logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 11:26




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2019, 18:24       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
moderna написа:
minavasht написа:
На моята също бях сложил такъв електронен контрол, някъде из гаража е. Загрявах формите като ги топях в оловото, за мен вършеше работа. Винаги слагах ръкавици, веднъж капна от чучурра и ме изгори като се пръсна капката. Учудвам се, че топилнята ти поддържа темпото, може би е защото е ма 220 волта, тук сме на 110 и ми трябваше втора да топи предварително оловото.
Пробва ли със твърди смазки и ресайзър - като този, дето ползваш, но същевременно загрява смазката и я вкарва в браздата, докато ресайзва - мисля са около $200? Цапа по-малко от долашните меки смазки като стреляш, и не замърсява патроните.
Ама щом не ти пречи допълнителната стъпка с боята, няма смисъл.
Не знам дали си мислил за един автоматичен ресайзър, не са толкова сложни, лубрикатора им е по-сложната част, който на теб не ти трябва.

Въпроса с капенето на топилнята съм го решил. Всички топилни капят.И най-скъпата на RCBS и най-евтината на ЛЕЕ.
Повдигнал съм топилнята на 3см. от масата, пробил съм дупка в плота на топилнята и тя капе отдолу и не пръска. Периодично с дъсчица избутвам накапаното и го връщам в леярката. Важно! Леярката е хваната с болтове за стоманената маса за да не вземе да се катурне.
Слагането на ръкавици при мен води до приспиване на бдителността. Почваш да не внимаваш, не усещаш кога какво се е награло и разчиташ ръкавиците да те предпазят.
Топилнята на LEE ми насмогва на темпото и топилнята на RCBS pro melt също насмогва. Тънкостта е да подаваш студеното олово в подходящия момент в подходящи порции.
Когато правех смазани куршуми работех с микроканалните форми на ЛЕЕ. Те не бяха предназначени за твърди смазки, а и аз не бях чувал за смазващи ресайзъри. Сега се оглеждам за автоматичен ресайзър.Много ми е досадна тази операция. Няма мислене само досадна и еднообразна работа. Като гледам какво има по света и как работят им намирам хиляди кусури. При мен въпроса с калиброването е решен. Давам възможност на един пенсионер да си удвоява пенсията.Когато работи при мен. Той не се преуморява.Като изкара една дневна пенсия става и си отива. Няма какво да сбърка, ток не хаби, не се чупи, а и винаги може да се смени.

Моя автоматичен ресайзър понякога засичаше ако куршума имаше останало олово от незатворен калъп, основно проблеми имах със подаването на смазката в канала. За твоите цели можеш да направиш един лесно с малко експерименти. Ама и пенсионера е добра опция, стига да е на български цени.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2019, 07:35       Заглавие:  Re: Модерно леене на куршуми
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
NP написа:
ако си среднострелящ калъф да си спестиш 2-3-5 стотинки на куршум без да си вложил сериозна сума за защита на здравето си не си заслужава - по-добре си ги купи

У нас все още битува мнението, че лят оловен куршум е евтин куршум. Хората напъват да си купят ляти куршуми с цел да икономисат някоя стотинка. Тук просто не е така.
Когато леех оловни смазани със смазка куршуми също мислех, че е по-евтино. Освен, че се цапах прецених, че не си струва. Да възобновя леенето, но вече на покрити с полимерно покрие ме принуди освен нуждата и това, че това са вече Модерните куршуми.
Нуждата, защото и аз си купувах куршуми оттам, откъдето и всички. От Дефенс. Там няма къде да се спре. Да пътуваш 800 км. в двете посоки и да мъкнеш 20-30 хл. куршума из София не е работа за мен. Добре, че продавачите там бяха отзивчиви и ми пренасяха куршумите до паркирала ми някъде кола. Но в Дефенс нямаха постоянно куршуми.
Пробвах от Търново но и там няма постоянно.
Нуждата ме принуди и защото се оказа, че пищова с който стрелях, започна да отваря групата. Беше му се е износила цевта. Докато чаках доставката на нова цев,по съвет на колега, който се казва Иван пробвах да си отлея малко оловни и да ги боядисам с прахова боя. Малко, колкото да спася временно положението.
Учудването ми беше голомо. Не само, че Иван се оказа прав, много съм му благодарен за съвета. Освен, че пищова почна да стреля като нов, освен, че драстично намалих дозиривката на барута пищова спря и да загрява при стрелба.
Танфолио е най-загряващия пищов от всички, които съм имал. С Танфолио (сток 2) ако гръмнеш 300 пъти толкова бързо, колкото помощника ти може да ти пълни 5 пълнителя вече не можеш да го държиш. Затова имах два пищова . гърмях с единия, като загрее с другия и се прибирах.
Та, като почнах с полимерните куршуми Танфото спря да загрява. За проба съм стигал до 800 и пак се държи нормално с ръце.
Четох тук таме и се оказа, че полимерно покритите куршуми имат най-ниския коефициент на триене в цевта. Пак от четене разбрах, че куршумите с полимерно покритие могат да бъдат много меки и да не пооловяват. 10-11 по Бринел. Като ги направиш меки идеално уплътняват в цевта. На практика отпадна нуждата от чистене на цевта. Е, аз пак чистя въпреки, че не намирам кой знае какво за чистене. Но Глока спрях да го чистя.
Многократно стрелях в тръбата на КОС-а да разглеждам куршумите. Излизат от цевта с цели с ненарушено покритие.
И като почнаха едни разходи..... Поне 10 вида боя, експерименти с твърдостта на куршума, над 10 вида дизайн на курума. Да видя кой дизайн на куршума най-добре върви през пищова. Разходи по оборудване на леярно помещение.
Сега вече знам туй онуй. Към FMJ и помеднени няма да се върна. Поне докато не ми се вдигне оловото в кръвта.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2019, 08:12       Заглавие:  Re: Модерно леене на куршуми
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2011, 14:41
Мнения: 942
Местоположение: ДелиорманА
Сега и най важния въпрос за някои от нас.....Продават ли се и по колко?? :D

_________________
Светослав Ефтимов КДС"Аргус"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2019, 16:04       Заглавие:  Re: Себестойност на релоуд на 9х19
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
minavasht написа:
Щит, сега засякох, лееш 1200 на час? Бях чувал, че с две форми става по-бързо, но не вярвах, че е толкова много.

Днес засякох. За 102 мин. отлях 1941 куршума. Свършиха пръчките олово на масата и трябваше да спра. Излиза над 1100 куршума на час. Теоретично. Досега не бях засичал. Не ме интересуваше, а и няма никакво значение за мен.
Освен това 102 мин без да ставам от масата е рекорд за мен. Най-много половин час леене ,ставаш, редиш, правиш нещо друго. Не може само да седиш и да лееш.
Пак уточнявам, че лея с 4 молда. 2 петици и 2 четворки. От опит установих, че когато сменям по-тежките форми с по-леките не се уморявам толкова. Пробвал съм с 2 шестици, бронзови но са прекалено тежки за мен.
Вече знам, че не си струва да се купува Caster Master. Той има капацитет 600 на час.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2019, 18:37       Заглавие:  Re: Модерно леене на куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Мислех, че ползваш 6-гнезди форми и затова ги изкарах 1200.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Юли 2019, 20:32       Заглавие:  Re: Модерно леене на куршуми
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
http://noebulletmolds.com/NV/product_in ... hcr7jnmb34
Това ползвам. Не винаги ги има. Явно и американците са се светнали. Изкупуват ги.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Юли 2019, 06:00       Заглавие:  Re: Модерно леене на куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Прави ли ти впечатление отдолу какво пише - alloу - wheel weights :) направо си е стандарт вече!
Някой ден като ми свършат куршумите и реша да лея пак, ще пробвам боядисването. Такъв куршум със сигурност ще пада по-лесно от калъпа от стандартния с канала за смазка.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Юли 2019, 18:13       Заглавие:  Re: Модерно леене на куршуми
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
http://noebulletmolds.com/NV/product_in ... hcr7jnmb34
Тези, също съм ги ползвал и имам два молда. Тези куршуми вървят най-добре през Xcalibur.С други пистолети не съм ги пробвал. Различни куршуми с една и съща навеска дава различен PF през различни пистолети. 133 грейновите постигат по-голям PF през Танфолиото ми, 135 грейновите по-висок PF през Xcalibur. Еднакъв барут, еднаква навеска, еднаква капса. Има значение дизайна на куршума за различните пистолети.
Хубавото на 135 грн. е, че правят красиви дупки и с гордост можеш да показваш мишените на приятелите си.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2019, 09:46       Заглавие:  Re: Модерно леене на куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1081
Местоположение: Въъъййй....маняк!
https://www.mp-molds.com/e-shop/molds/a ... ube-groove

Благодарение на Камен, ползвам въпросните молдове.
Точно копие на 124 гр куршум, самия молд е изключително солиден, все пак е изработен от месинг.
Малко е тежичък, но това лично на мен не ми пречи.

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Ное 2019, 23:47       Заглавие:  Re: Модерно леене на куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Браво, страхотна тема :D, върна ме 10+ години назад :)

и най-вече как върнах няколко мокри куршума в стопилката .. и последва взрив на разтопено олово до тавана :DD
моя личен рекорд е 4000 отляти куршума за 3 часа :) с два молда и един за малко бренекета

правихме и пресовани от медни тръби за хладилник, изтегляхме тънка тръбичка мед, и после ги пресовахме :)

но не беше водещо икономията, а да докажем на себе си, че можем да го правим, а и нямаше други източници на проектили

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Ное 2019, 15:11       Заглавие:  Re: Модерно леене на куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
minavasht написа:
delf написа:
самия молд е изключително солиден, все пак е изработен от месинг.
alloу - wheel weight


с месинговите молдове трябва да се внимава, защото може да се запоят с калая в оловната смес и тогава става весело :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Ное 2019, 17:02       Заглавие:  Re: Модерно леене на куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1081
Местоположение: Въъъййй....маняк!
Ами трябва да се внимава да не се прегряване. Точно поради тази причина, лея с двата едновременно.
Имало е и моменти, в които се усеща че прашинки от сместа са полепнали и се размазват.
Внимателно остъргване и почистване и газ отново!

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Ное 2019, 18:21       Заглавие:  Re: Модерно леене на куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
delf написа:
Ами трябва да се внимава да не се прегряване. Точно поради тази причина, лея с двата едновременно.
Имало е и моменти, в които се усеща че прашинки от сместа са полепнали и се размазват.
Внимателно остъргване и почистване и газ отново!


така е, всички видове си имат недостатъци

металните - бавно влизат в режим и са скъпи
алумина - се поврежда лесно
месинга - запоява се

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Апр 2020, 14:29       Заглавие:  Re: Модерно леене на куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
предвид международната обстановка .. никак не е зле човек да може да релоадва, а и да си лее куршуми
даже вече не става дума за пари и време, а просто за осигуряване на консумативи/боеприпаси

вчера извадих и разконсервирах (по точно избърсах праха) на такъмите ми за леене :)
един час си ги разглеждах и бърсах .. ех какви спомени ми се върнаха само PDT_Armataz_01_22

спомних си личния рекорд за леене на 9ки - 4000 за 3 часа пред свидетели
но си признавам, че леех за да видя колко ще успея да постигна - това не е типично леене с удоволствие :)

използвах два молда Лее 6х - едната с микроканали (любимата ми) и една кръгла - за да мога да ги разделя лесно
не е много добра оферта да се смесват от два различни молдове - защото особено на ЛЕЕ две еднакви форми не съм срещал
друго което си спомням - е, че използвах допълнителен котлон където предварително стапях оловото и наливах с черпак в потата на ЛЕЕ
както и специално сандъче за леене (видях го от канадски форум)
има два съда .. единия падат готовите куршуми и отгоре кутийка .. в която лесно се събират леяците и с нея се връщат за топене
също така имах добавен вентилатор .. който охлажда молда след като се налее - оставя се на вентилатора (но не директно)
и се взима охладената - която се изваждат куршумите, налива се и .. се разменят

за да има висока скорост/ефетивност - е много важно как ще се организира самото работно място
едно ставане да донесеш кюлчета и производителността - пада
да станеш да пиеш вода - също .. както и за други нужди :)

но това са цифри :) .. важно е и удоволствието :)


ПП: аз сега се подготвям да лея бренекета :) мисля с тях да започна

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Апр 2020, 21:15       Заглавие:  Re: Модерно леене на куршуми
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 21:48
Мнения: 721
Местоположение: Sofia
И аз се върнах в 2006 :)

_________________
Димитър Мангъров ( S. International )
СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer