logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 18 Апр 2024, 15:43




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 54 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 09:39       Заглавие:  Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1276
Уважаеми,

как най-приемливо може да се направи примитивен тест за пенетрация, за собствена консумация ?

Преди време, почитаемият JDredd беше правил опити с мокри списания, които станаха еталон при подобни начинания, но към момента, лично на мен ми е невъзможно да събера толкова хартия. Свински и телешки бут също засега отпадат като вариант, защото съм заклет вегетарианец и ги пипам само топло опеченки на барбекю PDT_Armataz_01_22

Приемливо е да се тества на някакъв вид дъски от по-меко дърво ?

Или с калъп глина може би най-добре ще се получи....

Ако някой е тествал и има опит, нека сподели

Поздрави,

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 10:23       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 783
Местоположение: София
Ъъъ....кажи каква е идеята ;) За сравняване на пробивност на различните марки и калибри или тестване само на един калибър? Може някой вече да е тествал в дъски ;)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 12:56       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1276
Целта е изцяло и предимно чисто емпирична. Някакъв тип "домашно" изследване.

На първо място - да се види нагледно скорост и последствия, после ефективност и приложение.
На второ място - някакъв опит за сравнение на изделията от конкретни калибри: 38 и 357,
тъй като специално мен те ме интересуват най-много като възможности и модели.
На трето място - да има някаква полезност като пригледен фото-материал към този форум
и евентуално към хората, които преди време много помогнаха в ОНАЗИ рево-тема :happy:

*Специално за теб бих добавил и емпиричен опит в 22 калибър :D

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 13:11       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 22 Дек 2006, 20:36
Мнения: 783
Местоположение: София
Ми какво да ти кажа. Сори за спама първо. Общо взето вече гледам да не пиша и давам съвети за всички четящи. Тестове изискват време и пари, и малко акъл ;) Та не виждам защо да "ограмотявам" всички. Верно супер тъпо и нагло изказване ама е така. Като те учат да стреляш искат кинти....като публикуваш реклама искат кинти.....да тук частните обяви са безплатни, ама да даваш знания за всички и дежурните 5 човека да почнат малко да те обсъждат леко дразни. Мога да припомня няколко спора, където спорещите спорят без да са тествали и се изказват само от свойте виждания...супер дразнещо. Та....."Биг сексес" пожелавам на темата искрено ;)
P.S Ако се направи тема, където може да пишат само избрани хора и модовете да преценяват кое да остане бих писал. Ама всека тема да се спамва от хора броящи се на пръсти....и аз спамвам...просто вече свикнах ;)


Последна промяна 6tangata на 17 Юли 2020, 13:19, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 13:15       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 20 Фев 2020, 11:48
Мнения: 63
Пробвал ли си с домашен балистичен гел: https://www.wikihow.com/Make-Ballistics-Gel

П.С. не бъди дивак! Стреля се само по мърдащи пържоли за да станат не-мърдащи.

_________________
Тони
Спортен стрелкови клуб “Левски Т-Клас”, гр. София


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 13:28       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Мар 2012, 20:16
Мнения: 535
Привет! Наскоро с колегите Славчо и Terraforming гърмяхме по мебелни плоскости, наредени на 1 см една от друга, но измерванията-скорост и пробивност, бяха основно в Макаровски калибър- релоуд и заводски. Пуснахме и два в 9/19 през Чезака на Слав.
С калибрите които те интересуват,нямат никакъв опит.
Относно материала за обстрелване.. мисля че мебелните плоскости са горе-долу удачен вариант..като за домашен тест. Те са с хомогенна структура, докато естествената дъска има жилки, чепове.. това може да компрометира резултата при сравнителния анализ.
Ако сега ще повтарям теста, бих наредил дъските на по-голямо разстояние една от друга, а не само на 1 см, защото при преминаването на куршума се отчеква част от дъската и опира в следващата.. т.е. не се вижда добре каква е изходната дупка при различните боеприпаси, а си мисля че това би било най-важно при избор на патрони- т.е колко гадно ще изглежда изхода. В 9/18 най-страшно си изглежда стоп патрона , макар че проби само една дъска.

_________________
ЧЗ СП-01 Шадоу 1
СК "АВГУСТА 92"
СК "РОНИН"
Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 14:52       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1276
6tangata написа:
Та не виждам защо да "ограмотявам" всички.


Само се замисли - не пишеш...само четеш...знаеш....но не казваш нищо.
И един ден, когато всички си отидем от този свят, знанията си остават само за теб,
и следващият след теб започва наново и после пак наново...
И така всички ние като общност тук нямаме развитие, оставаме си индианци,
а някои дори не успяват да си купят свестен револвер... :wink:

Знам, че доброто е неблагодарна работа, ама неговото правене все някъде остава своята следа.
Както се случи и с мен.
Представи си ме сега, че съм с Холек. Хубаво ли ще ти е ?! :joke:


spaikles - обмислях го и това, но мои познати пробваха този метод преди години и се получи някаква гъста сиво-бяла течност, която така и не се сгъсти. Затова си мисля за вариант със сурова глина, навъртян куп стари дрехи или поредица от дъски, както сподели и колегата Viking...

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 16:05       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Ако отидеш на вариант с мебелни плоскости накисни ги във вода за 24 часа. После нека да по изсъхнат на слънце - до степен като ги докоснеш да усещаш влагата по кожата.

Сори за офтопика ма ... напира в мене ве ей ;-)
Ако не ти се хаби водата ... някоя маХла нямаш ли наблизо? :-D


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 17:48       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
tojito написа:
.....
Ако не ти се хаби водата ... някоя маХла нямаш ли наблизо? :-D


.....



не може да няма :DD, но бележки за тез дивечи още не са почнали да дават :wink: :D :DD

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 18:08       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
Beer@,

Преди време с един приятел тествахме два патрона 357Маг.
Тестовия револвер е Ругер (разбира се :D ) с 4.2 инча цАв, закупен за ловни цели :D :wink: .
Тестовия ма`Трял е сухо, кУраво и възлесто дръво - бук.
Тестовия материал е такъв, щото просто това имахме под ръка :DD
Разстояние от дулния срез до целта - 15м.
Тестваните боеприпаси 357маг:
Gold Dot Handgun Personal Protection 357 Magnum
https://www.speer.com/ammunition/handgu ... 960GD.html
https://www.luckygunner.com/357-mag-158 ... ds#geltest
&
357 Mag 140 gr FTX® LEVERevolution
https://www.hornady.com/ammunition/hand ... olution#!/
https://www.luckygunner.com/hornady-357 ... 25#geltest
Резултата:
Изображение

И двата куршума си бяха експандирали повече от добре, което мен лично ме изненада и то доста.
Спиъра беше проникнал повече.

Специално тия двата не бих ги препоръчал на никой за самоохрана в градска среда (за мен са овъркил и овър пенетрация), освен ако не чека близка среща со старшинки с бронежилетки, ватенки, каски и джипове оборудвани со стоманени защитни листове (МПС-та тип Лудия Макс :DD :D :oops: )

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


Последна промяна tsb на 17 Юли 2020, 18:18, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 18:18       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
Beer написа:
Уважаеми,

как най-приемливо може да се направи примитивен тест за пенетрация, за собствена консумация ?

....



Преди време Минаващия@ беше правил доста показателен и подробен тест на КНО боеприпаси срещу мръвки - месо, кожа, кокъли и т.н.
Евала за вложения ентусиазъм време и средства от негова страна.
Теста му бе доста показателен, какво реално могат тестваните проектили, изстреляни от КНО, срещу плът и кости.
Аз все се каня да тествам въху некой пресен прасешки труп, но присъстващите не ми дават да хабя маТряла ;) :DD

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 18:21       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
Beer написа:

Само се замисли - не пишеш...само четеш...знаеш....но не казваш нищо.
И един ден, когато всички си отидем от този свят, знанията си остават само за теб,
и следващият след теб започва наново и после пак наново...
И така всички ние като общност тук нямаме развитие, оставаме си индианци,
а някои дори не успяват да си купят свестен револвер... :wink:

...



Абсолютно си прав :tu: :wink: !

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 18:24       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1276
tsb написа:
https://www.luckygunner.com/hornady-357 ... 25#geltest


Разкооошен сайт !
Благодаря огромно и желая вечно безсмъртие !
/баси, колко неща имат като разновидности на куршумите тези американоси....мадре мио !/
А минаващият по мой спомен меташе куршумета по стари бронежилетки.
Ситуацията за тестинг вероятно отива към модела с дървените плоскости.

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 19:09       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
Beer написа:

...
А минаващият по мой спомен меташе куршумета по стари бронежилетки.
....



И не само :wink:
И по мръвки, кокали, "плодове и зеленчуци"

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Юли 2020, 19:12       Заглавие:  Re: Правилен материал за куршум-тестинг
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3147
Beer написа:


Ситуацията за тестинг вероятно отива към модела с дървените плоскости.


Чамовите дъски са били ползвани на времето при тестове за пробивност на съчми от дълго гладкоцевно оружие :wink:

Който и модел да избереш и тестове да извършиш, при всички случай ще постигнещ по-високо ниво на познание и опит от преди.

Които се надяваме (направо очакваме с нетърпение :DD ) да споделиш с нас :tu: !

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 54 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer