logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 00:57




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 186 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Авг 2011, 02:40       Заглавие:  Радиостанции 5W ... за спорт, лов и т.н.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
за по добра комуникация .. по полигони, лов и т.н. си трябва радиостанция :)

препоръчаха ми този модел

Puxing PX-888




поръчват си ги директно от този сайт

http://www.409shop.com/409shop_product.php?id=104130


някои има ли опит с този модел ?


бтв: най-малкото на организаторите за Еуро2012 ще са нужни ;)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Авг 2011, 17:53       Заглавие:  Re: Радиостанции
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
за тези които им се вижда дълга антената .. и няма да търсят големи дистанции

има 9см антенка
http://www.409shop.com/409shop_product.php?id=103000

Изображение

иначе за в гората .. има и телескопична
http://www.409shop.com/409shop_product.php?id=101894

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Авг 2011, 21:46       Заглавие:  Re: Радиостанции
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Не ми се вярва тази въшка да има 5 вата output. При това батериите са със стандартен капацитет 1200 miliamp-hours. Ако е 5 вата, батерията ще замине за нула време. Не знам регулациите в БГ но тук за индивидуално ползване (лов и др.) максималанатаразрешена мощност е 600 миливата (0.6 вата). По силните се използват с разрешителни и то само с фиксирани честоти - полиция, бърза помощ и т.н..

Тук масово и на много добра цена се продават MOTOROLA ($50-60 за двойка). Покриват 2-5 мили и имат всички кодове, канали и др. В последно време, да не cе дига шум в гората, ловците използват TEXTING.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Авг 2011, 21:54       Заглавие:  Re: Радиостанции
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Yank написа:
Не ми се вярва тази въшка да има 5 вата output. При това батериите са със стандартен капацитет 1200 miliamp-hours. Ако е 5 вата, батерията ще замине за нула време. Не знам регулациите в БГ но тук за индивидуално ползване (лов и др.) максималанатаразрешена мощност е 600 миливата (0.6 вата). По силните се използват с разрешителни и то само с фиксирани честоти - полиция, бърза помощ и т.н...

Мисля, че Янк е напълно прав и за петте вата, и за закона. Не претендирам за абсолютна достоверност, но ми се върти в главата нещо като 0.5W разрешена мощност за БГ. От там нагоре - разрешително, фиксирана честота, позивна и т.н.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Авг 2011, 22:30       Заглавие:  Re: Радиостанции
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 18 Юли 2006, 08:19
Мнения: 1097
Местоположение: София
В БГ нещата са малко сложни както винаги.

Първо поне доколкото имам познания единствено разрешения обхват без какъвто и да било лиценз е 27 MHz има едни канали заделени.

Останалите се изисква радиолщбителски лиценз или наем от ДКД или тям подобно.

Мощноста когато имаш лиценз е даоста по-голяма от цитираната по-горе, аз карах по стария правилник и беше 50W за клас С, клас А и В бяха с по 1kW разрешена (това важи и за КВ и за УКВ).

Ама нещо отдавна не съм се интересувал какво точно се случва в родия "ефир".

Предполагам заради хармонизираното законодателство с Европа би трябвало да имаме и други "свободни" честотни обхвати но не съм сигурен.

_________________
Платон:"АКО ИСКАШ МИР, ГОТВИ СЕ ЗА ВОЙНА"
Конфуции: "Ако веднъж си решил че имаш нужда от меч, носи го цял живот"
Когато мишените отвръщат на огъня джихада хич не върви.....


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Авг 2011, 22:41       Заглавие:  Re: Радиостанции
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 02 Мар 2011, 11:56
Мнения: 435
Местоположение: Русе
http://www.sectron.com/products/coms/35

Ей тези се водят лиценз фрии, и са до 0.5В.
Интересно че тези които се водят любителски са до 5-6В, но пък може да се иска лиценз! Някой запознат да осветли повече!

http://www.sectron.com/products/coms/34

П.П. Аз утре имам един човек дето ще го попитам, той е радиолюбител!

_________________
Митко Тошев
Саргон
Ruse Glock Gen4 Team
Толерантност и апатия са първите признаци на едно умиращо общество". Аристотел (384–322 пр.н.е)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Авг 2011, 23:30       Заглавие:  Re: Радиостанции
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
как се вади разрешителното ?
знам че е лесно и не е скъпо никак

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Авг 2011, 01:04       Заглавие:  Re: Радиостанции
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юли 2006, 19:46
Мнения: 1218
Местоположение: USA
Yank написа:
Не ми се вярва тази въшка да има 5 вата output. При това батериите са със стандартен капацитет 1200 miliamp-hours. Ако е 5 вата, батерията ще замине за нула време. Не знам регулациите в БГ но тук за индивидуално ползване (лов и др.) максималанатаразрешена мощност е 600 миливата (0.6 вата). По силните се използват с разрешителни и то само с фиксирани честоти - полиция, бърза помощ и т.н..

Тук масово и на много добра цена се продават MOTOROLA ($50-60 за двойка). Покриват 2-5 мили и имат всички кодове, канали и др. В последно време, да не cе дига шум в гората, ловците използват TEXTING.

VHF е 5 вата, UHF е 4 вата. Имам един точно такъв. Използваме ги при тренировките. Използването не е разрешено поради мощността, но продажбата не е ограничена. За законо използване (в САЩ) трябва да имаш радиолюбителско разрешително.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Авг 2011, 11:46       Заглавие:  Re: Радиостанции
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 30 Яну 2010, 18:17
Мнения: 48
http://crc.bg/section.php?lang=bg&id=192


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Авг 2011, 13:05       Заглавие:  Re: Радиостанции
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
petkouzunski написа:
http://crc.bg/section.php?lang=bg&id=192


Благодаря :)

http://crc.bg/files/_bg/taxi_radiolubiteli-2011.pdf
и всичко е законно .. даже ще си имаме позивни т.е. може да регистрираме Алиасите :)

ако имаме такъв документ за радиолюбител .. можем ли да си ги носим спокойно в чужбина ?

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Авг 2011, 14:28       Заглавие:  Re: Радиостанции
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
такива станции много ползват .. от офроада и пласмасовите войници (еърсофта) :happy:

и са доволни .. и то много
още повече че .. за под 100лв. взимат станция, от класа на марковите надхвърлящи 300$

но си купуват по една .. а и не си ги дават да ги пробваме :DD
та .. затова питам за някои с опит с тях

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Авг 2011, 14:32       Заглавие:  Re: Радиостанции
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
От 9 години притежавам тези:

Изображение

- Работна честота около 450 MHz
- 8 канала
- мощност – 0.5 W
- Възможност за слушане на 2 канала едновременно
- Възможност да сканира каналите – изрежда се да слуша всеки канал за около 0.5 секунди и ако намери някъде излъчване – спира там
- VOX (активира се и се дезактивира от менюто) – активира режим предаване ако някой почне да говори на микрофона (така не се налага да се натиска и пуска бутона за предаване)
- имат и още една функция, ама ми е трудно да я обясня точно – може да слуша даден канал без да филтрира немодулираните сигнали. Ако се активира това – чува се адски бял шум. Питах спецове каква е идеята на това нещо и те ми казаха, че така можели да се чуят много слаби сигнали, които иначе биха били игнорирани от електрониката като шум. Така или иначе - това не ми се е налагало да го ползвам.

В комплекта има жично handsfree и зарядно. Всяка станция работи с 4 батерии тип ААА, като ако се сложат акумулаторни – същите могат да се зареждат без да се вадят от устройството.

Обхват – силно се влияе от терена и най-вече от сгради по пътя. При пряка видимост (от сладкарницата на телевизионната кула преди да я затворят за обществен достъп) съм правил връзка с кристално чист звук на 7 км., но ако има сгради – и 70 метра може да се окажат фатални. Така или иначе на открито спокойно си хвърля на 1-2 км.

Ползвал съм ги предимно когато пътуваме 2 коли за някъде – безценни са в такива моменти. Стават и за лов предполагам (при условие, че няма да се мокрят и удрят в земята), но в нашата дружина техническият прогрес хич не се тачи (ултиматната пушка е ИЖ-54, а ултиматните патрони са S&B Made in Czechoslovakia) – веднъж предложих да ги взема и едвам що не ме изключиха.

Цена – 60 лева от Метро (е, аз ги купих за 72 лева, ама сега са 60).

Дано съм бил полезен...


DISCLAIMER: Горното е изцяло мое лично мнение, с което не ангажирам никое друго лице, организация, държавен или общински орган или техни звена и подразделения. С написаното целя единствено да участвам в информационно - справочната дискусия, която се води в този форум и казаното от мен в никакъв случай да не се счита за съвет или препоръка към някого.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Авг 2011, 14:34       Заглавие:  Re: Радиостанции
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
слабички са .. иначе не са лоши

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Авг 2011, 14:47       Заглавие:  Re: Радиостанции
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 02 Мар 2011, 11:56
Мнения: 435
Местоположение: Русе
Дано със следните редове съм полезен....

След кратка консултация с човек радиолюбител, той ми отговори кратко така:

-27 MHz, 5W, CB (civil band or citizen band), освободени от лиценз, могат да се ползват свободно, но се употребяват предимно в автомобили, където се монтират 1.5 до 2 метра антени, и покриват спокойно 10км. Черпят значително количество енергия, и портативните такива устройства са едрогабаритни, тежки, и със бързо свършващи батерии. Според него не са удачен избор за целодневно носене!

-300 MHz, 5W, бивша военна честота, освободена за гражданско ползване, издава се лиценз от КРС, който е на цена м/у 300 и 400 лв. Той не знае дали това е годишна такса, или еднократна. Този тип у-ва са на цени около 80лв бройката, като са удачен избор, защото заплатеният лиценз гарантира честота, запазена само за този ергистриран ползвател, демек ще си има собствена честота федерацията! Но трябва да се пита и проучи въпроса с разрешителното!

-440...MHz, 0.5W, PMR/GMR, свободна гражданска употреба, PMR са разрешени в България, GMR са за Американска територия, да се внимава защото много Китайски производители предлагат GMR в Европа, което е забранено. Също така се предлагат PMR 5W, което е незаконно относно мощността, също да се избягват такива типове станции.
Като цяло това е най-евтиният вариянт, защото маркови се намират за 50-100лв комплекта, а според него има у-ва спокойно покриващи 2-3 км. (Спомена Моторола и Кенууд). При покупка да се гледат батериите да са АА или ААА, масовите, защото лесно могат на място при нужда акумолаторните да се подменят бързи с алкални (и евтино). Препоръчва да се тества едни комплект такива на мястото където ще се провежда мероприятието. Ако няма проблеми, това са радиостанциите. Всички от този тип имали избор на различни канали, и избор на кодировка, което предотвратявало евентуална намеса на други любители. (случайно обикалящи там)

П.П. Забравих да напиша, че препоръча посоченият линк, където има за продан различни у-ва, и могат да се попитат и хората, кое би било удачно и кое не. Абе ако се разгледа сайта има доста неща....
http://www.bfra.org/index.php?option=com_adsmanager&page=show_category&catid=6&order=0&expand=0&Itemid=58

_________________
Митко Тошев
Саргон
Ruse Glock Gen4 Team
Толерантност и апатия са първите признаци на едно умиращо общество". Аристотел (384–322 пр.н.е)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Авг 2011, 15:14       Заглавие:  Re: Радиостанции
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
446 .. с репитер в някоя кола .. ще е най-подходящото като че ли

някои .. даже е така си го правят :)
http://koti.mbnet.fi/t20aaa/446MhzRepeater.pdf

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 186 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 53 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer