logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 17:28




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3216 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 ... 215  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Сеп 2019, 14:31       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Апр 2015, 20:22
Мнения: 1021
minavasht написа:
Ами не знам, може би защото тоя феномен е разпространен само в България?
Дори не знаех, че в България правят пълнители за арки, и както споменаха по-горе, в началото пластмасовите са имали сериозни проблеми, които след време са били оправени. Близко е до има да се приеме, и че мвталните са имали кусури в началото, които също са оправени - било дефект в дизайна, било в контрола на производството, и в резултат Дреда не ги вижда вече по състезанията.
Моята си работи добре с метални, с магпулски, с български пластмасови с метална вложка от Крън и разбира се с оригиналните си "DD". За сега нито един от изброените не ми е правил проблем. В по преден пост бях споменал, че проблема е по-скоро грешка на оператора.

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk

_________________
Човек се учи докато е прост!
"Unus consiliis, alter praestantior armis"
Велизар
ССК Борис Дрангов - https://www.facebook.com/b.drangov/
Български крепости - https://www.facebook.com/Bgfortresses330/
СК Спортико - https://www.facebook.com/sc.sportico/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Сеп 2019, 16:48       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...свкуде
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Ми имал съм калашник, имам и арки - за навсякъде бих тръгнал с арка, ако имам избор.
Със сдвоен пълнител $350 арка тежи по-малко от калаш за $1000 с един пълнител, стреля по-лесно и точно, и не ти хвърля прах в очите през цепнатината на капака.
Пробива повече, и има много по-голям избор на амуниции, лесна е за слагане на оптики, мерници и прочие без пробиване на кутии или заваряване на планки. За минута мога да и сложа ъпър с дълга тежка цев за стрелба на дистанции, или с 10-12” за стрелба в сгради.
Като издухам цевта след хиляди изстрела, мога да я сменя за час с чисто нова, и да почна отначало.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Сеп 2019, 16:57       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Zakira написа:
minavasht написа:
Ами не знам, може би защото тоя феномен е разпространен само в България?
Дори не знаех, че в България правят пълнители за арки, и както споменаха по-горе, в началото пластмасовите са имали сериозни проблеми, които след време са били оправени. Близко е до има да се приеме, и че мвталните са имали кусури в началото, които също са оправени - било дефект в дизайна, било в контрола на производството, и в резултат Дреда не ги вижда вече по състезанията.
Моята си работи добре с метални, с магпулски, с български пластмасови с метална вложка от Крън и разбира се с оригиналните си "DD". За сега нито един от изброените не ми е правил проблем. В по преден пост бях споменал, че проблема е по-скоро грешка на оператора.

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk

Предполагам че е комбинация от двете, приемам че дред е прав като описва как са натиквани пълнителите и са пробвани с дърпане, т.е. остава вече само проблеми с инвентара.
Дрг вариант е някакъв “тактически” захват за пълнителя, при който неволно дебели пръсти натискат бутона за заключване - моите пръсти идват къси и не мисля, че мога да го направя, ама знам ли какво правят другите?
Ей го оня аамуджа с калаша - посмъртно не мога да си представя как го е натикал обратно, ама на - успял е.
Напомня ми за вица за теста за полицаи - дават им една кръгла дупка и един квадратен кол, и ги карат да вкарат кола в дупката.
Накрая ги делят - на изключително тъпи, и на изключително силни.
:)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Сеп 2019, 18:49       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Jose написа:
Български метални ИМА.
А те страдат ли от мъката на пластмасовите си събратя? Щото ако страдат - явно мистерията е разкрита най-накрая.

Аз твърдях, че български метални няма, защото никой никога не е споменавал такъв факт. Вече ще знам.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Сеп 2019, 19:31       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
От друга страна, с повече желание гилзи се правят, както и да е вкаран пълнителя или лентата...
Изображение


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Сеп 2019, 19:38       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 10:55
Мнения: 3081
Местоположение: София
JDredd написа:
Jose написа:
Български метални ИМА.
А те страдат ли от мъката на пластмасовите си събратя? Щото ако страдат - явно мистерията е разкрита най-накрая.


За металните не мога да кажа. Не съм ползвал такъв. Явно по-рядко се намират.

_________________
Андрей Николов

http://shop.olight.bg
http://olightbg.blogspot.com/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2019, 11:35       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
minavasht написа:
Като видях как два ФМЖ български куршума 7.62х54 на завод 10 се разпльокаха в металната плоча, дето .223 софт пойнт Уинчестър я проби, и някак си започнах да уважавам арките много повече.
Всичко зависи от амунициите, руските ФМЖ на Wolf дори не я вдлъбваха, не свършиха и нищо срещу пакета меки бронежилетки, а там софт пойнта мисля мина през 9.
Скоростта убива.


minavasht, аз пък покрай болтовата ми карабина в 223/5.56 много започнах да уважавам тоз калибър.
Като видях евтиния СП куршум на хорнади 55гр при V5=630m/s какви поражения прави по чакали и лисици като напипа кокъл (на разстояния от около 70-80м, където скоростта е още по ниска от 630м/с) останах силно впечатлен. А пък на V5=990m/s резултата е брутален.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2019, 11:48       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Jose написа:
Рашките се отказаха от грендели и подобни, твърдо остават на 5,45, като и разработват нови, по-ефективни патрони в калибъра.
Не ми се вярва и американците скоро да сменят 5,56, като също разработват все по-ефективни боеприпаси...
https://www.thefirearmblog.com/blog/2019/09/06/four-new-fn-cartridges-to-be-unveiled-at-dsei-2019-in-london/




Те непрекъснато доразвиват и оптимизират изделията в тез области явно.

В подкрепа на казаното от Хосе ето едно четиво за развитието на 5,56
Прикачени файлове:
5.56×45mm NATO.pdf [2.45 MiB]
276 пъти


Относно поведението на 5.56х45 при удар в кост ето линк към статия писана от:
"Dr Dan Pronk completed his medical schooling on an Australian Army scholarship and served the majority of his military career with Special Operations Units, including four tours of Afghanistan and more than 100 combat missions. "
https://www.businessinsider.com/ak-47-w ... m4-2015-12

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2019, 11:58       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...свкуде
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
minavasht написа:
Ми имал съм калашник, имам и арки - за навсякъде бих тръгнал с арка, ако имам избор.
Със сдвоен пълнител $350 арка тежи по-малко от калаш за $1000 с един пълнител, стреля по-лесно и точно, и не ти хвърля прах в очите през цепнатината на капака.
Пробива повече, и има много по-голям избор на амуниции, лесна е за слагане на оптики, мерници и прочие без пробиване на кутии или заваряване на планки. За минута мога да и сложа ъпър с дълга тежка цев за стрелба на дистанции, или с 10-12” за стрелба в сгради.
Като издухам цевта след хиляди изстрела, мога да я сменя за час с чисто нова, и да почна отначало.


Само да те допълня за арката (DGI):
- има по-малък откат (насочен назад, от там по-лесна и бърза повтаряемост при АР15) в сравнение с АК;
- при един и същ брой патрони и пълнители тези за АР15 са по леки от тези за АК;
- разглобява се по лесно и бързо от АК;
- чисти се по-лесно и бързо от АК;
- има затворна задръжка и бутон за освобождаване на пълнителя;
- лоста за зареждане може да се ползва еднакво лесно със силна и слаба ръка
друго за момента не се сещам :D .

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2019, 14:56       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Има по-добри мерни прибори от откритите на АК. Не че последните не вършат работа, но не могат да се сравнят с диоптричния на АР при който мозъка ти сам напасва мерник и мушка. Според мен това е една от причините, че новобранци уцелват повече с арката.

Кажете нещо и за ергономиката. Питам защото по-голямата част от хората намират арката за по-ергономична. При мен е обратното, калаша по-ми пасва на дългите кунки и по-малко си кривя главата при прицелване. Отделно, знам че не е правилно и не стрелям така, но възможността да го държиш за пълнителя при стрелба на мен лично ми харесва, че я има.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2019, 17:59       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Amazon написа:
Има по-добри мерни прибори от откритите на АК. Не че последните не вършат работа, но не могат да се сравнят с диоптричния на АР при който мозъка ти сам напасва мерник и мушка. Според мен това е една от причините, че новобранци уцелват повече с арката.

.....


Да - механичните мерни рибори на АР15 се прострелват по-лесно и с тях се стреля по-лесно от АК. Някак си интуитивно ми идва меренето с тях без да имам много опит. Пък и на механиката на АР15 категорично целя по - добри групи отколкото с механиката на АК.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2019, 19:37       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
tsb написа:
хорнади 55гр при V5=630m/s


Каква скорст е "V5"?

Ако е на дулото мисля, че е ниска.

Моите reloads (Hornady 55 gr V-max) дават 3150 fps on AR-15 16" цев. Тоава превърнато в m/s е 960. 630 m/s = 2068 fps. Би трябвало болтова карабина да направи по висока скорост.

А койотите много добре падат с този калибър. :-)

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2019, 23:24       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
55 гр Уинчестъра, дето проби плочата, го дават 3240 фута скорост, не съм го мерил от моите арки.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Сеп 2019, 08:15       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Отделих темата за намалените заряди http://thegunman-bg.com/forum/viewtopic.php?f=1&t=18383

Тази нека си остане за сравняване/хвалене на двете системи.


Модератор

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Сеп 2019, 09:14       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Вчера гледах първите обзори на новият LR Defender 2020 от автосалона във Франкфурт (джипките са ми слабост и хоби заедно с оръжията))). Срам.. без носеща рама, без цели мостове, без листови ресьори, нископрофилни гуми с джанти 22" и (о!) ускорение от 0 до 100 за 6 сек. :happy: :happy: Мани, мани.. ужас! Нищо общо с бруталният Дефендър, който спряха от производство през 2016-та и който уважавах.. на къде върви света?

Та защо пиша всичко това? Ми Арките сравнени с АКМ-а са нещо подобно. Няма я тази мъжка бруталност, няма го този дух.. универсалният 30-ти калибър е заменен с някакво ню-ню куршумче. Давайте го малко по-хетеро, ебаси. PDT_Armataz_01_22


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3216 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76 ... 215  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer