logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 19:22




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Авг 2020, 00:54       Заглавие:  Травматични пистолети
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 12 Авг 2020, 10:56
Мнения: 2
Местоположение: България
Преди няколко години видях в оръжеен магазин револвер, който стреляше с гумени топчета с метална сърцевина. Оказа се, че този пистолет бил надежден и до 5 метра може да пукне подбедрена кост. Дори може да те убие ако те уцели на правилното място. Години след това разбрах, че е травматичен пистолет.
Търсих в интернет информация, но не знам английски, а в български сайтове или няма инфо, или не успях да намеря и се обръщам към вас за помощ.

Имам няколко въпрса:

1. На какъв принцип работят травматичните пистолети - пружина, бутилка със сгъстен въздух, всеки патрон е с барут и т.н.? Къде да прочета /на български език/ за тях: история, видове, боеприпаси, характеристики, какви поражения нанасят, любопитна информация, на колко метра поразяват и всичко друго?
2. Откъде в България мога да си купя такъв пистолет и къде да видя какви видове има, характеристиките им и т.н.?
3. Какви документи са нужни, за да притежавам такъв пистолет, нужно ли е разрешително, което да заверявам всяка година и т.н.?
4. Откъде се купуват муниции за такива пистолети и кобури? С какви куршуми стрелят: гумени, метални, пластмасови? Има ли различни видове патрони за тях или всички са на един принцип?
5. В кой закон или наредба са описани тези пистолети? Искам да прочета какво гласи законът и към коя категория спадат тези оръжия: лов, самозащита, спорт и т.н.
6. Как се почистват, има ли онлайн наръчник, видео или друго подобно? Никога досега не съм разглобявал и чистил пистолет.
7. Ако трябва да си поръчам от чужбина, какъв е редът? Тоест, как да си поръчам от друга страна, защото гледам, че в Русия, Турция, Чехия и т.н. произвеждат и продават такива пистолети. По принцип искам от България да си купя, но ако няма ще се ориентирам към чужбина.

Ако може да добавите още някаква информация ще съм благодарен

П.П. Малко извън темата. Казаха ми, че по закон вече били забранени скритите ножове. Тоест, нож, който е скрит в колан, в калъф в ръкава, в банкова карта и т.н. Това по кой закон или наредба, или съдебно тълкувание е, защото търсих инфо, но не успях да намеря?

_________________
Нейчо Калъча - български герой!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Сеп 2020, 14:03       Заглавие:  Re: Травматични пистолети
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
В Русия са най-разпространени. Така че най-изчерпателните материали са на руски език.
Повечето са огнестрелни с куршуми от гума или гума с метална сърцевина.
От близко разстояние не са безобидни.
https://ppt-online.org/394051
https://ohotaktiv.ru/catalog/patrony_travmaticheskie/
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1 ... 0%B8%D0%B5
В България попадат под определението за огнестрелно оръжие и следователно са на разрешителен режим - това е описано в ЗАКОН ЗА ОРЪЖИЯТА, БОЕПРИПАСИТЕ, ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗДЕЛИЯ
https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135696097
На българския пазар ги няма.
Боеприпаси за тях също няма.
Внос от чужбина е като внос на боен пистолет или револвер.

Забранени са огнестрелни оръжия, прикрити под формата на друг предмет.
За ножове не ми е известно.

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Сеп 2020, 16:07       Заглавие:  Re: Травматични пистолети
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 07:26
Мнения: 19
Здраво, това са газови пистолети с незатапена цев, които изстрелват гумено топче с ниска мощност. Както колегата горе е казал и в Русия и в някой европейски страни са на режима на газовите, което е готино. За тях.
У нас обаче влизат по закон в дефиницията на боен, което не е юзър френдли.
Има много клипове в тубата относно пенетрация, точност и т.н. Орта-будала, бих казал. Ама то няма как да е иначе, като се търси компромис м/у леслетал и стопиращ ефект. Пълно щастие няма.
Технически сметката е горе-долу следната: 300-400 бара налягане ( по немското PTB за газовите плякалници ) и тегло на проектила вероятно по-малко от грам - смятай.
Не, че ако се объркат да ги разрешат няма да съм пръв на опашката.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2020, 21:58       Заглавие:  Re: Травматични пистолети
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 12 Авг 2020, 10:56
Мнения: 2
Местоположение: България
Жалко, че по документи са като бойните патлаци. Голяма бумащина и отговорност и не ми се занимава. Засега няма да имам пистолет с топчета. Благодаря за информацията :).

_________________
Нейчо Калъча - български герой!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer