logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 19:26




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2020, 10:23       Заглавие:  Подходящ револверен патрон за носене и употреба - концепция
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1275
Привет на всички,

1. Събирам впечатления за фабрични револверни .38sp/357 патрони, които се намират за продан в България, които да са подходящи за целите на личната самоохрана при налична средна и къса револверна цев.

2. Също така събирам идеи за нареждането им за ежедневно носене.

Не се интересувам от дебрите на възможните опасни ситуации, нито търся такава полемика, напротив изследвам единствено наличното на родния пазар. И най-вече лични впечатления за поведението и балистиката на даден куршум..

Конкретно на този етап съм установил, че разнообразието в калибър 357 е доста свито: вариациите са между 142гр, 158гр, 180гр, основно FMJ и JHP. В Металхим-Сф има Фиочи FMJ-TC, у ВИП-а ППУ FPJ, в Крез-а Магтеч полуоблечен в 158гр и туй то.

Сякаш разнообразието в нашата пазарна джунгла е отворено повече откъм вариации на .38:
- тук включвам Фиочи WAD CUTTER LWC 148 grs, SB FMJ
- Магтеч FMJ-Flat в 124, 130 и 158гр
- SB Soft point 158гр
- HP Soft point 158гр

--------------------------------------------------------------------------------------

Относно схемата за носене, до момента срещнах няколко по-различни идеи:
- носене с първи патрон: стоп, останалите еднотипни
- носене с първи патрон: 357, останалите 38
- носене с първи патрон: 38, останалите 357
- носене изцяло с УадКътъри

Сега размишлявам над всичките тях....

Поздрави,

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2020, 10:47       Заглавие:  Re: Подходящ револверен патрон за носене и употреба - концеп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Дек 2006, 22:43
Мнения: 2427
Местоположение: Варна,България
Beer написа:
Магтеч полуоблечен в 158гр


Имам наблюдения от този патрон върху живи цели(107 и 115кг) от дистанция 3 и 5м, при дължина на цевта 3" (76мм) :) Работи добре - или поне в моят случай работеше добре.

_________________
Паскал Петров,СК"Аргус"
Grand Power s.r.o.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2020, 12:38       Заглавие:  Re: Подходящ револверен патрон за носене и употреба - концеп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 10:55
Мнения: 3081
Местоположение: София
Чисто юридически, според мен всичко различно от FMJ или някакъв монолитен оловен, не е много ОК за БГ. Затова не знам дали има смисъл да се дискутират JHP, SP и подобни варианти (освен за ловни цели). Иначе статистически 125gr. JHP .357 magnum се води, за един от най-добрите варианти за самозащита.

С късата цев се стреля доста по-тегаво, отколкото с дълга. Магнума губи доста от скоростта си, но въпреки това е по-бърз и ефективен от .38 или 9х19 (за на който му се отдава да ги контролира добре).
http://www.ballisticsbytheinch.com/357mag.html
38+p изглежда добър вариант, но отдавна не съм срещал у нас. Преди имаше мактек софт пойнт и JHP, които съм стрелял по състезания. (отката на обикновен .38 158гр. и .38+P 125gr. ми се струват точно 1:1).


Едно от хубавите неща на оловняците е, че не рекушират (или поне не толкова брутално, като FMJ).
На теория тежки оловни Hard Cast SWC биха били добър "роден" вариант , но за беда не се предлагат у нас.
Изображение

Уадкътърите обикновено са доста слаби (вероятно 200м/с в къса цев на 148гр.) Като плюс - слаб откат. Не съм убеден, че могат да преодолеят преграда от типа на врата на москвич, но може и да греша. Ако се наложи някакво презареждане с уад кътъри ще е някакъв малък ужас. Все пак някой продължават да се кълнат в тях, понеже оставяли гадна незатваряща се рана, включително бивши олд скуп щатски ченгета.
Изображение

Овалните оловни .38 на American Eagle също предполагам ще вадят около 200м/с от късата цев. На практика от това, което съм чел ги водят по-неефективни от уадкътърите по щатските статистики. Един вид евтин, слаб и бавен патрон за плинкинг.
Изображение

FMJ / FPJ - тата са на по-големи скорости и не оставят олово по нарезите. Полит-коректни но си вървят с възможността за рикошет и прекален overpenetration в .357. ППУ-то 158гр. в 357 вади 380м/с от 4" цев. В къса ще е някакъв кошмар.

Варианти на фиоки в .38 и .357 - оловен изцяло помеднен куршум
Изображение
Хем монолитен, хем на по-големи скорости от оловните (не знам колко точно).
Тренировъчен патрон, но възможен вариант за БГ.

Екзотики, като Fiocci Black Mamba - супер леки и бързи куршуми. На практика са монолитни , но при попадение вероятно се деформират. Тук е добре някой юридически подкован да се изкаже експертно...
Изображение

Eкзотика - Ruger ARX - супер леки и бързи куршуми. Виждал съм в БГ. На практика са монолитни , но при попадение уж не деформират. Ужасна цена. Тук отново е добре някой юридически подкован да се изкаже експертно...
Изображение

Относно подредбата в барабана. Моята концепция е всичките да са еднакви.
Различните биха могли да се разгледат, като умисъл. Или заради адреналин, да не се усетиш, че след стопарката си резнал и някой магнум.

_________________
Андрей Николов

http://shop.olight.bg
http://olightbg.blogspot.com/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2020, 13:37       Заглавие:  Re: Подходящ револверен патрон за носене и употреба - концеп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1275
- Благодаря за супер информативното инфо.

- Аз лично от Магтеч леко се пазя, от времето на онези грешни пистолетни партиди.

- Лошото е, че половината от показаното - не е налично към момента.

- Уад кътърите са спортни, супер леки, доста лесни за контрол, но и те са кът.
Имам няколко, колкото за проба. Ще ги тествам върху дъски, да видя как се държат, като проектили.

- Черната мамба....хммм, ще видя дали мога да ги тествам и тях.

- Концепцията ти за подреждането ми се струва правилна, аз също се замислих да елиминирам наличието на стоп-патрон, изхождайки от идеята - оръжието, последен вариант за противодействие.

Jose написа:
Тук е добре някой юридически подкован да се изкаже експертно...

- не, не и не. Молим, дискусията тук да е само за налични в България патрони. Без никакви други наченки, тип носене на оръжието, нк, нпк и петплети.

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2020, 13:40       Заглавие:  Re: Подходящ револверен патрон за носене и употреба - концеп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Юни 2006, 11:12
Мнения: 1617
За носене в градски условия аз бих избрал оловното Фиоки или американския орел, въпреки че в барабана съм сложил най-обикновенно чешко фмж 357 със скорост 340 м от 2,1/3'' масурче.

_________________
Емил Ефтимов-СК"Динамик армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2020, 18:59       Заглавие:  Re: Подходящ револверен патрон за носене и употреба - концеп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 10:55
Мнения: 3081
Местоположение: София
Beer написа:
Молим, дискусията тук да е само за налични в България патрони.


Aко визираш тези полимерните - виждал съм ги в БГ на 4-5лв/броя.

Други налични в БГ (от политкоректните) - Геко .38 FMJ и оловни ( в сайта на Заримекс).

_________________
Андрей Николов

http://shop.olight.bg
http://olightbg.blogspot.com/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2020, 19:53       Заглавие:  Re: Подходящ револверен патрон за носене и употреба - концеп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Longbow написа:
Beer написа:
Магтеч полуоблечен в 158гр


Имам наблюдения от този патрон върху живи цели(107 и 115кг) от дистанция 3 и 5м, при дължина на цевта 3" (76мм) :) Работи добре - или поне в моят случай работеше добре.


+1 и от мен за Магтеч полуоблечен в 158гр :tu: !

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2020, 20:30       Заглавие:  Re: Подходящ револверен патрон за носене и употреба - концеп
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 16:18
Мнения: 476
Темата, фючърсна ли е, или касае нещо, в което реално да се напъхват обсъжданите фишеци - питам аз! Че нещо ми се губи причинноследствеността!

_________________
СК "Арес" Пловдив .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2020, 20:51       Заглавие:  Re: Подходящ револверен патрон за носене и употреба - концеп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Е, щом и Тодор Павлов не смее да изрече правилните думи, а се крие зад купешки фрази, то ще трябва аз като модератор и лично познаващ Beer-а да ги кажа:

Явно Beer си е купил вече револвер, с избора на който в продължение на дълго време емоционално беше ангажирано цялото активно пишещо мнозинство от потребители, а сега не казва какво е взел. С това си поведение преждеспоменатия потребител нагнетява допълнително хорър и съспенс в душите на всички, които взеха присърце душевната му драма по избор на револвер.

Предвид горното изразявам остро порицание към стореното и го приканвам веднага да сподели какво е взел, а не по византийски да се измъква в посока следващата драма - боеприпасите :tank:

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2020, 21:07       Заглавие:  Re: Подходящ револверен патрон за носене и употреба - концеп
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 16:18
Мнения: 476
Така ли е , бре Беере!


Прикачени файлове:
FB_IMG_1583003125402.jpg
FB_IMG_1583003125402.jpg [ 160.6 KiB | Прегледано 9199 пъти ]

_________________
СК "Арес" Пловдив .
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2020, 21:25       Заглавие:  Re: Подходящ револверен патрон за носене и употреба - концеп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2019, 18:18
Мнения: 1350
С моя FN Barracuda съм стрелял с оловните Geco .38SP 158 gr. и PPU .357 Mag FMS 158 gr.

Изображение

Изображение

Първите са изключително приятни за стреляне - откатът е мек и револверът се контролира лесно. Вторите са повече от неприятни - рязък откат и доста дим. След PPU-тата гръмнах и 20-тина Magtech, които ми харесаха доста.

Изображение

_________________
FN Barracuda .357 Magnum
MP-446 Викинг 9x19
Astra Cub .25ACP


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2020, 21:54       Заглавие:  Re: Подходящ револверен патрон за носене и употреба - концеп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
JDredd написа:
...
Явно Beer си е купил вече револвер, с избора на който в продължение на дълго време емоционално беше ангажирано цялото активно пишещо мнозинство от потребители, а сега не казва какво е взел. С това си поведение преждеспоменатия потребител нагнетява допълнително хорър и съспенс в душите на всички, които взеха присърце душевната му драма по избор на револвер.

Предвид горното изразявам остро порицание към стореното и го приканвам веднага да сподели какво е взел, а не по византийски да се измъква в посока следващата драма - боеприпасите :tank:


Напълно споделям мнението ти :D :tu: !
Чекаме вкл от Beer!

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2020, 22:09       Заглавие:  Re: Подходящ револверен патрон за носене и употреба - концеп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2017, 17:50
Мнения: 2021
Според мен , Мамбата на Фиоки е най-добрия вариант.

С уговорката , че нямам преки впечатления от .357 Мамба , то с такива се движа в ежедневието в 9х19. Без да се навлиза в законодателните дебри , според мен отговарят на всички условия за разрешен боеприпас в България. Питал съм и в КОС , коментирал съм с кого ли не , никой не може да посочи аргументи според които да попадат в забранителния режим

_________________
Правилното хранене , редовното тичане и пълния отказ от вредни навици - могат да удължат Вашето жалко съществуване


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Мар 2020, 23:09       Заглавие:  Re: Подходящ револверен патрон за носене и употреба - концеп
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 16:18
Мнения: 476
Beer написа:
налична средна и къса револверна цев.

И, какво значи този съюз "И"? Една ли е налична или две?!

_________________
СК "Арес" Пловдив .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Мар 2020, 00:40       Заглавие:  Re: Подходящ револверен патрон за носене и употреба - концеп
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1275
ХАХАХАХА !

Ах, ах......как сте ме подпукали, докато аз се подготвям за новия световен ред !!!
Всичко бях виждал тук, но такава координирана атака не очаквах.
И то не от кого да е - а отпочната от Модератор на форума ! :D :D
Такъв юридически триножник в гръб да получа, и то докато напълно невинно съм в стрелбището за първи тестове.....не, не...
Но за да се придържам към темата, ще напиша финално един офтопик:
Следете изначалната ми тема за Субкомпактите, там съм длъжник на много хора и съвсем скоро ще я ъпдейтна.

Та, нека тук продължим с боеприпасната тематика PDT_Armataz_02 Силно се интересувам от възможните тестове - откат, скорост, поразяване, свойства на проектилите..утре ще постна първите мои впечатления.

Спокойна нощ, О републикански сенатори... :D

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ritter и 39 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer