да стрелям на закрито, нямаше да имам избор обаче.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2019, 01:46       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Щит, сега засякох, лееш 1200 на час? Бях чувал, че с две форми става по-бързо, но не вярвах, че е толкова много.
Аз не бих губил време да слагам отрязаните отгоре парчета обратно, струва ми се, че те забавя.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2019, 06:00       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
Моля! JDredd да отдели темата за леене на куршуми в нова тема за да може, тези, които имат опит, които сега леят и такива, които имат такива намерения да ползват натрупания опит.
minavasht написа:
Хубаво видео, с мерак си организирал производството.
Правих опити с боядисване, но удвоява времето до готовия куршум, и се отказах. Ако трябваше да стрелям на закрито, нямаше да имам избор обаче.

Дълго време правих оловни смазани но заради цапотия и мизерия при лентоването прекратих. На закрити стрелбища не стрелям. Там е много по-отровно да стреляш, отколкото да лееш куршуми. Боядисвам не само защото това е модерно, а защото е още по-добро и от смазан със смазка куршум.
Дори и да удължава времето за производство на един куршум за една седмица мога да си произведа годишния разход на куршуми. Напълно ме задоволява.
minavasht написа:
Бях чувал, че с две форми става по-бързо, но не вярвах, че е толкова много.
Аз не бих губил време да слагам отрязаните отгоре парчета обратно, струва ми се, че те забавя.

Лея с 4 форми. Две ако не се охлаждат стоят на котлон с термопегулатор на 153 градуса за да не изстиват. Като се лее с 4 форми и котлон можеш да лееш докато ти писне и да прекъсваш леенето когато искаш, да свършиш нещо друго и като седнеш всичко да ти е в идеален режим за леене.
Еднаква температура на леене=еднакви куршуми. Еднаква температура на клещите за леене=еднакви куршуми.
Еднородна сплав за леене=постоянно качество на куршумите.
Подаването на олово в топилнята става чрез разбъркване на стопеното олово с оловна пръчка. Оловото си го правя на пръчки във форми от винкел. Други методи за приготвяне на суровината при мен не дадоха добър резултат.
Номера с леенето с две форми го научих от Пламенти. Докато си приказваме с него по състезания за туй онуй на толкова неща ме светна. Основите на леене на куршуми научих от Форума от Ivo III. Сега ако може да върна малко от получените знания.
Наливъците връщам в стопилката според това дали температурата на леярката пада или се покачва. Леярката ми е с терморегулатор и следя темп. в реално време.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2019, 06:25       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
На моята също бях сложил такъв електронен контрол, някъде из гаража е. Загрявах формите като ги топях в оловото, за мен вършеше работа. Винаги слагах ръкавици, веднъж капна от чучурра и ме изгори като се пръсна капката. Учудвам се, че топилнята ти поддържа темпото, може би е защото е ма 220 волта, тук сме на 110 и ми трябваше втора да топи предварително оловото.
Пробва ли със твърди смазки и ресайзър - като този, дето ползваш, но същевременно загрява смазката и я вкарва в браздата, докато ресайзва - мисля са около $200? Цапа по-малко от долашните меки смазки като стреляш, и не замърсява патроните.
Ама щом не ти пречи допълнителната стъпка с боята, няма смисъл.
Не знам дали си мислил за един автоматичен ресайзър, не са толкова сложни, лубрикатора им е по-сложната част, който на теб не ти трябва.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2019, 07:30       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
minavasht написа:
На моята също бях сложил такъв електронен контрол, някъде из гаража е. Загрявах формите като ги топях в оловото, за мен вършеше работа. Винаги слагах ръкавици, веднъж капна от чучурра и ме изгори като се пръсна капката. Учудвам се, че топилнята ти поддържа темпото, може би е защото е ма 220 волта, тук сме на 110 и ми трябваше втора да топи предварително оловото.
Пробва ли със твърди смазки и ресайзър - като този, дето ползваш, но същевременно загрява смазката и я вкарва в браздата, докато ресайзва - мисля са около $200? Цапа по-малко от долашните меки смазки като стреляш, и не замърсява патроните.
Ама щом не ти пречи допълнителната стъпка с боята, няма смисъл.
Не знам дали си мислил за един автоматичен ресайзър, не са толкова сложни, лубрикатора им е по-сложната част, който на теб не ти трябва.

Въпроса с капенето на топилнята съм го решил. Всички топилни капят.И най-скъпата на RCBS и най-евтината на ЛЕЕ.
Повдигнал съм топилнята на 3см. от масата, пробил съм дупка в плота на топилнята и тя капе отдолу и не пръска. Периодично с дъсчица избутвам накапаното и го връщам в леярката. Важно! Леярката е хваната с болтове за стоманената маса за да не вземе да се катурне.
Слагането на ръкавици при мен води до приспиване на бдителността. Почваш да не внимаваш, не усещаш кога какво се е награло и разчиташ ръкавиците да те предпазят.
Топилнята на LEE ми насмогва на темпото и топилнята на RCBS pro melt също насмогва. Тънкостта е да подаваш студеното олово в подходящия момент в подходящи порции.
Когато правех смазани куршуми работех с микроканалните форми на ЛЕЕ. Те не бяха предназначени за твърди смазки, а и аз не бях чувал за смазващи ресайзъри. Сега се оглеждам за автоматичен ресайзър.Много ми е досадна тази операция. Няма мислене само досадна и еднообразна работа. Като гледам какво има по света и как работят им намирам хиляди кусури. При мен въпроса с калиброването е решен. Давам възможност на един пенсионер да си удвоява пенсията.Когато работи при мен. Той не се преуморява.Като изкара една дневна пенсия става и си отива. Няма какво да сбърка, ток не хаби, не се чупи, а и винаги може да се смени.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2019, 08:00       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1081
Местоположение: Въъъййй....маняк!
И аз лея с две форми. По този начин се постига равномерно нагряване на молдовете и няма прегряване. Не съм засичал но на час вадя над 800.
Преди години и аз смазвах но е изключителна цапотия а и много пушат.
По хубав вариант от лят и боядисан куршум не съм намерил.

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2019, 11:48       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
moderna написа:
....... И какво излиза. ако стреляш 30 хил. на година си на печалба. 6600 лв. ....


И всичко това за 6600 лв. на година :shock: :DD ?
За 10 год. 66000лв.... за 20 год....132000лв...
Тва пари ли са?!?
Майтапя се :D

Да си жив и здрав и с много кеф да си ги правиш и стреляш, изобщо яко да се забавляваш :tu: !

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2019, 12:51       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
tsb написа:
moderna написа:
....... И какво излиза. ако стреляш 30 хил. на година си на печалба. 6600 лв. ....


И всичко това за 6600 лв. на година :shock: :DD ?
За 10 год. 66000лв.... за 20 год....132000лв...
Тва пари ли са?!?
Майтапя се :D

Да си жив и здрав и с много кеф да си ги правиш и стреляш, изобщо яко да се забавляваш :tu: !

Не е точно така сметката. Това със снаредяването в домашни условия и леенето на куршуми в частност е също като с автомобила.
Една кола, колкото и малко да харчи, гориво никога не връща. Само наливаш. Е!, караш повече за същите пари :wink:

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2019, 17:43       Заглавие:  Re: Модерно леене на куршуми
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 08 Дек 2014, 01:10
Мнения: 572
Камене , Камене ти изби рибата. С едно кратко видео колко вредни идей ми вкара в главата :D Чак ме хваща яд , че досега не ми е минавало през главата за леене на собствени куршуми. Само аз ще се огледам за нещо по автоматизирано, при мен пенсионерите се пенсионират на 95 годишна вьзраст.

_________________
Blade™ написа:
Да живее камшика! Удриййй! Бой по путката с черпака!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer