logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 12:04




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Сеп 2019, 12:29       Заглавие:  Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пушка
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Здравейте колеги!

Ще правя втори опит за навлизане в света на релоудинга на патрони за карабина (в частност .308 и .223) за ловни цели. Първият (за мое голямо съжаление) не беше задоволителен. Изчистил съм установените до този момент грешки (уж).

Обаче трябва да си призная чистосърдечно, че така и не схванах методика за определяне на "правилната" дължина на гилзата. При първия си опит оразмерявах по размер, даден в спецификацията на калибъра. Сега ми се иска да опитам нещо по-конкретно.

В резюме искам да попитам: как да я определя пустата му и дължина?

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Сеп 2019, 20:41       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2011, 14:41
Мнения: 942
Местоположение: ДелиорманА
Това както вие се изразявате изделие което е и чисто ново и никога не е излизало от опаковката и по случайност бих го продал....дали би могло да ви помогне?hornady straight oal gaugeИзображениеИзображениеИзображение

_________________
Светослав Ефтимов КДС"Аргус"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Сеп 2019, 08:03       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 17 Юли 2016, 14:27
Мнения: 65
По принцип за ловни цели не е необходимо да правиш това което си наумил,достатъчние да работиш с стандартната дължина.Особено с стандартно заводско оръжие.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Сеп 2019, 11:49       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 19 Мар 2010, 17:33
Мнения: 189
Местоположение: В.Търново
Дължината на гилзата е стандартизирана по SAAMI, виж ако става дума за дължината на патрона то тогава уреда, който Ви предлага колегата би влязъл в употреба. Принципно се използва изстреляна гилза, която се разпробива от страна на капсула, а гърлото се разрязва на четири. Влага се куршум оцветен с маркер на по-голяма дължина от стандарта. След това, без затвор се влага в патронника и се изважда.По оцветената повърхност са се отбелязали нарезите. След това се боядисва повторно и се скъсява с дължината оставена от нарезите следа. Това се прави докато няма белези от нарезите. За уреда на колегата се поставя гилза и със шпилката в уреда се избутва куршума до нарезите.Доста по-точно от предния метод.
Ето моята самоделка.


Прикачени файлове:
70798956_540280103382129_4292321677750042624_n.jpg
70798956_540280103382129_4292321677750042624_n.jpg [ 343.19 KiB | Прегледано 9881 пъти ]

_________________
Р. Хаджиниколов
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Сеп 2019, 19:37       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
От проведени няколко разговора по телефона днес по повод темата, както и предвид отговорите на г-н Хаджиниколов и Емо Иванов, разбирам, че съм се въвел в някакво самозаблуждение относно нуждата от някакво индивидуално определяне на дължината на гилзата за всеки патронник. За значението на COL-a съм наясно, и очевидно проблемът ми е там. Просто съм решил да чистя етапите един по един.

Относно дължината на гилзата ще се насоча към закупуването на някакво такова изделие:

Изображение

Благодаря на всички, които се отзоваха!

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Сеп 2019, 21:35       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Десният елемент показва, че shoulder-a е много натиснат. "Правилна" дължина на гилзата не съществува - има термин max length. При многобройни формувания гилзата се проточва и има нужда от trimming. Дължината на гилзата не е от голямо значение - само трябва да е по-къса от максимума. Това се мери и с шублер.

Триминга се придружава и с райбероване и взимане на фаска. Там най много се греши - патрона не влиза в патронника или след изстрел трудно се изкарва болта.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Сеп 2019, 21:54       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2011, 14:41
Мнения: 942
Местоположение: ДелиорманА
Някои тримери като giraud trimmer си идват настроени и в комплект с гилза

_________________
Светослав Ефтимов КДС"Аргус"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Сеп 2019, 09:17       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 17 Юли 2016, 14:27
Мнения: 65
Аз понеже не успях да се сдобия с този иструмент винаги проверявам всяка гилза в патоника дали затваря селед формоване фулсаиз наистина тегаво но след поцедурата 100% няма проблем.Особено гилзи които са на един изстрел от Блазер ги формовам по двапъти понеже ги получавам от приятел една марка и само от него.Блазера е с по широк патроник (само като информация)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Сеп 2019, 15:22       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
emoivanov написа:
Аз понеже не успях да се сдобия с този иструмент винаги проверявам всяка гилза в патоника дали затваря селед формоване фулсаиз наистина тегаво но след поцедурата 100% няма проблем.


Чудесна практика, но все пак има момент когато стените на шийката започват да се удебеляват и вкараният патрон увеличава диаметъра и - jam. Моята практика е преди състезание минавам всички готови патрони през патронника. Практиката е малко рискована разбира се и трябва да се прави на безопасно място.

axiles11 написа:
Някои тримери като giraud trimmer си идват настроени и в комплект с гилза


В подобни тримери, лимитирането се осъществавя от shoulder-a на гилзата - няма лошо разбира се. Но ако се търси еднаквост, shoulder-a във всички случаи не може да го достави. Освен това съмнявам се дали гарантира идеална перпендикулярност на трима.

Re: 300 WinMag - има метод, който използва теглото на ръкохватката на болта. Почваш с един сглобен патрон (без барут), като преди това си извадил карантийте на болта (firing pin, ejector, extractor). Вкарваш го в патронника, ръкохватката не пада. Натискаш куршума с 1/1000 навътре и така продължаваш докато ръковхватката падне сама. Тегаво е, но е супер точно. След това търсиш идеалното място на куршума с мерене на групи.

И още един "метод" ($$$)- Berger/Lapua пуснаха hybrid bullets, които не са толкова завсими от seating depth и удрят постоянно на едно и също място.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2019, 22:53       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Имам чувството, че или има някакво неразбиране и смесване на понятия или сме се загубили в превода! :-) Питането уж е за дължина на гилзата, а се описват методи свързани с определяне на отблъскването на раменете на гилзата (хедспейса) и ОДП-то на патрона във връзка с отстоянието му от нарезите! Това са три, вярно по някакъв начин свързани неща, но сами по себе си, съвсем различни операции в изготвянето на патрона. По отношение на дължината на гилзата! Всяка гилза която не е по-дълга от максимално допустимото по критериите по SAAMI, примерно за .308, не повече от 2.015", ще работи безпроблемно! При по-голяма дължина има опасност гилзата да опре в патронника не по раменете, както е редно, а някъде по ръба на шийката и при произвеждане на изстрел (ако затвора изобщо успее да се затвори) да се върнат газове! Стойността на минималната дължина е малко по разтеглива! Същото това SAAMI препоръчва минимална дължина от 2,005". По някой път ( но не за ловни цели) се налага да се използват гилзи със скъсени шийки! Лично аз, съм ползвал гилзи с дължина от и под 1,990", но там трябва да се държи сметка за друг проблем! Ако това скъсяване е прекалено, контактната повърхност между шийката и куршума намалява, като следствие се получава недостатъчна стегнатост и има опасност в някакъв момент гилзата да си загуби куршума! Такива патрони, са като писани яйца, вкарват се нежно ръчно, а не от пълнител! Като обобщение на горното, за ловни цели, а и не само, една дължина в границите на 2,005-2,008" се счита за оптимална!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Сеп 2019, 10:41       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 17 Юли 2016, 14:27
Мнения: 65
Вярно е адаш просто и така е зададен въпроса,в писмена форма,можеби при един диалог на колегата по ясно щеше да се разбре какво не му е ясно.Явно няма с кого да се консултира.В няколко реда цялата специфика е трудно да се опише.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Сеп 2019, 11:13       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Ако колега сподели, какво точно не се е получило предния път или го притеснява сега, може да се опитаме да помогнем!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Окт 2019, 16:38       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
emil5koff написа:
Ако колега сподели, какво точно не се е получило предния път или го притеснява сега, може да се опитаме да помогнем!
Не мога да си обясня как чак сега виждам този въпрос :shock:

Мислех да не ви занимавам изцяло с проблема, а да търся помощ по отделните етапи на снарядяването. Така или иначе проблемът ми, който ме провокира да пусна темата, беше че при релоуд получих огромни групи (даже в .308 трудно бих го нарекъл група). Затова и реших да изчистя всеки етап от процеса по отделно и започнах с дължината на гилзата. Както писах и по-горе: бях се заблудил, че тя е индивидуална за всеки патронник, но благодарение на бързите отговори на г-н Хаджиниколов и г-н Емо Иванов се осъзнах.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Окт 2019, 17:04       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Ако някой се интересува - проблема го реших - пак с помощ от форума.

От къде тръгна всичко: установих, че моята пушка в 308 много добре кара ей това: https://geco-munition.de/en/centerfire-rifle-cartridges-for-hunting-and-sports/Product/show/geco-softpoint/308-win.html#!0/5/15
Затова реших да направя същия патрон: запазих си 20 гилзи от изстреляни фабрични боеприпаси, купих абсолютно същите куршуми и почнах: подстригах гилзите по SAAMI до 51.18 мм (мерени на ръка с шублер всяка една), сипвах барут теглейки на ръка всяка доза; COL-а го взех от готов фабричен патрон (само дето мерех самия патрон през носа) и изпрасках и по един фактори кримп. Резултатът беше, че в лист 50х50 см. на 70 метра с бързомерец влязоха 8 от 10 куршума, като бяха разпилени по целия лист. Трагедия!
Барутът ми е Вихта N-140, който явно не е най-подходящият, ама е Вихта, да го еба! За стартова доза бях взел от таблицата най-ниската възможна. Освен липсата на групираност ми направи впечатление, че и скоростта на куршумите беше по-ниска от тази при фабричните патрони.

След консултации с колеги разбрах, че вероятно тази ниска скорост е причината за липса на стабилизация на куршума от там да се обърква всичко.

Купих си компаратор, измерих един фабричен патрон и при втория опит (след пускането на тази тема) вдигнах дозата на барута и спестих фактори кримпа. Постигнах смайваща за моите очаквания група :tu: И може да се каже, че за ловни цели имам вече това което ми трябва.

Но търсенето на максимума предвид обстоятелствата не бива да спира, затова при следващия си опит ще определя COL с уреда на Светльо от втория постинг и ще ползвам много по-качествени матрици - да видим какво ще стане PDT_Armataz_01_20

Още веднъж искам да изкажа сърдечните си благодарности към всички, които имаха желание да ми помогнат!

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Окт 2019, 13:02       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 17 Юли 2016, 14:27
Мнения: 65
То май трябваше да почнеш от това къде ти е проблема и какво ще търсиш в релолда.Споделяш оръжиее какво разполагаш като оборудване и производител и какво искаш да постигнеш.Аз лично фулсайзвам гилзите акосе наложи ги саъсявам на нужната дължина тимблер с нераждаема медия да се измият и с тях толкова .Когато търся рецепта тръгвам от таблицата на вихта за дадения номер с рецепти от по 0.5грейна до постигане на група не винги добрата група е с висока скорост което за лов може да не е добре за фрагментацията на проектила.Относно меренето до нарезите на дадения проектил би трябвало да бъде последвано с отдръпване на зад през определено разтояние също като барута няколко размера и търсене на група.Тази процедура е последвана от проблема с това каква дължина може да се побере в пълнителят и да работи без проблем което за лов е от съществено значение.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer