logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 18 Апр 2024, 10:39




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 175 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2011, 14:23       Заглавие:  Re: IDPA
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 06 Юли 2010, 11:56
Мнения: 2553
Местоположение: София
Casual написа:
Имам много сериозно предложение. Какъв е проблема да има спорт в България наречен кратко и ясно при това на нашия език – Приложна стрелба. Две думи - Приложна стрелба. Така както има Спортна стрелба. От заглавието човек веднага се сеща за IPSC, където присъства думата практическа, но тук става въпрос за съвсем нов и различен спорт с правила много по-близки до възможностите на поне 50% от българите имащи лични пистолети. Без да искам да засегна някой, но IPSC в България не е широко разпространен спорт. Дори е нещо като малък клуб от неколкостотин човека, което е нищо на фона на поне 200 000 българи с лични пистолети. И причината за това е в правилата и изискванията, които са правени от американци изхождайки от нуждите и възможностите на хората в САЩ. Какъв е проблема да се съберат хора с опит - инструктори и състезатели по различни видове стрелба и да създадат правила за Приложна стрелба. Като тези правила са съобразени с възможностите и нуждите на хората в България. Според мен е добре да има две направления в Приложната стрелба – Отбранителна стрелба (не е нужно да се използва чуждицата дефанзивна). И второ направление в Приложната стрелба - Тактическа стрелба. За да може да се упражняват и състезават военни и полицаи, извън работа като спорт и допълнителни умения.

Чета за IDPA в Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Internatio ... ssociation
и си мисля, че трябва да сме мнооого БАВНИ… за да правим copy - paste (копирай и постави)... И да си мислим, че това е най-доброто за нашите нужди и възможности.


Идвалите на закрити сцени, които провеждахме преди време знаят , че това вече е пробвано ... и е добро.
Мишените картотенени силуетни с допълнителни два сектора за главата и врата на силуетната мишена.
Зад всяка мишена имаше ноу шут, защото в реалната ситуация на самоотбрана е много важно да не пропускаш изстрел в страни от целта за стрелба.
Изстрели, както в IPSC по два в мишена ,обаче, може и само един в главата, като точкуването е 10 точки за зона глава и 8 точки за зона врат. В тялото е както IPSC точкуването.

Държа да предупредя , че според мен дори и подобен тип правила са много далеч от самоотбраната, като подготовка и разни други варианти на закрити сцени , където има много мишени ама едни държат граната , други книжка и други подобни.

Скоро една от тренировките по IPSC проведох на мои курсисти само че по самоотбрана. Мисля, че излязоха доста стресирани. Разбраха, че самоотбраната с пистолет, е като ходенето по ръба на бръснач - от едната страна е доживотна присъда за превишаване пределите на неизбежната самоотбрана или не точен изстрел, където гръмваш , не нападателят , а минаваща на близо майка с количка, а от другата страна на бръснача е собственият ти смърт поради невъзможност да оцениш ситуацията или да реагираш адекватно.
Резултата от обучението беше, че ме разбраха какво имам предвид като казвам , че 90% от самоотбраната с пистолет е пиперковият спрей ... и си купиха до няколко дни. Опасно е да ходиш с пистолет и без спрей, много опасно. Особенно в патови ситуации, а такива има много.

Самоотбраната, пък няма нищо общо с тактическото прочистване, вип охрана, военни действия и т.н. (да ме извинят компетентните ако терминологията ми куца, не разбирам от последните). Така , че нов вид спорт няма много да помогне. Досегашните дават добри умения за боравене с оръжие. Няма лошо естествено да се експериментират и други правила.

_________________
FACEBOOK: Strelbishte Gerena
е-mail: strelbishtegerena@gmail.com
Делян Цветанов - Председател на сдружение "Стрелкови клуб по Динамична стрелба - ЛЕВСКИ" и сдружение "Спортен стрелкови клуб ЛЕВСКИ Т-клас"


Последна промяна Delian Tsvetanov на 15 Сеп 2011, 14:39, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2011, 14:23       Заглавие:  Re: IDPA
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Дек 2006, 22:43
Мнения: 2428
Местоположение: Варна,България
Звяра написа:
Чудесна инициатива, но на мен ми е по-интересно дали ще има официална IDPA федерация, дали като самостоятелна организация , дали като част от IPSC , които както знаем доста трудно пробиха. И аз виждам IDPA, като по-масовата възможност за приложни стрелкови спортове, най малкото, че може да се прави с личното оръжие, а не с бластери по една камара пари. То, че и IDPA няма да е евтино откъм боеприпаси и това ясно, но поне като е официално да се направи така, че членовете на една бъдеща бэългарска ИДПА федерация да релоудват и да правят подготовка с по-скромен бюджет, както е за стрелците по IPSC. :-) Ако някой се ангажира с учредяването на такава федерация бройте ме за член. :wink:


Затова в ИПСЦ си има дивизия Продукция - там никой не стреля с "бластери". Има и револвер също.
Нямам нищо против за една българска ИДПА федерация - организирайте се мераклиите,създайте си структурите и развивайте спорта - тогава може да се преборите за релоуд и други такива "благинки".Не чакай ИПСЦ-то да ви пробива пътеките,пък вие после наготово така да си стрелкате :D

_________________
Паскал Петров,СК"Аргус"
Grand Power s.r.o.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2011, 14:23       Заглавие:  Re: IDPA
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 23 Окт 2009, 15:38
Мнения: 145
Местоположение: София
Longbow написа:
Casual написа:
IDPA ми харесва много повече от IPSC. Дано има и в България IDPA. Въпроса е колко ще е скъп този спорт за средно статистическия български полицай, военен и цивилен. Защото тук хората не взимат по 2000 долара заплата а по 450 – 700 долара.

Ако може да се направи с по-малко разходи за спортуващия в тези правила и упражнения ще стане! Ако не може, пак ще има 300 човека като в IPSC. Това имах предвид, като казах: “да е съобразено с възможностите и нуждите на хората в България”. Аз лично повече от 100 лева на месец не мога да отделя за спорт. Мисля, че това се отнася за 95% от полицаите и цивилните в България.


Успехи и дано има IDPA в България. :tu:


Пич,що си останал с впечатлението,че стрелбата е евтин спорт?
Дали ИПСЦ,дали ИДПА,дали Стийл Чалъдж или друго - ако искаш да постигнеш някакви успехи в тези спортове ти трябват пари и тренировки. Предимно тренировки,но си иска и известен финансов ресурс. Кво да се прави - пълно щастие няма!!

Ако си от тия,дето говорят че си стрелкат за кеф само и спорта и призовите места в него не ги интересуват - тогава можеш да си стреляш на воля в кварталното стрелбище с приятели или съмишленици,без да ходиш по състезания. Така хем няма да се ограничаваш от някакъв си правилник,щот не е съобразен с нуждите и възможностите на хората в България,хем и ще отделяш толкова пари,колкото искаш или можеш да си позволиш в дадения момент.


Longbow, то не само стрелбата, въобще няма евтин спорт, когато си решил да постигаш "високо спортно майсторство", както му викаха едно време. За да се постигнат успехи в даден спорт, към него трябва да се привлекът колкото се може повече хора, които са готови да отделят време и средства,за да го упражняват на любителско ниво. От тях полека,лека ще се отделят по-способни и амбициозни, които да продължат напред.

_________________
ASTRA A 100


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2011, 14:25       Заглавие:  Re: IDPA
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Дек 2006, 22:43
Мнения: 2428
Местоположение: Варна,България
Деляне !!

+100

_________________
Паскал Петров,СК"Аргус"
Grand Power s.r.o.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2011, 14:26       Заглавие:  Re: IDPA
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Дек 2006, 22:43
Мнения: 2428
Местоположение: Варна,България
fedya написа:
Longbow, то не само стрелбата, въобще няма евтин спорт, когато си решил да постигаш "високо спортно майсторство", както му викаха едно време. За да се постигнат успехи в даден спорт, към него трябва да се привлекът колкото се може повече хора, които са готови да отделят време и средства,за да го упражняват на любителско ниво. От тях полека,лека ще се отделят по-способни и амбициозни, които да продължат напред.



Така е,прав си.

Но може да реши да се занимава с джогинг - там му трябват едни кецове и един анцуг - таман за бюджета от 100лв и.....пътища ,алеи и пътеки колкото ти душа иска :D

_________________
Паскал Петров,СК"Аргус"
Grand Power s.r.o.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2011, 14:33       Заглавие:  Re: IDPA
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Longbow написа:
Ако си от тия,дето говорят че си стрелкат за кеф само и спорта и призовите места в него не ги интересуват - тогава можеш да си стреляш на воля в кварталното стрелбище с приятели или съмишленици,без да ходиш по състезания. Така хем няма да се ограничаваш от някакъв си правилник,щот не е съобразен с нуждите и възможностите на хората в България,хем и ще отделяш толкова пари,колкото искаш или можеш да си позволиш в дадения момент.

Хайде стига вече с този СПОРТ, в IDPA всичко що е спортно /кобури, тунинги по пищовите и пр./ е забранено. :joke: А и топ стрелците имате да щурмувате челната стотица на поредното европейско или световно по IPSC, за чий ви е и някакво чекиджийско IDPA сега? :P

А иначе предлагам на този етап да се съсредоточим единствено върху IDPA класифайъра. Не е толкова елементарен, колкото изглежда. :wink:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2011, 14:43       Заглавие:  Re: IDPA
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Дек 2006, 22:43
Мнения: 2428
Местоположение: Варна,България
Ти пък що ме припляска в "ТОП" ? И къде ме прати на европеиски и световни първенства?? Мойта цел е да щурмувам първо челната стотица в БГ,пък после навънка.

А и аз не стрелям със много спортно оборудване - кобура ми е IDPA Approved,единствено холдърите не са,ама това е бял кахър. И пищова ми е за SSP дивизията :D :D - та съм напълно готов,само елече трябва да си купя,че да не ми е хладно :D :D

_________________
Паскал Петров,СК"Аргус"
Grand Power s.r.o.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2011, 14:48       Заглавие:  Re: IDPA
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 06 Юли 2010, 11:56
Мнения: 2553
Местоположение: София
Mad Dog написа:
Просто ми беше интересно- дали говорим за ИДПА турнир или за "Турнир по правилата на ИДПА"? Защото има малка разлика- не само в семантиката..... Както и да е- ще е интересно....


Става въпрос за сцени , а в последствие и състезание ПО ПРАВИЛАТА на IDPA. Така винаги се почва. После , ако неща се развият се преминава към официализирането им.

_________________
FACEBOOK: Strelbishte Gerena
е-mail: strelbishtegerena@gmail.com
Делян Цветанов - Председател на сдружение "Стрелкови клуб по Динамична стрелба - ЛЕВСКИ" и сдружение "Спортен стрелкови клуб ЛЕВСКИ Т-клас"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2011, 14:52       Заглавие:  Re: IDPA
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 08 Юли 2007, 19:54
Мнения: 1993
Местоположение: София
Longbow написа:
...само елече трябва да си купя,че да не ми е хладно :D :D

Трай бе!!! Сега Кусев ще се сети за нова пазарна ниша. :joke:

_________________
best rgds

Иво "TheBoss" Босев
DSC ALPHA

Изображение
"...await the right moment for one, and only one, well aimed shot..." V. Zaytzev


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2011, 14:58       Заглавие:  Re: IDPA
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 06 Юли 2010, 11:56
Мнения: 2553
Местоположение: София
TheBoss написа:
Longbow написа:
...само елече трябва да си купя,че да не ми е хладно :D :D

Трай бе!!! Сега Кусев ще се сети за нова пазарна ниша. :joke:


Не се притеснявай, баба ми ще я запълни :wink:

_________________
FACEBOOK: Strelbishte Gerena
е-mail: strelbishtegerena@gmail.com
Делян Цветанов - Председател на сдружение "Стрелкови клуб по Динамична стрелба - ЛЕВСКИ" и сдружение "Спортен стрелкови клуб ЛЕВСКИ Т-клас"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2011, 15:04       Заглавие:  Re: IDPA
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Longbow, и скромен бе! :P

А иначе преди приказките за нова федерация, дайте първо да намерим повече нови хора, които да имат възможността и желанието да стрелят. :D Аз се занимавам самосиндикално с около 20-ина Манчовци от моите, набил съм им в главите основните мерки за безопасност, повечето от тях вече имат и една прилична техника на боравене с оръжието, но за участие в отворени IPSC или IDPA състезания още не са готови. И именно чрез IDPA класифайъра ще отсеем тези, които да пуснем напред в IDPA, а защо впоследствие евентуално не и в IPSC? :wink:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2011, 15:39       Заглавие:  Re: IDPA
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Casual написа:
...Ако може да се направи с по-малко разходи за спортуващия в тези правила и упражнения ще стане! Ако не може, пак ще има 300 човека като в IPSC. Това имах предвид, като казах: “да е съобразено с възможностите и нуждите на хората в България”...
Само идея - в този аспект можете да почнете "Българското ИДПА", регламентирано, само в .22лр ... PDT_Armataz_02


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2011, 16:06       Заглавие:  Re: IDPA
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Окт 2006, 19:00
Мнения: 1274
Местоположение: Велико Търново
Я си стрелкайте неофициално. Знаете ли какви кинти струва членството в IDPA- всяка година се плаща и за клуб и на калпак и то не келявите 5 долара, които плащаме за IPSC - то.
Иначе и аз съм се подготвил отвсякъде, само ми досвидяха 50 евро за елек на 5.11 в Белград, ама мога да стрелям с рибарския.

_________________
Велизар Захариев
Само ЕТЪР !


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2011, 16:20       Заглавие:  Re: IDPA
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18471
Boarhunter написа:
Я си стрелкайте неофициално.

Никой и не се е засилил да го прави официално - единствената идея е да е нещо смислено и малко по-достъпно. :wink:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Сеп 2011, 16:24       Заглавие:  Re: IDPA
 
.38 Super написа:
Casual написа:
...Ако може да се направи с по-малко разходи за спортуващия в тези правила и упражнения ще стане! Ако не може, пак ще има 300 човека като в IPSC. Това имах предвид, като казах: “да е съобразено с възможностите и нуждите на хората в България”...
Само идея - в този аспект можете да почнете "Българското ИДПА", регламентирано, само в .22лр ... PDT_Armataz_02

Ами идеята е много добра :tu: Да може де се стреля с ТТ също :tank: после 9х19 ще се усеща като 22lr. :happy:

Без майтап може ли да се стреля IDPA с TT?

По принцип не съм привърженик на патрони JHP за 9х19 и нагоре, но за 7.62х25 мисля, че става. Знам че в БГ не може, ама от САЩ да се възползват и да си ги стрелят с кеф :tu: http://www.zombiehunters.org/forum/view ... &p=1131771

Открийте разликите:


Прикачени файлове:
Copy of 1911A1-JH02.jpg
Copy of 1911A1-JH02.jpg [ 242.55 KiB | Прегледано 7893 пъти ]
Copy of TT.JPG
Copy of TT.JPG [ 192.43 KiB | Прегледано 7893 пъти ]
762x25 WLF GLD PRVI JHP 5-1322.jpg
762x25 WLF GLD PRVI JHP 5-1322.jpg [ 103.69 KiB | Прегледано 7890 пъти ]
762x25 WLF GLD PRVI JHP 5-1322 ..jpg
762x25 WLF GLD PRVI JHP 5-1322 ..jpg [ 71 KiB | Прегледано 7890 пъти ]
Wolf Gold 7.62X25 JHP ..jpg
Wolf Gold 7.62X25 JHP ..jpg [ 49.48 KiB | Прегледано 7889 пъти ]
 
Върнете се в началото
  Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 175 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer