logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 11:44




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 74 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Ное 2020, 11:05       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2007, 09:30
Мнения: 5586
Местоположение: Sofia
Няма да навлизаме в политически теми, вносителите на тези промени ги познаваме..., но пък всички сме на сбирка, даже и “оръжейна сбирка” да я наричат. Иначе май всичко е сбирщайн :happy: :happy: :happy:

_________________
Cocked and Locked, Ready to Rock! - MRSMITH
Светослав Костадинов, Динамик Армс

T-Class
ΜOΛΩΝ ΛΑΒΕ


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Ное 2020, 06:30       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
Absolut написа:
И аз лино не си представям как устройство, което изполва енергията на химическа реакция, за да придаде насочено движение на гумено топче, с енергия 91J, може да бъде направено така, че да не може да направи същото с метална съчма, поставена в пластмасова "тапа/сабо".


Слагат вложки в цевта или я деформират умишлено.
Това е чертеж на руския травматик Макарыч

Изображение

Изображение

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Дек 2020, 17:40       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
Viking написа:
Някой би ли разяснил що за хуйня е " огнестрелно оръжие за самоотбрана с ограничено действие" ?!
И изобщо как тия изменения биха засегнали обикновения, законопослушен, вменяем и не служещ в армия или полиция притежател на оръжие?

Например, т. нар, според установената в Руската федерация класификация ,,травматично оръжие"....Дет, се вика ,,Челен съветски(руски) опит", се черпи.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Дек 2020, 13:21       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
аз стигнах до "оръжейна сбирка" и спрях :DD

но предполагам, че идеята е била да се сложат под контрол и травматичните, защото се изплъзваха
обаче като знаем нивото на кадрите на КОС и МВР .. е нормално да звучи така закона

Всичко е нормално както се казва :DD :DD

налейте си по едно и .. по весело да гледаме на нещата PDT_Armataz_01_22

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2020, 22:28       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
Ето част от мотивите за влезлият в сила на 24.11.2020г. ЗИД ЗОБВВПИ,
Предмет на законодателна уредба стават и огнестрелните оръжия с ограничено действие. По смисъла на въведената легална дефиниция, огнестрелните оръжия с ограничено действие, представляват огнестрелни оръжия, специално проектирани и произведени, за да произведат изстрел с боеприпас, който е специално проектиран и произведен, с цел невъзможност за нанасяне на поражения и/или наранявания, причиняващи смърт. Техните куршуми или снаряди са произведени от еластичен материал без метална сърцевина и/или метални елементи. Дава се определение както за боеприпас за огнестрелно оръжие с ограничено действие, така и за оръжейна сбирка.

Ето я и легалната дефиниция на новата правно понятие "оръжейна сбирка",
Параграф 1, т. 42 от Допълнителните разпоредби на ЗОБВВПИ:

„Оръжейна сбирка" е сбирка от огнестрелни и/или хладни оръжия, които не се явяват културни ценности по смисъла на чл. 7, ал. 4, т. 2 от Закона за културното наследство.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2020, 22:46       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
andrei p226 R написа:
Техните куршуми или снаряди са произведени от еластичен материал без метална сърцевина и/или метални елементи.

Fluorocarbon resin bullet - това ще е някаква смола, без никакви метални елементи обаче:
https://patents.google.com/patent/US5214237
Цитат:
pulverizes on impact so as to deliver considerable hydrostatic shocking effect by delivery of all of its energy within the first two to three inches of target depth.

Да давам повече идеи за законови формулировки тук, абсурд... да попитам само, този куршум, без метални елементи, който се разпада при проникване в жива цел, какъв ще го водим?!


По самата дефиниция:
andrei p226 R написа:
огнестрелните оръжия с ограничено действие, представляват огнестрелни оръжия, специално проектирани и произведени, за да произведат изстрел с боеприпас, който е специално проектиран и произведен, с цел невъзможност за нанасяне на поражения и/или наранявания, причиняващи смърт. Техните куршуми или снаряди

Сега, ако беше написано така, щеше да е различно:
Цитат:
огнестрелните оръжия с ограничено действие, представляват огнестрелни оръжия, специално проектирани и произведени, за да произведат САМО изстрел с боеприпас, който е специално проектиран и произведен, с цел невъзможност за нанасяне на поражения и/или наранявания, причиняващи смърт. Техните куршуми или снаряди


Губи ми се разграничителната линия между едните и другите в момента.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Дек 2020, 22:47       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
andrei p226 R написа:
„Оръжейна сбирка" е сбирка от огнестрелни и/или хладни оръжия, които не се явяват културни ценности по смисъла на

1. Къде в закона има дефиниция за "хладно оръжие"?

2. Законовата дефиниция за "сбирка"?

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Дек 2020, 14:43       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2017, 15:25
Мнения: 725
При дълбочина на пулверизиране 2 до 3 инча си е мо та мо експанзивен проектил.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Дек 2020, 22:23       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2017, 17:50
Мнения: 2021
Много интересна добавка има тука:

чл. 96 , ал.5
Държавните служители на МВР, ДАНС, ДАР, ДАТО, Главна дирекция "Охрана" и Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" при Министерството на правосъдието, служителите от Бюрото по защита при главния прокурор и военнослужещите от въоръжените сили, офицерите и сержантите от НСО, както и служителите по чл. 16, ал. 2 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и държавните служители от ДКСИ, осъществяващи дейността по чл. 9, т. 18 от Закона за защита на класифицираната информация, получили разрешение за придобиване, съхранение и/или носене и употреба на късоцевно огнестрелно оръжие/късоцевни огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях, могат да закупуват боеприпаси за съответно притежаваното късоцевно огнестрелно оръжие/късоцевни огнестрелни оръжия след представяне на разрешението, документ за самоличност и служебна карта."

т.е. аз го разбирам , че не е необходимо отделно Разрешение за закупуване на боеприпаси
а и не виждам до какво количество ?
100 ?
1000?
неограничено ?

Щото примерно ако подобен клиент си купи 100 патрона (а в магазина ще му ги продадат) , той още с излизането от магазина е в нарушение защото има повече от разрешените 50 за носене и съхранение.

Обаче по тая логика той може да си вземе 50 , да си ги остави в къщи , след 2 часа още 50 и т.н.
Някъде има ли точен регламент , че не мога да го намеря в Закона ?

_________________
Правилното хранене , редовното тичане и пълния отказ от вредни навици - могат да удължат Вашето жалко съществуване


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2020, 15:15       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Dorssay написа:
не виждам до какво количество ?
100 ?
1000?
неограничено ?

Чл. 6, ал. 3, т. 1 от ЗОБВВПИ: За граждански цели - самоотбрана, лов, спортни дейности, учебни стрелби, колекциониране и оръжейна сбирка и като реквизит за театрални, филмови и други постановки, могат да се придобиват и съхраняват:
1. огнестрелни оръжия за самоотбрана - късоцевни огнестрелни оръжия - пистолети и револвери с дължина на цевта до 30 сантиметра и до 50 броя боеприпаси за всяко огнестрелно оръжие;


Опитай се да прочетеш само сините думички - там се съдържа отговора на въпроса ти от цитата, както и на останалите въпроси, които задаваш в цялото цитирано мнение.

Надявам се, че няма да ме накараш да съжалявам, че съм ти отговорил :wink:

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2020, 20:15       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2017, 17:50
Мнения: 2021
JDredd написа:
Опитай се да прочетеш само сините думички - там се съдържа отговора на въпроса ти от цитата, както и на останалите въпроси, които задаваш в цялото цитирано мнение.

Надявам се, че няма да ме накараш да съжалявам, че съм ти отговорил


Даже и съм много доволен , друго си е да ти го обясни юрист.

А съм доволен , защото ще съм на далавера от цялата работа.

Защото:
Dorssay написа:
Обаче по тая логика той може да си вземе 50 , да си ги остави в къщи , след 2 часа още 50 и т.н.
Някъде има ли точен регламент , че не мога да го намеря в Закона ?


т.е. приятеля ми служител Иван си купува 50 патрона от един магазин , след 3 часа си купува още 50 от втори , като първите 50 вече ми ги е дал.
Отива в стрелбище при братовчед си Петкан , който му прави протокол за издстреляни 100 бр. собствени боеприпаси с учебна цел , а ние с него си делкаме х 50 патрона за ... примерно бракониерски цели.
Както е и за дългото нарезно в момента , но за късото е малко по-деликатна темата.

Лично мен ме устройва , 2-ма служители да влязат в магазина , ще вдигнат оборота
:)

_________________
Правилното хранене , редовното тичане и пълния отказ от вредни навици - могат да удължат Вашето жалко съществуване


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Дек 2020, 21:24       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5259
Местоположение: София
@Dorssay: Няма нужда да забъркваш приятеля си в подобни неща, виж какво гласи:
ЗОБВВиПИ, чл.6, ал.(4) Освен боеприпасите по ал. 2 и ал. 3, т. 1 - 4 могат да се придобиват и съхраняват допълнителни количества за:
1. учебни стрелби - до 50 броя за късоцевни огнестрелни оръжия, до 200 броя за дългоцевни огнестрелни оръжия с гладкостенна цев и до 50 броя за дългоцевни огнестрелни оръжия с нарезна цев;
Като при липсата на правилник, аз поне не виждам релевантност между оръжията за учебни цели (по стрелбищата) и боеприпасите за учебни стрелби, най-малкото поради смешно малкия брой, който не би стигнал и за един курсист, нито пук регламент за закупуването на въпросните 50 броя, какъвто е посочен за патроните за самоотбрана.

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2020, 11:21       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Absolut написа:
ЗОБВВиПИ, чл.6, ал.(4) Освен боеприпасите по ал. 2 и ал. 3, т. 1 - 4 могат да се придобиват и съхраняват допълнителни количества за:
1. учебни стрелби - до 50 броя за късоцевни огнестрелни оръжия, до 200 броя за дългоцевни огнестрелни оръжия с гладкостенна цев и до 50 броя за дългоцевни огнестрелни оръжия с нарезна цев;


Ей това ако може JDredd-a да ми го разясни, защото отговора на КОС е кратък и ясен. НЕ.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2020, 15:38       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2017, 17:50
Мнения: 2021
b5202s написа:
Ей това ако може JDredd-a да ми го разясни, защото отговора на КОС е кратък и ясен. НЕ.


Да.
Аз също питах за възможността да се облагодетелствам от този член.
И тук отговорът беше: НЕ

_________________
Правилното хранене , редовното тичане и пълния отказ от вредни навици - могат да удължат Вашето жалко съществуване


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Дек 2020, 16:53       Заглавие:  Re: ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗОБВВПИ
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 18 Яну 2019, 12:54
Мнения: 125
Тогава какъв е смисълът от новоприетата алинея, след като отговорът е Не?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 74 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Ivo III и 38 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer