logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 17:51




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Юни 2020, 17:07       Заглавие:  Re: AR-15 Избор на спусък.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
Yank написа:
Във всички ръководства за стрелба се почертава, че "спусъка/изстрела трябва да те изненада" Добрият спусък трябва да бъде crisp (отчетлив според Google) или да не се влачи до безкрайност. Твоят контрол се свежда само до натискането.

Да! Така е!
Трябва да изненада, без съмнение!
Много точно казано, аз размишлявам само върху натиска и контролът върху самият натиск!

Това което поне аз отделям е, че от започване на натиск върху спусъка и възпроизвеждане на изстрел, се открояват две фази:
- натиск върху спусъка до крайна точка на отключване на пропадане
-самото пропадане за удар и възпроизвеждане на изстрела.

Това което аз коментирам се свежда до контрол върху първата фаза,
а това е движението на спусъка, под въздействието на пръста.

Аз не коментирам втората фаза, тази на спускането, което не е подчинено на персонално въздействие, а е по скоро механично и подчинено на физичните и механични закони.

Това, което аз размишлявам, е контролът върху натиска и поведението на пръста върху спусъка, до достигане на крайната точка на отделяне, без да коментирам следствието на самото отделяне.

За това и мисля, че този контрол е от значение защото:
Yank написа:
Всяко движение на тялото или част от тялото влияе на положението на пушката. Докато дърпаш тежкия спусък мускулите на ръката неименуемо мърдат пушката, колкото и малко да е. Например знаеш за издишването на въздуха и тогава да дръпнеш спусъка.

Казаното е абсолютно и според мен потвърждава идеята за контрол, като бих добавил също и ъгълът на натиск върху спусъка, //по оста ляв и дясен ягъл//,
както и степента на сила и острота на самият натиск върху спусъка, освен споменатият ъгъл.
Този натиск влияе пряко по вертикала и хоризонтала на цевната линия.

Всичкото това движение, е подчинено на контрол и ако не е, ....би било хаотично,
а ако е хаотично, ......не е подчинено на логика!
Ако не е подчинено на логика, то движението би било "спонтанно" или импулсивно,
но ако е така,.... то би липсвало обосновка и логическа последователност на процеса.
Пацо го нарича "инстинкт", но ако е така, как би било организирано в образователен процес???
Как бихме организирали един образователен и подчинен на логиката процес, ако той е подчинен на инстинкт или на пожелателни наклонения, както
"" трябва да бъде "" така
или
"" да не се влачи до "" онака.

Но, дори в този си вид коментарът на "" Във всички ръководства за стрелба се подчертава, че "спусъка""
коментират самата реакция на спусъка, което е втората фаза, подчинена на механика и физични закони.
А аз все пак размишлявам върху първата фаза - до отключването на пропадането, а по точно:
-контролът на пръста върху спусъка, до стигането на точката на пропадане.

Ако мога да аргументирам думите си със сравнения в музиката, натиск за въздействие се открояват поне 4 вида натиск със своята различност като резултат:
-Стакато
-Маркато
-Легато
-Спикато
Като бивш радист също мога да говоря за видове натиск и контрол върху точкуването....
а след това,
след него - натиска,
вече самото пропадане.... е изненадата за която говорим всички, както и в цитираните учебници.

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Юни 2020, 19:11       Заглавие:  Re: AR-15 Избор на спусък.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Цитат:
Travel refers to the distance the trigger must move backward before the firearm fires. Most triggers travel between 1/4" and 1", but very specialized triggers may have little or no travel. The break is the point in the trigger's travel where the trigger fires the firearm.


Това както описваш е "първата фаза". Забележи, че при най прецизните спусъци няма въобще първа фаза (говорим за single stage triggers - there are 2 stage triggers as well). Реално усилие при "първата фаза" (аз бих перефразрал - обиране на лабавото) е минимално (изключвам double action triggers or revolvers).

И ако търсим аналогия с пиано например, пръстите се пързалят по клавиша и в един момент определят силата с която да се натисне клавиша (струните на цигулка, арфа и др.) Подобно виртуозно боравене отличава добрите музиканти и добрите стрелци.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Юни 2020, 19:58       Заглавие:  Re: AR-15 Избор на спусък.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
Yank написа:
И ако търсим аналогия с пиано например, пръстите се пързалят по клавиша и в един момент определят силата с която да се натисне клавиша (струните на цигулка, арфа и др.) Подобно виртуозно боравене отличава добрите музиканти и добрите стрелци.

:tu: Благодаря! Много добре казано!

Yank написа:
Реално усилие при "първата фаза" (аз бих перефразрал - обиране на лабавото) е минимално


Точно това "усилие", при ""обиране на лабавото"" в първият си коментар, нарекох преодоляване на съпротива!
А извън самият цитат, аргументирах защо е необходимо се се усеща поне някаква такава.

Индивидуални са сетивността, както и възможността да се преодолява това "обиране на лабавото" или казано по мен, съпротивата на тежестта на самият спусък.

Знаем, че "лабаво" е относително като понятие и като такова е различно за всеки стрелящ.
Точно за това, всеки сам избира според собствената си моторика, "колко лабаво" да бъде, както и колко дълго като ход, да бъде "лабавото".

Едва ли биха се намерили двама с еднаква моторика на длан и пръст-пръсти.

За това и мисля, че не би могло точно това да бъде сложено в схема/уеднаквен стандарт/ колко да бъде спомената съпротива -тежест или както добре го нарече, "обиране на лабаво".

Ако се вгледаме в текста, този който сега споменаваш, както и в предните, мастрите говорят какво трябва да бъде субективното усещане на стрелеца/изпълнителя, за да се търси оптимален резултат.
Тук мисля акцентът е върху субективното усещане, точно заради индивидуалните възможности на стрелеца.
Обясненията на мастрите са насочващи като ориентир за сетивност, но решението колко да си "настроя" лабавото или тежестта на съпротивата, винаги е субективно и съответно различно точно поради това.
Май говорим за едно! :tu:

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Юни 2020, 23:27       Заглавие:  Re: AR-15 Избор на спусък.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Yank написа:
Ivo III написа:
направо се плаша .. като чуя за такива леки спусъци даже и 120 грама е опасен за тактически пушки,


Човека - bench rest рекордьор - не е използва и не стреля Тактически Пушки. И аз съм убеден, че той знае много повече от нас за пушки и рекордни стрелби. Да твърдиш, че това е лудост и да слагаш всичко под един знаменател базирано на T-class според мен е голяма грешка.

Изискванията за супер точност изискват много повече отколкото при тичането и стреляне от неудобни позиции. Всяко движение на тялото или част от тялото влияе на положението на пушката. Докато дърпаш тежкия спусък мускулите на ръката неименуемо мърдат пушката, колкото и малко да е. Например знаеш за издишването на въздуха и тогава да дръпнеш спусъка. В bench rest мисля, че дори си регулират или компенсират заради пулса на сърцето. Питай Жоро Топалов - той със сигурност знае повече по този въпрос.


не разбира се :)
исках да акцентирам, че трябва да се посочва за какви цели/спорт се пита за спусъка

както тежък спусък не е най добрият избор за бенч,
така и свръх лекия не носи успех и в тактически пушки

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Юни 2020, 23:58       Заглавие:  Re: AR-15 Избор на спусък.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Ivo III написа:
исках да акцентирам, че трябва да се посочва за какви цели/спорт се пита за спусъка

както тежък спусък не е най добрият избор за бенч,
така и свръх лекия не носи успех и в тактически пушки


:tu:

Време е да отворим тема за прецизна стрелба с AR-15 на по далече от 100 метра - рецепти резултати. Това е моята цел за лятото - тренировка на 300-500-600 ярда - с цел да гадая вятъра - легнал с gun rest или двунога. Първо патроните са евтини, второ по-малко износване не скъпите пушки и трето 223 е доста уязвим на вятър. :armed:

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Юни 2020, 00:14       Заглавие:  Re: AR-15 Избор на спусък.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
kanartikin написа:
Точно това "усилие", при ""обиране на лабавото"" в първият си коментар, нарекох преодоляване на съпротива!



Реално погледнато това "усилие" = 0. И ако изискваш да преодоляваш нещо това не е съпротивлението а дължината на trigger travel (вж убото как с ваденето на пистолета и насочен в мишената спусъка му е вече готов да преодолее the trigger pull.

И още една разлика между пианист и стрелец - пианиста очаква избрания тон, добрия стрелеца, както се съгласихме, не очаква нищо. Ако стрелеца чака изстрел - нормално е да е под стрес and to flinch (трепване според Google), особено ако заряда е малко по-сериозен, след което смехът е в мишената. :-)

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Юни 2020, 10:27       Заглавие:  Re: AR-15 Избор на спусък.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
ако си в нестабилна позиция, или по движеща се цел .. бихте ли обяснили как ще чакате да ви изненада спусъка :roll:

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Юни 2020, 12:40       Заглавие:  Re: AR-15 Избор на спусък.
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 30 Апр 2020, 22:52
Мнения: 365
Има огромна разлика от целите на bench rest стрелбата и стрелбата с тактически снайпер. При bench rest се търси максимума от пушката и патрона като фактора стрелец е сведен до минимум чрез стабилната задна и предна упора на пушката и много лекия спусък. При bench rest стрелеца е по скоро архитект на проекта за максимално точна комбинация от пушка, патрон, оптика и нужните изчисления. Докато при тактическия снайперист се търси фактора стрелец в условията на стрес и физическа умора.

Да се прави съпоставка между двата вида стрелба е като да се сравнява шаха с борбата.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Юни 2020, 12:44       Заглавие:  Re: AR-15 Избор на спусък.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
затова помолих да се уточнява за какви цели ще е спусъка и за какви оръжия

взе едно назобен борец да мести пешка с два пръста :)) на магнитен шах

за семи ауто системите .. прекалено лек спусък може да ги направи .. на фулл ауто :))
болтовите при удър или рязко затваряне на болта - сработва тригера

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Юни 2020, 13:47       Заглавие:  Re: AR-15 Избор на спусък.
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 30 Апр 2020, 22:52
Мнения: 365
Важното е че споделят информация хора като теб и Янк, които знаят много всеки в своята област.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Юни 2020, 14:37       Заглавие:  Re: AR-15 Избор на спусък.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Ivo III написа:
ако си в нестабилна позиция, или по движеща се цел .. бихте ли обяснили как ще чакате да ви изненада спусъка


Ако по време на натискането на спусъка чакаш кога ще гръмне това в никаква в никаквъв случай не е изненада. Напротив стреса се дига и в някой случай flinch.

От друга страна ако го натиснеш за да гръмне вече не чакаш кога ще гръмне. Сам можеш да сравниш с твойта динамична стрелба. Въобще не ти идва на ум да мислиш или чакаш за банг.

Същото е и при стрелба по летящи панички, ако заангажираш мозъка си в пресмятането на предверението и да обираш лабавото на спусъка и да чакаш изстрела, ще трябва да пращаш кучето да донесе отървалата се паничка. :-)

При добрите спусъци обиране на лабавото е сведено до минимум. Разликата в употребата зависи от начина на стрелба. Абсолютно прав си, че за лов, Т-Клас, динамична и др спусъка трябва да е тежък - боравенето е грубо и брутално. При статичните стрелби, по лични съображения, колкото по леко толкова по малко disturbance.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юни 2020, 11:44       Заглавие:  Re: AR-15 Избор на спусък.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
kanartikin написа:
Това, което аз размишлявам, е контролът върху натиска и поведението на пръста върху спусъка, до достигане на крайната точка на отделяне, без да коментирам следствието на самото отделяне.

Кириле, тънкият момент както при пищова, така и при карабината е... да не засучеш нанякъде рамата по време на РАБОТНИЯ ход на спусъка. Наблюдавал съм го лично с едно десетина човека - върти ги настрани с пищова, мята ги по същия начин/ на същото място и с пушката. Дръжката на оръжието стискат само долните три пръста - кутре, безимен и среден. Стрелящият пръст/ показалецът от своя страна... трябва да е отпуснат, за да може движението да ти дойде ГЛАДКО и ПРАВО НАЗАД. Прехвърляне на напрежение/ стегнатост към стрелящия пръст увеличава вероятността от крампа в дланта... а дори и най-нищожната микрокрампа по време на работата по РАБОТНИЯ ход - ще ти изкара попадението не точно там, където го мериш/ искаш да го видиш... особено по малка цел на голяма дистанция.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юни 2020, 13:48       Заглавие:  Re: AR-15 Избор на спусък.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
ubboto написа:
kanartikin написа:
Това, което аз размишлявам, е контролът върху натиска и поведението на пръста върху спусъка, до достигане на крайната точка на отделяне, без да коментирам следствието на самото отделяне.

Кириле, тънкият момент както при пищова, така и при карабината е... да не засучеш нанякъде рамата по време на РАБОТНИЯ ход на спусъка. Наблюдавал съм го лично с едно десетина човека - върти ги настрани с пищова, мята ги по същия начин/ на същото място и с пушката.

Стрелящият пръст/ показалецът от своя страна... трябва да е отпуснат, за да може движението да ти дойде ГЛАДКО и ПРАВО НАЗАД. Прехвърляне на напрежение/ стегнатост към стрелящия пръст увеличава вероятността от крампа в дланта... а дори и най-нищожната микрокрампа по време на работата по РАБОТНИЯ ход - ще ти изкара попадението не точно там, където го мериш/ искаш да го видиш... особено по малка цел на голяма дистанция.

Благодаря !!!

Размишлявам по техниката на действието, защото поне според мен едно действие, трябва да бъде обхванато първо в съзнанието, в главата, а едва след като е осъзнато логически, би могло да бъде приведено в организирано и последователно действие.

Следя писаното с интерес и се опитвам да го подредя в мислите си и се надявам да се получи.
Благодаря за рамото !!

Аз макар и да не стрелям толкова колкото би ми се искало// защото времето съвсем не е в синхрон с мераците ми :-) // съм си забелязал някои неща, които се свързват с дискутираните детайли.

При мен, ако има "разсейване" на попаденията, то те са по хоризонталата, което идва да покаже, че не контролирам правилно ъгъла на спусъка.
В същото време, почти нямам//с рядки изключения// отклонения по вертикала, което показва, че годините с пиано, обой, сакс и китара, са си дали отражението и нямам неконтролиран натиск, който да води до "гмурването"" на цевта.

Прави ми също впечатление, че при обиране на спусъка при първи изстрел ми се получават споменатите микро крампи и лек спонтанен тремор по хоризонталата.

Опитвам се, да отпусна горната част на китката и да поддържам напрежение само в долната такава, за да притискам споменатите среден, безименен и кутре.
Понякога с успех, понякога без.... изглежда бързам...и съм нетърпелив, което е непростимо за годините ми!
Хубава дискусия.... и полезна, поне за мен !! :tu:

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юни 2020, 17:21       Заглавие:  Re: AR-15 Избор на спусък.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
kanartikin написа:
Опитвам се, да отпусна горната част на китката и да поддържам напрежение само в долната такава, за да притискам споменатите среден, безименен и кутре.
Понякога с успех, понякога без.... изглежда бързам...и съм нетърпелив, което е непростимо за годините ми!
Хубава дискусия.... и полезна, поне за мен !!



Изображение

препоръчвам ти тази техника .. поне 10 пъти съм я описавал, ако желаеш ще я опиша пак
гарантирам за седмица .. резултат .. даже и на най-нежната ръчичка :DD

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Юни 2020, 19:38       Заглавие:  Re: AR-15 Избор на спусък.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
Ivo III написа:
препоръчвам ти тази техника .. поне 10 пъти съм я описавал, ако желаеш ще я опиша пак
гарантирам за седмица .. резултат .. даже и на най-нежната ръчичка

Благодаря !!!

Ще бъде като жест за мен! :tu:

По някаква причина, вероятно пак заради времето с което съм в конфликт постоянно, не съм успял да го проследя, когато е ставало дума до сега.
За мен ще бъде познание, а аз ценя това!

Ако искаш на лични го пусни, ако мислиш, че ще досадим на аудиторията, но ако и аз го съм изпуснал, е доста вероятно и други ще бъдат на плюс от този бонус.

Едно от нещата които със сигурност зная за поне мен е, че колкото и да изчиствам техниката си, няма да приема, че вече съм научен и бих добавял с удоволствие всичко, което е направило впечатление на колега до там, че да се вгледа и го поднесе като изчистено познание!

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer